smrčci smrčci komentáře u knih

Jménem mojí sestry Jménem mojí sestry Barbora Linke

(SPOILER) Knihu jsem si přečetla na doporučení kamarádky, která byla z knihy nadšená. Já její pocity úplně nesdílím a nějakou dobu jsem zvažovala, že žádný komentář psát nebudu. Jelikož se ale jedná o českou autorku, je možné, že si tento komentář přečte a třeba, třeba, jí to inspiruje při další tvorbě.
V první řadě chci říct, že se jedná o zdařilou prvotinu. Příběh se mi líbil svou netypičností a popisem de facto všedního, obyčejného života za války bez důrazu na zvěrstva a koncentrační tábory. Za to velké plus.
Teď k tomu, co mi na knize nesedělo. Osobně jsem měla problém s jazykem, zejména na počátku, kde byla vidět jistá nevypsanost. Ta se nicméně asi od poloviny knihy změnila ve velmi čtivý styl. Osobně mi zpočátku vadilo používání zdrobnělin, které mi nesedí k jazyku hlavní postavy, nebo anglických výrazů jako džob, které mi prostě neseděli ke 30. letům 20. století (ano angličtina byla známá, ale rozhodně nebyla natolik zakořeněná, že by ji lidé běžně používaly ve vnitřních úvahách).
Kombinace minulosti a přítomnosti bylo takové kostrbaté, chyběla jí jistá lehkost a plynulost a přiklonila bych se k tomu, aby tam přítomnost nebyla vůbec, nebo aby ji tam bylo víc.
SPOILER
Největší problém mám ale se samým koncem. Zajímalo by mě totiž, jak je možné, že Ester zná tak do detailu Sonin život. Jasně, mohly si o tom popovídat nebo si psát, ale ke konci přece Ester odjíždí do Říše, jelikož je pracovně nasazená. Soňa utíká a má krycí jméno. Psaly si o tom dopisy? Kde ji Soňa všechno dopodrobna vysvětlila? Svoji odbojovou činnost, Wolfovu odbojovou činnost? To se nebály, že ty dopisy bude někdo kontrolovat? Co vím, tak z Říše se propustky domů na víkend nedostávaly. Nebo si Soňa psala deník? Nebo všechno svěřila babičce? Tohle je věc, nad kterou od dočtení přemýšlím a ráda bych na ni znala odpověď. Možná, že jsem ji prostě jen přehlédla...

Každopádně, nerada bych, aby tento komentář zněl jako hejt, rozhodně jím být nemá. Autorce fandím a na další její knihy se těším, zvlášť proto, protože jsem si všimla, jak moc se v průběhu psaní jazykově posunula. Za to klobouk dolů.

11.04.2022 3 z 5

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

V současné době je beletrie mapující 20. století velmi oblíbená a mnohým by se mohlo zdát, že Příběh slunečnice se veze na této vlně. Ve skutečnosti však v knize nenajdete ani podrobné popisy zvěrstev druhé světové války, kniha necílí na pocity smutku, nebo marnosti nad historií, jež se udála, ale soustředí se na to nejdůležitejší. Na lásku.
Pokud hledáte romantický příběh, tato kniha je přesně pro vás!
Velmi podařená prvotina a moc se těším, co dalšího vzejde z autorčina pera.

10.04.2022 5 z 5

Prázdniny za trest Prázdniny za trest Petra Langová

Tahle knížka mě vrátila do mých 14 let, kdy jsem ležela v houpací síti a hltala Lenku Lanczovou.
Úžasné, oddechové čtení, které jsem si nesmírně užila.

10.03.2022 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Velmi silný příběh o tématu, které je potřeba otevírat a ukazovat, protože se může se týkat třeba lidí, kteří žijí vedle vás...
Přestože se jedná o prvotinu, považuji ji za velmi zdařilou. Je psaná svižným, čtivým jazykem a i když jsem tam občas našla opakující se slovo, nebylo to nic, co by můj požitek ze čtení zkazilo.
Body navíc dávám za konec, který jsem zhltla jedním dechem, a překvapivý konec.

20.02.2022 4 z 5

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Jestli nám autorka něco opět ukázala, tak to, že umí skvěle pracovat s psychologií postav. Všechny se chovají jako skuteční lidé. Nejsou dokonalí, chybují, vytvářejí si domněnky, ale zároveň mají snahu se ze svých chyb nakonec poučit.
Jedna z pěti je svým námětem opět naprosto originální. Je psaná je velmi čtivě a svižně a přestože bych si jí asi víc užila, kdyby mi bylo o deset let víc, moc se mi líbila. Velké plus za konec.

02.02.2022 4 z 5

Uteč! Uteč! Dagmar Česká

Pokud se nic nezmění, tahle knížka ode mě dostaně titul největší překvapení roku 2021.
Čekala jsem slaďárnu pro puberťačky a místo toho jsem dostala napětí, silné životní osudy a poučení.
Málokdy se mi stane, že bych neodhadla, kam se děj knížky přibližně bude ubírat, tady jsem to ale vážně netušila a výsledek mě velmi mile překvapil.
Krásná knížka!

19.11.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Nádherný příběh, který mě chytil za srdce. Dokonale vykreslené prostředí diktátorského řežimu, romantika, strach a bolest, to vše pod horkým madridským sluncem.

07.11.2021 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Nádherný, dojemný příběh.

20.10.2021 5 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Humbuk kolem této knihy byl velký, proto jsem se do ní vrhla s velkym očekáváním, která však zůstala nenaplnena. Začátek vypadal slibně, pak se to ale celé nejak zpomalilo a čtení mě přestalo bavit. Za mě bohužel průměrná fantasy, i když své čtenáře si zajisté najde.

13.10.2021 3 z 5

Třetí zahrada Třetí zahrada Sarah Parsley (p)

Mám ráda historické romance a tahle se opravdu povedla. Hltala jsem stránku za stránkou, chvěla se nadšením, očekáváním a dokonce jsem se přistihla při myšlence, že bych Nikolase chtěla mít doma!
Opravdu jsem nenašla nic, co by se mi nelíbilo nebo co by do příběhu nezapadalo.

01.10.2021 5 z 5

Okno s dívkou a ptáčkem Okno s dívkou a ptáčkem Dagmar Digma Čechová

Okno s dívkou a ptáčkem je autorčina třetí knížka a je úplně jiná, než její předchozí díla. Kdybych ji měla charakterizovat několila slovy, napsala bych, že je to detektivka s nádechem romantiky, okořeněná notnou dávnou cizakrajného koření v podobě Normandie a Skotska, a doplněná zajímavou sondou do lidské duše.
Jestli autorka něco skutečně umí, tak je to psaní rozporuplných postav (jako tomu bylo u Vandy v Nesejdeš z cesty). Takových, kdy se čtenář zmítá mezi tím, že postavu nenávidí a že jí naprosto chápe, protože by třeba v tu chvíli udělal totéž.(?)
Rozhodně doporučuji.

17.09.2021 5 z 5

Letní kraťasy Letní kraťasy Šárka Hieková

Perfektní oddychovka k vodě, kterou zhltnete, ani nevíte jak.

22.05.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Pro mě to byl zatím nejslabší díl. Jako... bylo to dobrý. Hrozně ráda jsem se vratila do Duvalskeho pohoří, k Ilan, k Pětadvacítce. Ale...bylo toho jakoby nejak moc. Moc tajemství, která se odhalovaly naraz a nekdy mi daly docela zabrat, abych je spravne pochopila, vdechno souviselo se vším, všechno něco naznacovalo, odkazovalo a bylo toho nejak moc. Dialogy byly vedeny presne tak, aby to odhalily a působily nekdy az moc křečovitě. Mam taky trosku problém s motivaci zaporaka. "Nenavidim vsechny" je pro me trošku málo.
Přesto...Libil se mi viditelný Ilanin posun, rada jsem poznala ostatni muže Petadvacitky, tesilo mě videt, ze nejsou všichni dokonali a nepristupujou i Ilan jako k porcelánové panence. Obdivuji spisovatelcinu fantazii a budu vyčkávat dalsi dil.

01.05.2021 4 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Jedná se o vítězný rukopis Hvězdy inkoustu a já hned na začátek musím říct, že naprosto chápu, proč vyhrál. Svět, který autorka vystavěla, je jedním slovem dokonalý. Setkáváme se tam s nejrůznějšími magickými bytostmi, bludičkami, rusalkymi, bludníkem, ančutky, strigou, s jejich obydlím a fungováním království Temného Návu. Je to knížka protkaná mnohými moudrými myšlenkymi, které vás donutí se zamyslet, stejně tak vtipnými hláškami. Na druhou stranu byly pasáže, které mě tak moc nebavily, i když vlastně ani nedokážu posoudit proč a místy jsem nechápala hrdinčino chování.
Celkově však knížku hodnotím jako takové milé čtení, které v české fantasy scéně patří rozhdoně k těm lepším a nelituji, že jsem po ní sáhla.

18.04.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Zpočátku me zarazil styl psani, jednoduché věty, žádná přímá řeč, ale velmi brzy jsem se do něj vnorila a nechtěla se vynořit. Nádherný příběh.

17.04.2021 5 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Tahle knížka byla jako černý kafe, do kterýho si dáte lžičku cukru, ale zapomenete ho zamíchat. Takže pijete, pijete, cítíte hořkost na jazyku a pořád čekáte, kdy se to zlomí. Kdy konečně přijde ta sladká chuť , po které celou dobu toužíte. A ona teda nakonec přijde, ale požitek z kávy zůstane stejný.
Nesejdeš z cesty je autorčina druhá knížka a je úplně, ale úplně jiná než ta první. Je hodně smutná, zoufalá, depresivní (alespoň pro mě, coby mámu). Hlavní hrdinka Vanda je vykreslená naprosto dokonale (autorka má opravdu talent na to vytvořit a popsat postavy tak, že jim uvěříte cokoliv dělají) a já jí z celého srdce nenáviděla, i když jsem naprosto chápala proč dělá to, co dělá. A tenhle rozpol se se mnou táhl celou knížku. Několikrát jsem na ni v duchu řvala, ať se konečně vzpamatuje a vzápětí si uvědomovala, jak snadné by bylo spadnout do toho samého, v čem se plácala ona.
I přesto, že vím, že tuhle knížku už si nikdy nechci přečíst znovu, si uvědomuju, že je napsaná velice, velice dobře a přběh vám rozhodně zůstane v hlavě ještě hodně dlouho.
EDIT: Původně jsem knížce dala 4 hvězdy, ale vzhledem k tomu, že na příběh musím i po několika dnech pořád myslet, jak mě zasáhl a zaryl pod kůži, bodování jsem přehodnotila.

12.04.2021 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Tak takhle knížka mě totalne rozložila. Jeste nikdy jsem nečetla nic, kde by mi jedna scena připadala nesmírně komicka a během tří vět naopak totalne tragicka a smutná. A tady se to delo neustále. Opravdu silna knížka.

31.03.2021 5 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

(SPOILER) Vzhledem k úžasnému hodnocení jsem se na knížku hodně těšila. Přesně ten styl hate-to-love milostného příběhu mám ráda a tady to bylo vykresleno naprosto dokonale. Ty dialogy mezi Lou a Reidem mě vážně hodně bavily a celkově do doby, než se ta jejich milostná linka vyvrcholila mě knížka neskutečně bavila. Vybudovaný svět je velmi originální, fungování magie také.
Ovšem jak se kniha blížila k závěru, nadšení ze mě nějak opadlo. SPOILER Jako by to celé nějak přestalo fungovat. Dialogy byly zvláštní, nepochopila jsem, proč se ke skupince najednou připojil korunní princ. Proč se v závěru, kdy se předpokládá, že je bude Morgana pronásledovat, usadí v táboře, rozdělají oheň a upečou si večeři. A vedou sáhodlouhé vysvětlovací debaty. Konec SPOILERU
Celkově dávám 4/5, ovšem další díl už asi číst nebudu.

29.03.2021 4 z 5

Temný květ Temný květ P. M. Freestone

(SPOILER) Do prvních 50 stran jsem to chtěla odložit. Příliš mnoho informací, neznámých slov i pojmů mě mátlo. Pak si to ale sedlo a ja si příběh začala užívat.
Je to zcela originalnk fantasy svět založený na vůních a vše kolem nich. Pomalu budovany vztah mezi Rakel a Ashem me bavil, jejich mnohdy sarkastické slovní prestelky byly super.
Občas ale pokulhával překlad a SPOILER
konec mě teda dost naštval, opravdu nemám ráda takovéhle otevřené konce, kdy si autoři cíleně hackuji čtenáře na další díl.

20.03.2021 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Mám ráda Jane Austenovou, takže jsem přesně cílová skupina této knihy. Je to velmi milý romantický příběh z prostředí knihovny, která mi jednoduše učarovala. Líbily se mi postavy, které nebyly ploché, hlavní hrdinka měla spoustu negativních vlastností. Pan Reed byl k sežrání, jejch konverzace plná ironie a asarkasmu mě fakt bavila. Bohužel pak ale Amiiny neustále stejné myšlenkové pochody mě pak už dost nudily a závěr by si rozhodně zasloužil víc pozornosti.

04.03.2021 4 z 5