n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Vražda v salonním coupé Vražda v salonním coupé Zdeněk Svěrák

Další k geniálních her z pera Svěráka a Smoljaka, která se tentokrát odehrává v kupé vlaku jedoucí z Istanbulu do Prahy, kdy do vyšetřování se pouští nedoceněný detektiv inspektor Trachta a jeho pomocník praktikant Jindra Hlaváček. Opět fantastický humor, kdy hlášky z této hry zlidověly .... "hledej šmudlo" používám velmi často. Fenomén typu Járy Cimrmana nenajdete nikde ve světě.

02.12.2022 5 z 5

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Příběh Lubora, jeho školní problémy se spolužáky, s kluky z konkurenční třídy Pekáče a i rodiči. Trochu netradiční kniha Jaroslava Foglara, kdy hlavní hrdina není ve skautském oddíle, ale řeší běžné starosti dospívajícího chlapce ve své době, změna svého charakteru, kdy chlapec dorůstá do dospělejšího věku. Foglar prostě rozuměl chlapecké duši.

22.10.2022 5 z 5

Vane vítr z hor Vane vítr z hor Trygve Gulbranssen

Druhý díl této norské trilogie se nese v duchu první knihy. Syn Daga Bjorndala se ožení s dívkou, která není zvyklá žít v této drsné přírodě a proto je pro ní velmi těžké si zde zvyknout. Ale láska jejího manžela, ochota a laskavost všech ostatních obyvatel statku, jí pomůže překonat počáteční nesnáze. Opět nádherně napsaný příběh, který je možná trochu naivní, ale hlavně popis tehdejšího způsobu života a hlavně nádherné norské přírody, je naprosto skvělý.

26.09.2022 5 z 5

Motáky nezvěstnému Motáky nezvěstnému Karel Pecka

Autorovo alter ego Svoboda je zatčen při pokusu o útěk z Československa a po krutém vyšetřování odsouzen na 11 let nejtěžšího kriminálu, po nejhorších táborech Československa, uranových dolech Jáchymov. Vzpomínky na tyto těžké časy, které přežil díky víře v Boha a kamarádech, kteří sdíleli společný osud, kdy např. zde potkal slavného hokejistu Stanislava Konopáska, který byl v zinscenovém procesu odsouzen na nucené práce v Jáchymově. Tato kniha je obžaloba komunistů, kteří zničili celou jednu generaci mladých lidí. Velký obdiv ke všem těmto nejen politickým vězňům, kteří zažívali peklo v těchto nelidských podmínkách a dokázali nejen přežít, ale udržet si i lidskou důstojnost. Tato kniha by měla být jednou z povinných knih na školách, aby se nezapomnělo na zrůdnosti komunistického režimu.

16.09.2022 5 z 5

Opilé banány Opilé banány Petr Šabach

Příběh tří přátel, kteří prožívají svůj život v reálném socialismu. Škola je nebaví a radši posedávají po hospodách a zažívají různé příhody ať veselé či smutné. Tahle kniha Petra Šabacha mě naprosto dostala, už se mi dlouho nestalo, abych se u nějaké knihy smál nahlas. Hlavně u mě v hodnocení této knihy hraje určitá nostalgie osmdesátých let.

20.03.2022 5 z 5

Dobrodružství v zemi nikoho Dobrodružství v zemi nikoho Jaroslav Foglar

Když jednoho večera Vláďa Denk zahlédne signalizaci morseovek kousek od jeho baráku, ze zvědavosti se rozhodne zjistit kdo a proč signalizuje. Díky tomu s kamarádem Vinckem objeví divokou krajinu za městem s lomy a najdou nové přátelé, se kterými prožijí jedno velké dobrodružství ač vykoupené osobními problémy ve svém životě. Další ze skvělých knih o pevném přátelství v životě, které nic nezlomí. Jaroslav Foglar prostě znal chlapeckou duši.

08.03.2022 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Příběh vojáků Sedmého tankového praporu v padesátých letech, kdy se snaží zvládnout nesmyslnou vojenskou službu, plnou hloupých, tupých rozkazů a příkazů, které jim vydávají neméně tupí důstojníci. V dnešní době je vtipné číst o tehdejší ideologii, kterou prosazovali političtí důstojníci, kterou tehdy oni brali nesmírně vážně. Kniha se velmi dobře čte. Humor Škvoreckého často rozesměje, ovšem to, že to byla realita tehdejší doby, je hrozné.

17.07.2021 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Blízko arizonského města dopadne kontaminovaný satelit, který sbíral kosmické vzorky a v městě dojde k úmrtí prakticky veškerého obyvatelstva kromě dvou osob starého alkoholika a nemluvněte. Čtyři vědci jsou ukryti pod nevadskou pouští a snaží se přijít co mají společného a jak zabránit celosvětové epidemii. Skvělá sci-fi, která se dobře četla i přes množství odborných a technických popisů, které mě naopak velmi bavily, protože dodávaly knize autentičnosti. Když to člověk srovná s dnešní dobou, tak to možná až zas tolik sci-fi není.

10.05.2021 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Drsný realistický příběh z protialkoholní léčebny, kde se léčí muži, ztracené existence, alkoholici. Každý začal pít kvůli něčemu či někomu jinému a vypráví autorovi své alkoholické eskapády.

Vzpomněl si na jedno eskymácké přísloví: Každý máme pro svůj život určený přesný počet tuleňů. Až ulovíme posledního, umřeme.

Velký respekt před autorem, který se nebál popsat své zážitky z protialkoholní léčebny a postavit se čelem svému velkému problému. Věčný boj s černým drakem a odvaha se mu postavit.

Já jsem čistokrevnej alkáč, usmál jsem se.
A já nejsem úplně blbá. Už jsem viděl pár takovejch jakovy, co vyměnili jeden fet za druhej. Vy prostě neumíte bejt sami, jen sami se sebou.

Kniha, ač je hodně smutná a depresivní, přesto skvěle napsaná.

22.02.2024 5 z 5

Edgar Alan Poe je pro mě mistr a otec hororu. Po přečtení těchto povídek pochopíte proč. Nádherná mrazivá atmosféra, strach, těžká deprese, která prochází skrz všechny tyto povídky. Pochopitelně jako u každého spisovatele jsou povídky skvělé, dobré i slabší a to je i v této sbírce, ale to nic neubírá na tom, že celá sbírka se mi celkově moc líbí. Jáma a kyvadle, Černý kocour, Sud vína amontilladského a hlavně pro mě nejlepší Zánik domu Usherů.

18.12.2023 5 z 5

Hospoda na mýtince Hospoda na mýtince Zdeněk Svěrák

Do hospody na Mýtince dorazí nečekaně dva hosté hrabě Ferdinand von Zeppelin a uprchlý vězeň Kulhánek. V hospodě jsou pouze dva lidé hostinský a již dvacet let zde sedící a mlčící host Ludvík. A díky fiktivní lásce vyjde najevo tajemství, třeba i dvacet let staré. Další z fantastických her z pera Smoljak a Svěrák. Jejich vtipy, které jsou notoricky známé (postavil si hospodu a byl naštvaný, že mu tam začali chodit lidi) a kterých je v této hře opravdu hodně, si dovolím říct, že zlidověly. A já se vás dámy a pánové ptám? Kdo tohle má?

Notář mi vyprávěl, že dědeček byl vyhlášený samotář. Lidem se vyhýbal a nikoho kolem sebe nesnesl. Ale odjakživa toužil stát se hostinským. Nejdřív si otevřel hospodu u silnice na Písek. Ale chodili mu tam lidi. Pak si najal hostinec na náměstí v Opočně, zas mu tam chodili. A tak si postavil tohleto. Ty jsi tu, Ludvíku, za dědečka nevím, ale za mě patnáct let, sice stály, to je pravda, ale jediny host. A takovy host, že to tak musím říct, neurazíš se, Ludvíku, viď? To vlastně ani není host. A bez hosta hospodu neuživíš. A uživíš-li, nepobavíš se. A pobavíš-li se, jen do pláče.

Úspěch her z divadla Járy Cimrmana se podle mě projevuje právě inteligentním humorem, který prostupuje jejich hrami. Není vulgární ani podbízivý a pokaždé mi zlepší náladu, i když jsem je četl i viděl mnohokrát.

Hostinsky: A že jsem tak směly, pane Kulhánek, za co jste byl vlastně potrestán?

Vězeň: Nezlobte se, pánové, ale o tom nemohu hovořit. Obvinění je příliš hrozné. Ale věřte, že jsem byl odsouzen nevinně.

Hostinsky: Jestli jsem si to nemyslel! Nevinny člověk se pozná na první pohled.

Hrabě: No jo. Hned, jak jste vystrčil hlavu tam z toho roští, řekl jsem si: Justiční omyl!

Hostinský: A že jsem tak směly, pane Kulhánek, na kolik let vás odsoudili?

Vězeň: Na dvacet.

Hostinsky: A že jsem tak směly, pane Kulhánek, kolik z toho jste si už odseděl?

Vězeň: No, zítra tomu bude dvacet let.

Hostinsky: Já nevím, školy nemám, jsem jen prostý člověk, ale to už vám snad ani nestálo za to utíkat, ne?

15.12.2023 5 z 5

E.T. Mimozemšťan E.T. Mimozemšťan William Kotzwinkle

Na Zemi přistane mimozemský tvor, kterého najde Elliot a spolu s kamarády se snaží mu pomoci se navrátit domů. Ovšem oproti nim stojí armáda Spojených států, kteří mají s mimozemšťanem své plány. Kdo by neznal klasiku devadesátých let a legendární výrok "E.T. phone home" . Kniha napsaná podle filmu, kdy E.T. prostě nejde nemít rád

02.10.2023 3 z 5

Barbarella Barbarella Jean-Claude Forest

Hlavní hrdinka Barbarella krásná dívka, která putuje mezi planetami, zažívá úžasná dobrodužství, neohrožená a vždy stojí na straně dobra. Možná trochu naivní příběh, ale pro fandy komiksů naprostá klasika

22.09.2023 3 z 5

Spodní zrcadla Spodní zrcadla David Jan Žák

Davida Žáka mám rád jako autora skvělých románů a literatury faktu a ze zvědavosti jsem sáhl po jeho knize básní. Jeho lyrické básně nejsou vůbec špatné a příjemně mě překvapily

Déšť pláče do střech
vítr dusí list
a horečka
jak stromy k uzoufání
otvírá podvečer

30.06.2023 4 z 5

Královna Alžběta II. a královská rodina Královna Alžběta II. a královská rodina kolektiv autorů

Fantastická publikace, která se zaměřuje na britskou historii, od počátku všech vládců Anglie až po současnost. Největší prostor pochopitelně dostává poslední zesnulá královna Alžběta II., její život a vládnutí společně se svým manželem princem Philipem. Dále součástí jsou civilní či náboženské ceremonie, pohřby či svatby. Popis a nádherné fotky královských paláců ať je to Buckingham, překrásný Windsor nebo palác Holyroodhouse pod Artušovým sedlem v Edinburghu a dalších. Tato publikace se doopravdy povedla.

19.03.2023 5 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Když je za druhé světové války James Herriot odvelen k letectvu, tak vzpomíná na svou praxi veterináře ve městě Darowby, na své případy se zvířaty, ale i na místní farmáře z okolí. Kniha plná laskavého humoru a nádherného popisu anglického venkova s jeho sytě zelenými pastvinami a vřesovišti. Kniha vás rychle vtáhne do děje a vy vnímáte tu pohodu z ní vycházející.

18.08.2022 5 z 5

Příběh chlapce Jana Dítěte, který jako obyčejný číšník a sní o svém vlastním hotelu, o tom že bude milionář, vážený člověk a majitel vlastního hotelu. Proplouvá životem třicátých let, válečné doby až do padesátých let. Ovšem žádná doba mu nepřeje a on je přesto šťastný v tom co dělá a i když ho stíhají životní tragédie, on je vnímá jinak a život miluje tak jak je. Hrabal dokázal krásně psát o životních osudech lidí, jejich štěstí i neštěstí, radosti i tragédiích, ale vždy tak krásně popsal lidský život.

15.08.2022 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Haňťa, dělník ve sběrně papíru, den za dnem, 35 let drtí papír, zachraňuje vyhozené knihy, v kterých si rád čte a pije džbány piv. Jeho myšlenky se zaobírají filozofií, co bude dělat až půjde do důchodu a myšlenkám na svou minulost. Tahle kniha je prostě krásná, lyrická, hodně smutná, je hlavně o pocitech a lidském žití. Fantastické Hrabalovo dílo.

05.07.2022 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Moje první kniha od Jefferyho Deavera, kdy v New Yorku začne řádit šílený vrah. O pomoc s vyšetřováním je požádán Lincoln Rhymes, který je ovšem paralyzován upoután na lůžko. Jako pomocnice je mu přidělena Amelie Sachsová, která se musí stát jeho očima a rukama na místě činu. Skvělá a napínavá detektivka, kdy až do konce netušíte pachatele. Autor se vyžívá v popisu obětí a občas to při čtení chce silný žaludek.

15.09.2021 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Má první kniha od Nesba a setkání s Harry Holeam, který přijíždí vyšetřovat z Norska do Sydney vraždu norské dívky. Ve svém okolí jsem se setkal s veskrze nadšenými reakcemi na tohoto spisovatele. Bohužel mě moc nesednul. Detektivka jako taková špatná není, co mi vadí je pomalejší nezáživný rozjezd, který ovšem posléze začne mít spád a zápletka byla dobrá. Co mi naopak v této knize vadilo, byl dlouhý popis australského života, který podle mě tolik s příběhem jako takovým, nic společného nemá. Za mě lehký průměr.

04.08.2021 3 z 5