Svamburger Svamburger komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Pokaždé, když na pultě knihkupectví, na internetu, v reklamách, vidím knihu od kdejakého youtubera, co si o sobě myslí, že je skutečný spisovatel, pocítím zlost. Největší vinu na tom nesou nakladatelé – chápu, je to business. Potřebují prodat, co zrovna frčí – a hlavně od lidí, na který se hezky kouká. Asi už jsem starej, ale to opravdu někoho zajímají tyhle blogerský sr..ky? Na začátek jsem trochu odbočil. Nejsem na tohle odborník. Mám ale rád dobré příběhy. A tenhle dobrý opravdu je. Klidně mohla být kniha ještě o těch sto stránek delší. Nechtělo se mi dočítat.
Chci poděkovat paní Mornštajnové za pěkný zážitek, neboť právě ONA je skutečná spisovatelka. Hrozně moc jí fandím. Motivuje mě její motivace a vytrvalost při psaní. Tato kniha si po zásluze zaslouží být propagována na pultech knihkupců. Hlasuji pro to, aby byla Alena Mornštajnová zařazena do povinné četby.

14.05.2020 5 z 5

Dokumentární série: Legendy kriminalistiky, seriály Devadesátky a Případy prvního oddělení = pan Josef Mareš. Vše už asi ke knize napsali čtenáři níže. Ja zkusím svůj názor ve stručnosti podat jinak. Kdybych byl mladší a pohrávál si s myšlenkou, zda nastoupit k policii, nebo raději tu svou heroickou představu rychle zahnat, nejspíš by po přečtení této knihy zvítězila odvaha a přihlášku bych podal. Poslední dobou vyšlo velké množství knih s tématikou True Crime (Ted Bundy, Ramirez) či seriál (Dahmer), který se snaží nahlédnout do života těch nejhorších vrahů a monster. Proto je moc dobře, že svůj příběh mohla taky odvyprávet ta druhá strana. Můžeme jen děkovat za to, že máme kolem sebe takové správné chlapy s takovým mozkem a zkušenostmi - ano zkušenostmi, které není nutno panu vyšetřovateli závidět, neboť takové zkušenosti vycházejí z hodně ošklivých zážitků a děsivych scén, o kterých si raději jen přečtu v teple domova, než abych je musel prožívat na vlastní kůži kvůli úspěšné kariéře a živobytí. Ano, je mi jasné, že tahla práce se jen kvůli penězům dělat nedá. Proto ještě jednou velké díky všem správným poldům, co na ulici chytají všechny ty dárebaky.

06.12.2022 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Nikdy jsem nebyl ve Španělsku, ale po tomhle románu doufám, že ho brzy navštívím. Po této knize (což byla druhá dočtená), jsem se stal fanouškem Dana Browna. Líbí se mi, jak Brown dokáže pracovat s informacemi. Když se vás o něčem snaží přesvědčit, že by to tak mohlo být anebo fungovat, věříte mu. A jestli někdo tvrdí, že autor pomlouvá náboženství, mýlí se a knihu nečetl. Ze všeho nejvíc se mi asi líbila myšlenka toho, jak se bude lidstvo vyvíjet a kam směřovat. Na rozdíl od vize Jamese Camerona by to nemuselo dopadnout až tak temně.

20.01.2020 5 z 5

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

Za mě nejoblíbenější kniha od paní Monyové. Neskutečně čtivá a zábavná chuťovka plná trefných hlášek. Když zrovna dostanu chuť na nějaké to počtečníčko pro ženy, s radostí sáhnu po této autorce. I když u tohoto humorného majstrštyku si zase tak úplně nejsem jistý, zda to Simona nepsala spíš pro pány. Že bych si snad z knihy vzal nějaké to ponaučení? Jakože – pánové, je moc dobře, že pro svou maminku uděláte první poslední, ale zase tak moc to nepřehánějte, nebo by vás taky mohla vaše dráha polovička kopnout brzy do prd..e. Všeho moc škodí... a asi to platí i u lásky. Špatné není ani filmové tv zpracování, jež se vcelku drží knižní předlohy.

19.05.2020 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Mnoho pravdivého, a hlavně trefného už zde bylo napsáno v jiných komentářích (a že jich tu na tuto kniho není málo). Byl jsem prostě zvědavý, jak královna literárního nebe píše. Nikdy předtím jsem od Rowlingové nic nečetl a Harrymu P. nijak zvlášť nefandím, což je můj problém. Takže paní spisovatelka začala psát pro dospělé...Fajn!
Vyklubala se z toho elegantní, nenásilná, nabubřelá a unavená detektivka. Bohužel. Byla to ta nejnudnější detektivka jakou jsem prozatím četl. To se jako opravdu sedmdesát procent vyšetřovaní odehrává v londýnských hospodách? Výslechy svědků a podezřelých u piva. Hlavní hrdina neustále fňuká, že ho bolí noha (Oukej, tohle jsem ještě chápal). Co jsem ale nechápal, byl ten vnitřní pláč nad rozchodem a tady mě otravovala ta jeho rodinná křivda. Pachatele jsem odhadl naprosto správně.
Špatná kniha to ale rozhodně není (i když je setsakramentsky dlouhá). Rowlingová psát umí; ta se prodávat bude vždycky. Tohle detektivní duo bych doporučil ženám. Já raději zůstanu u ponurých detektivek, kde lehce vyšinutý, depresemi zkoušený vyšetřovatel, chytá krvelačnou bestii ve špinavých ulicích.

09.04.2021 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Irving zasazený do českého prostředí za doby "rudých" se bohužel nekonal. Záměr to nejspíš nebyl, nicméně fakt, že se svým oblíbeným románopiscem spisovatelka inspirovala tam cítit bylo (alespoň takový jsem měl pocit). Nějak jsem se nedokázal začíst a nudil jsem se. Román Hana je kvalitou a určitou hloubkou o několik úrovni jinde a je jen dobře, že tenhle Hotýlek napsala spisovatelka před svou osudovou knihou, protože jinak by to byl velký sešup dolů. Určitě ale nad paní Mornštajnovou nelámu hůl a pokud se mi čirou náhodou v knihovně objeví její další kniha, určitě se ji nebudu bát otevřít. Dám tomu šanci. Bohužel, moje očekávaní budou ale vysoká.

10.06.2021 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Jako film se mi Marťan hodně líbil. Málokdy se dostanu k nějakému tomu Sci-fi. Tuhle knihu ale budu mít navždy spojenou s příjemnou dovolenou v Egyptě. Horký písek cítím mezi prsty u nohou a v dálce slyším zvuk vln, zvuk moře. Pod slunečníkem obracím jednu stránku za druhou a spokojeně si čtu. Přítelkyně po mně netrpělivě pokukuje a vyčítá mi, proč už nejdeme do vody. Andy Weir mě zatraceně baví. Hlavní hrdinka je správně ztřeštěná a vyčůraná. Zápletka mi přijde zvláštní a netradiční. Popis měsíční, vesmírné stanice je přímo famózní. Nic podobného jsem nikdy nečetl, a tak mě mrzí, že se asi nedožiji vesmírné turistiky ve speciální zorbigové kouli.

28.06.2020 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Tak trochu jiný postapokalyptický román. Posledních sto stran mi dalo lehce zabrat. Příběh Vás pohltí hned na začátku (prvních sto padesát stran pecka) a pak začíná stagnovat. Hodně otázek ze strany pachatelů bylo nezodpovězeno. Motivace: proč to všechno? Doteď pořádně nevím. Dějová linka postrádala napětí a akci. Kratší kapitoly (jako je tomu u D.Browna) mi výjimečně nesedly. Hlavním postavám cosi chybělo; neměl jsem důvod jim fandit nebo se o ně bát. Když nějaká postava odešla ze scény, tak to se mnou ani nehnulo. Na Itala Manzana se lepily ženský jako včely na plástev medu. Na to, že už musel být ke konci příběhu dobitý jak spráskaný pes, zvládl nakonec zlikvidoval hlavního záporáka s "rukama" za zády.
Autor ale do mně zasel malé semínko strachu. Elektřinu, kterou beru jako samozřejmost si budu od dnešního dne víc vážit. Víc o ni přemýšlím. Je to energie, co znamená život. Proudí kolem nás každý den a ani si neuvědomuje jaký je to dar. Zapůsobil na mě i doslov autora, jenž mi ukázal, že se dnes máme vlastně docela dobře – alespoň ve střední Evropě.
PS: Pobavil mě Temelín - ten byl, je a bude Rakušanům trnem v oku.

24.02.2020 3 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Mao Ce-tung kdysi řekl, že ,,Mládež je čistý papír, na který je možno napsat cokoli.“ Ten citát je přímo výstižný. Skvěle napsaný příběh, od kterého jsem se nemohl odtrhnout. Fikce, jež měla blízko ke zkutečnosti. Malého Pierrota musí čtenář nenávidět stejně tak moc, jako ho musí politovat. Knihu bych doporučil naší mladší generaci.

20.01.2020 4 z 5

Ve stínu mafie Ve stínu mafie Jozef Karika

Moje první kniha od Kariky a určitě ne poslední. Na tuzemského autora (Slovák/Čech, to je jedno) velká paráda. Gangsterka ze Slovenka? – upřímně jsem se dočtení pouštěl z obavami. Naštěstí se žádná vykrádačka Kmotra nekonala. Musím pochválit absenci akčních scén či přestřelek v temných uličkách – tohle prostě do našeho kraje nepatří, nebo to spíš nefunguje.
Tenhle styl psaní mi zkrátka sedí. Žádný uhlazený styl, žádná zastaralá slova, která už se ani nepoužívají. Pryč s romantikou! Jednoduchost, údernost. Jak Karika popisoval, tak jsem si představoval. Viděl jsem perfektní, drsný film s kvalitním hereckým obsazením... ovšem nezfilmovatelný. Proč? To jistě všichni, co jsme knihu se zatajeným dechem četli, dobře víme. Že někdo kritizuje přemíru násilí v knize? Hmm, tak si dejte raději Rowlingovou nebo podobně. Tohle je zkrátka drsný, surový příběh o tom, jak se dá ze dna vyškrábat hodně vysoko, anebo to vzít opačným směrem a spadnout do úplných ho..n. Ani jedna z hlavních či vedlejších postav si nemůže získat vaše sympatie; na druhou stranu jim v jejich snažení nelze nefandit. Jasný, postava Denisy je tu tak trochu na víc. Těžko říct, zda ji Michal nutně potřeboval ke svému vývoji. Bez této ženské postavy by byla knížka asi tak o šedesát stránek chudší... a určitě i nudnější. Právě děj kolem Denisy je skutečný, explicitní kolotoč bolesti a ponížení.
Není všechno zlato co se třpytí. Tady máte malou ukázku toho, co dnes frčí na Instagramu za lži. Krásné, sexy dívky v plavkách, co neustále cestují a mají se jako v pohádce. Kupují si luxusní oblečení a šperky. Náš život pak vypadá tak trochu nudně. Určitě jim to nedotují pouze fanoušci. Jistě za tím stojí hodiny tvrdé dřiny – třeba podobné, jakou zažívala Denisa.
Že je pro nějaké čtenáře příběh těžko uvěřitelný? Nesouhlasím. Nedávno objednaná vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně, je smutnou ukázkou toho, že je cosi zkaženého ve státě slovenském.

02.01.2021 5 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Severní vítr je krutý!- ,aneb tak trochu jiná severská detektivka. Největším přínosem knihy je netradiční místo (respektive ostrov), v němž se děj odehrává. Nikdy předtím jsem se o Grónsko tak nezajímal, natož pak, abych věděl něco o místě, jako je hlavní město Nuuk. Sníh, mráz, mrtvý tuleň stažený z kůže - nic z toho tu nechybí. Rozhodně se nejedná o tak brutální kriminálku, jak zde někteří čtenáři uvedli. Pravdou ale je, že pokud se už na začátku knihy přestanete orientovat v tom, kdo je vlastně kdo, jste nahraný. V tomhle guláši bizarně znících jmen se vyznat... Cosi tomu chybělo. Snažil jsem se číst pozorně, ale při čtení posledních stránek, jsem si připadal jak zmatená lesní včela. Druhý díl už mám koupený, takže si ho v budoucnu určitě přečtu. Traduje se, že je o něco lepší. Nakonec bych chtěl pochválit mrazivě vražednou obálku, která vás donutí ve čtení nepolevit.

01.09.2020 3 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Vynikající dárek k Vánocům od mé ženy. Nejlepší povídka je bezesporu 1922. Když King popisuje mordování matky v posteli, to je něco děsivého; pro mě nejsilnější část celé knihy. A pak samozřejmě studna. Ani filmové zpracování nebylo vůbec špatné, ale síla psaného slova od Mistra, ta se nedá překonat sebelepším režisérem. Další dvě už mne tolik nenadchli. Povídka Prodlužování času měla pak ke konci překvapivě uspěchaný závěr, ale možná to tak i být mělo. Třeba by další prodlužování povídky čtenáře akorát jen nudilo. A poslední příběh musím ocenit pro tu myšlenku .Chudák vzorná manželka… a to je právě ono. Kolik takových žen žije s podobnými zrůdami? A prozatím o jejich tajném životě netuší vůbec nic. A až to na ně praskne...

09.12.2019 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Měl jsem štěstí, že jsem na film z roku 2015 naprosto zapomněl. Já jsem snad tu děsnou nudu musel prospat od začátku do konce. Absolutně se mi to vykouřilo z hlavy. Takže jsem sáhl po knize... A zažil jsem něco nečekaného. Jen velmi zřídka čtu knihy, které již byly zfilmovány. Přijde mi to jako ztráta času, neboť znám příběh, závěr jakbysmet a postavám z knihy jsou přiděleny (většinou) známé tváře.
Tady jsem nic takového neprožíval. Rozhodně super čtení, které nenudí. Jsou propracované, tragické a nelze s nimi necítit. Krom toho je to taková detektivka/ ne-detektivka. Vyobrazení stalinistického Ruska je prostě mrazivě dobré. Ta tíseň, bezmoc a udavačství na Vás ze stránek zkrátka dýchá; mrazí z toho až v zádech. Na pohodlném a vyhřátém gauči v blízkosti kamen, se takové příběhy čtou sami.
Pokud čekáte nervy drásající skutečný příběh o dnes již neblaze proslulém sériovém vrahovi, tak Vás čeká zklamání. Tady se mohla propagace, nakladatelství, či snad dokonce autor, trochu krotit.
Jinak jako příběh funguje dobře – snad jen na prapodivný, těžce uvěřitelný závěr. Lev Děmidov a jeho partnerka nemají chybu. Uvidíme, zda se mi do ruky dostane nějaké to pokračování. Nebránil bych se tomu.

13.04.2021 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Ono se to vcelku dobře četlo. Žádné velké rozepisování postav, žádná velká psychologie a příběh (který není ničím výjimečný) hezky rychle odsýpá. První vražda, druhá vražda a najednou jste na konci knihy. Na místo činu přijíždí detektivka, o které vlastně vůbec nic nevíte a je vám nějak tak ukradená. Výslech hostů z hotelu. Jednoho po druhém si bere na kobereček, aby zjistila pravdu. Bum! Konec zvonec. Alespoň z padesáti procent jsem uhádl pachatele – Zvláštní věta, že? Nicméně je to tak. Manželé odvedle se mi líbili o dost víc. Bohužel si myslím, že bez tak obrovské reklamní podpory by se autorka v tom dnešním tvrdém knižním světě zase až tak moc nechytala. Ale thrillery pro ženy mám rád. Dobře se čtou – a to platí i o této knize. Třeba zkusím další knihu paní spisovatelky, uvidíme. Psát umí. Ale tahle kniha... Přečíst, pobavit, nepřekvapit, zapomenout.

26.02.2021 3 z 5

Černý kocour Černý kocour Edgar Allan Poe

Fascinující jak jsou ty povídky staré. O to víc fascinující je fakt, že i dnes dokážou čtenáře zaujmout a to zrovna nemusí být fanoušek děsivých příběhů či Sci-fi. E.A. Poe je průkopníkem hororového žánru a je zcela jasné, že z jeho povídek čerpali další velikáni – jak spisovatelé, tak filmaři. Jáma a kyvadlo – není kam uniknout a k tomu rafinovaná past... že by předchůdce zvráceného SAW? Zombie kocour – nepřipomíná vám to Řhbitov zvířátek? Nebo tlukoucí srdce schované pod parketami – že by se tím inspiroval mladý Clive Barker a vypůjčil si nápad do svého dnes již legendárního Hellraiseru? Že by to tak nebylo? Občas stačí jen malička inspirace a když to ten autor v sobě má, může se mu podařit napsat perfektní dílo. Já to zkrátka v těch povídkách od Poa vidím a to je napsal začátkem devatenáctého století. Klobouk dolů.

22.01.2021 4 z 5

Kladivo ráje Kladivo ráje Ken Follett

Můj úplně první Follet. Ekoteroristi zněli zkrátka zajímavě. Pokud tahle kniha patří mezi ty jeho slabší, pak nejsem vůbec zklamaný a můžu se alespoň těšit na další a ještě lepší příběh. Postava Kněze byla suprová, propracovaná; sympatický záporák, kterému nejde nefandit. Trochu mi to všechno (ta hippie komunita) připomínalo Mansonovu rodinu; opuštěný ranč, volná láska, drogy, vzdor proti systému, vražda – to vše v jiném hávu. Proč ne? Dosud jsem netušil, co je, a k čemu vlastně slouží seismický vibrátor.

19.10.2020 4 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Když mám chuť na kvalitní a spletité dílo (a mám víc času na čtení), zhluboka se nadechnu a sáhnu do knihovny po Irvingovi. Myslím si, že tenhle autor prostě není pro každého. Zfilmovat jeho dílo musí být tvrdý oříšek. Můj názor je takový, že Irving na platná kin či na televizní obrazovku zkrátka nepatří. Občas je neskutečně ukecanej, odbočuje, místy nudí, přehání, vykrádá sám sebe - a pořád mu to vychází. Nemohu se asi řadit mezi skalní fanoušky tohoto spisovatele (tohle je asi pátá dočtená kniha), ale s jistotou vím, že mám jeho tvorbu rád a znám ji. Příběh od Irvinga ve mně po dočtení ještě dlouho zůstává. Přemýšlím a vzpomínám. Někdy se to vleče, ale stojí to za to; stejně tak, jako Johnovo vyprávění.

25.04.2020 4 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Nemám problém jednou za čas sáhnout po knize, která není zase tak úplně pro každýho mužskýho. Změna občas neuškodí. Zaprvé má kniha nádhernou a uhrančivou obálku; půvabná scenérie s domkem v dálce. Umělecké dílo na dosah ruky. Nepochybuji o tom, že autorka si byla dobře vědoma (po dlouholetých zkušenostech v nakladatelství), že s krásným obrázkem lépe prodá soupis svých průměrných fejetonů. Než jsem se do knihy pustil, přečetl jsem několik komentářů od Vás ostatních, abych lépe věděl nač se chystám. A dnes po dočtení, jsem na vážkách. Místy to byl i slušný cestopis (přesně tyhle kapitoly mě bavily nejvíc). Líbila se mi kniha? Dala mi něco? Řekl bych, že nakonec ano. Dozvěděl jsem se, že se člověk může zamilovat v každém věku a že když se topíte v penězích, můžete si život maximálně zpříjemnit.
Možná, že kdyby byla Marta stále mezi námi, knihu bych v půlce odložil. Z úcty k ní jsem ale knihu dočetl. Krásná, melodická čeština. Úcta k mateřskému jazyku. V čekárně u doktora se četla jedna báseň a občas jsem se i pousmál. Nazval bych to snobárnou pro obyčejného smrtelníka – bez urážky. Palec nahoru za ten doslov a sebekritiku. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že mi hlavě během čtení zněl ten povědomý hlas z dětství: Dobrou chuť, pokud zrovna obědváte. Vítejte u pořadu volejte řediteli...

03.02.2020 2 z 5

Chamtivost Chamtivost Marc Elsberg (p)

Elsberg má dobré myšlenky. Kdo četl Blackout či Helix ví, že je místy i vizionař, ale za mě neumí vytvořit slušnou zápletku. Příběh předvídatelny a nudný, akce nijaka. Zabijáci jsou banda amatérů, co nedokáží včas zmáčknout spoušť. Těch několik čmaranic o farmářich jistě svět nezachrání. Asi s panem spisovatlem končím. Chválím trefnou obálku nákladní lodi napěchovanou k prasknutí.

10.03.2022 2 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Ten, kdo viděl (dnes již legendární) filmové zpracování prvního románu, mi dá jistě za pravdu, že kniha filmu nesahá ani po kotníky a je v ní dost věcí jinak. Hlavně samotný Forrest je jiný. Doporučuji zkouknout dokument o natáčení toho skvělého filmu. Samotní tvůrci v něm přiznávají, že kniha W. Grooma není moc dobrá a bylo zapotřebí scénář několikrát přepisovat, ba dokonce úplně překopat. Ani samotný Winston, kterému tu šanci dali, nedokázal vytvořit přijatelný scénář a tak byl nakonec nahrazen jiným scénáristou.
Co se tím vlastně snažím říct? Vím, že první knihu nikdy číst nebudu, protože bych se předem pouštěl do otrávneho a nudného obrácení popsaných stranek. Ten původní, knižní Forrest je prostě jiný. Rozhodně není tak sympatický, dětinsky naivní, a hlavně není slušný - tenhle Gump je buran s odporným slovníkem.
Ještě než jsem stihl shlédnout ten dokument, sáhl jsem po pokračování Gump a Co, a rozhodně jsem čekal humornou a dojemnou jízdu- zkrátka něco, co čeká na zfilmování. Vždyť je to sakra Forrest Gump, co si kráčí americkou historii. Jenže ouvej! Hodně věcí je jinak. S Jenny je to jinak, poručík Dan je jinej a malej Forrest... o něm se snad radši ani nebudu rozepisovat.
Přijde mi, že tahle kniha byla napsaná na truc. Jakože si pan spisovatel řekl: „Nezajímá mě, že mou úžasnou postavu filmaři znásilnili a mě kopli před natáčením do zadku. Že měl film nakonec takový úspěch...výborně! Fajn! Já to ale vidím jinak. Napíšu co nejrychleji pokračování svého hrdiny, kterého Já, Winston Groom, rodák z Alabamy, vidím takhle. To já ho přivedl na svět a jeho další osudy odvypravim Já i bez těch všech pijavic z Hollywoodu. Samozřejmě doufám, že si lidi knihu koupí a mě to hodí nějakej ten dolar navíc."
Takže takhle to cítím já, jako čtenář.

15.01.2022 2 z 5