pavel80 pavel80 komentáře u knih

☰ menu

Predator Predator Matt J. Martin

Knížku jsem si koupil cíleně jako letecký fanda a z tohoto pohledu mě také velice zaujala, ale na druhou stranu zase díky tomu asi v hodnocení nejsem zcela objektivní :-) Díky spíše techničtějšímu pojetí příběhu s množstvím odborných termínů i celých pasáží si nejsem úplně jistý, že zaujme i laiky, zkrátka nejedná se o beletrii, ale o literaturu faktu, nicméně již třeba fanouškům techniky obecně, neřku-li vojenství, ji mohu jednoznačně doporučit. Překlad včetně odborných výrazů je v pořádku, dalším kladem je i fotografická příloha.

07.11.2021 5 z 5


Poslední kamikaze Poslední kamikaze Anatolij Vasiljevič Ivankin

Knihu jsem si přečetl zejména kvůli tomu, že autorovo druhé dílo Konec honicích psů patří k mým nejoblíbenějším. Poslední kamikaze není špatné, ale na "psy" podle mého názoru nemá, autor sice ani zde nezapřel svoji odbornost letce a po této stránce knihu hodnotím velmi dobře, nicméně styl psaní mi přišel takový amatérštější, ve "psech" už byl autor mnohem vypsanější. Také mi vadila ve srovnání s "psy" místy dost okatě, uměle a nevěrohodně naroubovaná prosovětská propaganda (i když to samozřejmě vzhledem k osobě autora a době vzniku chápu). Co se týká beletrie na téma kamikaze (nemyslím nyní literaturu faktu), tak mnohem lépe hodnotím příběh Kaiteny z pera J. Borotského a A. Kuneše v knize Záludné miniponorky. Nicméně i přes uvedené nedostatky jsem si Posledního kamikazeho přečetl docela s chutí a zájemcům o problematiku jej jako oddychovku mohu doporučit.

03.10.2020 3 z 5


Mlha Mlha Rob MacGregor

Těžko říci, co si o fenoménu Gernonovy "elektronické mlhy" myslet. Jsem spíš skeptik, sice možnost nějakého nového meteorologického jevu připouštím, a ve spojitosti s elektromagnetickým polem Země by bylo teoreticky možné i působení mlhy na palubní přístroje lodí a letadel, světélkování a podobné jevy, nicméně Gernonovo tvrzení o časových anomáliích, resp. cestování v čase v této mlze mi přijde přece jen poněkud přitažené za vlasy. Jeho teorie by sice teoreticky vysvětlovala mizení lodí a letadel beze stopy, nicméně neřeší (a Gernon se tím ani nezabývá, resp. to pomíjí) další známý fenomén bermudského trojúhelníku, a to nálezy lodí nevysvětlitelně opuštěných posádkou (posádka samozřejmě nebyla nalezena ani později). Na druhou stranu některé zadokumentované případy jsou opravdu zvláštní (například zmizení letadla těsně před přistáním, v dohledu letového dispečera na kontrolní věži, v okamžiku, kdy se na okamžik otočil jinam, přičemž v místě zmizení letadla byl sice oceán, ale hluboký jen několik metrů a nikdy nebyla nalezena ani jediná troska). Těžko říci, co se v trojúhelníku opravdu děje, zda je příčina všech těch záhadných jevů veskrze prozaická či za tím opravdu stojí něco nového a neznámého. Když shrnu své hodnocení knihy, je celkem čtivá, nabízená teorie je zajímavá, ale jak jsem uvedl, rozhodně bych ji i v případě její pravdivosti nepovažoval za jedinou univerzální příčinu událostí v trojúhelníku. Pro fanoušky této problematiky dílo již pro úplnost doporučuji, nicméně pro zájemce o bermudský trojúhelník stále považuji za nejlepší dílo knihu českého publicisty Jiřího Bílka "Trojúhelník záhad a legend".

29.06.2020 3 z 5


Lidé s křídly netopýrů Lidé s křídly netopýrů Štěpán Machart

Knížku jsem si jako letecký fanda náhodou koupil v antikvariátu jen podle obálky a anotace, ale už od prvních řádků mě pohltila. Štěpán Machart zde čtivým a sympatickým, takovým "lidovým" způsobem vypráví o začátcích závěsného létání v Československu. Mám rád takováto vyprávění průkopníků, když ještě všechno nebylo svázáno předpisy a teprve se hledaly cesty ke kýženému cíli (i když samozřejmě uznávám, že regulace a předpisy v tak specifickém a náročném oboru, jako je letectví, jsou v každém případě v zájmu bezpečnosti všech nutné a žádoucí), navíc ve specifickém kontextu socialistického Československa ve smyslu nedostatku a mnohdy až téměř komického způsobu shánění téměř čehokoliv, natož leteckého materiálu. Kniha je doplněná bohatou fotografickou přílohou, dokreslující atmosféru doby. Zaujala mě dokonce tak, že uvažuji o nějakém tom seznamovacím rogalistickém kursu :-)

31.01.2020 5 z 5


Já, berlínský voják Já, berlínský voják Helmut Altner

Obvykle se při svých hodnoceních snažím trochu rozepsat, ale tohle vyprávění osudů sedmnáctiletého kluka, povolaného k předem ztracenému boji v poslední zoufalé bitvě Třetí říše v jejích posledních dnech, pro mě bylo tak fascinující a silné, že je nějaké strohé vyjmenovávání kladů a záporů knihy zbytečné, to se musí přečíst. Opravdu doporučuji, a rozhodně ne pouze fanouškům vojenské historie.

17.12.2019 5 z 5


Nevšední letadla Nevšední letadla Phil Scott

Klasická "fotografická" velkoformátová publikace na kvalitním křídovém papíře, kladem jsou velké a ostré fotografie (samozřejmě u letadel z pozdější doby, kdy již byla fotografická technika na patřičné úrovni), dále jsou vybrány velice zajímavé a málo známé typy především z počátků letectví, kdy ještě letečtí konstruktéři teprve hledali cestu, jak do vzduchu, na druhou stranu je zde pomálu popisu a technických údajů, textový doprovod je velmi stručný a psaný jednoduchou formou, což je ale nutno brát v kontextu se skutečností, že kniha je určená pro laiky, nikoliv pro letecké odborníky. Podrobnější a odbornější informace o daném letadle se jistě dají ve většině případů dohledat na internetu. Objektivním menším záporem knihy jsou občas pokulhávající překlady odborných termínů.

21.10.2019 3 z 5


Houby – Velký průvodce přírodou Houby – Velký průvodce přírodou Ettore Bielli

Docela slušný atlas hub, u každého druhu je nejméně jedna barevná fotografie nebo barevná ilustrace (či obojí). K tomu klasika ve formě úvodu do života hub, jejich stavby, jedovaté houby a otravy, sběr hub a ne úplně obvyklý přehled čeledí hub i s názornými ilustracemi, zajímavosti o houbách a terminologický slovník. Celkem mě pobavila formulace u některých druhů, že "dužnina nemá pojmenovatelnou vůni a chuť".

19.08.2019 4 z 5


Jdeme na houby! Jdeme na houby! Ewald Langer

Útlá knížečka pojetím spíše pro děti či hodně nenáročné, údajně cílená na houbařské začátečníky. Byť úpravou a grafikou docela sympatická, jako první houbařskou příručku ji nedoporučuji, obsahuje jen pár druhů hub a od každého navíc jen jednu (byť celostránkovou) fotografii. K tomu klasický stručný přírodo-houbařský úvod a několik receptů. Je to spíš doplnění sbírky houbařských příruček a atlasů pro fanoušky, praktická hodnota není dle mého názoru příliš velká. Pro začátečníky s houbařením rozhodně doporučuji podrobnější publikace. Ještě jedna poznámka, autor podle svého "klíče k určování hub" na straně 21 v podstatě nabádá k ochutnávání syrových neznámých hub, aby se zjistila chuť houby za syrova jako jeden z rozlišovacích znaků, avšak tuto radu nemohu houbařským začátečníkům, kterým je knížka určena, v žádném případě doporučit (asi nikdo by si nechtěl kousat třeba do Muchomůrky zelené a zjišťovat, jak chutná zasyrova).

22.07.2019 2 z 5


Záhada Bermudského trojúhelníku Záhada Bermudského trojúhelníku Zdeněk Kukal

Na jednu stranu zajímavý a odborný popis oblasti bermudského trojúhelníku z hlediska oceánografického, klimatologického atd., ale co se týká autorovy filozofie ohledně událostí v trojúhelníku, autor se řadí k jednoznačným stoupencům skupiny skeptiků a je zde patrná jasná snaha o paušální vysvětlení všech "záhad" pomocí špatného počasí, mořských proudů a podobně. Netvrdím, že to není možné a ani si nemyslím, že by se v bermudském trojúhelníku dělo něco nadpřirozeného či mimozemského, ale autorova snaha působí příliš křečovitě a uměle, lze ji v podstatě shrnout do rovnice zmizela loď (či posádka) + někde v oblasti bylo zjištěno špatné počasí = loď či posádka se musela stát její obětí. Samozřejmě mohla, ale protože o tom nejsou žádné důkazy, tak také nemusela, což však autor neuznává a bere to všechno zjednodušeně a šmahem. Zájemcům o tuto problematiku doporučuji rozhodně spíše druhé naše, o něco novější, knižní dílo, zabývající se problematikou bermudského trojúhelníku, a to práci Dr. Jiřího Bílka Trojúhelník záhad a legend. Ten zde nabízí velmi podrobné a neutrální vylíčení nejznámějších "záhad" a všechny nejfrekventovanějí teorie jejich příčin a nechává na čtenáři, aby si vytvořil vlastní názor.

05.07.2019 2 z 5


Německé tajné zbraně druhé světové války Německé tajné zbraně druhé světové války Ian Vernon Hogg

Velice zajímavá kniha, byť svým odborným technickým stylem zaměřená spíše na užší okruh fandů vojenství, zbraní a historie. Do jejího nevelkého rozsahu je vtěsnáno překvapivě velké množství podrobných informací o německých tzv. tajných zbraních různých druhů, ať už dotažených do stádia sériové výroby, či jen prototypů nebo pouze "na papíře", a to včetně fotografické přílohy a množství pérovek a náčrtků. Jedinou, ale naštěstí ne příliš výraznou, chybkou na kráse jsou občas pokulhávající překlady odborných termínů (pobavil mě překlad neoficiálního označení stíhacího letounu He 162 "Volksjäger" (tedy "lidová stíhačka") jako "lidská stíhačka", což by mohlo mylně evokovat sebevražedné letadlo).

06.05.2019 5 z 5


V poslední hodině V poslední hodině Johannes Steinhoff

Létání a vzdušných soubojů se v této knize moc sice neužije, autor zde popisuje svoji anabázi v posledních měsících války v Evropě jako jeden ze skupiny rebelantů proti říšskému maršálu (a vrchnímu veliteli letectva) Göringovi kvůli jeho diletantismu a zároveň i související rozklad Luftwaffe při stále zoufalejších pokusech o protileteckou obranu proti bombardovacím náletům, nicméně, alespoň u mě, jí to rozhodně neubírá na napínavosti a čtivosti. Kladem je i fotografická příloha.

08.04.2019 5 z 5


Nejhorší letadla světa Nejhorší letadla světa Bill Yenne

Zajímavá kniha, o části popisovaných letadel jsem nikdy neslyšel, rád jsem si rozšířil obzory. Některá jsou opravdu neuvěřitelná. Velmi pěkné velkoformátové fotografie. Škoda, že popsaných typů není více, určitě by se našlo velké množství dalších špatných strojů.

23.03.2019 4 z 5


Poslední kapitola války v Pacifiku Poslední kapitola války v Pacifiku Ernie Pyle

Zajímavé líčení válečných osudů na pacifickém bojišti z pera válečného korespondenta, nicméně jeho styl psaní mi přišel takový jakoby dětský, jednoduchý. Je však možné, že se na tom podepsal překlad, který navíc, pokud je skutečně z roku 1998, jak je psáno na obálce, používá nezvykle archaickou češtinu, jako kdybych četl knihu z první republiky. Přeložené odborné výrazy také občas pokulhávají, jako "spojení rozhlasem" (myšleno rádiem), "Obří pevnost B-29" (doslovné přeložení názvu amerického bombardéru Boeing B-29 Superfortress" a podobně. Třešničkou je úvodní fotografie na předsádce knihy, notoricky známá německá válečná fotomontáž Messerschmittů Bf 110, utočících na B-17, samozřejmě v Evropě.

16.02.2019 3 z 5


Letadla československých pilotů Letadla československých pilotů Václav Šorel

Legendární publikace, byť formou spíše pro děti a mládež, ale jde o základní přehled včetně kamuflážních schémat, s výjimkou některých prototypů, subtypů a méně známých typů, všech letadel, používaných od vzniku ČSR československými piloty, i s raritami typu španělská občanská válka či letecké síly Svobodných Francouzů, také včetně typů, používaných slovenskými piloty při Slovenském národním povstání. U každého letadla je pěkný barevný bokorys, kreslený rovněž legendárním Jaroslavem Velcem, stručný popis typu a technické údaje. V příloze jsou navíc barevné půdorysy vybraných typů a barevné znaky a detailní barevná vyobrazení log našich leteckých výrobců a společností. Moc rád si v knize jen tak listuji.

16.02.2019 5 z 5


Mezi mariňáky Mezi mariňáky Steven Preece

Čekal jsem, že se autorovy vzpomínky budou točit i kolem nějaké akce, když už ne bojových, kterých se nejspíš nezúčastnil, tak alespoň výcvikových misí, kterých okrajově zmiňuje několik, ale vyprávění je nekončícím soupisem neustálého pití a hospodských rvaček během autorovy kariéry u Královské námořní pěchoty. Nicméně i když je příběh díky výše uvedenému poněkud fádní, je napsaný velice čtivě a nakonec mě kniha bavila a jsem rád, že jsem ji přečetl. U některých kapitol jsem skutečně nemohl :-)

19.11.2018 4 z 5


Tři duby Tři duby Jozef Modrovich

Když jsem si tuhle knížku koupil v antikvariátu, byl jsem vzhledem k roku vydání trochu skeptický, zda to nebude nějaká komunistická agitka nebo suchý dějepis. Již po prvních řádcích jsem ale musel očekávání poopravit a po dočtení nezbývá než konstatovat, že kniha byla fantastická. Tak poutavé, strhující a napínavé líčení válečných zážitků jsem už dlouho nečetl, některé pasáže byly i velmi citově silné. Kdo z fandů letectví a vojenské historie knihu nečetl, tomu ji mohu jen doporučit. Škoda jen, že není rozsáhlejší fotografická příloha.

22.10.2018 5 z 5


Umírali za svobodu Umírali za svobodu Jaroslav Bryška

Samotné příběhy jako takové jsou zajímavé, ale jde o přeložené krátké články z jugoslávského zábavného časopisu z roku 1985, v rozsahu maximálně několika stránek, je to hodně nenáročné čtení, spíše na úrovni dětských nebo populárních časopisů, dá se přečíst během chvíle. Rozhodně nic pro náročného čtenáře.

01.09.2018 3 z 5


Údolí výstrahy Údolí výstrahy František Ťopek

Ono to není špatně napsané, líčení osudů parašutistů spojených s atentátem na Heydricha, zrádců mezi nimi i spojených osudů dalších zainteresovaných lidí je docela čtivé a děj má spád, bohužel kniha byla napsaná v tvrdých padesátých letech (rok 1960 je rokem druhého vydání), a tak jsem nedokázal překousnout všudypřítomnou dobovou komunistickou propagandu, ostudným způsobem dehonestující český odboj, řízený z Londýna, ať už samotné parašutisty (zde zásadně nazývané "výsadkoví agenti") či další zapojené osoby doma (pobavilo mě téměř výhradní použití termínu "přechovávač" pro lidi, co s nasazením života parašutisty ukrývali). Čs. exilová vláda v Londýně je v podstatě dávaná na roveň s okupujícími fašisty. Nikde ani zmínka o tom, že oběti vítězství nad fašismem jaksi nepřinesla jen Rudá armáda a že nejen ona fašismus porazila. Vrcholem těchto dobových komunistických zvratků (omlouvám se za ten výraz) je předmluva Josefa Jägermanna. Součástí knihy jsou psychedelické ilustrace, které jsem ovšem moc nepobral, asi tomuto druhu umění nerozumím. Naopak kladem je bohatá fotografická příloha včetně faksimilí dobových dokumentů.

28.07.2018 2 z 5


Smrt se učí létat Smrt se učí létat Vilém Nejtek

Bez nadsázky vynikající dílo, literatura faktu zabalená do opravdu čtivé a akční podoby, vyvážený mix historicko-vojensko-technických údajů s poutavou akcí. Opravdu vtáhne do děje.

26.07.2018 5 z 5


Pochoduj nebo zemři Pochoduj nebo zemři Leo Kessler (p)

Nenadchne, neurazí. Přečíst se to dá, ale na Hassela to nemá. Za mě průměr.

25.07.2018 3 z 5