namornice namornice komentáře u knih

Pán ohně Pán ohně Peter May

Pán Ohně mě velmi překvapil. Nadmíru působivé a znamenitě vylíčené prostředí Číny (ať už po kulturní tak politické stránce), uvěřitelní, dobře vykreslení hlavní hrdinové a dobře vystavená zápletka. Vyšetřování vraždy tří obětí nám představuje americkou patoložku Margaret Campebelovou působící na universitě v Pekingu a vrchního inspektora Li Jena a jejich spolupráci při pátrání. Dozvídat se v průběhu knihy jak odlišné je vyšetřování vražd v Číně na rozdíl třeba od Ameriky nebo severských krimi mě dost bavilo. Ani milostná linka mezi Margaret a Lim mi nijak nevadila. Pán Ohně má dobře vystavěný příběh s celkem strhujícím dějem. Až na trochu přemrštěný konec jde o velice čtivé dílko a u čínských thrilerů Petera Maye určitě zůstanu.

21.08.2019 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

V druhé knize čínských thrilerů, odehrávající se převážně v Pekingu a částečně v Si-anu, se opět shledáváme s dvojicí vyšetřovatelů Margaret a Li Jenem, tentokrát při vyšetřování série rituálních poprav. Pátrání po pachateli má celkem napínavé tempo a provázejí ho opět skvělé popisy lokací. Doktorka Campbellová mi však tentokrát dost lezla na nervy a přišlo mi že k vyšetřováni nijak nepřispěla. Na rozdíl od předchozí knihy, kdy mi romantická zápletka mezi hlavními hrdiny nijak nevadila, mě milostný trojúhelník tentokrát docela obtěžoval a připadal mi hloupý.
Malinké rozčarování jsem měla i z konce, který mi přišel o dost slabší a trochu pokazil strukturu a tempo jinak dobře vystavěného příběhu.
Nicméně navození atmosféry se autorovy hodně daří a svými popisy umí vtáhnout do děje. Archeologie, historie i kultura Číny byly pro mě jednoznačně hlavním plusem při četbě v pořadí druhého dílu ze série. Během čtení jsem se zase dozvěděla pořádný kus o Čínské historii a kultuře - od terakotových válečníků a odkrytí naleziště přes Kulturní revoluci a Rudé gardy až k politice jednoho dítěte - to vše na pozadí vyšetřování trochu až brutálních vražd. I přes malé výhrady jsem si ale další Mayův čínský thriller opravdu užila a čtení mě hodně bavilo! Určitě se pustím i do dalšího dílu.

20.08.2019 4 z 5

Cestování - historie v obrazech Cestování - historie v obrazech Simon Adams

No jo, cestování je moje druhé jméno! Když už teda jednou sedím doma, tak o cestování aspoň čtu.
Tahle úžasná encyklopedie mě fakt baví!
Od Mínojských mořeplavců až po věk létání a všechny metody cestování, které kdy člověk použil.
Ilustrace, mapy a fotografie jsou úžasné, ale určitě stojí za pozornost i samotný text. Za mě pět hvězd*****

Ztracená knihovna Ztracená knihovna A. M. Dean

Námět knihy je určitě velice lákavý, hledáni ztracené Alexandrijské knihovny je velice poutavý a zajímavý námět. Nicméně zpracování knihy mě zase až tak nezaujalo, začátek byl pomalejší a žádná velká akce ani drama se nedostavilo ani v průběhu příběhu. Hvězdu nahoru za popisy historických událostí a turistických památek, i přesto mi ale docela trvalo se knihou prokousat.

29.07.2019 2 z 5

Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždím Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždím Iva Trhoňová

Upíct chleba je vlastně fuška!! Nebo aspoň dost časově náročné. Ale s touhle knížkou to jde :)

29.07.2019 3 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Další případ Fabiana Riska mě bavil ze všech Ahnhemových knih asi nejvíc. Už se těším na další díl, snad vyjde brzo.

Mapy Mapy Aleksandra Machowiak Mizielińska

I cestování prstem po mapě je zábava zvlášť s touhle boží, krásně ilustrovanou nádherou!

29.07.2019 5 z 5

Volné odpoledne, Anglické listí a má sbírka Earl Greyů. Jako bývalá au-pair jsem si sama zavzpomínala na všechny ty ostrovní zvyklosti, tradice a srandy. Dobře a humorně napsaná knížka. Určitě si přečtu i pokračování.

29.07.2019 4 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

YA teda zrovna moc nečtu, ale chtělo to trochu změnu. A tahle knížka má dost originální námět.
Pohled na Anglické dějiny za doby královny Alžběty, tak trochu přes růžové brýle, s trochou magie a spoustou humoru. No - po pravdě - tak trochu ptákovina, ale opravdu dost zábavná. Sice jsem se zrovna neválela smíchy, ale čtení mě bavilo, postavy též, děj ubíhal prostě skvělá oddechovka, na odreagování ideální.

17.06.2019 3 z 5

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů George R. R. Martin

Knížka malinká stejně jako Tyrion Lannister...
Plná nezapomenutelných hlášek a citátů.

"Nikdy nezapomeň, co jsi zač, protože svět to nezapomene zcela jistě. Udělej z toho svou přednost. Pak se to nikdy nestane tvou slabostí. Obklop se tím jako zbrojí a druzí to nebudou moct použít, aby ti ublížili."

17.06.2019 3 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Zčásti thriller zčásti přednáška z bioinformatiky ale celkově super čtení. Zakomponování vědy do příběhu mě hrozně bavilo! Trošku přehnaně akční konec, ale jinak super, přečteno jedním dechem. Určitě doporučuju!

17.06.2019 5 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Po všech těch krvácích a dystopických, co jsem v posledních pár týdnech četla to chtělo nějakou oddychovku. A prvotina Toma Hankse se mi líbí moc. Některý povídky víc, některý míň, ale v celku dobrá knížka na odreagování. A psací stroj chci teď ještě víc než předtím.

17.06.2019 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Navzdory trochu pomalému začátku je Silo velmi čtivá kniha. Originální a barvitě vylíčené prostředí Sila s jeho obyvateli i vykreslení postapokalyptického světa se autorovi moc povedlo. Měla jsem jen malinké výhrady k nermrtelnosti hlavní hrdinky. Jinak mě ale postava a příběh Jules hodně bavil. Bavily mě i vedlejší, přesvědčivě napsané a propracované postavy, prostředí i celý příběh a jsem zvědavá na další díl - tedy na prequel Sila - a na vysvětlení (snad) všech otázek, které zanechalo čtení prvního dílu téhle trilogie.
Jo, a obálka je taky dost povedená

01.06.2019 5 z 5

Já a safari aneb Ženu ani slonem neutaháš Já a safari aneb Ženu ani slonem neutaháš Ludmila Vítovcová

V rámci přípravy na dovolenou v Africe jsem rozhodnutá přečíst kde co o pobývani na černém kontinentu. Tohle je zatím ale dost slabý, dost zastaralý a dost mi vadi ta "role manželky" typická pro komunistický režim, kdy ženska se hlavně měla starat o rodinu a zapomenout na všechny svý zájmy, koníčky hlavně, že bylo navařeno a a uklizeno.... a knedlíky k večeři i v Africe uprostřed divočiny, hlavně, aby měl manžel čas na práci a svoje koníčky.....no snad to dočtu!

18.05.2019 2 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Tak tohle se mi líbilo moc! Velice dobře napsaná, napínavá krimi, doplněná úryvkama z deníku vraha -jak si nejspíš má čtenář myslet. No ten zvrat když vyjde na jevo koho zápisky celou dobu mezi kapitolama čtete! Úplně mi spadla čelist :-o
Stejně jako u předchozí Ahnhemovy knihy Devátý hrob se děj odehrává na obou stranách Oresundského mostu - chvíli v Dánsku, pak zas ve Švédsku. U Devátého hrobu jsem měla trochu problém sledovat postavy a pořád se mi pletlo, kde se vlastně momentálně nacházíme - zvlášť když jsou ty místní názvy hodně podobný v obou jazycích, že jo? Ale u Oběti bez tváře jsem ten problém neměla. Napínavé tempo, propracované dialogy, které posouvjí děj dopředu, promyšlené někdy trochu až brutální vraždy psychopata, co kosí bývalé spolužáky jako sedlák pole - prostě page turner. Hvězdu dolů dávám
- za pošťačku, co doručuje noviny až do domu, navíc člověku, s kterým nikdy nepromluvila, ale který ji po třítýdení dovolené tak chyběl, že mu prostě vlezla až do obýváku ještě s extra výtiskem novin navíc (asi zaměstnankyně roku) :-)
- pak za policajty, co se zouvaj, když jdou lapit vraha :-D
- za třídu, co nepozná vlastního spolužáka - no je mi asi tolik, co hlavnímu hrdinovi, ale spolužáky ze základky bych snad vyjmenovala všechny - a to nás jako silného ročníku bylo ve třídě přes 30!
No a taky ta hvězda dolů trochu za hlavní postavu Fabiana Riska, kterej mi občas lezl na nervy. Zato vedlejší postavy jsem si oblíbila moc a Djuna, Astrid, Liljová, Molander i Skála mě bavili. Takže za mě 4*/5* a určitě doporučuju. Jsem zvědavá na další díl!

Tak, a teď jdu vyhrabat starý školní alba a ověřit si paměť :-)

18.05.2019 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Keplera čtu popořadě a i když nesdílím všeobecné nadšení nad touhle sérií, můžu přiznat, že případy Joona Linny mají jednoznačně stoupající tendenci. Aspoň za mě byl tenhle díl lepší než ty předchozí. Konečně byla víc popsána Joonova minulost a vysvětlená hluchá místa z předchozích dílů. Nicméně Joona Linna začíná být popisovám tak trochu jako superman a chyb v textu taky přibývá. Tak třeba Joona je podle kolegů a šéfa "nejlepší policajt ve Švédsku" bez toho aby byl nějak speciálně vycvičen . A najednou o pár odstavců dál už se píše, že vlastně absolvoval speciální výcvik- no trochu zmatky. Asi když píšou dva, tak se to holt občas trochu poplete. No další knihu si asi taky přečtu, ale nijak se do toho nepohrnu..

17.05.2019 3 z 5

Hercule Poirot: Povídky Hercule Poirot: Povídky Agatha Christie

Tak tohle je opravdu čtení jen na doma, protože tahle 880 stránková bichle se do kabelky sotva vejde a tahat ji s sebou by mi nepochybně způsobilo skoliózu. ...
Jednoznačně je to ale skvělá kniha a úžasná sbírka případů slavného belgičana. Nejlepší je tohle dílo dávkovat jako krabici belgických pralinek. Jen pár kousků a další ušetřit na příště. Celé naráz je to asi moc, takže ideální četba na klidné večery a líná sobotní odpoledne. Čtu v originále a ta angličtina a styl psaní Agathy Christie - to je čirá radost to číst!

17.05.2019 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Tak já nevím. Pořád čekám, kdy už to teda bude tak úžasný čtení, všichni jsou z Keplera tak nadšení a mě to pořád nějak míjí. Ne že by to nebyly napínavý krimi, ale pokaždý mám problém se do toho začíst. Paganiniho smlouva byla celkem čtivá a bavila mě rozhodně o moc víc než Hypnotizér. Třetí kniha Dua Kepler- Svědkyně ohně - mi přije trochu překombinovaná a děj místy vleklý. Četlo se mi celkem rychle díky už obvyklým krátkým kapitolám, ale často mi to celý přišlo těžko uvěřitelný a nereálný. Pachatele jsem odhadla někdy v polovině knihy i když motiv byl zajímavý a překvapující. No další Keplerovku si asi taky přečtu (už ji mám staženou ve čtečce), ale za mě prostě Kepler spíš průměr.

06.05.2019 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Začátkem roku, než jsem vycestovala z rodné hroudy jsem shlédla první čtyři díly seriálu a teď se dostávám ke knize. Dystopický svět popisovaný ve vzpomínkách služebnice Fredovy je dost děsivý a kniha se nečte snadno. Hodně z toho běhá mráz po zádech. Místy použitá přímá řeč bez uvozovek mě dost mátla a docela mi trvalo si na to zvyknout. Jestli je konec šťastný nebo nešťastný se čtenář vlastně ani nedoví. Historické poznámky na konci knihy jsou zajímavý prvek i když ani ty moc nevysvětlují jak vlastně celá republika Gileád vznikala ani jak to s ní nakonec dopadlo. Nemůžu říct jestli je kniha lepší než seriál - musím dokoukat, co jsem rozkoukala, ale obojí kniha i seriál je dost povedený.
Zajímavá je předmluva a fakt že autorka čerpala inspiraci při návštěvách zemí totalitního režimu jako ČSSR, NDR. Ještě že jsem se ke knize nedostala dřív -v 80 letech, kdy kniha vyšla poprvé jsem spíš četla Toma Sawyera nebo Děti z Bullerbynu - ale čekat víc než 30 let na pokračování bych nevydržela. Tak je dobře že jsem se k fenoménu Služebnice dostala až teď a musím čekat jen do Září na pokračování. Už se fakt těším a doufám že Atwoodová nezklame

03.05.2019 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Bjork prostě umí!
Opět skvěle napsaný, propracovaný děj, trochu víc postav, ale napětí od začátku do konce. Ty krátký kapitoly mi prostě sedí. Clona se dá číst samostatně, ale určitě doporučuju číst tuhle sérii popořadě nejenom kvůli vývoji jednotlivých postav, ale hlavně proto, že je to prostě zatraceně dobrý čtení. Užila jsem si zatím všechny tři Bjorkovy dílka a už teď netrpělivě čekám na další pokračování.

03.04.2019 5 z 5