sika444 sika444 komentáře u knih

Židáci města Pitěru Židáci města Pitěru Arkadij Strugackij

Jak snadno se něco nemyslitelného stane přijatelným, jak snadno se člověk podřídí totalitní zvůli, jak strach paralyzuje přirozenou potřebu po lidské důstojnosti.
V knize jsou velmi působivé obrazy Jana Paula.

12.03.2020 5 z 5

Zraněný ranhojič Zraněný ranhojič Henri J. M. Nouwen

Velmi inspirující kniha, která může pomoci lidem v pomáhajících profesích a také farářům. Skvělé jsou pasáže o soucítění a také o osamělosti. Lékem na ni je podle Nouwena pohostinnost, k níž je podmínkou ochota vidět vlastní bolest a utrpení jako vyvěrající z hlubiny situace, v níž se nacházejí všichni lidé. S nimi se pak může člověk sdílet, je může pustit do svého vnitřního kruhu a s nimi může pohlédnout směrem do budoucna. Základním prvkem tohoto postoje je totiž naděje.

10.03.2020 5 z 5

Eseje Eseje Michel de Montaigne

Více než rok jsem strávil s touto knihou a velmi jsem si ji oblíbil. Ironie, jejíž hrot je často zaměřen vůči samotnému autorovi, je kouzelná. Myšlenky jsou inspirativní. Velmi podnětné je zamyšlení nad tím, jak žít, dále pojednání o vědění a vzdělávání. Jako křesťana mě zaujala charakteristika víry, která uráží Boha. A taky je pozoruhodné zamyšlení nad tím, jak nebezpečná je proměna politického uspořádání v zemi. Všechno je to současné a dodnes inspirující. O těžkostech s četbou nemá smysl mluvit, přičítám je na vrub sobě.

09.03.2020

Hérakleitos Hérakleitos Feocharij Charlampijevič Kessidi

Skvěle napsaná monografie. Autor se nebojí citovat soudobé filosofy (70. léta), včetně Haideggera, zvažuje jejich hodnocení a výklady. Sám však má na Hérakleita jasný názor - myslím, že vůbec ne poplatný marxistické "filosofii". Díky této knize jsem začal číst Zlomky předsokratovských myslitelů.

05.03.2020 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Jedna z nejdůležitějších knih, protože pomocí jednoduché fikce ukazuje mechanismus moci a vzniku násilí. Psychologové potvrzují, že jednotlivé stupně sestupu do pekel, přesně takto fungují (masky, zvířecí názvy, odlidštění). Není to o dětech ani o škole, ale o společnosti a každém z nás. Někde tam, mezi těmi žáky elitní školy, se nacházíme.

04.03.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Psáno s odstupem několika let po přečtení. Dodnes je ve mně úžas nad jasnozřivostí, s jakou autor prohlédl, k jakým koncům vede pop kultura. Děsivé je i to, že ne totalitní vláda, ale lidé sami rozhodli o tom, že knihy mají být zakázány. Román není literárně zcela zvládnutý, fabule je slabá, ale základní myšlenka je děsivě geniální.

29.02.2020

Pénelopé Pénelopé Andrej Bitov

Kniha skvost. Povídka Pénelopé je i v knize Odkud se bere láska, ale próza Putování za kamarádem z dětství je pouze zde - a je to text opravdu výborný. Bitov je už tady dokonalý analytik lidského nitra, přičemž poslední větou postaví celou stavbu novely na hlavu.

26.02.2020 5 z 5

Pozoruhodný přehled hlavních dějinných událostí - kognitivní, zemědělské a průmyslové revoluce. Autorův nadhled je působivý. Trochu mě dráždí jeho ostentativní evolucionismus (až osudový - evoluce v roli bohyně osudu) a blahosklonný nadhled nad náboženským výkladem světa ("my odborníci už přece víme, že to je nesmysl, ne?"). Odborníci by asi nesouhlasili s jeho ekonomickými zjednodušujícími výklady, které někdy vycházejí z marxistického pojetí dějin. Zamyšlení nad štěstím je zajímavé, vize budoucnosti je - z mého pohledu - nadbytečná. Celek je velmi zajímavý.

24.02.2020 4 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Klasika, humor, vtip, krásný jazyk. Popis obrazu v hostinci mě vždy rozesměje. Zde je i četba:

22.02.2020

Najdi mě Najdi mě André Aciman

Jde o víc než pokračování knihy Dej mi své jméno. Autor zde rozvíjí a vysvětluje hlavní filosofickou myšlenku, která spočívá v hledání naplnění života. Na příkladech Samuela, Elia a Olivera ukazuje, že setkání s láskou není nic samozřejmého, že k němu nemusí dojít a že lidský život může proklouznout mezi prsty. Dokonalé metafory - z oblasti nečekané (jídlo, pití) i z oblastí, které jsou autorovi velmi blízké (hudba, poezie - Kavafis). Velmi intenzivní kniha. A nevím, zda je to tak, jak Aciman tvrdí.

22.02.2020 5 z 5

Sparsholtova aféra Sparsholtova aféra Alan Hollinghurst

Kniha je skvěle napsaná, ale nemohu se zbavit dojmu, že tam něco chybí. Hlubší ponor do nitra postav (je pouze na začátku v oxfordské epizodě a u mladého Johnyho). Jakoby starší muži už vnitřní svět neměli tak plastický. Co vlastně prožívají ve svých vztazích? Jak se cítí? A to nejen teď, ale druhý den, zítra, za měsíc? Co zůstává z těch uskutečněných i neuskutečněných setkání? Pak se ptám, co ve mně zbude z četby této knihy za rok. Uvidím za rok.
- Za dva roky nezbylo nic.

19.02.2020 3 z 5

Příběhy z bouře Příběhy z bouře * antologie

Velmi působivá sbírka novel o bolševické revoluci a marasmu, který po ní nastal. Každá próza je kvalitní, mimořádná autenticitou a vnitřní pravdivostí. Velmi působivý je Něvěrov, Lavreněv, Malyškin a Paustovskij. Kniha skoro není - ani v knihovnách.

18.02.2020 5 z 5

Puškinův dům Puškinův dům Andrej Bitov

Unikátní kniha - ještě nikdy jsem nesledoval vztah autora k hrdinovi, jak to zde odhaluje (s šibalským úsměvem) Bitov. Místy je kniha rozvleklá, čtenář se trápí - a přece je to velké dílo. Jak je na tom naše kultura? Není i ona jen dílem minulosti? Mnoho otázek...

04.02.2020 5 z 5

Muž v tygří kůži Muž v tygří kůži Šota Rustaveli

Fascinující text, zvláště když víme, jak hluboko je tato kniha v srdci Gruzínců. Příběh sám je klasickým dobrodružstvím, ale zpracování je opravdu pozoruhodné. Škoda, že nám uniká poetická krása originálu. Kniha by si zasloužila znovu vydat, protože je nedostupná i v knihovnách.

31.01.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nejprve bylo setkání se stejnojmenným filmem Fréderica Backa. Pak kniha, krásné vydání z Vyšehradu vyšperkované Helenou Konstantinovou. Setkání s vírou, že svět není v háji, protože i jeden člověk může být dárcem života navzdory ničení i vlastní samotě.

30.01.2020 5 z 5

Konec krásné epochy Konec krásné epochy Josif Brodskij

Asi není poctivé psát o Brodského básní na základě četby překladu. I tak jsou některé uhrančivé.

27.01.2020 4 z 5

Lidský čas Lidský čas Andrej Bitov

Jedinečná kniha. Obsahuje skvělá "čerchovaný román" Role - soubor novel, které propojuje hlavní postava Monachova (nomen omen) a jeho lásky Asji. Soubor Mladý Odojevcev je pokusem zveřejnit alespoň fragmenty z Puškinova domu, románu, který cenzura v SSSR nepovolila vydat. Závěrečná esej Ptáci je meditací nad smyslem života. Zvláště apokalyptická vize v závěrečné části je neobyčejně silná. Velký spisovatel a skvělé dílo!

17.01.2020 5 z 5

O chůzi v ledu O chůzi v ledu Werner Herzog (p)

Kolem padesáté strany se text stává místy mystickým, neboť dlouhodobá zátěž začala vyvolávat v autorovi myšlenky a podněty, které rozum přestával cenzurovat. A jemu se - obdivuhodně - podařilo ty podněty zachytit. Místy se dotýká podstaty našeho světa - na povrch hnusného a banálního, přesto existujícího s nějakým cílem. Eisnerka je tak reálnou ženou i metaforou.

11.01.2020 5 z 5

A hudba hrá A hudba hrá Ivan Sergejevič Šmeljov

Slovenský překlad knihy, která v češtině vyšla pod titulem Sklepník.

09.01.2020

Božský tanec Božský tanec Richard Rohr

Stále nejsem schopen přijmout úplnou eliminaci božího hněvu. Čtu Písmo a tam je hněv nedílnou součástí božího bytí. Proto mi připadalo, že v některých místech je tato jinak inspirativní kniha demagogická.

09.01.2020 3 z 5