Ospalý_Táta Ospalý_Táta komentáře u knih

Když přišli psi Když přišli psi Scarlett Wilková

Smekám. Perfektně propletený příběh z konce války a nástupu komančů. Líbilo mi, jak jsou jednotlivé kapitoly psané vždy z pohledu některé z postav (včetně psa). Na konci jsem se až smál, jak si s tím autorka prohrála a všechno do sebe zapadalo.

04.09.2024 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

K téhle knize mě přivedla jiná: Kde zpívají raci. A z Buď jako řeka bych byl asi nadšenější, kdybych je nečetl hned po sobě, jelikož Kde zpívají raci hodnotím jako jednoznačně lepší. Přesto je to výborná knížka a inspirativní příběh.

02.09.2024 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha bude určité dlouho v TOP10 nejlepších knih, které jsem kdy četl. Nádherný příběh, od kterého se nešlo odtrhnout.

01.09.2024 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Kniha ve mně vyvolala představu, že sedím v nějakém zakouřeném pajzlu a poslouchám životní příběh a moudra místního certifikovaného násosky, kterému se už tak trochu motá jazyk i mozek. Je to brilantnost a zároveň kámen úrazu tohoto díla, protože v reálu bych v tom pajzlu neseděl nebo bych neposlouchal, takže i u knihy jsem dost často přemýšlel, že ji nechám nedočtenou, ale jelikož poctivý čtenář od rozečtené knihy nikdy neutíká, tak jsem to dal :-)) Asi chápu vysoké hodnocení, mně to však nesedlo.

01.09.2024 2 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Běžný autor by tento příběh vměstnal do 200-300 stran, ale Pišta Kráľ řekl ne! Když pohádku, tak na 700 stran. A... udělal sakra dobře. Je to jedna z mála knih, kde jsem si ani jednou neřekl, tvl, už nezdržuj popisem a něco udělej. Postavy byly sympatické, čtení mě bavilo, i když se v příběhu zrovna nic zvláštního nědělo. Uteklo to jako voda, jak se říká v pohádkách.

21.08.2024 5 z 5

Změň svůj dech a začnou se dít věci Změň svůj dech a začnou se dít věci Rostislav Václavek

Mám velmi rozporuplné pocity z téhle knížky a nevím, jak ji pojmout, protože se těžko haní něco, co má zřejmě za cíl dobrou věc.

Na jednu stranu OK. Nabízí se cesta k zdravému životnímu stylu. Všechny popsané metody mají smysl - některé sám praktikuji a opravdu jsou funkční. Není to žádná ezo hovadina.

Na druhou stranu je to až katastrofálně plytké a nezbývá než se zajímat o další materiály, takže k čemu by to měl někdo číst? Přirovanání k rozcestníku v předchozích komentářích je velice trefné.

Kapitolou samou o sobě jsou dopisy "žáků" autora. Nepodezírám autora, že by dopisy nebyly autentické, ale jako pardon, působí vyloženě jako z teleshopingu. Kdyby byly někde vzadu knížky jako samostatná kapitola, budiž, ale takhle rozházené v knížce mě štvaly.

Abych to shrnul, o díru do světa se nejedná. Něco málo se dovíte. Ale pokud vyloženě neprahnete po změně života, tato knížka vás k tomu nejspíš nepřesvědčí.

18.08.2024 3 z 5

Hušperanda - Jak se z obyčejné čarodějnice stala lektvarová specialistka Hušperanda - Jak se z obyčejné čarodějnice stala lektvarová specialistka Martina D. Moriscoová

Příjemné čtení pro děti. Čtyřletého syna zaujalo a vyptával se na věci, které ještě nechápal, takže je čtení i mírně edukativní pro mladší ročníky. Další obrovský klad je, že děj je logický a dospělý člověk u čtení mentálně netrpí :-))

31.07.2024 5 z 5

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Dějově slabší díl. Vtip ano, satira na náboženství celkem povedená. Celkově myslím, že i sám autor cítil, že by to chtělo reparát na téma náboženství, což dokonal famózním dílem Malí bohové.

31.07.2024 4 z 5

Cyberpunk Cyberpunk Andrzej Ziemiański

Hru jsem nehrál, takže jsem byl oproštěn od jakýchkoliv očekávání a dostalo se mi příjemného příběhu. Líbilo se mi to.

29.07.2024 5 z 5

Invaze zlodějů těl Invaze zlodějů těl Jack Finney (p)

Člověk se dívá na rok vydání 2023 a říká si, tvl, kdo má tohle potřebu psát v téhle době a pak zjistí, kdy byl napsán originál... a jako oookeeey. Touhle optikou dobrá knížka.

29.07.2024 3 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Konečně svět nezachrání průměrny Američan v obleku ale skladník z Mostu! Výborné.

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Králem tohoto dílu je Regis :-) Naprosto perfektní postavat. V této knize je na škodu, že se hlavní dějová linka Geralt-Yennefer-Ciri prakticky neposunula. Spíš to mohla být další povídková knížka. Dialogy jako obvykle skvělé, filozofování zajímavé, akce nechybí. Na ubrání hvězdičky to není, ale mám pocit, jakoby autor nevěděl, co s touhle knihou vlastně chce udělat.

Pierot / Na krev Pierot / Na krev Petr Sagitarius

Jak tak čtu komentáře, nejsem jediný, koho druhý díl tak okouzlil, že si hned přečetl i třetí díl. A ani já jsem nebyl zklamaný. Opět výborná porce detektivního čtení. Teď si dám pauzu. Když objevím dobrou sérii, nechci si ji hned vyplýtvat :-)

Klasztor / Návrat Klasztor / Návrat Petr Sagitarius

Příjemné čtení. Má to spád, vtip, akci. Z Třinecka se pomalu ale jistě stává slezský Midsomer :-)

29.07.2024 5 z 5

Nad Českými zeměmi slunce nezapadá Nad Českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Po přečtení prerfektní série Materia Prima od Przechrzty jsem dal šanci i české verzi alternativní historie a... vono to jde. Bavil jsem se dobře. Určitě budu v sérii pokračovat.

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Mám takový dojem, že autor měl v hlavě dobrý příběh, který nedokázal přenést na papír.

29.07.2024 3 z 5

Ignis fatuus Ignis fatuus Petra Klabouchová

Po Severní zdi mi to nedalo a vrhl se i na tuto novinku od autorky. Jako vadu na kráse považuju ty spisy k jevům. Z počátku to umocnilo samotnou děsivost příběhu, později už to začalo být otravné a spíš to děj zbytečně kouskovalo. Ale to je za mě asi jediná výtka. Děj je temný a děsivý. Asi se mi nechce jet letos na Šumavu :-))

Stín Stín Adam Przechrzta

Myslím si, že tenhle díl je o něco slabší oproti Místodržicímu právě proto, že hlavní postavy mají po značnou část knihy vlastní dějové linky. Sice zajímavé, ale prostě když nejsou spolu, tak to tam může lítat jak chce, ale není to úplně ono. No... těším se na druhou sérii.

Místodržící Místodržící Adam Przechrzta

Tato série je pro mě první ochutnávka tzv. alternativní historie a hned se ze mě stal fanoušek. Je to prostě nářez. Čte se to samo. A tento díl je asi nejlepší. Ty postavy spolu prostě fungují, věcí navíc je minimum. Člověk se prostě nenudí.

Adept Adept Adam Przechrzta

Tento díl je skvělý... teda budete si to myslet, dokud si nepřečtete pokračování. Pak uznáte, že laťka je pro tuto chvíli ještě posazena nízko. Něco jako první díly Hvězdné brány. Takové nutné intro. Sakra dobré intro.

29.07.2024 4 z 5