Parwana Parwana komentáře u knih

Dokud žijí motýli Dokud žijí motýli Hanni Münzer

(SPOILER) Další z knih, jejichž přečtením by se Vám měl změnit život jako mávnutím kouzelného proutku, jelikož pojednává o tom, jak najít štěstí. Ve zkratce: v tak již dost ubohém životě hlavní hrdinky, která se po rozchodu ocitá ve vleku dominantní matky, se najednou ocitne postarší dáma á la kouzelná kmotřička, která její život obrátí vzhůru nohama a obdaří ji nutnou porcí štěstí a úspěchu. K tomuto zázraku jsem se nedopracovala, protože po třech kapitolách životních úprav hlavní hrdinky, která je asi tak čtenářsky atraktivní a akční, jako zaprášené stínítko na lampu, nakráčí její matka s mladinkým manželem, aby jí do života vnesli nového životního partnera a nějaké to rozptýlení a vlečou jí na nákupy dalších sexy modelů, které skončí v kontejneru na odpadky. Matčinu urputnou snahu korunuje její nápad seznámit dceru s pohledným stěhovákem odvedle. Poněkud klišoidní začátek mě odpudil již v počátku čtení, neuměla jsem si představit, že budu muset přechroustat dalších 100 - 200 stran, než se konečně něco stane. Navíc mi k tomu neseděl ani prolog. Knihy na podobná témata si občas přečtu, nicméně mnohem lépe zpracované. Tady se z motýlů vyklubaly noční můry.

08.05.2022 odpad!

Papíroví duchové Papíroví duchové Julia Heaberlin

(SPOILER) Knihu jsem sice dočetla, nicméně souhlasím s předchozími uživateli, že autorka napsala i lepší knihy. Téma mladé dívky, která se chce dozvědět, zda neodsouzený stárnoucí možná masový vrah zabil i její sestru, a ona ho unese na deset dní, aby spolu navštívili místa, kde nechal předchozí oběti a on se posléze k vraždám přiznal, je sice atraktivní, nicméně děje zde bylo opravdu pomálu. Autorka hodně skákala v čase a místy nebylo snadné se orientovat v ději. Ač to z popisu děje vypadalo jako pohodový výlet taťky s dcerou, Grace tiká v autě časovaná bomba a ona neví, kdy Carl zaútočí. Tři hvězdy dávám za čtivost a relativně reálný konec, který byl pro hlavní hrdinku, po celou dobu adeptku na léčení, šťastný.

24.04.2022 2 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

Sladkobolný příběh syrského včelaře, který spolu s manželkou utíká ze Sýrie za svým bratrancem do Anglie. Jednoduše řečeno, nicméně jejich cesta ven z válečného pekla přes všechny nástrahy byla velmi obtížná, bolestná a trnitá. Krásný příběh o poznání, lásce, ale i odpuštění a hledání sebe sama na pozadí tragédie. Hodně mě děsí aktuálnost tohoto příběhu.

16.04.2022 5 z 5

Zatímco hudba hrála Zatímco hudba hrála Nathaniel Lande

Kniha psaná tak zvláštním stylem, že jsme se po druhé kapitole rozloučily. Roztahaný prolog asi do tří oddílů, naprosto nečtivý styl psaní. Záložka slibovala čtenářský zážitek, který se nedostavil.

17.03.2022 odpad!

Hradba mlčení Hradba mlčení Tracy Buchanan

Nedočetla jsem. Když ani na straně 150 se nic moc nedělo a děj se šílené vlekl, odložila jsem knihu a ulevilo se mi. Konec nebyl až tak překvapivý, kniha samotná by se dala shrnout a zestručnit na 200 stran čtivějšího textu.

17.03.2022 odpad!

Ve tmě jsme všichni stejní Ve tmě jsme všichni stejní Julia Heaberlin

Skvělý, čtivý thriller, i když psaný méně stravitelně. Z konce jsem až tak odvařená nebyla, ale děj ubíhal a jako sonda do života ospalého amerického města to nebylo špatné. Líbil se mi ale styl vyprávění ze čtyř úhlů pohledu čtyř lidí.

09.02.2022 3 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Zřejmě poslední kniha, kterou jsem od této autorky četla. Psáno tak zvláštním stylem, že jsem musela odložit po pár stránkách, vůbec jsem se s knihou nesžila. Oproti Manželovu tajemství a Na co Alice zapomněla je to už jen slabý odvar.

10.01.2022 odpad!

Samota Christlhof Samota Christlhof Veronika Rubínková

(SPOILER) Historický, místy strašidelný román s fantasy prvky. Příběh se odehrává ve třech rovinách na Šumavě, v 17., 19. a 20. století, setkáte se zde s čarodějnicí, bohyní, pošmistrem a masovým vrahem. Autorka předkládá atraktivní téma, které však mohlo být lépe zpracované. Kdyby jej dostala do ruky Alena Mornštajnová, byl by to majstrštyk; zde kulhala čeština a některé zápletky nešlo rozplést do konce knihy.

07.01.2022 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Tentokrát autor složil poměrně přesvědčivý reparát za předchozí díl, i když kniha nebyla tak čtivá jako jeho prvotina. Konec mě též překvapil. Těším se na další díl.

09.12.2021 3 z 5

Tenký led Tenký led Paige Shelton

Pěkná, čtivá detektivka. Recenze trochu lhaly, není to tak báječné a strhující čtení, jak zde deklarují, ale na propršený víkend ideální. Hlavní hrdinku jsem měla ráda, autorka pěkně vykreslila i drsnou přírodu Aljašky.

28.08.2021 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

(SPOILER) Naprostá pecka. Oproti prvnímu dílu, který nemusel mít pokračování a mohli jsme celý příběh uzavřít s příslovečným klišé "žili šťastně až do smrti", byla dvojka ještě lepší než jednička a brilantně na ni navázala. Žádné pohádky, ale naopak, surová realita. Feyre nežila poté, co si vybojovala svého prince, šťastně až do smrti, spíše scházela čím dál tím víc a její vybojovaný muž jen přihlížel a dával jí též silné kapky (nesmíš, nepůjdeš, tohle moje žena přece dělat nebude...), zvlášť když se dal do holportu s prohnanou kněžkou Ianthe, která lajnovala Feyre život v oblastech, které na ni Tamlin delegoval, včetně pompézní svatby, ke které ji dostrkali. Byla jsem zvědavá, jak do této mizérie zapadne Rhysand, a nemohla se dočkat Feyřina prvního týdnu u něj. V nesmělém pošťuchování se přitvrzovalo, z jednoho týdne se nakonec stala věčnost, ale na dobrý konec si musíme ještě počkat. Milostné scény byly nádherné, skoro Feyre závidím tolik rozkoše a vášně (s Tamlinem to bylo patrně jen něžné bezvětří). Na konci jsem se málem rozplakala. Bylo mi strašně líto obou hrdinů, kteří se tak dlouho hledali, až se našli, a najednou si jedno rozmazlené dítě musí nutně vydupat svou partnerku zpět za každou cenu, i když ví, že ona ho nemiluje. Už dlouho mě žádná fantasy série takto nechytla, i když i Kostičas vypadá slibně. Nemůžu se dočkat, až se začtu do dalšího dílu. Doufám, že to dá Feyre Tamlinovi řádně sežrat a jeho jarní dvůr obrátí v prach a popel.

28.08.2021 5 z 5

Sestřičky a jejich tajná přání Sestřičky a jejich tajná přání Donna Douglas

Super oddechovka, až překvapivě milé čtení, hezky vykreslené postavy. Nejvíc jsem fandila sestře Helen.

06.07.2021 3 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Zdoláno asi po dvou měsícíh čtení, prokládala jsem jinými knihami. Celkem příjemné vyprávění o závěrečném ročníku střední a završení jednoho velkého přátelství. Nebylo to špatné, konec dle očekávání. Těším se na autorovu prvotinu, tu jsem ještě nečetla.

14.06.2021 3 z 5

Příspěvek k dějinám radosti Příspěvek k dějinám radosti Radka Denemarková

(SPOILER) Začínalo to jako alternativně psaný thriller, nakonec z toho vyšel honosný román o čtyřech ženách, které se rozhodly vzít věci do vlastních rukou a pomstít násilí páchané na ženách. Trochu těžší na přečtení, nicméně zkusím i další knihy autorky.

08.06.2021 4 z 5

Ovčí pramen Ovčí pramen Lope De Vega

Pěkná veršovaná hříčka, zhltnuto za pár hodin. Mělo to hlavu a patu, psáno krásným jazykem. Jedna z těch lepších knih z povinné četby.

07.05.2021 4 z 5

Dítě Dítě Fiona Barton

(SPOILER) Skvělý thriller, napínavý od začátku až do konce. Přestože jsem začala tušit, jak to dopadne, finále bylo luxusní a předčilo mé očekávání.

17.04.2021 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Příjemná oddechovka, zároveň young adult román, jaký jsme ještě nečetla (soutěž o to, stát se princeznou). Těším se na pokračování.

10.04.2021 3 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Předchůdkyně Bridget Jonesové, až na to, že hrdinka tohoto bestselleru (ve své době) má za manžela elitního právník a dvě zpovykané dcerky. Vtipná sonda do života tzv. lepší společnosti v sedmdesátých letech. Dobrá oddechovka, sem tam jsem se i zasmála.

13.03.2021 2 z 5

S konečnou platností S konečnou platností Andreas Pflüger

Knížka se ke mě dostala jako odložená mými blízkými a já se do ní zakousla. Námět nebyl špatný, ovšem zpracování bylo velmi špatné. Včetně odbytých korektur textu, kde chyby byly skoro na každé stránce. Hrdinové byli vykresleni tak, že si k nim člověk těžko hledal jakýkoliv vztah, děj byl poměrně nepřehledný, všude plno postav, až jsem se v nich ztrácela. Hlavní zápletku jsem uhádla už na začátku. Nesedl mi ani styl psaní. Knížku jsem sice dočetla, ale žádná hitparáda to není. Kam se autor hrabe na Daniela Silvu.

15.02.2021 1 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Zcela ojedinělá fantasy; se starými božstvy v současnosti jsem se ještě nesetkala, nakonec z toho vylezl poměrně svižný a čtivý příběh, i když je zde spousta postav a čtenář musí být stále ve střehu, aby věděl, o koho jde. Moc se mi to líbilo, těším se na další knihy od tohoto autora.

29.11.2020 4 z 5