pakoshka pakoshka komentáře u knih

Pavouk v síti Pavouk v síti Magda Váňová

Tak jako všichni víme, že miluju český autorky, ale Váňová se mou oblíbenkyní asi nestane. Něco tak sexistickýho jsem dlouho nečetla. Neslyšela teda. Celou knihou se line výchova žen a dívek v jakési femme fatales. Protože dokud si neomotáš všechny starý páprdy v okolí, nejsi dostatečně ženská. A co na to, že jim nejsi ani schopna říct, žes přišla na návštěvu za přítelkyní a nechceš s nima sedět a kecat, nene, vždyť by se mohl alfasameček urazit, to si nemůžeš dovolit! Zázračná a veeelmi reálná tříměsíční proměna z uťápnuté introvertky, která se bojí pomalu vyrazit sama na nákup v sebevědomou ženu, která získá neuvěřitelně důležitý povolání, na který si nikdy ani nepomyslela a netroufla - asistenku. A po dalších pár měsících zvládne naráz několik věcí - psát dopis, poslouchat šéfa a zároveň naslouchat, zda už se dovařila voda v konvici. A manželova reakce? "Tohle ty doopravdy dokážeš?" Wow, tleskám. (A směju se tomu jako někdo, kdo takovou asistentku dělal pár let, shit :D)

A ta wtf jména - Bela, Maren, Urban, Lily, četla jsem vůbec českou knihu?

Audiokniha - hroznej ufňukanej, ukňouranej přednes, kdyby to bylo načteno dynamičtějším hlasem, možná by byla o stupínek lepší. Takhle vlastně sama nechápu, že jsem těch 18 hodin zvládla. Bylo to takový moje guilty pleasure, neuvěřitelně mě ta knížka srala, ale nějakým zvráceným způsobem mě přitahovala.

08.04.2022 1 z 5

Dámská jízda Dámská jízda * antologie

Ošklivější a lacinější přebal už snad nemůže existovat. Když se přes to ale přenesete, dostanete docela fajn sbírku povídek o ženách - psáno současnými ženskými autorkami pro současné ženské čtenářky. Obsahuje všechno - výbornou i trapnou povídku, ty dobré i ty horší.

20.03.2022 3 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

(SPOILER) Když nevíš, jak ukončit příběh, překombinuj ho a nacpi tam psychickou poruchu (ještě k tomu takovou komplexní až nereálnou!). Zakončení je předvídatelný.

Trochu jako alternativní konec HP: Harry se s trhnutím probudil ve svém přístěnku pod schody a zjistil, že to vše bylo jen sen.

23.02.2022 3 z 5

Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Pénélope Bagieu

"30 portrétů neprávem více či méně pozapomenutých neohrožených žen napříč zeměkoulí i dějinnými epochami. Najdete tu například Margaret, herečku a hollywoodskou specialistku na padoušské role, Agnodiké, gynekoložku ve starověkém Řecku, která se musela převlékat za muže, aby se mohla věnovat svému povolání, apačskou válečnici a šamanku Lozen anebo Anette, australskou akvabelu, která vynalezla ženské plavky, či Sonitu, afghánskou raperku a aktivistku v exilu, Thérese, dobrou vílu pařížských babiček, Nellie, investigativní novinářku 19. století, maratonskou atletku Cheryl nebo Phúlan, královnu banditů a zastánkyni utlačovaných v Indii."

Naprosto skvělý. Zábavně podaný, hezky ilustrovaný, plný informací a velkých žen v průběhu věků. Bichle ideální do křesla, kde jsem si každej večer přečetla jeden, dva komiksy o některé z dam, které (ne)nápadně měnily svět.

20.02.2022 5 z 5

Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Griet Op de Beeck

Děsnej název, děsná obálka. Ale nějak mě v knihovně cvrnkla do oka, navíc je to Host, takže to musí bejt dobrý... A bylo. Trochu rozvleklej, smutnej, dospělej román o rodině, sama sobě.

08.02.2022 2 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Posledních pár týdnů nejsem ve správné čtecí náladě a trochu s tím bojuju. Prsa a vajíčka nejsou z těch knih, které se čtou samy, chci o ní přemýšlet a vnímat ji na 100 %, zároveň na to momentálně nemám prostor a v knihovně je na ni rezervace, takže si tu odkládám, že jsem skončila na straně 260 a věřím, že se ke knize brzy vrátím.

23.01.2022

Lady Aradia: Skutečný příběh české dominy Lady Aradia: Skutečný příběh české dominy Lenka Blažejová (p)

Moje poslední letošní přečtená kniha, po které jsem sáhla kvůli tématu, které je mi blízké - jinak na to moc nahlížet nejde, protože literární hodnotu to nemá žádnou, slohově mi knížka připomíná moje pokusy že základky.

Kdysi před lety jsem četla autorčinu knihu Povolání domina a tu jsem hodnotila líp, možná je to ale tím letitým odstupem.

31.12.2021 2 z 5

Cujo Cujo Stephen King

První knížka, kterou jsem od Kinga zvládla přečíst celou, ale stejně mě nenadchla. Chci viiiiic strachu. A Cuja mi bylo líto.

13.12.2021 3 z 5

Venuše v kožichu Venuše v kožichu Leopold von Sacher-Masoch

Pojem "masochismus", který zavedl německý psychoanalytik a sexuolog Richard Krafft-Ebing v r. 1890, je obecně znám a používán. Méně je známo, že Krafft-Ebing při formulování tohoto pojmu vyšel z analýzy biografie a literárního díla rakouského spisovatele Leopolda von Sacher-Masoch; za klasickou je z tohoto hlediska považována novela Venuše v kožichu.
- z doslovu

Takže je to taková pramáti biblička masochismu.

08.12.2021 4 z 5

Matky Matky Teodora Dimova

Až moc bolesti na 150 stránkách... Čtení nebude pro každýho, není to úplně jednoduchej text a líbivka, vyžaduje pozornost, obsahuje šíleně dlouhý věty a odstavce, neoznačenou přímou řeč, myšlenky... A hlavně celej den děj románu je plnej utrpení.

Inspirováno skutečnou vraždou učitelky, autorka provádí hlubokej vhled do rodin a vztahů dětských vrahů. Co mají společného?

Nefunkční matky. Rodiny.

16.11.2021 4 z 5

Měsíc nad řekou Měsíc nad řekou Fráňa Šrámek

Moc krásný, vtipný, ale i smutný - což ale asi chápu až teď, když jsem starší než Slávka.

A moc moc se mi líbila vzpomínka Olgy Scheinpflugové na uvedení hry v roce 1922 i na samotného Fráňu Šrámka.

15.11.2021 4 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Kytici naprosto miluju, ke komiksům mám vlažný vztah, vůbec je nevyhledávám, ale zvítězila zvědavost. Každá balada byla ilustrovaná jiným autorem, což mi přijde jako fajn nápad, nicméně většina autorů mě stylově neoslovila.

I přesto ale kvituju zpracování a cením snahu dělat klasiku v moderním hávu.

14.11.2021

Úlomky žuly Úlomky žuly Teréza Nováková

Re-reading po letech. Povídky Terézy Novákové představují drsnej realismus a venkovskej život přesně tak, jak to mám ráda. Prózy, psané okolo roku 1900, jsou v božím východočeském nářečí, vychází z reálných zkušeností lidi na venkově na konci 19. století, přináší nejen (pro dnešní dobu) absurdní situace, ale hlavně těžkej život (především) žen, témata jako chudoba, nemanželské dítě, smrt dětí, tradice, tlak společnosti (například když si matka po smrti svého dítěte nemůže dovolit truchlit, protože se očekává, že se postará nejen o rodinu, ale i o funusníky, musí pracovat...).

Není to četba na jeden den, ale vřele doporučuju, tohle je podle mě neprávem podceňovaný skvost český literatury. Úlomky žuly jsou jako krajina v okolí Proseče a Budislavi - drsný jak sviň, ale zároveň něžný.

24.09.2021 5 z 5

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Tohle Město, Tahle Řeka mi velmi sedla stylem autorky, vyprávěním i dějem. Vážně mě bavily postavy, který byly vykreslený, věrný a lidský. Poněkud mi ale nesedí časová linka.

Edit: po pár měsících už vůbec netuším, o čem kniha byla.

28.08.2021 3 z 5

Vše o mé dceři Vše o mé dceři Kim Hjedžin (p)

Myslím, že je to moje první kniha zasazena do jihokoreského prostředí.

Víc než o dceři mi to přišlo o vztahu ke stáří. Stárnoucí matka nemůže smířit s lesbickou orientací své dcery, není se bohužel čemu divit, když celkově komunitu odmítá většinová společnost; řeší se stárnutí, seniorské domovy, kniha je plná pocitů zmaru a nejistoty... Je zajímavá. Holku bych nejraději objala za její trpělivost a přístup.

23.08.2021 4 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Četla jsem posledních pár knih pouze samé české autory a už už jsem sahala po další současné české próze, ale pak jsem řekla ne. Vydala jsem se naprosto do jiného světa, do Nigérie, kde pozorujeme patnáctiletou Kambili a její rodinu, které dominuje fanaticky zbožný otec, pro veřejnost bohatý člověk, filantrop, podnikatel, vážený člověk, doma despota a násilník. Kambili, bratr i matka mají vše - peníze, obrovský dům, vzdělání, ale i modřiny a opařené nohy. Oproti tomu teta Ifeoma má práci na univerzitě, odkud nedostává zaplaceno, doma dvě místnosti, záchod, který nesplachuje, purpurové ibišky na verandě a rodinu, kde vládne láska a porozumění.

Střet těchto světů se odehrává během vojenského puče a převratu.

Jiné, zajímavé čtení. Načíhla jsem do světa, který je mi úplně cizí, googlovala jsem, něco jsem se dozvěděla.

27.07.2021 4 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Viděla jsem okolo sebe na Vířivku docela hajp, ale mně to přijde strašně hloupý, nemůžu si pomoct. Námět super, ale celý to bylo takový moc Růžovkářský na můj vkus (nebo mám předsudky). Zpracování bylo hodně daleko za tématem.

24.07.2021 2 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

(SPOILER) Sama od sebe bych po téhle knize nikdy nesedla, protože ta obálka je prostě příšerná. Evokuje mi to nějaký YA.

Příběh Vanessy, kterou sledujeme od 15 let až do dospělosti. Té Vanessy, která si v 15 letech začala se svým o 27 let starším učitelem a životem si nese následky, o kterých ani ona sama neví, že je má.

Prolínají se tu dvě hlavní časový osy (Vanessa v 15 a ve 32) a jedna vedlejší (Vanessa na vysoký). Je to docela hardcore, nejděsivější mi přijde chování matky. Nejsem si jistá, jestli by normální matka zachovala takovej klid, kdyby chlápek středního věku znásilňoval její dceru. Jako jo, člověk v 15 už si může spát s kým chce, ale zároveň taky člověk v 15 nemá natolik vyspělý mentální myšlení, aby se nenechal dobře namotat. Kazdej normální rodič by tomu chlapovi rozbil držku.

No nic, tady jsem se do toho nějak dostala. Docela čtivý.

04.07.2021 3 z 5

K Letušce z economy jsem přišla jak slepej k houslím, ale řekla jsem si, že něco lehčího bude fajn pro moji čtecí krizi. A bylo! Na knížku jsem četla nadšený reakce, pak taky nějaký nechápavý ohlasy a pohoršení, že tahle jednohubka vlastně vůbec není o cestování, ale o zážitcích zastydlé puberťačky. Mně teda Petra Jirglová docela sedla svým humorem a bavila jsem se, nečekala jsem nic, ani mě nelákala, a čtení vůbec nelituju, za mě dobrý. Pokud potřebujete rozveselit a nevadí Vám trošku nekorektní humor, pobaví.

07.06.2021 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

"Mrazivý. Děsivý. Neodložitelný."

Čekala jsem víc, kor po Kříďákovi, kterej se mi líbil hodně.

Číst se to dá, má to potenciál, ale chybí mi napětí, chování postav se dá předvídat a ten roztomiloučkej konec je jak facka do čtenářova obličeje.

Takže kde seženu ten mrazivej a děsivej psychothriller, co si mám přečíst?

01.05.2021 3 z 5