Romča11 Romča11 komentáře u knih

Růžová daň Růžová daň Monika Fischerová

Růžová daň je skvělá básnická sbírka, plná básní, které se zabývají různými ženskými tématy. Takovými tématy, které dnešní mladé holky prožívají a zažívají.
Velmi se mi na ní líbilo, že při jejím čtení jsem se najednou cítila, že nejsem sama, kdo určité věci prožívá a že jsou vlastně normální.
Obecně jsou pro mě básně spíše o emocích a já se při čtení těchto básní cítila pochopena a celkově ve mně vyvolávaly pozitivní emoce.
Hodně se mi líbilo, jak si autorka v básních nebere servítky a popisuje a zachycuje věci popravdě, tak jak jsou.
Sbírka je kraťoučká a čtivá, takže jsem ji měla přečtenou za chvilku. Ale musím přiznat, že u některých básní jsem se zastavila, protože mě přiměly zamyslet se nad věcmi, o kterých pojednávaly.
Líbila se mi také jednotlivá témata, o kterých jednotlivé básně pojednávají jako jsou láska, emoce, vztahy apod.
Trochu mě iritovalo, že básně jsou psány převážně volným veršem, ale po chvilce jsem si na to zvykla a už to ani nevnímala.
Zaujaly mě i různé ilustrace, které se v knize nachází a které různé básně doprovází. Jsou povedené a krásně básně doplňují.
Růžová daň je skvělá sbírka básní zabývající se ženskými tématy, u které se budete cítit pochopené a uklidní vás, že nejste sama, která dané věci prožívá a že jsou vlastně docela normální. Básně opravdu působí jako terapie.

28.12.2023 4 z 5

Stopy na cestě Stopy na cestě Valerij Markus

Úžasné vyprávění přímo z fronty. Autor skvěle zachycuje své dětství, proč se rozhodl dát se k armádě, jak probíhal výcvik a hlavně každodenní život vojáka na frontě poté, co Rusové vpadli na Ukrajinu v roce 2014.
Přestože by se vyprávění ze vojenského prostředí mohlo zdát nudné a nezajímavé, autor dokázal své zážitky podat velmi poutavě a surově. A to zejména díky jazyku, který zvolil. Je jednoduchý a prostý a tím je čtenáři celá kniha mnohem bližší.
Autor také skvěle ukazuje, že jak hrozně vypadala ukrajinská armáda před invazí v roce 2014. To mě dostalo.
Celkově tato kniha dává výbornou možnost nahlédnout do toho, jak to v ukrajinské armádě chodí.
Otevřelo mi to oči v tom, kolik toho Ukrajinci pro jejich zemi a pro nás, pro Evropu obětují.
Kniha navíc obsahuje QR kódy, které odkazují na fotografie často přímo z fronty a skvěle doplňují děj a ten tak působí na čtenáře o to víc.
Stopy na cestě je kniha, která vám ukáže surovou realitu dění v ukrajinské armádě a na ukrajinské frontě.

14.07.2023 5 z 5

Jizva Jizva Alice Broadway

Závěrečný díl série Ink mě dost zklamal. Možná to bylo tím, že jsem měla náročnější období, když jsem ho četla, ale tenhle díl byl pro mě nejslabší.
Většinu knihy se toho vlastně moc nedělo. Závěrečný díl je zaměřený na popis gradace místní propagandy a na takový spíše pasivní boj hlavní hrdinky s vůdci.
Kvůli táhlému popisu situací jsem se postupně začala v knize tak trochu ztrácet a byla jsem vlastně ztracená i během závěrečného rozuzlení, které jsem vlastně skoro vůbec nepochopila.
Kniha a vlastně i celá série byla v jistých místech dost předvídatelná. Jakákoliv náhodná vzpomínka byla zmíněna, bylo jasné, že bude využita později a bylo mi hned jasné jak.
Kniha je opět rozdrlena na krátké kapitolky, stejně jako předešlé díly, takže se čte docela rychle. Pokud se však člověk dostane k delší kapitole, bude pro těžší se jí prokousat.
Některé postavy jsou sympatické a dobře popsány, hlavní hrdinka mi ale většinu knihy lezla tak trochu krkem.
Tahle série mě oprqvdu bavila. Měla originální nápad, poskytla pohled z obou stran a proto jsem od posledního dílu čekala si něco jiného.
Musím říct, že na tuhle knihu a rozuzlení celé série jsem se dost těšila a možná i právě proto mě kniha dost zklamala. Nedostala jsem to, co jsem čekala a konec téhle knihy a vlastně závěr celé série mě zklamal a nepochopila jsem ho.
Sérii jako celek však doporučuju. Jen v jejím závěru budete možná trochu zklamáni.

01.01.2023 3 z 5

Sexuální výchova: Road trip Sexuální výchova: Road trip Katy Birchall

Tak tohle bylo docela zklamání. Čekala jsem od téhle knihy něco víc a asi i něco jiného. Vlastně to byl úplně jiný příběh, než jaký by člověk čekal, když je na obálce název seriálu Sexuální výchova. Jediné, co to mělo s tím slavným seriálem společného, byly hlavní čtyři postavy a trochu jejich charaktery. Ani ty se podle mě autorce nepodařilo zachytit takové, jaké je ze seriálu známe.
I samotný styl psaní autorky byl takový kostrbatý. Docela špatně se to četlo. Děj navíc negradoval postupně, ale vždy měl taková hluchá místa, kdy se nic nedělo a pak se toho na druhou stranu dělo až moc. Dost nepovedené.
Kniha se navíc místo typického sexuálního poradenství zabývá spíše vyšetřováním případu bratra Maeve. Je to teda spíš detektivka. Navíc ani rozuzlení zápletky není úplně originální. Ale pravého zloděje jsem nedokázala odhadnout skoro do samého konce, to se musí autorce nechat.
Celkové je kniha spíše takovým průměrem. Byla to příjemná oddechovka, ale tuhle knihu můžete s klidem vynechat.

29.12.2022 3 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Tak tenhle díl tohohle komiksu byl dokonalej! Snad nejroztomilejší a nejdojemnější ze všech!
Zatímco v předchozím díle autorka téma poruchy příjmu potravy jen nakousla a do toho dílu mi nesedělo, tady ho krásně rozpracovala a vykreslila a do příběhu zapadlo krásně. Hrozně moc se mi líbilo, jak bylo to téma pojaté, jak Nick postupoval ukázkově a snažil se být pro Charlieho tím správným přítelem a snažil se mu pomoci. Jak poté společně se snažili hlefat pomoc a nakonec se autorka snažila na Charliem ukázat, jak se porucha příjmu potravy léčí a co všechno obnáší. Bylo to takovou krásnou a lehkou formou. Prostě dokonalý. Přesně takhle bych si přála, aby to v reálném životě probíhalo a aby si z toho nějací teenegeři vzali příklad.
Dál se mi líbilo i druhé téma a to vyznání lásky jeden k druhému. Čekání na tu správnou chvíli a pak trochu trapna a pak už jen štěstí, prostě dokonalý.
Postavy byly jako vždy roztomilé a krásně vykreslené. Hrozně se mi líbilo, jak se Nick snaží Charliemu pomoci a Charlie se snaží se z toho dostat. Jak krásný mají mezi sebou vztah.
Prostě pokud máte rádi romantické příběhy a zároveň se chcete dozvědět, jak postupovat, pokud někdo ve vašem okolí trpí PPP, doporučuju.

22.11.2021 5 z 5

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

Tahle kniha byla hodně zajímavá. Její velké plus je originální námět, kdy mladá urozená žena cestuje sama jen se svou posádkou a hledá pro sebe muže, se kterým by se zasnoubila, jinak se nesmí vrátit domů. Děj se navíc neodehrává ve světě, jak ho my známe, ale ve velmi upraveném. Ve světě, který je převážně situovaný do ranného novověku, ale při tom v něm mají vysílačky. Ve světě, kde většinu Evropy pohltila cařice.
Jenže skvělému a originálnímu námětu velmi škodí styl, jakým autorka této knihy píše. Kniha je velmi popisná, zbytečně až moc. Kniha se tak čte velmi pomalu. První polovina navíc byla hodně nezáživná a příběh se pořádně rozjel až se zvratem na konci první návštěvy. Do té doby jsem si na ní dost lámala zuby a děj vůbec neodsýpal.
Další velkou ranou pro tuto knihu jsou chyby v textu. Ano, měla jsem verzi textu před finální korekturou, ale i tak tam bylo strašné množství překlepů, špatná gramatika i párkrát pravopis. Hrozně moc to dojem z knihy kazilo.
Hlavní hrdinka Selah byla navíc ze začátku taková uťápnutá, šedá myška. Až ke konci se z ní najednou stala sebevědomá a odvážná žena. K tomu navíc působily nevěrohodně její vztahy s princi, o jejichž srdce se ucházela.
Kniha se mi dějem velmi líbila a jistě si přečtu její pokračování, ale špatný styl psaní a chyby v textu mi dojem velmi zkazily.

02.09.2021 3 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Tenhle díl se mi opět líbil stejně jako ty díly předchozí a znovu se opakuji, ale tohle je geniální série. Po celou dobu čtení jsem jen žasla, co všechno autor dokázal vymyslet, v jakých oblastech se vyzná a jak má všechno propojené.
Co nejvíce oceňuji jsou nadčasové myšlenky, které se dají aplikovat na mnoho situací.
Musím říct, že na celé knize je prostě vidět, že ji psal někdo, kdo je opravdu chytrý, inteligentní a má doktorát z lingvistiky.
K ději tedy musím říct, že se mi zdal lehce natahovaný, v jednu chvíli mi už to bylo celé dlouhé, některé dokumenty by se asi daly vyškrtat, ale ve většině připadů tam měli své místo a děj krásně plynul a postupně gradoval k zápletkám a poté krásně ke konci.
Kniha pokračuje v zajímavém zpracováni a to tedy, že je napsána formou různých záznamů rozhovorů a osobních deníků, což velice oceňuji a moc se mi tento formát líbí.
Postavy máme ve většině stále stejné, ale nově se nám přidávají postavy z nově objevené planety. Jejich chování a pravidla mi byla docela nesympatická, hlavně záměry císařovny. Poté se nám zde objevuje jedna z hlavních vedlejších postav Kathrine. Ta mi byla krajně nesympatická, hlavné to její předstírání kamarádství a neviňátka. Tu jsem nesnášela. Ale Vincenta, Rose a Evu, ty jsem si zamilovala, ty jsou moc sympatičtí.
Celkově jsem byla z této knihy velmi nadšená, hlavné z toho, jak se všechno skládalo dohromady, ale jak i měli mezi sebou hlavní postavy konflikt, ale zároveň do sebe vše zapadalo a všechno bylo tak promyšlené a hlavně je to sci-fi a tématem jsou mimozemšťané a jejich roboti!
Pokud máte rádi sci-fi, tak rozhodně doporučuji! Já si tuhle sérii opravdu zamilovala. ❤

26.02.2020 5 z 5

Druhý díl série Divné hlášky z knihkupectví opět obsahuje perličky, které kdy lidé řekli v knihkupectvích, knihovnách a tentokrát i na autogramiádě prvního dílu.

Musím přiznat, že tentokrát už jsem se nesmála tak často jako při prvním díle. Nevím zda to bylo proto, že jsem byla ve špatném rozpoložení, ale rozesmálo mě pár hlášek na začátku knihy a poté na jejím konci.

Pokud jste četli první díl a líbil se vám, tak klidně doporučuji. Klidné si knihu přečtěte, i když jste nečetli první díl, na tom tady nesejde, nenavazují na sebe.

Autorka ale opět odvedla skvělou práci, když sesbírala perličky ze svého knihkupectví a poté i z ostatních a z autogramiád. Opravdu to zní věrohodně, že takové blbosti a perličky lidé vyslovili.

Knížka je i krásné graficky zpracovaná, má hezké jednoduché ilustrace a hlášky a rozhovory jsou většinou krásné oddělené.

Za mě tentokrát bohužel docela špatné. Kniha mi přišla horší než její první díl, proto jsem strhla jednu hvězdičku oproti prvnímu dílu a proto tak nízké hodnocení.

20.11.2019 2 z 5

Eleanor a Park Eleanor a Park Rainbow Rowell

akt úžasná knížka. Příběh o krásný lásce a krásně skoro neobyčejně vykreslenej. I s pár hlubokými myšlenkami. Doporučuju i nečtenářům, prostě všem.

Nespavost Nespavost R. Jenn Johansson

Zajímavá knížka. Trošku psychologická. Ale ty překlepy si YOLI mohlo odpustit.

Solitaire Solitaire Alice Oseman

Knížka o tom že i pesimisti a zatrpklí lidé můžou navázat krásný vztah.

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Hodně dobrá kniha. Originální námět. Malinko připomíná Harryho Pottera, ale to je jen zdání. Originální je i zápletka. Prostě super knížka, která rozhodně stojí za přečtení :)

10.07.2019 4 z 5

Eden Eden Helen Douglas

Úžasná kniha. Taková oddechovka. Prostě super. Cestování časem v tomhle podání je dost dobrý. Pokud si chcete odpočinout a vypnout rozhodně doporučuji :)

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Fangirl je úžadná kniha o fanfikcích. Nádherně vystihují to, proč vznikají a plus takový krásný příběh o nerdce jsem ještě nečetla. Opravdu skvělá kniha od Rainbow Rowell!

Čemu jsem věřila Čemu jsem věřila Huntley Fitzpatrick

Tohle není až tak dobrá knížka. Řekla bych, že je i lehce podprůměrná. Na to hak byl dobrý "Můj život u sousedů" jsem od autorky čekala víc. Tohle nemá skoro žádnou zápletku a jsou tu dlouhé a nudné pasáže. Ale jestli si chcete přečíst nějakou romanťárnu a přetrpíte , že je "delší" Tak si ji přečtěte. Za mě: Nedoporučuju

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Tohle je jezna z nejlepších ne-li nejlepší kniha, co jsem zatím četla. A řekla bych, že nejlepší kniha za rok 2015. Všechny povídky jsou moc krásné a to, jak jsou propojené je dělá právě krásné. Navíc jsem ji četla v ten nejlepší čas. Prostě krásná kniha

Aspoň trochu normální Aspoň trochu normální Trish Doller

Tahle knížka je super. Není to až tak obvyklé téma a to z ní dělá jedinečnou. Strašně se mi líbí, že hlavní hrdona je voják. Bohužel mě mrzí, že kniha je zpoloviny slaďárna pro holky. Tahle složka mohla být utlumenější a bylo by to perfektní.

První láska První láska James Patterson

Tohle je úžasná knížka. Na první pohled se to zdá jako další slaďárna v žánru young adult ale pak když se jsem zjistila že je to podle skutečné události úplně jsem změnila názor a je to úžasné. On je jen přeci trochu rozdíl něco vymyslet a sepsat a něco opravdu sepsat. Za mě prostě super :)

10.07.2019 4 z 5

Úžasná knížka o tom jak si Ari hledá cestu a poznává se. Lepší knížku o sebepoznávání jsem nečetla :) A Dante je strašně pozitivní člověk. Takovýho bych chtěla mít vedle sebe. Myslím že tato knížka je srovnatelná s Líbali jsme se od Davida Levithana. Obě jsou to nádherné knihy které dobře popisují gaye :)

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kiera Cass

Tuhle knížku si zamilujete jedině tehdy když už máte přečtenou Selekci. Je to podvídková kniha která doplňuje sérii Selekci. Pokud už jste Selekci přečetli určitě doporučuju. Nejzajímavějším dojdem asi působí první povídka o mládí královny Amberly, ale mě se nejvíce líbila povídka dvouleté výročí. Jinak kniha je celá ve stejném duchu jako Selekce (jak jinak) Moje hodnocení nemůže být objektivní, protože Selekci miluju, ale já bych dala 5/5*.