Sixao Sixao komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Příběh zmizelé Harriet jsem nejdřív viděla zfilmovaný a naprosto mě uchvátila celá severská trilogie. Lizbeth v podání Noomi Rapace je prostě bezkonkurenční. Přečtení knižní předlohy byl restík a můžu s uspokojením konstatovat, že film je naprosto věrný a kniha skvělá, i když už jsem prakticky znala rozuzlení a nezažívala jsem to napětí, jako při prvním čtení jakékoliv detektivky.

04.07.2021 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Přiznám se, že knihu jsem začala číst bez nějakého zvláštního zájmu o paní Mandlovou, hodila se mi do výzvy jako kniha o známé osobnosti. Považovala jsem ji prostě za jednu z charismatických hereček známých z filmů pro pamětníky. Její osud byl ale velmi pohnutý a překvapivý a troufnu si tvrdit, že počtem milenců, manželů, místy pobytu a pracovní dráhou se rovná několika životům běžného smrtelníka. Musela být velmi přitažlivá osobnost, muži pro ni měla slabost a také ona pro ně. Za krátkou dobu působení natočila ohromné množství filmů a odehrála spoustu her. Její život byl opravdu jízda na horské dráze.

24.06.2021 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Bylo to předvídatelné, ale v tom je právě kouzlo této odpočinkové literatury. Přenesla jsem se do oblíbeného letoviska a o to víc se těším na letošní dovolenou u moře v Chorvatsku.

21.06.2021 3 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Kniha je hoodně dlouhá, ale děj a hlavní zápletka je vlastně docela jednoduchá. Vinicius se až fanaticky zamiluje do Lygie a jejich lásce brání její náboženské vyznání. V Římě vládne šílený Nero obklopený skupinou patolízalů. Blaho obyvatel ho za mák nezajímá. Místo toho se snaží prosadit jako basník a umělec. Na jedné straně tu jsou bohatí patriciové, jejich prostopášné hostiny, hry a zhýralost. Na druhé straně chudina, která se víc a víc upíná ke spasení od křesťanského Boha. Náboženským fanatismem to bylo prostoupeno víc než je zdrávo. Některé myšlenky se často opakovaly a protože jsem knihu "četla" v audioverzi, prokládala jsem to jiným žánrem, aby mi pan Meduna nevymluvil díru do hlavy. Pronásledování křesťanů je tu vylíčeno dost drasticky. Bohužel mučení malých dětí nevyjímaje. Petronius mi tu nebyl nějak zvlášť sympatický. O stejném období napsala Loukotková knihu Není římského lidu a ta se mi líbila mnohem víc.

29.05.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) První dva díly jsem přečetla loni a na třetí díl jsem tak nemusela dlouho čekat. Kdy teď ale do prasečí řiti vyjde další díl? Často používaná nadávka mi pila krev už v první kapitole, jinak tento díl za mě překonal oba předchozí. A přidávám se k těm, co si přali romantickou linku mezi Ilan a kapitánem. Akorát po tom, jak se to na konci zvrhlo, v to už nevěřím. Už bych se ráda dozvěděla pravdu o všech těch záhadách. Teď v tom mám docela zmatek. Co všechno ví Buni a co se stane, až se otevřou brány? Kdou jsou doopravdy Nasterey? A další a další otázky. Nezbývá než doufat, že nebudeme muset čekat další 3 roky.

15.05.2021 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Zajímavý námět, jen poměrně vážné téma mi přišlo povrchně zpracované. Asi nejsem z knihy tolik nadšená, protože nejsem cílová věková skupina. Dokázala bych si představit podle knihy natočený film ve stylu Hunger games, který by měl u mládeže určitě úspěch.

29.04.2021 3 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

(SPOILER) Letošní výzvu mám hodně o dočítání knižních předloh slavných filmů. Vyhoďme ho z kola ven je jednou z nich. Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem považuji od prvního shlédnutí za výborný film. Při čtení se mi před očima míhaly skvělé herecké výkony Jacka Nicholsona jako McMurphyho, Louise Fletcherové jako sestry Retchedové, Dannny deVita a dalších. Většinou se mi po přečtení knihy filmová adaptace moc nelíbí, tady mám pocit, že režisér dokázal z předlohy vykřesat ještě o kapku víc. Např. slavná scéna, jak McMurphy zapojuje chovance do hrají basketbalu, v knize je o tom jen zmínka. Ve filmu mi nechybělo nic, v knize trochu postrádám tu Nicholsnovu jiskru. A těžko říct, jak bych to vnímala, kdybych nejdřív přečetla knihu. Jinak je celý příběh prostoupený smutkem, pro mě o to větším, že jsem věděla, jak to celé dopadne. Bezmoc proti bezpráví a zlovůli, umanutá sestra zavádějící absurdní opatření, všechny pacienty naházela do jednoho pytle, zacházela s nimi jako s nesvéprávnými a srážela jim sebevědomí nejspíš jen pro ten pocit moci, kterou nad nimi měla.

10.04.2021

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

(SPOILER) Peter May patří k mým oblíbeným spisovatelům, tahle kniha bohužel úrovně Čínských thrillerů nebo trilogie z ostrova Lewis nedosahuje. Zajímavé prostředí španělského pobřeží, zkorumpované policie, vhled do života lidí se sluchovým handicapem, u jedné z postav dokonce v kombinaci se slepotou. Jinak bylo chování a motivy hlavního padoucha těžko uvěřitelné. Závěr mi přišel úplně přitažený za vlasy. Drogový obchod obřích rozměrů a svou další existenci by takovým způsobem neohrozil kvůli jedné policajtce.

05.04.2021 3 z 5

Profesionál Profesionál Ed McBain

(SPOILER) Tento díl 87. revíru jsem si vybrala ke čtení, protože na obálce knihy je srdce.
Sňatkový podvodník a sériový vrah nechává svým obětem před smrtí vytetovat srdíčko s iniciálami mezi palec a ukazováček. Do vyšetřování se zaplete žena detektiva Carelly a hraje i hlavní roli v jeho dopadení. Detektiv Brown řeší případ s podvodníky. Tým 87. revíru se v tom tentokrát dost plácal a předváděl, jak se to dělat nemá, a trochu mě to rozčilovalo. Za to hvězdička dolů.

04.04.2021 3 z 5

Zub za zub Zub za zub Ed McBain

Nejdřív byl Ed McBain, pak vzniklo severské krimi. Zatímco detektiv Carella vyšetřuje fingovanou sebevraždu pana továrníka, na stanici 87. revíru vkráčí žena s černou taškou rozhodnutá pomstít svého muže kriminálníka. Přítomní policajti se rázem stanou rukojmím vyšinuté ženské, která jim hrozí bouchačkou a lahví výbušného nitroglycerinu. Jedno říjnové odpoledne se tak pro osádku promění v nečekaný boj o život. Kratší délka knihy mi naprosto vyhovovala, přesto obsahovala vše, co má správná detektivka mít. Dialogy jsou naprosto věrohodné, napětí do poslední stránky, malinka na jeden víkend. Knihu jsem si ne náhodou vybrala do čtenářské výzvy, protože název obsahuje část lidského těla.

28.03.2021 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Zaklínač je zpět, hezká pohádka pro dospělé na závěr.

26.03.2021 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Hodnocení tohoto dílu píšu zpětně po přečtení Paní jezera. Zhltla jsem to všechno moc rychle po sobě, takže mi děje jednotlivých knih splývají. Tohle je jedno velké dobrodružné putování Geralta za Ciri. Připojila se lučišnice Milwa, upír Regis. Líbí se mi obrat u postavy Cahira.

17.03.2021 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Dočteno, resp. doposlouchán poslední díl. Čišela z toho rezignace. Se závěrem nejsem vůbec spokojená. Nemuselo to tak špatně zkončit, tolik mrtvých, chjo. Souhlasím, že se mohlo ubrat dění kolem vedlejších postav a přidat Geralta. Politika v 10. kapitole mě vyloženě nebavila. A jak to bylo s tou svatbou, z toho jsem jelen. Asi si budu muset znovu přečíst povídku. Přece se jí nemohli zúčastnit žijící současně s již pochovanými. Brzy se pustím do zbývajicí Bouřkové sezóny. Dle recenzí si snad spravím chuť.

17.03.2021 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Jako celek to nebylo špatné. Co bych vytkla, že tentokrát se objevuje až příliš moc intrikaření a krutosti, málo Geralta a ještě míň Yennefer. Ve srovnání s povídkami humor žádný. Schopnosti Ciri jako zabijáka přehnané i na fantasy. Děj mi přišel občas zmatený a nevím, jak lépe to vystihnout, ale místy mě spisovatel štval zdlouhavým líčením vedlejších událostí a dalších postav, které mě moc nezajímaly.

08.03.2021 3 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Tento díl mě bavil mnohem víc než Krev Elfů. Po sletu čarodějů začal děj nabírat slušné obrátky, akce střídá napětí. Poslední třetina přečtena jedním dechem. Jen těch jmen mágů a panovníků, kdo se v tom dokáže zorientovat, klobouk dolů. Musela jsem si v průběhu čtení vyhledat některé souvislosti a zřejmě jsem objevila informace, které autor prozradí až v dalších dílech. Nějak jsem pořád nechápala, kdo vládne Nilfgaardu. Ale aspoň to začalo dávat smysl.

02.03.2021 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Po přečtení povídek pokračuji ságou. Trochu jsem se toho bála, ale rozdělením do kapitol je to pořád docela čtivé. Není tu tentokrát moc akce typu bělovlasý versus nějaká příšera, děj se točí hlavně kolem Ciri. Ta nejdříve prochází výcvikem u zaklínačů, později se jí ujme Yennefer, která v ní probouzí magické schopnosti. Nejvíc mě stejně baví vztah Geralta a jeho čarodějky. Ten chlap je prostě sexy nebo nás všechny zaklel :)

27.02.2021 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Lolitu jsem kdysi viděla zfilmovanou a podrobnosti děje už jsem si moc nepamatovala. Zůstal jen základní dojem a obraz - nedbalá, umorousaná a drzá lolitka, která sebou bez přestání šije, hihňá se, něco cumlá a pak tu je její celkem pohledný otčím, obdivovatel a prznitel v jedné osobě. Knižní předlohu jsem si pustila do sluchátek hlasem Miloslava Mejzlíka a mělo to naprosto stejný účinek. Fascinace nymfičkou, zvrhlá touha, melancholie, roadmovie. První čtvrtina je ohromná snůška oplzlostí s minimem děje a říkala jsem si, že tohle dočíst bude opravdu výzva. Pak už se příběh začal slušně rozvíjet. Čtyři hvězdičky dávám za opravdu bohatý a barvitý sloh.

20.02.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Faja byla ještě zajímavější než 1. díl. Plno napínavého dobrodružství a záhad. Co nám to autorka dělá? Už aby vyšlo pokračování.

16.02.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Knihu jsem si přečetla hlavně ze zvědavosti. Docela mě to bavilo, jen na konci zůstalo až moc nezodpovězených otázek kolem celé té záhady s Nastereami a nezbude než si přečíst i další díl.

11.02.2021 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Také se mi pokračování líbilo víc než první soubor. Zaklínač je mi čím dál víc sympatický :)

06.02.2021 5 z 5