Sykysan komentáře u knih
Nemotorné podobenství pro rádoby geeky/nerdy, které fantasticky předstírá zábavnost. Žádná kniha ve mně nevyvolala tak smíšené pocity, jako tahle ukňouraná fanfikce na internet. Když pomineme základoškolský sloh (a úsměvný překlad), stejně z té haldy neinovativních scének nevyhrabeme ani jednu neotřelou repliku. Tohle je kniha, kvůli které je termín Mary Sue/Gary Stue stále relevantní a aktuální.
Nádherně čtivě převyprávěné arabské pohádky. Skvělá volba pro malé začínající čtenáře. Kniha je velice srozumitelná, ale není infantilní.
Už téměř sto let aktuální text o podstatě lidské povahy ve hře a jeden z nejlepších textů sociologie vůbec.
Kniha o které si myslíte, že je středa, ale s nadšením zjišťujete, že je to neděle.
Klenot v oboru hermeneutické interpretace a obecně jeden z nejlepších světových textů zabývající se estetikou literatury.
Steinové netradiční sloh je neskutečně inspirativní a obecně nekonvenční přístup k formátu biografie je myslím dodnes nepřekonaný. Vlastní životopis není nijak podlézavý, ale přitom se nečte těžce. Doporučuji fanouškům formální originality.
Ač se to na první přečtení nemusí zdát, tak má tato kniha velice silný spád. Začíná zlehka, ale čím více se dostáváte do děje, tím hutnější a obsáhlejší je její sdělení. Zápletka s matkou, která mele maso, dodnes rezonuje v mnohých z nás. Formativní význam výjevu kdy Fanouš telefonuje Mirkovi nemá ve světové literatuře obdoby. A nesmíme opomenout, že geniální slohové obraty doplňují sugestivní ilustrace a celkově tak podtrhují dopad jaký má dodnes tato kniha na vnímání symboliky českého jazyka. Nebojím se napsat, že Slabikář ABC je nejvýznamějším sémiotickým dílem v českých dějinách. A tak i já jásám jako Pepa, když zvolá "Mámo! Jula jela sama!".
Dílo které pojednává o obrazech a symbolech spíše z hlediska srovnávacích mytologií a sociologie, než z hlediska sémiotiky nebo estetiky.
Když jsem ji četl poprvé, byla pro mě vrcholem literatury. Dnes smutně zjišťuji, že je to obyčený brak.
Tahle hra dělá z lidí požitkáře. Moje oblíbená Shakespearova komedie.
Podle mne nejlepší Shakespearova historická hra. Projev před bitvou u Azincourtu je ultimátní vyvolavač husí kůže a jedna z nejlepších věcí, kterou si můžete přečíst.
Důkaz, že od smíchu ke strachu je jen malinký krůček.
Světoobčanka Nothombová nastavuje zrcadlo kulturám a fádnímu přemýšlení zakrnělých.
Volné pokračování Strachu a chvění, o něco méně svěží, ale o to více blízké a osobní.
Drsná psychologická sonda máchající hlavní hrdinku a čtenáře v opravdové žumpě. Aneb do deprese se nejlépe dostává křivdou.