Pavlaj Pavlaj komentáře u knih

Gilead Gilead Marilynne Robinson

Kdo čeká děj nebo akční příběh, bude zklamán. Je to přemýšlení o víře, o krásách prostého života, o životních ztrátách, naději a nečekaném novém štěstí. Pastor, který se na stará kolena dočká malého syna a před smrtí mu potřebuje sepsat a předat své myšlenky - mně to přišlo jako moc fajn nápad.

01.07.2019 5 z 5

Kniha ztracených věcí Kniha ztracených věcí John Connolly

Za mě hodnocení rozporné. Začátek moc pěkný, myslím, že vcítění se do dítěte prožívajícího obrovskou ztrátu, bylo vynikající. Přechodem do jiné říše mě to přestalo bavit. Postavy a příběhy z druhého světa mají být nejspíš alegoriemi toho skutečného, ale jejich význam je nejasný. Některé věci začaly dávat smysl na konci, ale ve srovnání s Alenkou nebo Narnií nic moc. 60% za to, že šlo o docela originální námět a jednu hvězdičku navíc za soudruhy trpaslíky (byli vtipní, ale co mi měli sdělit, jsem asi nepochopila).

21.06.2019 4 z 5

Porodní bábou proti své vůli Porodní bábou proti své vůli Patricia Harman

Zase hezké, i když vlastně dost stejné jako první díl. Na začátku trauma, postupné uzdravování, důraz na tradiční americké hodnoty jako je komunita a víra. Trošičku mi tam chybělo něco nového, dobře že autorka aspoň prostřídala hlavní hrdinky.

21.06.2019 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Pěkné, čtivé. Poutavě popisuje život na americkém venkově v době hospodářské krize, dotýká se i rasové otázky, a to přitom není z amerického Jihu. Přečteno jedním dechem.

16.06.2019 5 z 5

Tabáková cesta / Boží políčko / Trápení v červenci Tabáková cesta / Boží políčko / Trápení v červenci Erskine Caldwell

Síla. Strhující vykreslení života na americkém Jihu. Člověk by nevěřil, že takhle se tam žilo ještě před 90 lety. Příběhy mají podobnou stavbu, dlouho se jakože nic neděje, hlavně se dlouho mluví, ale přesto víte, že se postavy pomaličku posouvají ke svému nevyhnutelnému tragickému konci. Přemýšlím nad tím, jestli autor svými hrdiny opovrhoval anebo je svým způsobem miloval.

16.06.2019 5 z 5

Pobertové Pobertové William Faulkner

Krásný příběh o jižanském gentlemanství a složitých vztazích mezi bílými a černými. Škála skvěle prokreslených, úžasných postaviček. Jednu hvězdičku dolů za hodně složitá souvětí, které dneska působí zastarale (i když aby ne, když se autor narodil v předminulém století) a těžko se čtou.

17.05.2019 4 z 5

Bůh maličkostí Bůh maličkostí Arundhati Roy

Jedna z knih, kde autor na začátku popíše silnou situaci (tady pohřeb anglického děvčátka) a až do konce se pomaličku (tady hodně pomaličku) dozvídáte, jak a proč k tomu všemu došlo. Dopracovat se do konce chce výdrž, soustředění, trpělivost. Stojí to za to. Jak jedna tragédie vede k mnoha dalším.

01.05.2019 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Hmmm, zvláštní kniha. Začátek, který líčí život adolescentů v internátní škole, je trochu nezáživný, ale asi přesně vystihuje citové prožívání těch dětí a náctiletých - o to nejspíš autorovi šlo. Z náznaků o dárcovství se dá brzy odhadnout, o co jde a kam příběh směřuje. SPOILER: Je to ale právě ta strašlivá pasivita a neschopnost vzepřít se osudu, co mi utkvělo nejvíc a proč se mi nedaří knihu vyhnat z hlavy. Dají se lidé takhle výchovou naprogramovat, aby přijali svoje předurčení? Bohužel asi ano.

29.04.2019 5 z 5

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

Příjemné překvapení. U většiny knížek, kde se prolíná minulý příběh se současným, je ten současný tuctový, patetický, s moc předvídatelným happy endem. Tady je ale sbližování Katie a Benjamina pomalé, něžné, uvěřitelné. SPOILER: Autorka se vyhnula pokušení, že aby byl příběh z minulosti silný, musí většina (nebo všichni) umřít, což je příjemná změna.

28.04.2019 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Můj šálek kávy to tedy nebyl. Film mi přišel přesládlý a těšila jsem se, že knížka by mohla být lepší a že by mohla mít pěknou atmosféru amerického Jihu. Opak je pravdou, kniha je ještě nasládlejší romantika. Příroda je ve filmu mnohem krásnější, v knize se nevyskytuje vůbec. Nevhodnost sňatku kvůli sociálním nerovnostem a konzervativní tradice amerického Jihu se v knižním příběhu taky vůbec neřeší. Zpětně se omlouvám filmu.

24.04.2019 3 z 5

Máme to v rodině Máme to v rodině Michael Ondaatje

Na knížce je poznat, že ji autor psal hlavně pro sebe a já jsem se občas sama sebe ptala, proč bych jí měla dočíst. A trochu se obávám, že nečíst jí přímo na Srí Lance, možná bych ani nedočetla. A nebýt toho, že jsem ji četla přímo na místě, dala bych jen 60%.

16.04.2019 4 z 5

Železná spravedlnost Železná spravedlnost Louis L'Amour

Nečte se špatně, ale proti sérii Sackettů je to slabý odvar. Trochu moc překomplikovaná zápletka.

14.04.2019 3 z 5

Ostrov ztracených snů Ostrov ztracených snů Tamara McKinley

Docela pěkné oddechové čtení, navzdory příšerné obálce a kýčovitému názvu. Proč knížka s názvem Ocean Child (což je jméno koně) vychází v češtině jako Ostrov ztracených snů? A ta obálka je fakt děsná.

28.01.2019 4 z 5

Chladná hora Chladná hora Charles Frazier

Oproti filmu je vyprávění mnohem pomalejší a chudší na události. Inman pořád někam jde a Ada pořád čeká. A po další stovce stránek Inman pořád jde a Ada stále ještě čeká. Film je vynikající, ale knížka je vlastně přesnější. Věrohodnější.

21.01.2019 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Originální a zvláštní příběh. Při čtení je potřeba se trochu přeladit do jiného rytmu a vychutnat si prvky magického realismu, myslím, že kdo by se tu soustředil jen na děj, bude zklamán.

21.01.2019 4 z 5

Zpěv Maora Zpěv Maora Emma Temple

Oddychová tuctovka, když potřebujete odpočinout po něčem náročnějším.

21.01.2019 3 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Prvních 200 stran jsem si říkala: asi pěkné, ale místama mě to moc nebaví. Pak jsme se s knížkou sladily na stejnou vlnovou délku, při líčení přírody na Konci světa už jsem zapomínala dýchat a posledních 100 stran jsem probrečela. Nádherné.

20.01.2019 5 z 5

Dívka v měsíčním světle Dívka v měsíčním světle Charles Dubow

Přes docela špatné hodnocení tady na dtb mě ten příběh úplně dostal. Milostný román z pohledu muže není zas tak běžný jev a celé to mělo zajímavou perspektivu a úhel pohledu. A ten konec....Nevěřili jí, a ona to přesto dokázala, změnila se. Jak to mohlo dopadnout, kdyby Cescu podržel ještě jednou naposledy? Už dlouho jsem tak moc nepřemýšlela nad alternativními konci a co by se bývalo mohlo stát, kdyby...

25.12.2018 5 z 5

Tajná dohoda: Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům Tajná dohoda: Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům Luke Harding

Pokud pravidelně sledujete např. CNN, tak kniha nepřinese až tak moc nového. Příšerný překlad.

10.11.2018 4 z 5

Návraty domů Návraty domů Debbie Macomber

Schematické, předvídatelné, čekala jsem o hodně víc. Zajímavý je vhled do pocitů týrané ženy a taky do toho, jak se v Americe žije sociálně slabším vrstvám. Jinak úplně nezajímavá a nenáročná tuctovka. Nejlepší na knížce je rozhodně obálka.

01.11.2018 3 z 5