Petass Petass komentáře u knih

Přísně tajný spolek svérázných čarodějek Přísně tajný spolek svérázných čarodějek Sangu Mandanna

Krásná milá laskavá :) knížka plná naděje a přátelství! Anotace slibující spoustu objetí je naprosto výstižná. Pokud hledáte něco milého k hřejivému šálku čaje a teplé dece, tohle je to pravé. Všichni jsme jen hvězdný prach...

13.04.2024 4 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Ze série mě nejvíc bavil první díl a ten si také nejvíce pamatuji. Povídky byly fajn, ale bohužel jsem si často nevybavovala podrobnosti ze série, ke kterým odkazují. Asi by mi vyhovovalo, přečíst nejprve sérii znovu. Kvalita příběhů je proměnlivá, což už tak u antologií bývá. Každému se může líbit jiná povídka. Přes všechna "ale" to bylo překvapivě dobré a návrat do světa Smrtek mě bavil. Doporučuji!

12.02.2024 4 z 5

Bruno, Chef de police Bruno, Chef de police Martin Walker

Francouzský venkov, který plyne podle vlastních pravidel, spousta zajímavých postaviček, trocha historie a romantická linka. Bavilo mě to, taková ta příjemná směs. Jen nevím, co si počít s francouzským pohledem na spravedlnost. Určitě si přečtu další díly ze série s udatným a bezchybným Brunem. Vadou na kráse byly překlepy a občas nevhodný překlad, za to ale autor knihy nemůže. Doporučuji!

21.01.2024 4 z 5

Liška Bystrouška Liška Bystrouška Rudolf Těsnohlídek

Doporučuji číst po částech, stejně jako Bystrouška původně vycházela na pokračování. Bylo to milé, vtipné, moravsky venkovské. Edice Zlatoroh je doplněna skvělými ilustracemi Stanislava Lolka. Docela jsem se divila, jak dobře se text čte vzhledem k svému datu vydání. Na konci jsem zjistila, že byl původní text z roku 1921 upraven. Mám pocit, že kouzlo textu člověk pochopí až s věkem, když jsem ji četla jako povinnou četbu, určitě jsem se nebavilo tak dobře jako dnes.

15.01.2024 4 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Půlměsíčním městem jsem si chtěla zkrátit čas při čekání na pokračování Dvorů, no to jsem si pomohla! Teď budu netrpělivě vyhlížet pokračování dvou sérii! Bavilo mě to, dostala jsem, co jsem čekala, sexu bylo dost, ale nevadilo mi to. Mnohem víc mi vadily chyby v textu. Mám chuť to přečíst hned znovu a “nachytat" někde autorku při chybě, ten propletenec je opravdu složitý. Pravdu jsem sice tak trochu tušila, posledním odstavcem mě ale dostala!

10.01.2024 4 z 5

Falešná manželka Falešná manželka Julia Quinn

Tyhle knihy se dají číst pořád dokola. Když máte rýmu, venku mlha a nevlídno, je Vám jedno, že víte, jak to dopadne, naopak už se těším na oblíbené scény a u tohoto dílu zase přečtu poslední kapitolu snad 5x :D Vždycky po pár dnech se ke knize vrátím a dám si závěr znovu a pak znovu, až si to musím sama sobě zakázat! Miluju ty vtipné dialogy, trochu erotična a prostředí anglické smetánky. Je to kýč, jak bič! A je mi to fuk!! Člověk prostě někdy potřebuje jen něco milého. Příště zas! :)

14.11.2023 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Tady budu asi trochu přísná. Svět je fajn, postavy docela taky, ale to co Řeky Londýna dohánějí humorem a Dvůr trnů a růží erotikou tady prostě jaksi nemá "náhražku". Celou dobu se nic neděje a pak se najednou vzbudí hrdinka, hlavní hrdina i všichni ostatní a všechny překážky padají jako nic... Prostě tomu nevěřím. I celý První Šeol podle mě nefunguje. Navíc autorka nedokáže udržet nit... Máte pocit, že uplynuly tři dny a najednou postava řekne: "jsi u mě už několik týdnů..." Cože!!?? Kde jsem to prošvihla, vždyť jsme se nikam neposunuli... Takže ač jiné fantasy vypadají brakověji, mám je ráda právě pro to, co mi nabízejí a přitom si nehrají na nic víc. No ale co si budeme nalhávat, další díly už mám v košíku. Přece jen chci vědět, jak se to vyvine. Zkuste to a uvidíte... Třeba bude Paige a její krajinochodectví přesně Váš šálek kávy. Kdo ví?

A musím pochválit estetickou stránku!! Mapka, slovníček, přehled sedmi řádů jasnovidnosti i krásná obálka. Tohle se Hostu povedlo.

01.08.2022 3 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Dvorní pletichy a hrozba královen jsou v této knize pouze v pozadí a jejich řešení je poněkud uspěchané a jednoduché. Cassien a Az mají oproti předchozím dílům spoustu volného času... Dříve měli nekonečně mnoho úkolů a celé dny někde létali, moc se mi nedařilo věřit, že by dva nejvyšší vojenští vůdci ztráceli drahocenný čas s bandou ženských s pubertálními průpovídkami. Pak jsem to hodila za hlavu a nechala se unést. Hlavní linka Cassiena a Nesty je teda už hodně "pro dospělé" a určitě těch scén nemuselo být tolik. Mně to ale bylo jedno a přečetla jsem knihu na jeden zátah. Jít spát ve tři kvůli knize se mi už nějakou dobu nepodařilo. Moje motivace k této sérii přece jen byla si odpočinout a nechat se ukolébat milostným příběhem. Nevím proč jsem si myslela, že je to závěrečná kniha, podle všeho ale příběh ještě nekončí. Jaká úleva :) Nemůžu se dočkat až si přečtu, jak to dopadne s Elain!

29.07.2022 4 z 5

Tři týdny do svatby Tři týdny do svatby Ella Quinn

Nemůžu si pomoct, ale Ella Quinn prostě vykradla Bridgertonovi Julie Quinn. Spousta zodpovědných špičkujících se sourozenců, debutantky a chápavý prostopášný ženich ve viktoriánské Anglii. Spousta žhavých scén dvou hlavních hrdinů, které jsou ale stále stejné... Do pořádné zápletky se autorce nechtělo, tak ji nenápadně obešla a na závěr přidala několik dramatických scén, aby to trošku protáhla. Příběhy Julie jsou propracovanější a i v tomto jednoduchém žánru kvalitnější. I tak jsem se s Mattem a Grace bavila, smála a přála jim šťastný konec. Na lehátko k vodě byla jejich romance fajn.

27.07.2022 2 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Napoprvé jsem se nezačetla, skákání mezi Addie a Adeline na začátku mě mátlo a vůbec mě příběh nebavil. Napodruhé jsem se kousla a pokračovala a najednou mě to vtáhlo... cítila jsem strašlivou tíseň a bezmoc a jediné na co jsem byla schopná myslet bylo, že to samé jsem cítila naposledy při četbě "Mistra a Markétky"... S každou stránkou se mi ta myšlenka vracela a nitro se mi víc a víc svíralo... Písmenka mi letěla před očima a příběh Addie začal pádit jako splašený kůň. Pak mu trochu došel dech... Najednou mi přišly popisy dlouhé a zbytečné... Ale v závěrečné rovince se vše zase rozběhlo a bylo to tak zvláštní... pocity jak na houpačce... jak tohle může dopadnout? V dobrý konec se ani neodvažujete doufat... Děkuji za tenhle zvláštní příběh, chtěla jsem ho poslat dál, ale knihu si ještě chvíli ponechám... Na Addie nechci a ani nemůžu zapomenout. Doporučuji!

24.04.2022 5 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Nalejme si čistého vína... Je to harlekýnka se vším všudy. Všichni to víme, už když knihu bereme do ruky a také víme "co" se bude dít a "jak" to dopadne, nemá tedy vůbec cenu komentovat děj. Bridgertonovi kromě jednoduchého milostného příběhu nabízejí humor a škádlivé sourozenecké rozhovory, na které jsem se znovu těšila. Seriál mi už vyzradil důležitý zvrat, ale vůbec to nevadilo. Vzhledem k tomu,co se dnes kolem nás děje, není na škodu vypnout hlavu a jen si užít jednoduchý, vtipný a láskyplný příběh. Nevím, proč jsem přeskočila 3. díl, takže příště se vrátím za Benediktem a je mi úplně fuk, že to bude alá "o Popelce", protože sem tam zatouží být Popelkou každá, tak proč si o tom nepřečíst?

17.04.2022 4 z 5

Z.A.H.R.A.D.A. Z.A.H.R.A.D.A. Ewa Kolaczyńska

Knih o zahradách mám spoustu... o anglických, francouzských, moderních... Po téhle jsem i tak moc toužila. A nezklamala! Je to průřez světovými zahradami a krajinářskými projekty. Grafika je moc příjemná a popisy jsou tak akorát, aby děti zaujaly, ale nezahltily. Některé zahrady mi tam chybí, některé zase přebývají, ale to tak u podobných průřezových knih bývá. Dnes jsem jí přečetla a hned mám chuť vyrazit na návštěvu do některé z nich. I přes vysoké očekávání jsem spokojená a časem k ní pořídím i D.E.S.I.G.N a D.O.M.E.K.

16.04.2022 5 z 5

Malá noční žranice Malá noční žranice Jiří Šimáček

Po pár stranách jsem si říkala, že tohle nedám... Ve třetině jsem se ptala: "proč čteš knížku o třech beznadějných případech, co nejsou schopni jakékoliv logické činnosti?" Nakonec jsem dočetla, občas se usmála, ale nic zásadního mi kniha nepředala. Celou knihu mě iritovalo, že text není téměř vůbec členěn do odstavců a v přímé řeči není jasně poznat "kdo mluví". Jestli je to nějaký "nový trend", tak mě určitě nezaujal. Na zimní večer fajn, když ji vynecháte, nic se nestane.

24.01.2021 3 z 5

Jihočeské pověsti Jihočeské pověsti Radovan Krátký

Koupili jsme je kdysi s rodiči na dovolené. Četli jsme je společně a společně se také báli. Příběhy o umrlcích, kostlivcích a jiných strašidlech byly dost děsivé. Ale často jsme se i smáli. Vzpomínám ráda, brzy je snad začneme s mými dětmi.

10.05.2020 5 z 5

Tradinář: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů Tradinář: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů Monika Kindlová

Dlouho jsem po knize toužila a nakonec si ji koupila jen tak pro radost. Je opravdu nádherná. Zatím jsem ji prolistovala, přečetla si části věnované jaru a namátkou další, které mě zaujaly při prohlížení fotografií. Všechno okolo se zpomalilo a plynulo tiše kolem mě. Tajemství okamžiku. No, nádhera! Kniha má příjemný formát, krásné fotografie, jednoduché ale čtivé texty a návody. Nečekejte žádné hluboké úvahy a historické rozbory. To by kniha musela být logicky mnohem obsáhlejší. Jde spíše o průvodce rokem, kterého zařadíte někde po ruce a nakouknete do něj, třeba když se potřebujete zastavit, naplánovat práce, či víkend s dětmi. A jak píše někdo níže, jde o pohled spíše do českých tradic. Já jako Moravačka jsem i tak spokojená. Autorky prostě popisují to, co znají a prožívají se svými rodinami. Kalendář svátků je přece stejný v Čechách i na Moravě. Doporučuji!

18.04.2020 4 z 5

Slon na Zemplíne Slon na Zemplíne Andrej Bán

Přečteno téměř na jeden zátah... Reportážní texty, které se čtou lehce jako beletrie, ovšem tíha obsahu vás dostane až na dno... Politické aféry moc nepitvám ani u nás, natož na Slovensku, o to víc jsem byla s každou další stránkou v šoku. Mnoho pro mě nových informací ze současnosti i historie Slovenska. Četla jsem v českém překladu, slovensky bych knihu zvládla, ale určitě ne tak rychle... Moc doporučuji!!

27.01.2020 5 z 5

Dopravní značky pro malé děti Dopravní značky pro malé děti Gabriela Kopcová

Dceřiná oblíbená, koupili jsme ji, že do ní s dětmi sem tam nakoukneme a pomalu jim vysvětlíme pravidla silničního provozu. Dcera (tehdy 4 roky) chtěla okamžitě přečíst názvy všech značek, do týdne je uměla pojmenovat a od té doby si je pamatuje. I v provozu a bezpečnosti se celkem orientuje. Kniha je mezi oblíbenými i u mladšího (3 roky). Doporučuji.

08.02.2019 5 z 5

Gerda - Príbeh veľryby Gerda - Príbeh veľryby Adrián Macho

Milý jednoduchý příběh s krásnými ilustracemi. Trošku mi to připomíná knihu "Obejmi mě, prosím". I Gerda "putuje" od jednoho zvířete k druhému až ke svému cíli. Bohužel dceru kniha vůbec nezaujala, přibalila jsem jí ji k moři s babičkou a prý ji četli jen jednou, pak ji odložila a celou dovolenou četli Hajného Robátka. Ani doma ji teď nechce číst, snad se k ní dopracujeme časem :)

Edit 29.3.2019
Syn (3roky) knihu miluje a chce ji číst pořád dokola :) až přemýšlím, že jí na chvíli schovám, ať získá šanci i jiný literární hrdina.

12.09.2018 4 z 5

Ostružinové víno Ostružinové víno Joanne Harris

Autorku jsem vůbec neznala, Čokoládu jsem zaregistrovala jako film, ale neviděla jsem ho. Ostružinové víno jsem koupila zcela náhodou v antikvariátu "když už platím poštu", nachystala jsem si ho s sebou na dovolenou a udělala jsem moc dobře. Milý příběh s úžasnou postavou Joea, s nádechem tajemna a francouzského venkova. Z počátku jsem se zarazila, když mi příběh začala vyprávět láhev vína... "Chápu to dobře? Říká mi to láhev ? No to bude blbost..." A nebyla. Kniha mě vtáhla do prostředí, byla jsem tam a cítila jsem všechny ty vůně :) Myslela jsem, že knihu přečtu a pošlu ji dál, ale prozatím si ji ponechám, ráda se někdy vrátím. Pokud máte rádi podivíny, zahradničení a příběhy z malých městeček, bude se Vám to líbit. Doporučuji jako odpočinkovou četbu na dovolenou.

13.07.2018 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Nedočetla jsem ji, opravdu jsem se snažila, ale nakonec jsem si řekla, proč mrhat časem... Nijak mě to nenadchlo, nevtáhlo, nepřesvědčilo... Příběh vyprávěný z pohledu kočky, to bych brala, ale jinak žádný zázrak. Mám za sebou nejspíš už dost jiné beletrie o smyslu života, která mě bavila mnohem víc a víc mi toho i dala. Tohle mi přišlo jako takové "instatní" balení pro začátečníky... Jako oddechovka na dovolenou by ještě šla, ale jinak ji s klidem můžete vynechat... Za to, co jsem přečetla bych dala max 3 hvězdy (spíš dvě), jelikož jsem nedočetla, tak hvězdy neudílím.

20.04.2018