nikikostadinova nikikostadinova komentáře u knih

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Klasika z mého dětství. Až teď si uvědomuji ten nádherný jazyk.

Filmové příběhy Filmové příběhy Zdeněk Svěrák

Krásný dárek kdysi k Vánocům.

26.12.2018 5 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Mám pouze pár tvůrců na youtube, kteří mě zajímají. On je jedním z nich. A už dlouho. Byla jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst.

Deník Deník Anne Frank

Klasika, ze které mrazí. Reportáž z dané doby, očima mladé dívky.

Sám sobě pomáhej! Sám sobě pomáhej! Václav Habr

Na doporučení mého otce. Věděl, proč si to mám přečíst

Praha v srdci Praha v srdci Renáta Fučíková

Graficky propracovaná, krásná a zajímavá publikace o jednom z těch krásných měst, které tady máme.

Neplechaté pohádky Neplechaté pohádky Ljuba Štíplová

Tak. Konečně zajímavá kniha pro děti, se kterou jsem pracovala ještě na škole. Jsem ráda, že jsem na ni narazila.

26.12.2018 4 z 5

Babičky: Na útěku Babičky: Na útěku Minna Lindgren

je to zajímavá reportáž se života seniorů na severu Evropy, pokud to tak mohu říct. Ale jinak podobné jako v prvním díle...co se vlastně řeší?

26.12.2018 3 z 5

Slavné dny - 50 + 2 příběhy, které psaly historii Slavné dny - 50 + 2 příběhy, které psaly historii Pavel Zuna

tento pořad mi kdysi pomohl při referátech do školy a jak jinak jsem mohla prokázat vděčnost, než že si přečtu knihu? Je to úžasné, historie mě baví a tady vidím, jak může být zajímavá.

Jantarový dalekohled Jantarový dalekohled Philip Pullman

Tak tahle trilogie mi dala zabrat. Ale dobrá. Některé části tohoto dílu byly úžasné a krásně se četly. Škoda, že některé motivy nejsou rozvinuty. Jinak jsem opravdu velice dlouho a trpělivě četla a snažila se pochytit všechny detaily. Ale ty části, které byly naznačeny a nedokončeny mi opravdu dost vadí.

08.12.2018 4 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Obyčejně bych takto obsáhlou knihu četla daleko déle. Ale tohle se mi podařilo sfouknout za tři dny. Nádhera, nekompromisně, upřímně vyjádřený příběh.

29.08.2018 5 z 5

Špína Špína Irvine Welsh

Silný, promyšlený příběh. Hlavní postava je záporák, kterého jsem si oblíbila. Zvrat a nekompromisní konec. Za mě nádherná kniha. Pohledy Carole a tasemnice (hlavně té tasemnice) nezastupitelně komentují probíhající děj a vykreslují úžasný oblouk.

24.08.2018 5 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Úplný opak plážového čtení. Tato kniha vyžaduje pozornost a vnímavost. Velmi těžce se čte. Ale základem děje jsem se prokousala nakonec celkem dobře. Myšlenky cením, jsou fajn k zamyšlení. Příběh zajímavý, postavy charakteristické. Ale kostrbatost jazyka mi velmi vadila.

13.08.2018 3 z 5

(Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně (Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně Vera Vogeler

Přínosná reportáž, občas pokulhává stylistika. Ale některé části byly velmi zajímavé a od poloviny jsem knížku hltala rychle.

12.08.2018 4 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

I přesto, že povídky jsou krátké, vyžaduje jejich čtení velkou pozornost. Alespoň, pokud chcete pochopit všechny metafory a souvislosti. Kniha rozhodně zajímavá, povídka vyšší princip je nádherná (ano, možná jsem trošku zaujatá, kvůli filmu...). Objevuje se velmi krásná filozofie (povídka: až vstanou mrtví....). Samozřejmě prokládané pasážemi, které jsou "rudé". Ale to je třeba pochopit. Pro mě osobně je důležitá rovina lidská. A ta tu byla také.

14.07.2018 4 z 5

Dokonalý nůž Dokonalý nůž Philip Pullman

Příběh je napínavý a rozhodně mě motivoval přečíst si poslední část. Doufám, že se dořeší nedořešené věci, protože to je problém těchto knih. Spoustu jednotlivých příběhů a situací a některé zůstávají nedokončené. Co konec prvního dílu ? Také postavy, které měli ( a stále mají) zásadní funkci v prvním díle najednou dostávají minimální prostor (ale přesto zásadní). Ale jinak mě tato série zajímá a jsem zvědavá na finále. Pěkná kniha. O překvapení není nouze.

08.07.2018 4 z 5

Dvorní dáma Dvorní dáma Cynthia Harrod-Eagles

Ano, slušný zmatek. Příběh zajímavý, spojený s historií, ale pro mě částmi velmi nečtivé vzhledem k jazyku knihy. Ale stále je na tom něco, co mě poutá, takže jdu dál.

15.06.2018 3 z 5

Světla Severu Světla Severu Philip Pullman

Tak po několika letech, na třetí pokus dočteno. Hlavní postava je Lyra, která vystupuje celkem sympaticky. Příběh je fajn, jazyk taky (vzhledem k cílové skupině, přece jenom už tomu odrůstám). Občas nějaké překvapení i zvrat se najde. Pro mě bonus za postavu Iorka. Ukončení prvního dílu trilogie dost zvratové. Jen mi vadila počáteční utahanost. A možná jsem nepochytila některé detaily, snad v příští knize se mi to spojí dohromady.

09.05.2018 4 z 5

Zakladatelka rodu Zakladatelka rodu Cynthia Harrod-Eagles

Ačkoliv hodnotím třemi * tak mě tahle sága zajímá a sáhnu po druhém díle. Nevadilo mi ani množství postav (ba naopak). Možná to je tím že mi jedna z ústředních postav, Eleanor, nebyla sympatická ( ale to je mnou). Možná dobou děje (nesnáším domluvené sňatky a tak dále). Ale já se hlavně nemohla začíst. Ale jak říkám budu pokračovat a možná mě budou bavit příběhy z novější historie.

24.03.2018 3 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Dušička jásala. V Žertu jsem se našla více, ale tohle mělo něco jiného navíc.

04.03.2018 4 z 5