slawa.cap slawa.cap komentáře u knih

Světci Světci John Ringo

Stejná jízda jako v předchozích dílech. Když pominu kapitoly z Anglie, tak je to neutuchající akce. Možná trochu melancholie po událostech v minulém díle a když je pravděpodobné, že je to Chadův poslední deník. A konečně tady někdo pořádně vysvětlil co se stalo na Vánočním večírku. No rozhodně se těším na další knihy ze světa Lovců.

02.01.2020 5 z 5

Krvavý kruh Krvavý kruh Patricia Nead Elrod

Nemůžu jinak, zase přečteno za jeden večer. Vysvětlí se hodně z Jackovi minulosti a (pravděpodobně) se prováže příběh s jinou autorčinou sérií - Jonathan Barrett, Gentleman Vampire. Zatím nejmenší gangsterka a největší detektivka ze série. Rozhodně stejná kvalita jako u předchozích dílů. Není to žádná velká literatura, ale minimálně v rámci upírů se mi série opravdu líbí.
No nic, jdu napsat do Fantomu, kde se flákají s dalšími díly.

30.12.2019 5 z 5

Krvavý život Krvavý život Patricia Nead Elrod

Začal jsem číst kolem desáté hodiny, kapitolku před spaním. Knížku jsem po chvilce odložil, na budíku svítilo 4:30 a já byl na poslední stránce včetně tiráže. Ještě že jsem nemusel o práce :)
Výborné pokračování prvního dílu. Trochu víc romantiky a osvětlení části předchozího Jackova života. I když jsem asi tušil, kdo je záporák, děj mně neustále překvapoval a pořád jsem čekal nepříjemná překvapení. Rozhodně nejlepší díl se zatím přeložených.

29.12.2019 5 z 5

Krvavý seznam Krvavý seznam Patricia Nead Elrod

Tak tohle je rozhodně největší literární překvapení, které mně letos potkalo. Bomba, konečně mysteriozní detektivka ve které je cítit všude kolem špína (jdi se bodnout Harry Dresdene). Hlavní hrdina kterého ani smrt nezastaví, a že se mrcha snaží hodně vydatně. Možná na atraktivitě přidává částečná nechronologičnost děje a čtenář, stejně jako hrdina, prostě chce vědět jak to všechno začalo. Po dočtení jsem se okamžitě pustil do dalších dílů a musím uznat, že tento je asi nejslabší, ale prostě těch 5* mu dát musím.

29.12.2019 5 z 5

Vyprávění za měsíce a deště Vyprávění za měsíce a deště Akinari Ueda

Poslouchal jsem jako audioknihu. Příjemná, trochu hororová knížka hlavně duchovního rázu. Na knize jde znát její věkovitost i jiná kultura. To co v době napsání mohlo být děsivé nám dnes přijde jako vyprávění pro děti. Co tehdy bylo pobuřující se nám může zdát cela běžné. Svět se změnil...
Velmi mě potěšil dovětek knihy, který vysvětluje jak původ díla, tak i čínský vliv na japonské umělce

24.12.2019 4 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Hrozně těžko se mi to posuzuje. Knížka mně bavila, humoru tam taky bylo dost, leccos jsem se přiučil a český překlad je fakt výborný - úplně tam slyším černochy. Ale k otevření knihy jsem se musel nutit. Po každé kapitole jsem ji odkládal a častokrát i během kapitoly. Knížka to není nijak moc obsáhlá a četl jsem ji asi měsíc. Prostě nevím, přitom výrazy z knihy jsem začal používat i doma a na četbu vzpomínám s úsměvem.
Na konec hvězdu přidávám, už jen proto, že v téhle hyperkorektní době už asi nic podobného vzniknout nemůže.

12.12.2019 4 z 5

Nemrtvá inkvizice Nemrtvá inkvizice Jan Urban

Tak začátek je snad až nečekaný, ale bez něj by to nebylo ono :)
Zatím se asi nejakčnější díl, minimálně co se vyplýtvané munice týče. I když si autor mohl dát trochu na čas a vypilovat nejasnosti a chyby, nebo je aspoň nějak ospravedlnit.
Ale nejvíc sprosté mi přijde, že zatím není další díl :)

10.12.2019 5 z 5

Dědictví zkázy Dědictví zkázy Jan Urban

Nese se asi v naprosto stejném duchu jako předchozí díl, jak příběhem, tak kvalitou. Proti prvnímu dílu jde velmi vidět zlepšení autora.

10.12.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Snad trochu lepší, než první díl. Možná trochu ucelenější a vtipnější příběh, ale zato méně poutavý. Ve finále jsem se bavil o trochu víc. Na druhou stranu myslím, že se autor vyčerpal a že pokud trochu nezmění architekturu příběhů, tak asi nemá od něj cenu něco dalšího číst. Zase jen posouvá postavy z čím dál absurdnějších příběhů dál, bez většího prozření, nebo sebereflexe.

10.12.2019 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Poslouchal jsem jako audioknihu. Docela příjemný příběh o ne zrovna příjemném období vyhnaný do absurdna. I když se mi příběh líbil a dost jsem fandil hrdinům, zanechal ve mně poměrně nepříjemnou pachuť, asi hlavně po to co provedl v závěru Arfy.
Na rozdíl od ostatních válečných satir, tady není snad nikdo blázen, jen je většina neuvěřitelně vychytralá a "vychcaná" a jediným opravdovým bláznovstvím je válka a Hlava 22

10.12.2019 4 z 5

Krev padlých andělů Krev padlých andělů Jan Urban

O moc lepší než předchozí díl. Děj mi přišel divočejší, ale příběh trochu přímočařejší. Většina postav mi přišla vtipnější. I styl autora mi přijde konzistentnější. Zrádci se vybarvili, tak jak jsem čekal. Jen nějak nechápu proč nevyužijí Verdeninu schopnost a mohlo by být hned po problémech. No nic, jdu na další díl.

01.11.2019 5 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

Takže jsem se rozhodl si rozšířit obzory a zkusit i jiny česky fantasy, než Kotletu a Kulhánka. Ze začátku jsem měl strach, že to bude něco ve stylu Twilight - bohudík není. Tak abych byl konkrétní, styl mi nejvic připomíná asi Žambocha. Kulhánek je prostě minimálně o level výš. O proto Kotletovi je to skoro puritánsky. Čte se to fakt dobře, děj odsýpá, příběh zaujme a člověk má často pocit, že se ho někdo snaží podrazit. Na druhou stranu tu je minimálně jedna chyba která mi dala pecku do hlavy: Vyvyen v jednu chvíli tvrdí, že nezná Karolínu a o kousek dál o ní mluví jako o staré známé, tak čemu věřit? Když jsme u Karolíny, možná je odkazem na Kulhánka, protože poprvé se objeví společně s Tobiášem, ale bohužel nejsou upíři...
Kniha končí téměř v půlce věty, takže další díl je snad nutnost.

29.10.2019 3 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Nedokazal jsem si predstavit, jak může pokračovat serie, když zemře hlavní hrdina. Ve finále je to snad ještě lepší, než předchozí části. Trochu mi tu chybí Michálkův rozumný názor a je to takové divočejší díky povaze Alice. Spousta akce, nečekal jsem, že stihnou skončit boje dřív, než skončí kniha :-) Spousta sexu, snad víc, než ve všech předchozích dílech. Jen zbytku bandy a obzvláště Nacumi mohlo být víc.

26.10.2019 5 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Taková polská fantasy verze "Slovácko sa súdí". Celkem jsem se bavil, ale rozhodně nesmál nahlas. Trochu mi vadila nechronologičnost a obcasné protiřečení napříč povídkami.

24.10.2019 4 z 5

Trichamin Trichamin Tomáš Žlůva

No celkem pecka, jako od Kulhánka, nebo Kotlety v nejakčnějších pasážích, ale chyběl tomu příběh a nějaky pozadí. Takhle jenom Saša zabíjí a omdlívá a čtenáři je jasny, že neumře. Ještě dodám, že mi to přišlo jako kopie Stroncia

23.10.2019 3 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Do knížky jsem se pustil na základě povídky "O lidském dobytku" která byla fakt pecka. Úvodní část knihy skoro kopíruje povídku. A je fakt skvělá. Perfektní vykreslení Pekla a pekla v něm i na zemi. Poutavý příběh, že člověk nechce přestat a s chutí jsem se ke knížce vracel. S autorem jsem určitě neskončil.

28.09.2019 5 z 5

Coldheart Canyon Coldheart Canyon Clive Barker

Do knihy jsem se dlouho nemohl začíst. Když už jsem se začetl, zhruba ve chvíli kdy se do příběhu vložila Tammy, měl jsem problémy se od knihy odtrhnout. Když už jsem se odtrhl, neměl jsem chuť se ke knize vracet. Tohle je asi definice rozporuplnosti :)
Ovšem ke konci jsem každou volnou chvilku trávil s Toddem a čekal jak jeho příběh dopadne.
Někteří tu zmiňují porno, ale mimo jednu scénu tu snad není nic, co by vybočovalo i z červené knihovny.
Z celkového pohledu se mi kniha líbila, ale k Barkerovi se už asi nevrátím a raději dám přednost mistru Kingovi.

16.09.2019 3 z 5

Poslouchal jsem jako aufioknihu. Po Staříkovi a Zabijákovi. Musím říct, že Analfabetka jim dává pekelně na frak. Zatím rozhodně nejlepší věc, která se mi od Jonassona dostala. Hodně vtipné, ale takovým nenuceným způsobem. Slovo negr tu padne (aspoň v první části) víckrát, než v songu gangsta raperů. Až na pár vyloženě vykonstruovaných náhod opravdu příběh ze života :)

12.09.2019 5 z 5

První kniha krve První kniha krve Clive Barker

Poslouchal jsem jako audioknihu. Nevěděl jsem, že to je povídková kniha a došlo mi to až u třetí povídky - myslel jsem, že autor rozehrává několik dějových linek. Náměty nejsou špatné, ale forma hodně kulhá za obsahem. Dostat to do rukou King, tak asi seru strachy maggi v kostkách, ale takhle jsou to jen lehce strašidelné povídky, která zaujmou jen svou (ne moc dobře popsanou) brutalitou. Současně mám rozečteno Coldheart Canyon a tam se autorovi daří mnohem víc.
Průměrně to vychází na lepší 3*, ale reálně je to spíš míň. Více u jednotlivých povídek.

05.09.2019 3 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Mám rád Tři sestry. Neuvěřitelně osobitě podaný začátek punku a pubrocku u nás. Fanánek svůj soukromý život veřejně moc neventiluje, tak je trochu obestřen tajemstvím, stejně tak historie Tří sester, tato kniha mi dala spoustu odpovědí na otázky, které jsem si nikdy nepoložil a ani nepotřeboval vědět. Přes to jsem se výborně bavil a určitě si v budoucnu od pana Moravce přečtu něco dalšího.

30.08.2019 5 z 5