Slavomír53 Slavomír53 komentáře u knih

Národnostný atlas Slovenska Národnostný atlas Slovenska Mojmír Benža

Výborná kniha, dopĺňajúca (po mnohých rokoch) Etnografický atlas Slovenska. Nie som Rusín, ale je smutné, ako s otočením každej strany atlasu ich zastúpenie na mape klesá a sťahuje sa stále viac na severovýchod. Zaujímavé je sledovanie obdobia, kedy nemožno určiť, či ide o Slovákov alebo Moravanov, Slizanov či Čechov, pretože štátna politika zavelila, a boli označovaní bez rozdielu ako Čechoslováci.

Starosloviensky jazyk 2 Starosloviensky jazyk 2 Ján Stanislav

Na rozdiel od prvej časti (náklad 3850 kusov) ide o nezohnateľnú knihu (1850 kusov). Nedokážem pochopiť, prečo nevyjde dotlač (MS, SAV...), keď nikto nič lepšie doteraz o tomto jazyku nenapísal (pochopiteľne ani v zahraničí, keďže sa týka predovšetkým ČR a SR). Na rozdiel od prvého dielu je tento plný tabuliek skloňovania a časovania slov starého jazyka, a celkovo si dovolím poznamenať, že na čítanie tohto dielu treba mať aspoň základy jazykovedy, aby sa človek v odbornom názvosloví nestrácal.

Starosloviensky jazyk 1 Starosloviensky jazyk 1 Ján Stanislav

Profesor Ján Stanislav vo svojom diele opäť dokazuje, ako je jazyk prepojený s dejinami a bez tých nemožno vývoj jazyka poňať celostne. Dozvedáme sa i o nespočetnom národe (besčislьnъ językъ) na Veľkej Morave, či o slovänskej zemi z pera staroruského Nestora. Narozdiel od druhého dielu je zameraná odťažito (teoreticky), teda aké boli podmienky prijatia jazyka, ako jazyk vplýval na ďalší vývoj a podobne.

27.08.2022 5 z 5

Osobnosti našej minulosti od najstarších čias po 16. storočie Osobnosti našej minulosti od najstarších čias po 16. storočie Laco Zrubec

Pán Zrubec využil pád socializmu k písaniu národne ladených kníh venujúcich sa našim stredovekým dejinám. Táto je veľmi prínosná už len preto, že ide o nezriedka o málo známe osobnosti našej minulosti, a často prináša nové a málokde sa vyskytujúce údaje i o osobnostiach všeobecne známych. Tak sa napr. dozvedáme o jeho pátraní po potomkoch Matúša III. Čáka (zvaný Trenčiansky) a mnoho iného. Určite vrelo odporúčam.

27.08.2022 5 z 5

Malá vojna v marci 1939 a jej miesto v pamäti národa Malá vojna v marci 1939 a jej miesto v pamäti národa Martin Lacko

Lepšie je cťou niečo stratiť, ako hanbou získať. (s. 104)
Ide nie o celostne spracovanú knihu ako v prípade knihy Malá vojna od Pavla Mičianika, lež o miesto našej obrannej vojny v pamäti národa. Proti Maďarom vtedy bojoval nový Slovenský štát, preto sa za socializmu muselo na našich hrdinných predkov zabudnúť (a mnohí hrdinovia tejto vojny končili vo väzení a v gulagoch). A tak vieme o 12 – 15 000 partizánoch 31 národností pôsobiacich v roku 1944, no zo všeobecného povedomia sa úplne vytratila skutočnosť, že na obranu východného Slovenska sa od Záhoria až po Zemplín postavilo vyše 21 000 dobrovoľníkov, čo zostalo najväčším dobrovoľníckym nástupom 20. storočia.

V knihe nechýba ani boj Rusínov na Podkarpatskej Rusi proti postupujúcim Maďarom v čase, keď toto územie vyhlásilo samostatnosť, a nespadalo teda ani pod ČSR, ani SR.

Slovensko-rusínsky slovník A-O Slovensko-rusínsky slovník A-O Juraj Paňko

Prvý (a nadlho asi posledný) rozsiahly slovensko-rusínsky slovník. Prvý diel je na tom trochu horšie s akosťou obalu a tlače, ale obsahovo za druhým nezaostáva. Výborné pri lúštení starších východoslovenských písomných pamiatok (nielen tých rusínskych).

Slovensko-rusínsky slovník P-Ž Slovensko-rusínsky slovník P-Ž Juraj Paňko

27.08.2022 5 z 5

Ukrajinská nářečí Slovenska. Výzkum a zvukové zápisy z let 1957–1967. Ukrajinská nářečí Slovenska. Výzkum a zvukové zápisy z let 1957–1967. Mikuláš Mušinka

Ide o nárečie slovenských Rusínov, ktorí boli za minulého zriadenia označovaní za Ukrajincov bez ohľadu na ich národné povedomie. Odmysliac si teda túto nepresnosť, ide o výbornú knihu, ktorá spolu s priloženým CD tvorí výbornú pomôcku pre poslucháčov rusinistiky. Ide často o terénny výskum v oblastiach, kde je už v našej dobe rusínsky živel omnoho slabší, a kniha tak slúži ako svedectvo o niekdajšej prítomnosti Rusínov v tej ktorej oblasti.

Úvod do dějin tištěných médií Úvod do dějin tištěných médií Pavel Večeřa

Knihu by som si nikdy nekúpil, ale pri jednej objednávke mi ju z Grady poslali zdarma. Stačí začať čítať a ide to samo. Veľmi zaujímavé čítanie, aspoň pre mňa, ktorý som sa tlačeným médiám nikdy bližšie nevenoval. Stručne aj o ručne písaných novinách, kníhtlači či samotnom papierenstve.

Československý rok 1938 Československý rok 1938 Robert Kvaček

Výborná voľba, ak sa o toto obdobie teprv začínate zaujímať. Asi nikde som sa nestretol s jednoduchším a zrozumiteľnejším vysvetlením nemeckého tlaku na ČSR. Počas príprav konferencie v Mníchove sa Hitler zveril Mussolinimu: „Súčasné Československo treba zlikvidovať, pretože disponuje štyridsiatimi divíziami a zväzuje mi ruky voči Francúzsku.“ Ak by si niekto pomyslel, že ide o nedôveryhodný údaj (keďže nie je všeobecne známy), doplním, že v rovnakom duchu sa Hitler vyjadril už 5. novembra 1937 (kedy okrem ČSR zmienil i vtedy ešte samostatné Rakúsko), počas tzv. Hoßbachovej porady (GÖRLITZ, Walter: The German General Staff. Its History and Structure 1657 – 1945. Londýn: Hollis & Carter, 1953. strany 308 – 309).

27.08.2022 4 z 5

Mnichov 1938 : hra o Československo Mnichov 1938 : hra o Československo Jan Filípek

Zaujímali by ma príčiny nízkeho hodnotenia knihy predošlými hodnotiteľmi (1, 3). :)
Kniha je stručná, obsažná, prehľadná. Dobré na začiatok, ak sa človek o tento úsek dejín ešte nezaujímal. Druhá možnosť na začiatok je Kvačkovo dielo Československý rok 1938.

19. mája 1935 sa konali voľby do Národného zhromaždenia: Nemecká ríša venovala Sudetonemeckej strane na podporu volebnej kampane 300 tisíc ríšskych mariek, čo vtedy predstavovalo asi 141 tisíc dolárov. Strany 58 – 59.

27.08.2022 5 z 5

Když zemřít, tak čestně: Československá armáda v září 1938 Když zemřít, tak čestně: Československá armáda v září 1938 kolektiv autorů

Čs. armádny generál Lev Prchala (ktorý zamýšľal prevrat s cieľom odstaviť od moci v ČSR tých, čo sa chcú Nemcom vzdať) si do svojho denníka zapísal: „Nikto nechcel čestne zomrieť...“ (FILÍPEK, Jan: Mnichov 1938 – hra o Československo, s. 105 https://www.databazeknih.cz/knihy/mnichov-1938-hra-o-ceskoslovensko-275185 ). Historik Pavel Šrámek by medzi takých nepatril. Veľmi dobre sa číta kniha od historika, ktorý na vec nehľadí iba ako na dejinnú udalosť, neposudzuje iba ako historik, lež ako hrdý Čech, ktorého mrzí, že tak silná branná moc (a v tejto knihe jej silu dokazuje) sa nepostavila nepriateľovi a bez boja sa vzdala.

Velká kniha o malých bunkrech Velká kniha o malých bunkrech Jan Lakosil

Priestorovo nakreslené prehľadné obrázky znázorňujúce jednotlivé druhy opevnenia, fotografie terénu, mapy so znázornenými obrannými pásmami, prehľadné tabuľky. Slovenského čitateľa iste zaujme nie povrchne spracované čs. opevnenie na juhu Slovenska určené proti Maďarom.

Obrazová historie Luftwaffe Obrazová historie Luftwaffe Alfred Price

Nemecké letectvo zohrávalo počas druhej svetovej vojny významnú úlohu, a neviem o knihe neskoršieho vydania, ktorá by predčila túto, no určite sa dopĺňa s obsahom dvojdielneho radu Letadla 1939-45: Stíhací a bombardovací letadla Německa. Tých, čo sa zaujímajú o možný vojnový stret medzi Nemeckom a ČSR na jeseň 1938 uvediem, že v tomto čase trpelo nemecké letectvo zúfalým nedostatkom leteckých púm (s. 19). Čs. letectvo nemalo ťažkosti takého druhu ako letectvo nemecké, avšak nemecké stroje boli oproti strojom československým modernejšie.

Viděl jsem ukřižování Viděl jsem ukřižování Sydney Morrell

Táto kniha obsahuje pamäti súčasníka osudných udalostí roku 1938 a je doplnená veľkým množstvom prameňov. Karpatskí Nemci či Maďari na Slovensku ani zďaleka neboli voči väčšinovému obyvateľstvu nepriateľskí tak, ako Nemci z pohraničia súčasnej Českej republiky, ktorých voči česky hovoriacemu obyvateľstvu ČSR štvala nacistická propaganda. Ak chce súčasné pokolenie Slovákov pochopiť zánik ČSR bez toho, aby prečítalo desiatky kníh, odporúčam túto knihu.

Vltavská linie Vltavská linie Radan Lášek

Na Vltavskej čiare mal byť zastavený prvotný a hlavný nápor najlepších z nemeckých divízií. Preto bola v septembri 1938 hotová už na 85 %, čo je v porovnaní so zvyšnými pohraničnými a vnútrozemskými obrannými pásmami vysoké percento. Zaujímavé sú tiež fotografie, s ktorými som sa inde nestretol. Celostný obraz dopĺňajú pamäti a to, ako bolo po obsadení toto obranné pásmo nivočené.

Souboj bez vítěze Souboj bez vítěze Jan Lakosil

Naozaj výnimočná kniha. Pre zaujatie možného čitateľa parafrázujem pár slov:

1. Nemecké tanky PzKpfw I a PzKpfw II boli schopné pri paľbe na objekty čs. opevnenia nanajvýš poškodiť zbraň, vedúcu zo strieľne objektu paľbu (s. 287). Ako je známe, tieto dva druhy tanku tvorili ≈ 95 % všetkých nemeckých tankov určených proti ČSR.

2. Zatiaľ čo proti ťažkému opevneniu či delostreleckým tvrdziam by nemecké delostrelectvo valne nasadzované nebolo bývalo, jeho hlavným cieľom by boli bývali objekty čs. ľahkého opevnenia. Nemecké húfnice (kalibru 88, 105, 155 mm) boli schopné zo vzdialenosti niekoľkých stoviek metrov čelné steny niektorých objektov prerážať. Ľahké nemecké delá (pechotné a protitankové) mohli uškodiť objektom čs. opevnenia jedine v prípade priameho zásahu strieľne, či z nej trčiacej hlavne zbrane. Strana 281.

3. Útok zo severu, vo všeobecnom smere Krnov–Olomouc, mal byť vedený cez, pre tanky ťažko priechodný, terén Jeseníkov, čoho si bolo nemecké velenie dobre vedomé, a úporne hľadalo pomocnú barličku. Slabinu našlo v plytkej línii ľahkých opevnení v oblasti Bruntálska. Bola vypracovaná operácia Freudenthal (Bruntál po nemecky) – zakladala sa na nemeckom výsadku tesne v tyle čs. pevnostnej línie, za pomoci miestnych oddielov Freikorpsu a za súčinnosti s hlavným útokom zo severu. Uskutočnenie tejto operácie (cvičenia) v mierových podmienkach (po obsadení pohraničia) a výpovede zúčastnených nemeckých vojakov svedčia o tom, že by táto operácia bola bývala skončila nemeckým neúspechom (prerozprávané zo strán 158 – 193), čo potvrdzuje i výrok Wilhelma Canarisa, vedúceho vojenskej spravodajskej služby, po tomto cvičení: „Za vojny by sa nebola táto akcia podarila. Bolo to divadlo.“ (citované z KOKOŠKA, Jaroslav: Plán „Grün“, s. 190: https://www.databazeknih.cz/knihy/plan-grun-154546).

27.08.2022 5 z 5

Elita armády: Československá vojenská generalita 1918 – 1992 Elita armády: Československá vojenská generalita 1918 – 1992 Alex Maskalík

O knihe som sa dozvedel vďaka výdatnému reklamnému ťaženiu. Na takýto druh knihy v slovenčine nie je čitateľ zvyknutý, a o to väčšmi je takýto vedecký počin milým prekvapením. Kniha sa týka prvej Československej republiky: venuje sa vojsku a okrajovo i politike (ktorá na vojsko vplývala) zo slovenského (!) hľadiska. Samozrejmosťou je zoznam všetkých čs. generálov spolu s opisom ich života a služby, ale tiež mnohé stránky prvorepublikového vojska, ktoré zostávali dlhodobo nerozoberané a prehliadané. Masaryk, a neskôr i Beneš, si pestovali kult osobnosti, a obaja „svojimi zásahmi do politiky výraznou mierou menili podstatu nimi ostentatívne deklarovanej demokracie v autokraciu.“ (strana 13) Takéto zriadenie, a tobôž to po februári 1948, neprialo nestrannému skúmaniu čs. vojska. Opisy jednotlivých generálov sa dajú čítať postupne, mnohé vynechať, no úvodné a záverečné strany by som odporúčal každému, kto sa zaujíma o predmetné obdobie.

Môj starký nebol z politických dôvodov 13 rokov povýšený, a tak sa do tejto knihy nedostal: do výslužby odchádzal ako plukovník. :)

25.08.2022 5 z 5

Dvanáct Dvanáct Alexandr Alexandrovič Blok

V tomto diele je veľmi silný symbolizmus, ktorý bez poznania dejín (a ruštiny) môže čitateľovi neraz uniknúť. Blokovi 12 červenoarmejci sú vlastne 12 učeníci (apoštoli) nového náboženstva – o tomto symbole vie asi každý. No čo je v prekladoch takmer vždy prehliadané, to je posledný verš, a pritom tak veľavravný!

Впереди — Исус Христос.
Vpredu — Ježiš Kristus.

Hoc prekladatelia to často prehliadajú, v pôvodine (v ruštine) je Ježišovo meno napísané nesprávne (správne je Иисус Христос), čo bolo istotne Blokovým zámerom, pretože v tomto by omylom nepochybil. A ak je Kristovo meno napísané nesprávne, ide možno o symbol toho, že to nie je Kristus, ale antikrist(us), a tí dvanásti červenoarmejci sú jeho učeníci, teda nasledovníci antikristovi. To by zodpovedalo aj dobovému označeniu boľševikov zo strany ich odporcov.

25.08.2022 5 z 5

Odstraňování bloků rodové linie - Rodologie Odstraňování bloků rodové linie - Rodologie Valerij Vladimirovič Sineľnikov

Pôvodný názov znie „Dedičstvo predkov. Získanie sily Rodu“. Preklad názvu teda nie je dobrý. Ak niekoho rodopis zaujíma, dokáže si zvyknúť i na svojský spôsob výkladu, teda nie výklad priamo určený čitateľovi, ale výklad prostredníctvom akéhosi románu, v ktorom nový učiteľ vysvetľuje deťom v škole, ako si zostaviť vývod predkov (ľudovo, avšak nesprávne rodokmeň), ako čo v rodokmeni zaznačiť na papier a ako sa zbaviť ťažkostí predošlých pokolení. Človek si tiež uvedomí, ako je Rusko mnohoetnické. Takže kniha trocha sklamala, je to skôr pre deti, snáď s výnimkou toho odpútavania sa od starých dedených krívd.

Kto si chce zostaviť vývod predkov (všetci priami predkovia) či rodokmeň (predkovia po meči, teda syn-otec-dedo...), odporúčam slovenskú knihu Ako si zostaviť rodokmeň (https://www.databazeknih.cz/knihy/ako-si-zostavit-rodokmen-359576 )

Kto sa chce zbaviť dedených ťažkostí, odporúčam knihu Poselství našich předků a rodových linií v číslech https://www.databazeknih.cz/knihy/poselstvi-nasich-predku-a-rodovych-linii-v-cislech-507478

25.08.2022 3 z 5