spencer spencer komentáře u knih

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

Tohle bylo boží! Já se viděla snad ve všem a i když tuhle jednohubku budete mít přečtenou během patnácti minut, stojí opravdu za to:)

28.02.2022 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

3,85/5*
U knih Viktorie Hanišové musí čtenář počítat s tím, že to nebude lehké čtení. Tohle rozhodně nebylo, ale abych byla upřímná, čekala jsem od tématu a od autorky trochu víc. Jedná se o sbírku povídek, kde je společným tématem sebevražda. Rozhodně tak musím vyzdvihnout originalitu zpracování a to, že v ní na tento motiv najdete více úhlů pohledu. Bohužel, jak tomu u sbírek už bývá, některé povídky byly lepší než jiné. S některými jsem bojovala, ale na druhou stranu jsem si pak vážila těch, které mě přiměly se zamyslet. Finální verdikt teda zní: rozhodně si knihu přečtěte, ale možná nemějte až tak vysoká očekávání. Asi bych byla raději, kdyby se v ní objevila polovina povídek a ty byly o něco delší, ale to už je jen můj osobní názor. Nejvíce mě zaujala povídka s názvem Pozůstalost a Brácho.

22.02.2022 4 z 5

Setkání stínů Setkání stínů Victoria Schwab

Zatímco se první díl více zaměřil na historii světa a seznamování čtenáře s jeho fungováním, tento se více věnuje jednotlivým postavám, které dostávají poměrně velký prostor k tomu, aby si toho nemálo uvědomily. Lila a Kell jsou od sebe daleko a každý se vydává svou cestou. Lilu jsem si opět zamilovala, díky její jedinečné osobnosti a schopnosti mě rozesmát. Začátek je sice opět pomalejší, ale konec vám to svou rychlou změnou tempa rychle vynahradí. Takže tleskám, autorce se opět povedlo vše popsat tak podrobně, že si snadno všechny Londýny představíte, stejně tak jako všechny ostatní místa, ve kterých se příběh odehrává. Rozhodně jsem natěšená na finální díl.

21.02.2022 4 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

3,5/5*
Na komiks jsem se těšila, protože vypráví příběh o dívce jménem Anna, která trpí úzkostnou poruchou. Jelikož mám sama úzkosti, zajímalo mě, jakým způsobem bude komiks pojat. Co musím vyzdvihnout, je pracování s barvami, ve kterých se odráží Annino momentální psychické rozpoložení. Čtenář tak hned věděl, co momentálně hlavní hrdinka prožívá. Bohužel mě trochu zklamalo, jak moc byl děj zrychlený. Chápu, proč tomu tak bylo, ale přece jen, Anna má úzkosti a není schopna pomalu jít do školy, ale na výlet dodávkou se spolužákem Maxem se vydá bez toho, aniž by si s sebou sbalila vše, co by mohla potřebovat? Jak se znám, sbalila bych si jen pro jistotu základní věci včetně jídla a pití. Trochu mi to tedy nesedělo, ale může to být samozřejmě jen můj pocit. Dále pak její rodiče, kteří ví, jaké má Anna problémy a poté, co odjede si jen tak odjedou na dovolenou do Egypta? Nevím, jak vy, ale já bych asi čekala, než moje dcera v pořádku dorazí domů, když vím, jak těžké to má.
Až na tyto výhrady se mi tento krátký příběh líbil. Zpracovaní je pěkně a myslím, že se v Anně dost čtenářů uvidí.

16.02.2022 4 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Byla jsem připravena na nejhorší, takže mě příběh nakonec poměrně překvapil. Z Mexické gotiky totiž přímo sálá její atmosféra, která v tomto případě dost pracuje pro její prospěch. I Noemí, hlavní hrdinka, dělala čtení mnohem snesitelnějším. Líbila se mi její osobnost i touha zjistit pravdu. ¨
Co pro mě bohužel nefungovalo, bylo finální rozuzlení. S napětím jsem čekala na moment, kdy dojde k velkému odhalení, ale nakonec jsem z něj byla trochu zklamaná. Bylo až moc natahované a trochu předvídatelné. Pokud jste už někdy četli/viděli něco s tajemným starým sídlem a zvláštně se chovající rodinou, určitě vám brzy dojde hlavní motiv. Opravdu jsem doufala, že z něj budu v šoku, ale nakonec jsem spíš protáčela oči.
Proto knihu nakonec hodnotím jako takový lepší průměr. Skvělou atmosféru akorát shazují nezajímavé dialogy, předvídatelnost a natahovanost...

15.02.2022 3 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Jsem si jistá, že se mnou mnoho lidí nebude souhlasit, ale mě tento titul naprosto odzbrojil a považuji jej za jeden z nejlepších debutů, které jsem kdy četla.
Tato kniha je o čtyřech lidech. Frances a Bobby jsou bývalé přítelkyně, které se seznámí s o deset let starším manželským párem, Melissou a Nickem. Společně se spřátelí a mezi Frances a Nickem brzy přeskočí jiskra. Možná byste čekali, že kniha bude o nevěře, ale není tomu úplně tak. Autorka jde velmi do hloubky a nazvat jejich vztah nevěrou není tak jednoduché. Děj se zabývá láskou v mnoha podobách, komplikovanými vztahy a především tím, zda je možné milovat více osob najednou. Mimo jiné se zabývá mládím, stárnutím, a jak v průběhu let přehodnocujeme svá rozhodnutí. Tolik pocitů ve mně kniha už dlouho nezanechala. Myslím, že ji ještě dlouho budu rozdýchávat.
Prostě nádhera. Určitě jsem knihu nečetla naposledy.

13.02.2022 5 z 5

Tohle byla opravdu okouzlující sbírka povídek, která čtenářům umožňuje nahlédnout do Cardanova života před, během a po sérii Krutý princ.
Kéž by byl titul delší, protože mě jednotlivé povídky moc bavily a nechtěla jsem se s Cardanem rozloučit. Oceňuji, jakým způsobem na sebe jednotlivé krátké příběhy navazovaly a jakou zprávu předávaly. Věděla jsem, že je sbírka ilustrovaná, ale nečekala jsem, jak povedené tyto ilustrace budou. Ilustrátorce se snadno povedlo zachytit danou atmosféru a vystihla všechny postavy tak, jak jsem si je představovala (možná i lépe). Vážně jsem nečekala, že kniha bude tak povedená, takže mi nezbývá nic jiného, než ji dát plný počet hvězdiček a vřele ji doporučit.

09.02.2022 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Jack Rozparovač? Hlavní hrdinka odhodlaná odhalit jeho identitu? Co víc si čtenář, který má rád tajemné záhady může přát? Nebýt prvních pomalejších sto stránek a předvídatelnosti, určitě by kniha byla adeptem na plný počet hvězdiček.
Námět příběhu je opravdu zajímavý. To samé platí o hlavní hrdince Audrey Rose, která se svým chováním a zájmy velice odlišuje od žen svého století. Nejvíce mě k ní táhla její touha vytvořit si ve společnosti své vlastní místo a nezajímat se o to, co si myslí ostatní. S Thomasem, který mi trochu připomínal Sherlocka Holmese, jim to spolu šlo a jejich pokusy případ vyšetřit mě bavily. Jen mě trochu mrzí, že jsem viníka odhadla v brzkých počátcích příběhu, a tak jsem z finálního rozuzlení nebyla tak překvapená. Oceňuji však námět a autorčin styl psaní, který byl velmi čtivý. Snad bude další díl lepší, protože potenciál má tato série poměrně velký.

08.02.2022 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Z krve a popela ve mně zanechalo dost smíšených pocitů.
Setkáváme se s Poppy, pannou předurčenou bohům. Ta čeká, až nastane její čas naplnit poslání, ke kterému byla předurčena. Do té doby musí plnit rozkazy, zdržovat se hlavně ve svém pokoji a vyhýbat se ostatním lidem. Když do jejího života vstoupí Hawke, její nový osobní strážce, ocitne se Poppy v situaci, kdy se její povinnost proplete s pokušením, které může jen těžko ignorovat. Po nějakém čase začne zpochybňovat vše, co kdy znala a odkrývat tajemství, kterým nikdy neměla přijít na kloub.
Mým největším problémem bylo pomalé tempo příběhu. Děj nabral spád až v posledních padesáti stranách a brzy poté nastal konec. Jsem přesvědčena o tom, že kdyby autorka zkrouhla rozsah stran na polovinu, měla by kniha větší spád a stejný účinek.
Přestože v sobě titul má několik zajímavých aspektů, nemohla jsem se v určitých chvílích zbavit pocitu, že se autorka nechala inspirovat všemožnými klišé z úspěšných fantasy knih a zakomponovala je všechny různě do dění. Těšila jsem se na Hawka, kterému se podařilo uchvátit dost čtenářů, avšak v mém případě se mu to nepodařilo. Nebyl mi sympatický (to ale ani Poppy) a přišel mi svým chováním dost problematický.
Je mi jasné, že se mé názory s názory dosti čtenářů mohou minout, ale za mě je Z krve a popela spíše zklamání než nějaký velký hit, který by si měl každý přečíst

06.02.2022 3 z 5

Trhni si, Ethane Trhni si, Ethane Whitney G. (p)

Enemies to lovers zbožňuju, a tak jsem se na čtení těšila. Už jen kvůli tomu mě mrzí, že jsem skončila takto zklamaná.
Ethan a Rachel jsou nepřátelé od jejich sedmi let. I když toho mají odjakživa dost společného, nedokáží se vystát. Nebo to alespoň o sobě tvrdí. Kdo by totiž psal svému zapřisáhlému nepříteli dopisy, kdyby ho přece jen neměl trochu rád, že ano? Teď jsou oba na vysoké a okolnosti je opět svedou dohromady (dokonce do jednoho bytu). Dokáží se přes všechny jejich spory přenést?
Ze začátku jsem se bavila a zaujal mě i způsob komunikace obou hrdinů. Pak se toho ale dost změnilo s příchodem kapitol, vracejících se do jejich středoškolských let. Naschvály, které si dělali mi přišly absolutně nesmyslné a chování Ethana k Rachel bylo dost odporné. Na konci se sice čtenář dozví jeho důvody, ale to jej bohužel neomlouvá. Co se týče přítomnosti, chtěla bych víc. Kéž by se autorka více rozepsala, jelikož mi většina děje přišla dost uspěchaná a nucená....

05.02.2022 3 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

V. E. Schwab mám ráda, protože píše velmi čtivě a každá její kniha přináší něco nového. Hned v prvních několika kapitolách vás příběh vtáhne do děje a do poslední stránky vás nepustí. Já knihu četla podruhé, ale napnutá jsem byla úplně stejně jako před časem.
Hrdinové jsou velmi dobře charakterizovaní. Budete jim fandit a budete se o nich chtít dozvědět víc. Kell byl sympaťák a Lila si mě znovu získala svým smyslem pro humor, který vám vykreslí úsměv na tváři i v situacích, kdy byste to nejméně čekali. To samé platí o světě, ve kterém se děj odehrává. Postupně budete zjišťovat, že není vše takové, jak se na první pohled zdá a motiv paralelních Londýnů je velmi dobře propracovaný. Titul doporučuju a těším se na další díl!

03.02.2022 4 z 5

10 pravd a spousta odvahy 10 pravd a spousta odvahy Ashley Elston

3,85/5*
10 rande naslepo jsem si zamilovala, takže jsem byla zvědavá na další knihu se členy této rodiny. Hlavní hrdinkou se tentokrát stala Olivie, která se těsně před maturitou dostala do ne zrovna ideální situace. Aby mohla odmaturovat, musí pár dní dělat dobrovolníka na golfovém hřišti. Jelikož nechce, aby se o tom dozvěděl zbytek rodiny, přispěchá jí na pomoc Sophie, Wes a Charlie....
I když mě titul bavil, nezamilovala jsem si jej natolik jako ten předchozí. Přestože i tady dominovala rodinná atmosféra, už to nemělo ten počáteční efekt. Děj mi navíc přišel trochu ukvapený a nepomohl tomu ani fakt, že si za část potíží mohla Olivie sama. Chápu, že kdyby se rodině svěřila, nebyl by příběh, ale rozhodně by to její situaci pomohlo.
Proto myslím, že když se srovnáte s typickým americkým středoškolským dramatem, mohl by se vám i tento díl líbit:)

27.01.2022 4 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Brandon Sanderson

4,75/5*
Co bych jen o knize mohla říct? Asi jen: všeho nechte a běžte si ji ihned přečíst!
B. Sanderson je přeborníkem ve tvorbě fantasy světů. Dokázal snadno během několika desítek stran vysvětlit fungování světa, i jeho magický systém. V tomto příběhu se setkáváme s několika dějovými liniemi, které přes jejich nemalý počet nejsou nijak zamotané a čtenář se v nich snadno vyzná. Díky na jedničku vyvedené charakteristice si brzy mezi jednotlivými postavami najdete oblíbence, který vám bude čtení zpříjemňovat. U mě to třeba byl Hymnus, který mě po celou dobu bavil jeho skvělými hláškami. Způsob vyprávění dává čtenáři dost informací, ale zároveň mu nechává otevřená vrátka pro uvažování nad tím, kam bude příběh dál směřovat. 5* nedávám jen z toho důvodu, že mi konec přišel trochu uspěchaný. Jinak můžu Vyjednavače vřele doporučit každému, kdo má rád fantasy literaturu.

25.01.2022 5 z 5

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Skvělé čtení. Mám ráda historické romány a Rebelky mi prostě padly do noty. Velký podíl na to měl autorčin čtivý styl psaní, který mě už v první kapitole vtáhl do dění.
Příběh určitým způsobem připomíná Pýchu a předsudek s modernějším nádechem. Přestože se dost soustřeďuje na sociální postavení ve viktoriánské Anglii, politiku a feminismus, najdete v něm i dost vtipu a zajímavých myšlenek. Romantická linka je smysluplná a dost usměvavá. Od prvního momentu budete netrpělivě čekat na moment, kdy si hlavní postavy konečně uvědomí své city k sobě. Za sebe mohu knihu jen doporučit. Už dlouho jsem se totiž nesetkala s titulem, který by takto vynikal v počtu odvážných a odhodlaných hrdinek. Už se moc těším na další díl z této série:)

21.01.2022 5 z 5

Coco Pinchardová mi značně připomínala Bridget Jonesovou. Jen si nevedla deník, ale psala poměrně sdělující e-maily svým přátelům. E-mailovou formu mám celkem ráda. V tomto případě jsem za ni byla ovšem velmi vděčná, protože si nejsem úplně jistá, zda bych titul bez ní dočetla. Hlavní hrdinka vede totiž tak trochu katastrofální život. Jediné, co ji dělá něčím zajímavou, jsou její každodenní trapnosti a historky. Děj považuju za poměrně splachovací. Nic zvláštního vám z něj v hlavě nejspíš neutkne, ale rozhodně svůj účel oddechového čtení splní.
Do dalších dílů se nejspíš nepustím, jelikož mě postava Coco nezaujala natolik, abych si s ní musela něco dalšího přečíst.

16.01.2022 3 z 5

Mazel Mazel Akwaeke Emezi

3,85/5*
Takto zvláštní knihu jsem už dlouho nečetla. Abych byla upřímná, první polovinu knihy jsem byla po většinu času zmatená a měla jsem problém se do dění dostat. V posledních padesáti stránkách se však mnohé změnilo, jelikož jsem titul nemohla odložit. Hlavní hrdinka Džemy vyrostla s vědomím, že jejich město kdysi obývaly nestvůry. Ty jsou nyní minulostí, alespoň do doby, než z obrazu její matky taková nestvůra vyleze. Říká si Mazel a tvrdí, že nestvůrou ve skutečnosti není. To pravé monstrum se prý totiž ukrývá u jejího nejlepšího kamaráda Spásy doma. Jak jej ale najde, když už není moc lidí, kteří by v ně věřili?
Mazel je příběhem lidskosti, nestvůr (ve všech formách) a odvahy postavit se svým blízkým. Jelikož se jedná o utopii plnou nejrůznějších metafor, nebude tím pravým čtením pro každého. Máte-li ale rádi zvláštní knihy, kde nic není takové, jak se na první pohled zdá, je velká šance, že si Mazla zamilujete.

15.01.2022 4 z 5

Všechno je krásné Všechno je krásné Eleanor Ray

3,5/5*
Amy Ashton se už před nějakým časem uzavřela do sebe. To se dá trochu čekat od člověka, kterému v jeden den zmizí přítel spolu s její nejlepší kamarádkou. Ani o skoro deset let později se z toho úplně nevzpamatovala, a hlavně nedostala nikdy odpověď na otázku: proč to udělali či kam zmizeli. Její sbírka vzpomínek je jediným, co ji dělá všechny ty roky šťastnou. Tu a tam si totiž odnese do svého domu něco, co by jiní možná vyhodili, ale její srdce jí to nedovolí.
Její životní styl, tvořený shromažďováním různých věcí značně naruší nová rodina, která se přestěhuje do vedlejšího domu. Ke svému vlastnímu překvapení se skamarádí s malými chlapci, kteří v domě žijí a jejich otcem Richardem. Se všemi změnami kolem, pocítí Amy nutkání projít a utřídit si všechny nasbírané vzpomínky, které postupně za posledních deset let začaly tvořit většinu jejího domu a posunout se v životě dál...
Myslím, že žádný čtenář nebude čekat směr, kterým se po první polovině kniha vydá. Bohužel mě osobně druhá polovina přes všechen svůj potenciál nezaujala. První část měla všechnu mou pozornost, líbily se mi myšlenky a seznamování se s osobností Amy a jejím traumatem. Druhá se více týkala její minulosti, a přestože jsem chtěla zjistit, kam a proč dvě nejdůležitější osoby v jejím životě zmizely, rozuzlení mě zklamalo. Možná, kdyby mi byli Tim a Chantel sympatičtější, líbilo by se mi rozuzlení více. Pár drobností mi na tom všem nesedělo a myslím, že kdyby se více dějová linie soustředila na překonávání traumatu, zanechala by ve mně kniha větší dojem.

13.01.2022 3 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Myslím, že by se tato kniha měla v životě dostat ke každému, protože obsahuje informace, ze kterých můžeme těžit všichni.
Vysvětluje, že se úplně nedá bojovat proti tomu, zda jste ranní ptáče či noční sova. Mimo jiné se věnuje kofeinu a jeho efektům na naše tělo a samotný spánek. Co mě ale zaujalo nejvíce, byla role spánku při tvoření vzpomínek a zpracovávání nových informací. Díky knize jsem pochopila, proč mi nikdy nešlo se na test naučit ráno a bylo u mě nutné si to alespoň přečíst den předem před spaním.
Opravdu obsahuje plno prospěšných, ale taktéž zajímavých informací o mozku a spánku, které každému laikovi pomůžou pochopit jeho důležitost.

12.01.2022 5 z 5

Paper Girls 1 Paper Girls 1 Brian K. Vaughan

Tak tohle mě bavilo!
Hned od první stránky jste vtaženi do dění, které je dostatečně tajemné a napínavé na to, aby vás donutilo číst dál. Čtenáři sice chvíli trvá, než se zorientuje v měnícím se časoprostoru, mimozemšťanech apod., ale stojí to za to. Příběh se navíc odehrává koncem 80. let, takže z něj dostanete ten pravý osmdesátkový vibe, připomínající Stranger Things. Hlavními hrdinkami je totiž parta holek, snažící se přijít na to, co se to kolem nich děje. Jen mi úplně nepřišel důvěryhodný jejich věk, protože na dvanáct se opravdu nechovaly, ani tak nevapadaly. Těším se na pokračování:)

08.01.2022 4 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Napodruhé se mi knížka líbila mnohem víc. Když jsem ji četla před několika lety, byla jsem dost zklamaná (značnou část na tom měl i podíl, že nemám moc ráda Mala). Teď, jsem už ale byla se vším smířená a musím říct, že to byla fakt skvělá jízda. Něco se neustále dělo, přicházely nové plány a posledních 100 stránek jsem skoro nedýchala. Poslední odstavec je prostě geniální, a přestože bych si přála, aby byl směřován k jiným dvěma postavám, líbil se mi.

07.01.2022 5 z 5