RonnieSmithx RonnieSmithx komentáře u knih

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Malé ženy. Kniha, která se mi podobně jako milionům dalším nadšeným čtenářům zapsala do srdce. Od první stránky Vás pohladí příjemné teplo a malebně napsané věty Vám navodí pohodu a klid na duši. Láska, přátelství, úcta a pokora provází celé dílo a ačkoliv výchovná funkce není něco, co bych u knížek patřičně oceňovala, tak se mi moc líbilo, jak lehce a láskyplně tohle poučování bylo v Malých ženách provedeno. Než se nadějete, tak si s propracovanými postavami utvoříte stejně vřelý vztah jako mají ty slavné sestry v knize mezi sebou. Líbily se mi odkazy na různé umělecké počiny, protože si díky tomu z díla odnesete kromě příjemně strávených chvil a uvažování nad svými morálními hodnotami i větší kulturní rozhled. Ještě musím ocenit, jak je kniha samovolně vtipná, aniž by ty zábavné momenty a hlášky byly nějak násilím tlačeny. Upřímně jsem se u knihy zasmála. Ráda se k tomuto dílu budu vracet v jakékoliv podobě a prožiju nové zážitky s rodinou Marchových.

S čím mám ale problém je vývoj Jo. Vhledem k tomu, že zmíněná postava měla sloužit jako „alter ego“ autorky, tak mě mrzí, že se Louisa podřídila tlaku čtenářů a Josephine provdala. Romantická dějová linka mezi ní a profesorem mi nepřišla přirozená. Nesedí mi její vzplanutí pro muže, který byl o dvě dekády starší než ona, protože mi ten způsob zaprvé ani neseděl k jejímu charakteru a zadruhé mi to spíš přišlo jako rozmar ze samoty než láska. Chápu, proč ji autorka zachytila do takového emocionálního rozpoložení v jakém byla pro zachování smysluplnosti jejího osudu, ale pro Jo bych si představovala něco jiného a dávalo by mi větší smysl, kdyby v ní Louisa ten kousek sebe nechala celý.

29.01.2023 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Brutální. Tuhle knižní sérii a samotnou postavu Harryho jsem si zamilovala. Každým dílem je to čím dál tím lepší (a taky krvavější) a tenhle případ byl naprostá smršť geniality. Kniha byla napínavá, fascinující a z některých popisů by vám možná běžel i mráz po zádech. Sice jsem se na začátku ztrácela v nových postavách, ale nakonec jsem se lehce zorientovala.
Pokud si stále pokládáte otázku, jestli dílo stojí za přečtení, tak vám řeknu jen to, že ani ne za 4 hodiny mám vstávat, ale stejně jsem si zvolila dočtení před kvalitním spánkem.

27.05.2021 5 z 5

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Musím přiznat, že tohle byla první knížka, co jsem od Agathy Christie četla a rozhodně mě nezklamala. Detektivka byla velmi čtivá a rozluštění zápletky mě také příjemně překvapilo. Rozhodně se těším na další případy detektiva Hercule Poirota.

19.02.2021 5 z 5

Princ dvojí krve patří k mým nejoblíbenějším dílům. Bílou hrobkou všechna ta dětská naivita končí a kouzelníci teď musí čelit boji na život a na smrt. Už nikdy nic nebude jako dřív.

22.01.2021 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

„Čím šťastnější mohou lidé být, tím jsou nešťastnější.“

Nádherná knížka.

26.12.2020 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Těžko se mi hodnotí poezie a k tomu ještě tak klasická jako je Máj. Samozřejmě že jsou tu krásné popisy přírody, nádherné verše, ale možná protože je kniha pořad dokola dopodrobna probírána ve škole, si ji nedokážu užít tak, jak bych chtěla. Třeba se k dílu v nějaký podvečerní májový večer ještě vrátím... :)

11.10.2020

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

(SPOILER) Fantasticky napsaná kniha, která se četla jedním dechem. Musím se ale přiznat, že jsem čekala, že v tom bude něco hlubšího a tajemnějšího než upíři. King ale tohle téma zvládl bravurně. Hlavní hrdinové byli sympatičtí a celé dílo provázela ta správná temná atmosféra. Dávám tomu lepší čtyři hvězdičky.

19.09.2020 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Tohle bylo za mě obrovské zklamání. Už od první stránky jsem vědela, že já a tahle kniha si spolu moc nerozumíme a finální rozuzlení mě v tom jen utvrdilo.
Neměla jsem žádnou potřebu zjistit, co se stane dál. Očekávala jsem podle obsahu něco temného a napínavého, ale dostalo se mi něčeho, co se na začátku snažilo nějakým způsobem napodobit „To".
Doufám, že Jáma bude o trošku lepší, ale když tohle byl podle všeho debut roku, tak už fakt nevím. Jinak mě potěšila a zároveň zranila zmínka o Doctorovi Who, který jde podle mého názoru z kopce až teď. :)

Tenhle nápad měl podle mě trošku větší potenciál, ale autorka si s tím poradila tak, jak si s tím poradila. Konec jsem četla s pozdviženým obočím a většina věcí v knize je tak jasná, že se vám žádná žárovička v hlavě nerozsvítí, ale dojde vám to hned.

20.07.2020 2 z 5

(SPOILER) „Nemá smysl modlit se k Neslyšnému. "

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout už jen z toho důvodu, že jsem se bála o malou Trishu a byla jsem tedy v neustálém napětí, jak to s ní dopadne. King všechno popisoval tak barvitě, až jste měli pocit, že to v tom lese prožíváte s ní.
Když jsem se blížila k závěru, tak jsem byla strašně pesimistická, takže není divu, že mi tekly slzy štěstí, když jsem zjistila, jak to nakonec dopadlo. Já už můžu jen říct, že tohle je strašně krásná knížka. Jak říká Trhlý Bork, Bůh je možná sportovním fanouškem, ale nezdá se, že by byl fanouškem Red Sox.

02.07.2020 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Na tuhle knižní sérii jsem se chystala už několik let. Překvapilo mě, že knížka je taková odlehčená, pohodová... Prostě něco, u čeho nemusíte tolik přemýšlet.
Těším se, až si přečtu další díly série, protože by prý měly být o něco napínavější a brutálnější. Tenhle díl se sice četl hezky, ale nebylo to nic z čeho bych si sedla na zadek.

23.06.2020 3 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Podle všudypřítomné propagace, která rozhodně nikomu nemohla uniknout, byste čekali, že tato kniha bude mistrovské dílo. Opak je ale pravdou. Je to průměrná kniha, která se místy snaží být vtipná způsobem, který mi do ní moc neseděl.
Ačkoliv mě námět zaujal, tak zpracování mě zase tolik nechytlo a celé rozuzlení mě taky nijak neuchvátilo. Uvidíme, jak se autor předvede v Loutkáři.

26.03.2020 3 z 5

Nepouštěj se mé ruky Nepouštěj se mé ruky Michel Bussi

Tahle knížka mi ale dala. Celou dobu jsem uvažovala, jestli mám jít spát anebo ji dočíst. Je 1:36, co myslíte, že vyhrálo?
Ze začátku jsem si nebyla moc jistá, jestli se příběhu podaří mě vtáhnout do děje, ale nakonec jsem hltala každé slovo. Měla jsem strach, husí kůži a občas se i pousmála. Dobrá knížka. Dostává ode mě lepší tři hvězdičky a já teď konečně můžu jít v klidu spát, dokud se zase nepustím do čtení něčeho temnějšího.

03.03.2020 3 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Myslím si, že název Houbyhoubičky je inspirovaný tím, co Vančura požíval při psaní této knihy.

"Děkujeme ti za buchty při popravě. Radní páni nás udí, abychom skomírali. Mám řádný strach. Už se blíží někdo se sekyrou."

Tento úryvek, který cituji, je rozhodně nejlepší částí celého díla. Dokonce dle mého názoru vynahrazuje i ty trošku nudnější kapitoly. Dále bych ale chtěla ujasnit, že nejsem fanouškem zoofilie.

12.12.2023 4 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Některé povídky se mi líbily více, některé mě bavily méně, ale musím říct, že ta pozitiva přece jen převažují. Nerudovo vyprávění se mi četlo hezky, některé pasáže mě dokonce donutily se zasmát. Ty o lidské nepřejícnosti, závisti a chamtivosti člověka zamrzí, ale to už tak v životě bývá.

11.06.2023 4 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Ach ty světe, obrácený světe!

09.06.2023 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Na Větrné hůrce je rozhodně dílo, které dalo mým emocím zabrat. Nemohu říct, že jsem si užívala číst o zvrácených postavách a jejich plánech, ale rozhodně mě to fascinovalo, ačkoliv mi z toho bylo úzko a smutno. Ne každý autor si takhle dokáže pohrát s vašimi emocemi a Emily se to povedlo. Ten konec mi tam moc neseděl. Měla jsem celou dobu pocit, že kniha směřovala úplně k něčemu jinému, ačkoliv s jistotou nemůžu říct k čemu. Zakončení bylo moc vyumělkované, moc dobré. Nic, co by ve mně způsobil stejný příval pocitů jako ty stránky předtím.

13.02.2023

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Úplně jsem tohle skvělé detektivní dílo zapomněla okomentovat. Propracované, čtivé a napínavé. Lisbeth je strašně zajímavá a dobře promyšlená postava. Rozhodně doporučuji! Nudit se nebudete:)

17.09.2021 5 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Geniální detektivka od geniální autorky. Hastings a Hercule Poirot spolu tvoří sehrané kombo a možná že víc než samotné rozuzlení se mi líbila úplně poslední stránka knihy, kde své konání vysvětlí i jeden dobrý obchodník, a tak Poirot už zjistí opravdu všechno, co se z tohohle případu dalo vytěžit.

04.03.2021 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Schválně jsem si pro srovnání po dočtení pustila film a musím říct, že Velký Gatsby je ten z ojedinělých případů, kdy je film lepší než knižní předloha. Knížka je samozřejmě hezká a popisy postav a prostředí byly fenomenální, ale chyběla ta správná atmosféra. Žádné finální vyvrcholení v knize nenastalo. Prostě to jen tak... Vyplynulo. Dávám ale knize pěkné tři hvězdičky.

13.11.2020 3 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Stejně jako předešlá kniha je i tenhle díl pro mě na pomezí mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Já si ale zase těch pět hvězdiček radši schovám.
Knihu jsem přečetla jedním dechem. Nemohla jsem se dočkat finálního rozuzlení a zároveň se bála o život určitých postav. Až po dočtení se mi konečně dostalo klidu. Autorův osobitý styl psaní jsem si naprosto zamilovala a těším se na další případ.

11.10.2020 4 z 5