Nomia Nomia komentáře u knih

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

King a jeho přímý tah na branku. Bylo jasné, jak se to bude vyvíjet, bylo jasné, jak to skončí, ale stejně jsem se od toho nemohla odtrhnou a naprosto to hltala až do samotného smutného finále.
Jsou i lepší Kingovi (Pro mě se stále na čelních příčkách drží Dlouhý pochod a Zelená míle.), ale Blaze je opět strhující a krásně hořkosladký příběh. Postava Blaze je až skoro dojemná. King opět dokázal, že dokáže mistrovsky pracovat i s netradičními postavami.

17.09.2018 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Jedno z těch lepších děl od Austenové, kde nechala vyniknout svému smyslu pro ironii. Lehký humor, trefná kritika a opět silná milostná linka, klasická Austenová.
Rozhodně čtivá záležitost, ale nezdá se mi, že byla nějak třeskutě originální oproti jiným autorčiným dílům.

17.09.2018 3 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Takhle přesně má vypadat kniha pro náctileté holky, přiznává, že já jsem na to už krapet stará bréca, ale stejně mě kniha královsky pobavila.

V podstatě se jedná o naprosto klasický sladký dívčí románek, ale v podání Jenny Han se z toho stala navíc nesmírně milá a zábavná záležitost. Celá kniha je psána s lehkým humorem, nadsázkou a i postavy jsou sympatické, což velmi oceňuji, protože většinou jsou v podobných románcích hlavní hrdinky nesnesitelné slípky. :)

Pro puberťačky je tenhle román takřka "nutnost" a vřele doporučuji dát téhle oddechovce šanci. Pro starší generace to může být alespoň milé připomenutí dávno zapomenutých dětských lásek.

17.09.2018 3 z 5

Výborné zakončení skvělé trilogie. Brilantní. Lisbeth sice nikdy nebudu mít ráda, ale je to pro mě jedna z nejzajímavějších a hlavně nejvíc zapamatovatelných postav.

29.07.2018 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Můj vnitřní knižní fetišista si zachrochtal blahy nad délkou prvního dílu a po přečtení musím říct, že těch 600 stránek za to prostě stojí. Zase jednou napínavá hrdinská fantasy jako víno, velmi povedený začátek celé trilogie, který bez debat naláká ke čtení dalších dílů.
Mně osobně trošičku bavila víc ona úvodní výcviková část knihy, ale nic to nemění na tom, že i pozdější - drsnější půlka knihy je výborná, neztrácí tempo a nemá v sobě hluchá místa, kde by si čtenář říkal, že tohle je tam zbytečné atd. Ryan si za tenhle počin rozhodně zaslouží "zlatého bludišťáka". :)

29.07.2018 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Pro mě rozvleklý začátek a trochu zvláštní styl autorova vyprávění, i přesto jsem se kousla a četla dál. Ve výsledku příjemný čtenářský zážitek, rozhodně je to celkem nápaditá fantasy, svět, kde je nesmrtelnost i Smrtky působil opravdu zajímavě. Je to zase jedna z těch knih, kterou si člověk zapamatuje.
I když to není nejdokonalejší dílo, tak rozhodně nadprůměr. Na léto naprosto ideální oddychové čtení, kterému nechybí nápad, napětí a i celkem zajímavé charaktery.

29.07.2018 3 z 5

Učitel lásky Učitel lásky Robin Schone

Moc hezká "erotická pohádka", která oproti soudobým erotickým románům má něco, co jim neskutečně chybí - čtivost, smyslnost a hlavně notnou dávku vtipu. Není to sice žádné veledílo, ale v rámci svého žánru je to velmi příjemná záležitost, která se dobře čte.

Místy se sice kniha neubrání lehké naivitě a stereotypům, ale je to dáno i prostředím do kterého je kniha zasazena. Tahle erotikou prosáklá romance. zasazená do viktoriánského období, se určitě zalíbí nemalému počtu čtenářů. Sexuální scény jsou napsány ovšem poněkud jemně a poměrně decentně, je vidět, že kniha je psána ženou a spíš cílená na ženy. Naštěstí, ale autorka vše vybalancovala a z knihy nevznikl jen přeslazený škvár.

Kniha určitě mohla být napsaná smyslněji, ale i tak se jedná o dobrý erotický román, rozhodně lepší, než většina nově vydávaných. Oceňuji, že v rámci možností autorka udržela obraz a smýšlení tehdejší společnosti, o to pikantněji román vyznívá v kontrastu s tehdejší morálkou a zvyklostmi.

20.04.2018 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Čapek byl opravdu skvělý autor, jeho díla jsou naprosto nadčasová. Bílá nemoc je dokonalé a chytré drama, které má vše potřebné. Dílo má spád, jakmile se pustíte do čtení, tak se od něj nedokáže odtrhnout, navíc i bezvadně vykreslenou atmosféru, zároveň má potřebné koule, odvaha Čapkovi rozhodně v tomto směru nechyběla. Hlavně má ovšem geniální myšlenku.

Galéna a celou Bílou nemoc rozhodně nikdy nezapomenete, je to ta z knih, které se Vám naprosto vryjí do paměti. A to je setsakramentsky dobře, protože v sobě nese obrovské poučení. Upřímně ještě jsem nečetla od Čapka nic vyloženě blbého, nebo nečtivého, ať sáhnete po jakémkoliv dílu, tak se trefíte přímo do černého.

20.04.2018 5 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Kukly mě bohužel krapet zklamaly, opět ta přílišná očekávání. Den Trifidů mi přišel naprosto skvělý a i přes své stáří měl brutální a strhující atmosféru, ale Kukly oproti tomu na mě působily mnohem mdlejším dojmem.

Nemůžu říct, že by byla kniha špatná, jen pro mě spadá někam mezi lehký nadprůměr, ale celkové vyznění knihy mi nepřišlo dostatečně napínavé, ani mrazivé. Tématicky je ovšem kniha zajímavá rozhodně je, tenhle mišmaš fantasismu a mutantů určitě dokáže zaujmout, škoda jen, že kniha neměla větší grády.

20.04.2018 3 z 5

Probuzení Probuzení Lisa Jane Smith

Bohužel, pro mě je styl psaní L. J. Smith naprosto nestravitelný. Příběh by byl třeba i zajímavý, ale její styl psaní a hlavně postavy jsou mi krajně proti srsti. Celé to na mě působilo, jako hodně plytká záležitost a postavy se chovaly, jak naprostí pošahaní puberťáci, kterými zmítají ještě hormony.

Další upírská teen love story, knížka je navíc k uzoufání povrchní, naprosto postrádá hloubku a o nějaké propracovanější psychologii postav se ani moc nedá mluvit. Ale zřejmě nejsem ta pravá cílovka pro tenhle druh literatury.

20.04.2018 2 z 5

Sviňák Sviňák Irvine Welsh

Výborná kniha se skvělým koncem! Sviňák je naprosto vystihující a dokonalý název pro tuhle knihu, Bruce je totiž skvěle propracovaná postava, ovšem taky naprostý sráč. Koks, děvky a špína, toho všeho se Vám dostane vrchovatou měrou.

I když hlavní postava rozhodně nevyvolává žádné sympatie, na seznam jeho negativ by snad nestačila ani A4 a životem se protlouká, jako největší lidský odpad, tak i přes to Vás jeho životní příběh totálně chytne. Tohle jedna z těch knih, kterou jsem nedokázala odložit.

Ano, je to neskutečně sprosté, brutální, někdy až ujeté, ale všechno to vytváří skvělý výsledný dojem. Tahle kniha má prostě koule a Welsh se rozhodně nebojí přijít s něčím kontroverzním. U něj naštěstí nepociťuji jen nějaké bezúčelné snahy o šokování. Veškeré charaktery, hnusárny i vulgarismy mají v knize opodstatněné místo.

Výborná kniha, skvělá psychologie postav a zároveň skvělá drsná jízda, která je plná syrových brutálních, ale i vtipných hlášek. Sviňák je pecka. Ať žijí tasemnice!

20.04.2018 4 z 5

Nuda Nuda Alberto Moravia (p)

Jedním slovem - majstrštyk!

19.04.2018 5 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Možná už jsem McCarthym krapet přesycená, ale i přes to, že se mi kniha líbila, byla zajímavá, měla švih i spád, tak z nějakého důvodu jsem se z ní na zadek neposadila. Jeho ikonický styl psaní, opět mrazivá atmosféra, nějaká ta brutalita - vše dobré, ale chyběla tomu pro mě ona pověstná třešnička na dortu.

Je pravda, že většina autorových knih se sobě lehce podobá, ale snad všechny jsou výborné. (Až na dvě výjimky Krvavý poledník a Strážce sadu, tahle dvě díla mě neuchvátila.) Možná jsem jen očekávala ještě něco víc originální, nebo McCartyho v trochu jiné poloze.

Tahle země není pro starý určitě uspokojí většinu autorových skalních fanoušků, ale i pokud chcete sáhnout poprvé po McCarthym, tak je to správná volba. Jen bych knize vytkla konec, očekávala jsem asi něco trochu epičtějšího.

19.04.2018 3 z 5

Franny a Zooey Franny a Zooey J. D. Salinger (p)

Prostě Salinger, když ho miluješ, není co řešit. Jeho styl psaní je nezaměnitelný. Ale přeci jen si neodpustím poznámku, že Kdo chytá v živě bylo pro mě o chlup zajímavější a čtivější.

Tohle je prostě chytrá kniha, která je psaná zajímavým stylem. Nicméně přiznávám se, že občas mi především Zooey pil krev.

Někomu to opět bude připadat nudné, příliš hlubokomyslné, pokud vás nebaví dumání o životě, identitě a vlastně o všem, tak se do knihy asi ani nepouštějte.

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Kdo nemá rád Taberyho a Respekt, nebude mít rád ani Opuštěnou společnost. Tabery v knize dokazuje, že psát umí. A to zatraceně čtivě a poutavě, o věcech a tématech, které jsou momentálně tak trochu horký brambor.

Vše je podáno jednoduše, ale zajímavě, připomenete si spoustu událostí a možná se dozvíte i nějaké historické souvislosti. Nebudu tvrdit, že je Tabery nestranný, ale vše podává logicky a smysluplně. Nemusíte být ani politolog, ani historik, abyste se v knize bezproblémově orientovali.

Rozhodně zajímavé čtení, které snad v některých probudí trochu selský rozum a donutí nad některými věcmi přemýšlet.

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Všichni hlavní hrdinové jsou v podstatě nesympatičtí zmrdi, jeden vedle druhého jsou, jak vystřiženi z katalogu negativních vlastností, když k tomu přidáte chlast, drogy, dost brutální černý humor a moře vulgarismů, tak vznikne naprosto třaskavá směs jménem Trainspotting.

Miluji filmovou verzi a až díky ní jsem přišla na to, že je i knižní předloha od Welshe. Pokud máte rádi film, tak možná budete překvapeni o kolik v podstatě ponurejší, depresivnější a černější je kniha. Jasně, občas jsou chvilky trochu brutálního nejčernějšího humoru, u kterého se celkem pobavíte, ale hlavně Vám tahle kniha skoro omlátí o hlavu, jaké šílené svinstvo jsou drogy.

Nečekejte vyprávění ve stylu Rychlých šípů, je to prostě o pandě šmejdů, která propadla svinstvu, ale vše napsané a podané naprosto dokonalý a chytlavým stylem. Nicméně pro slabší povahy doporučuji spíš film, i postavy tam ve výsledku působily o chlup sympatičtěji. Welsh je mistr a v téhle knize se opravdu vytáhl, celá atmosféra knihy je dokonale nechutná.

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Jiná se mi dostala do rukou vlastně úplně náhodou, rozhodně bych si ji sama o sobě nekoupila. Už jen mediální masáž kolem této knihy, manžela p. Koukalové atd. mi byla naprosto proti srsti, ale zvědavost mi nedala a tak jsem knihu přečetla.
Nebudu se tu pitvat v sympatiích, či antipatiích vůči jednotlivým aktérům kauzy, raději se vyjádřím jen ke knize. Absolutní škvár.

Chápu, že je kniha psaná na základně deníčků - v podstatě od dob telecího mládí, ale mix (s prominutím) absolutně přiblblých pasáži intimního charakteru, kydání hnoje na všechny ve svém okolí a jakási neustálá ukňouranost, to vše dělalo knihu skoro nečitelnou.

Ocenila bych, že Koukalová šla s kůži na trh a mluvila o své chorobě, dejme tomu, že to bylo z ryze ušlechtilých důvodů a nejen z marketingové vypočítavosti, ale proboha proč takhle špatně napsaná kniha? Myslím, že tahle biografie může Koukalové jen a jen uškodit. Veškerý balast a hovadiny v dané knize trochu zastiňují celkové poselství o sportu a týmové spolupráci, o zrodu špičkové sportovkyně, o nemoci, to vše bylo utopeno.

Knihu snad nikomu nemůžu doporučit, špatně napsané, nepříliš čtivé a místy mi snad bylo až trapně z toho, co se tam rozebírá za debility a jakým stylem. Přitom memoáry z biatlonového prostředí mohly být tak zajímavé...

19.04.2018 1 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Jeden z románů, kde forma lehce vítězí nad obsahem, ale zároveň kniha nepostrádá vtip. Rozmarné léto mě bavilo, ale na Vančurův styl psaní si musíte chvíli zvykat, koneckonců to platí i pro jeho lehce zvláštní smysl pro humor. Ten jeho květnatý styl psaní v kontrastu s hlavními postavy byl prostě skvělý a nezapomenutelný, ale rozhodně nesedne každému.

19.04.2018 3 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Možná je chyba v tom, že jsem Rámu četla až po Vesmírné odysee, ale touto optikou nemůžu hodnotit Setkání s Rámou plným počtem. Je to opět výborná, chytlavá a hlavně chytrá sci-fi, ale kvalit Vesmírné odysei dle mě nedosahuje.
Arthur Clarke je prostě nestárnoucí klasika, myslím, že ať sáhnete po jakémkoliv jeho sci-fi, tak nebude zklamaní.

13.04.2018 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Taková dekadentnější a temnější verze shakespearovské klasiky. Popravdě řečeno bála jsem se toho, co Nesbø spáchá za "svatokrádež" na Macbethovi, ale musím říct, že ve finále mě tenhle naprostý mišmaš Nesbø & Shakespeare celkem bavil. Rozhodně se nedostavil po přečtení pocit ve stylu: Bože, někdo zprznil klasiku! Kvituji myšlenku celého projektu a těším se další taková převyprávění Shakespeara.

Jako snad každá nesbovka má i Macbeth hutnou ponurou atmosféru a trochu prohnilé hlavní postavy. Myslím, že tohle převyprávění se může líbit, jak znalcům klasiky, tak i skalním fandům autora. Ale počítejte spíš s drsnou akční jízdou, než nějakým hlubokomyslným psychologickým hloubáním.
Nesbø ani příliš neupravoval základní dějovou linku, schéma příběhu je stále stejné, ale převyprávěné do modernějšího hávu, ke kterému přidal víc vášně, drog, a lží a celé to přesunul do 70. let. Volba sedmdesátek a zpustlého zkorumpovaného města se povedla na výbornou a rozhodně podtrhla atmosféru celého příběhu.

Za jediné mínus knihy považuji, že dialogy občas působily trochu šroubovaně a u některých pasáží, vražd jsem měla pocit, že se stále opakují. Nicméně kniha jako celek je dobře napsána, je zároveň i poutavá. Nechybí pro Nesba tak typická dávka napětí, akce, ale i brutality. Pokud znáte dobře klasickou předlohu, tak budete asi při čtení postrádat kýžené překvapení, ale i tak si myslím, že Vás kniha zaujme.

13.04.2018 3 z 5