RADOST RADOST komentáře u knih

Legionář a sněžná žena Legionář a sněžná žena Dana Emingerová

Krásné vzpomínky na stoletého dědečka - vzdělaného fantastu, rádoby spisovatele, moudrého i pošetilého muže, který se až do konce života učil něco nového. Určitě bylo složité sdílet s ním normální praktický život, ale příjemné mu naslouchat a snažit se z jeho vyprávění vyloupnout ta stoletá poučení a optimismus.

30.03.2013 4 z 5

Dvě minuty ticha Dvě minuty ticha Hana Pinknerová

Krásné fejetony o všedních myšlenkách a situacích. Příjemná četba k ranní kávě, pro nastartování do nového dne.

12.02.2013 5 z 5

Cranford: Zpovědi pana Harrisona Cranford: Zpovědi pana Harrisona Elizabeth Gaskell

Dnes je to nostalgické čtení o klidných starých časech, ale v době vzniku (cca 1850) to jistě byla pokroková, vtipná a kritická kniha. Autorka rozhodně uměla dobře psát.

02.02.2013 3 z 5

Digitální román Digitální román Tomáš Veselý

Sci-fi? Budoucnost nebo už současnost? Humor, řekla bych černý humor. Ani si neuvědomujeme, jak pod mediálním, komerčním a byrokratickým tlakem degenerujeme psychicky i fyzicky. Vize možné budoucnosti nás pobaví. Zatím.. Je třeba více se spoléhat na zdravý selský rozum a zlaté ručičky, aby si tato "orwellovština" neupevňovala pozice v našem reálném světě. Dobrá, opravdu dobrá kniha!

05.01.2013 5 z 5

Manikúra pro nebožtíka Manikúra pro nebožtíka Darja Doncova (p)

Oddychová četba. Detektivka, u které není třeba přemýšlet, která pobaví a dá nahlédnout i do života v Moskvě na konci dvacátého století.

01.01.2013 3 z 5

Provdaná proti své vůli Provdaná proti své vůli Lajla

Lhát, předstírat, mlčet, poslouchat, podrobit se, celý život skládat účty mužům, rodině, čtvrti z každého sebemenšího činu či gesta, taková budoucnost pro mě byla nesnesitelná. (cit. str. 227)Ano, nesnesitelný život; snaha změnit ho je naprosto pochopitelná. Nechápu ale ten neefektivní sebezničující způsob, jaký ta žena volila. Jakoby nechtěla prioritně únik a změnu, ale chtěla jen pochopení a lásku rodiny. Ušetřila by si mnohá utrpení, kdyby už své první úniky a revolty řešila s rozmyslem, racionálně. Zatvrzelou mlčenlivostí a tajením skutečného života ve své komunitě, nekomunikováním s těmi, kdo byli schopni pomoci, si velmi škodila. Snad tato kniha pomůže dalším ženám v její situaci. Jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout do života maghrebských rodin ve Francii. Obraz hysterie, ponížení, nepochopitelných zvyků. Středověk v současných podmínkách.

06.11.2012 4 z 5

Dračí tetování Dračí tetování Helene Tursten

Napínavý děj , neobvyklé zločiny a skandinávské prostředí donutí číst téměř na jeden zátah. Po přečtení jsem si uvědomila, že se skutečně jednalo o hrůzostrašnou "oddychovku" s místy kostrbatým překladem.

03.11.2012 4 z 5

Krásné lži Krásné lži Lisa Unger

Společenský román s napínavým dějem, zamýšlející se nad přetvářkou, lží a lhostejností v běžném životě. Jsou dobré úmysly skutečně dobré pro všechny zúčastněné? A nedají se zneužít? Doporučuji k přečtení i zamyšlení.

04.10.2012 5 z 5

Brigita Brigita Hana Rebeka Šiander

Sonda do života šedesátníků a jejich rodin. Oceňuji téma, ale zpracování jen průměrné a tak trochu ve stylu červené knihovny. Škoda.

23.09.2012 3 z 5

Paranoidní pijavice Paranoidní pijavice Jana Jirásková

Překvapivě dobré, vyzrálý styl. Povídky ze života, o bouřích a chvění v lidském nitru. Trochu syrové, trochu depresivní, emotivní.

14.08.2012 5 z 5

Bojím se svého syna? Bojím se svého syna? Věra Řeháčková

Během čtení vás napadá, že to snad nemůže být pravda, že je to vybájené a přehnané. Ale posléze si uvědomíte, že vlastně sami znáte podobné příběhy, že se to skutečně stává. Smutné. Je třeba takovým situacím včas předcházet.

28.07.2012 4 z 5

Modrý bicykl 1 Modrý bicykl 1 Régine Deforges

Přesvědčivé a poutavé čtení o životě za války. Autorka mistrně vystihla dospívání rozmazlené dívky a její přerod v ženu zodpovědnou za své blízké, rodinný majetek i budoucnost vlasti. Přesto nic neztrácí na své živočišnosti a čtenář prostě věří každému napsanému slovu.

11.07.2012 5 z 5

Russka Russka Edward Rutherfurd (p)

Snaha o vysvětlení historie Ruska a především vlivů, které utvářely ruské myšlení a ruskou povahu. Sleduje vývoj několika ruských rodů ve dvou oblastech Ruska od roku 180 do roku 1990. Velmi poučné, vystihující ruská specifika.

02.06.2012 5 z 5

Poslední konkubína Poslední konkubína Lesley Downer

Je příjemné seznamovat se s historií Japonska a začátky jeho novodobé historie na pozadí poutavého životního příběhu konkubíny Sači.

15.05.2012 4 z 5

Mourkova cesta Mourkova cesta Ilja Bojašov

Kniha o cestách, kniha nutící k zamyšlení o jedinečnosti každého tvora. Románové podobenství o nicotnosti i velikosti. Mají cesty cíl nebo je cílem právě ta cesta? Mourek o své cestě nepochyboval a dosáhl svého cíle, i když by bylo pohodlnější a výhodnější cestu nedokončit a vzdát se.

14.03.2012 4 z 5

Opravdová láska Opravdová láska Robert Fulghum

Krátké povídky o lásce a jejím hledání. Příjemné čtení.

05.03.2012 4 z 5

Skafandr a motýl Skafandr a motýl Jean-Dominique Bauby

Hrozná nemoc a obrovská životní síla byly příčinou napsání této knihy, sdělující pocity paralyzovaného autora.
Cituji jeden z nich: "Nic mi nechybělo. Kromě mě. Já jsem byl jinde."

24.02.2012 4 z 5

Zakázaná žena Zakázaná žena Verena Wermuth

Kniha mě velmi zklamala. Zařazena do naučné literatury, ale o střetu dvou kultur a zvycích v muslimském světě neříká skoro nic. Je to spíše romantický příběh muže, který se nedovedl vzdát zakázané "hračky", a ženy, která po více než deset let neudělala nic, aby pochopila zvyklosti světa, ve kterém by chtěla žít. Namísto toho se nejčastěji mohla potrhat smíchy nebo se urážela v situacích, kdy naprosto nerespektovala místní zvyklosti. Stylisticky taky slabota.

08.02.2012 2 z 5

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Autor střídmě popisuje svou strastiplnou cestu z Polska do sibiřského gulagu a následný útěk přes Afganistán až do Británie. Výborně napsané svědectví o stalinismu i osobní síle. Přečtěte si!

06.01.2012 5 z 5

Bůh chrání milence Bůh chrání milence Johannes Mario Simmel

Začínající Simmel. Znám jeho další, výborná díla. A v této knize je náznak všeho, co v budoucnu autor bravurně rozvine. Je to základní kámen jeho budoucího mistrovství.

02.01.2012 4 z 5