tami1 tami1 komentáře u knih

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Malá dojemná jednohubka, která vás chytí za srdce.
Budete s Gumpem prožívat jeho nelehký psí život, jeho zklamání z lidí, ale také naději v lepší zítřky.

Nevadilo mi, že je kniha psána jednoduše a kdyby nebyl použit nevhodný jazyk (pražský dialekt) byla by naprosto senzační pro děti. Strašně mi vadilo neustálé - cejtit, zlýho, kterejch, vozejk, magickejch ...

02.03.2021 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Krásná romantická kniha, ve které se prolíná minulost se současností.
Nepříznivé okolnosti a nepřející lidé zapříčiní několik desetiletí trvající odloučení zamilované dvojice Dana a Stelly. Je zde velmi dobře popsáno jak těžké bylo v té době vybočit z davu. Okolí nikomu neodpustilo žádné výstřednosti a vše špatné, jiné a zvláštní se tutlalo za zavřenými dveřmi. Pro ženy bylo téměř nemyslitelné změnit a ovládat svůj život.

02.03.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Klobouk dolů - nádherná kniha!

Z příběhu na nás dýchne vůně a energie pobřežní bažiny v Severní Karolíně. Tato oblast není ani po roce 1969 právě vzorem tolerance a nadhledu. Lidé se zde dělí na lepší lidi z města a na póvl z bažiny (nedej Bože barevný). Vyprávění osudu jedné opuštěné dívenky, která patří k pobřežním krysám, je natolik poutavé a dojemné, že se od něj nelze odtrhnout. Kay se povedlo i přes krušné začátky vytěžit z lidské lhostejnosti a netolerance to nejlepší. Stane se z ní úspěšná krásná žena, která svými schopnostmi všem vytře zrak.
Je smutným faktem, že když dojde na lámání chleba, ovládají nás téměř všechny předsudky a z dětství "zažité pravdy".

24.02.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Kniha popisuje velmi těžké období které prožívali obyvatelé Španělska za vlády Franca. Je k neuvěření, že jeho diktatura vydržela až do roku 1975. Takže, zatím co se Evropa a vlastně celý svět vyrovnával s následky 2. světové války, Španěly čekala ještě třicetiletá doba temna.

I přes svou rozsáhlost a téma se kniha čte velmi dobře. Ruta Sepetys je skvělá vypravěčka a člověk má opravdu pocit, že tráví léto v horkém prašném Madridu. Podařilo se jí výborně vystihnout konflikt kultur. Jen mě tentokrát nedokázala dojmout k slzám.

09.02.2021 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Kniha je výborně napsaná - nezapomenutelná. Leží mi v hlavě ještě po měsíci a ne a ne dát pokoj.
Hlavní hrdinky jsou zkoušeny neustálou náloží dřiny, chudoby, samoty, tyranie a neštěstí, které je pronásleduje napříč generacemi. Člověk má pocit, že jsou všechny snad prokleté.
Hrozně mě štvalo, jak na všechna příkoří rezignovaly a ani se nepokusily z toho kolotoče trápení vyskočit. Mírek s tatíčkem byli skvělou ukázkou zapšklosti, chladu, lenivosti a sobectví.

08.02.2021 5 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Popelka po sté a opět jinak. Originálně.

Spolu s hlavními hrdiny prožijete nelehký rok jejich životů. Budete jim fandit, aby pro svou lásku překonali všechny překážky které jim osud nachystal, budete se smát jejich špičkování a především budete plakat nad bolestí se kterou se musí vyrovnat. Krásný dojemný příběh.

Doporučuji

03.02.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Dechberoucí příběh o obyčejných lidech, které, i přes jejich snahu přežít, semele krutá doba ve které žijí. Ať udělají jakékoli rozhodnutí, není jim to nic platné. Vše kolem nich se mění v ukrutném tempu a zanechává je zjizvené, nemohoucí, zlomené. I přes hrůzy které prožili je v každé kapitole náznak naděje, lidského doufání a snahy žít dál.

Moc se těším na další díl. Doporučuji!

30.01.2021 5 z 5

Astronautův průvodce životem na Zemi Astronautův průvodce životem na Zemi Chris Hadfield

Kniha je skvělým návodem pro člověka, který se chce stát astronautem. Snad nikde jinde se nedozvíte tolik podrobností o životě těchto vesmírných kovbojů jako zde. Zjistíte, že let do vesmíru je jen třešínkou na dortu pro pár vyvolených šťastlivců, další tisíce celý život studují, trénují a své mety nikdy nedosáhnou. Velmi zajímavá byla část o pobytu na ISS nebo příprava v Rusku.
Plukovník Hadfield je jistě obdivuhodný člověk, ale je mizerný spisovatel. Snaží se působit skromně, ale v jeho podání to vyznívá falešně. Kniha je takový kočkopes. Trochu motivační, trochu biografie a trochu naučná. Velmi mi vadil styl, absence chronologického vyprávění a neustále opakování některých názorů.

28.01.2021 3 z 5

Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945 Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945 Jiří Bílek

Ucelený přehled nedávné historie tohoto svébytného koutu naší vlasti. Velmi podrobně se zde popisují události, které formovaly pestrost zvyků, názorů a naturelu zdejšího obyvatelstva. Hodně mě překvapila organizovaná polská propaganda, jež si moc nezadala ani s tou německou.

Buďme vděční, že zdejší konflikty nepřerostly v druhou Jugoslávii, občas tomu mnoho nechybělo.

26.01.2021

Pod hladinou Pod hladinou Dana Stabenow

I tentokrát je první kapitola naprosto úchvatná. Dana Stabenov má obrovský dar, kterým vás přenese na Aljašku a to rovnou na v bouři se zmítající rybářskou bárku. Popis lovu krabů v Beringově moři je syrově autentický.

Tentokrát není vyšetřování tak dominantní, je celkem dost brzo jasné co se stalo, ale vůbec mi to nevadilo. Užívala jsem si mrazivou atmosféru Aljašky i kulturní zvláštnosti Aleutů.

Doporučuji!

24.01.2021 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Skvělá oddechovka.
Zvlášť vtipné byly kapitoly popisující reprezentativní misi do Karlových varů a apokalypsu způsobenou školními výlety. Ať žije prozac a ořechovka!

20.01.2021 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Absurdně překombinovaný děj je plný konspirací a náhod, které spojují nespojitelné. Stejně jako ve Staříkovi a Analfabetce jsou hlavní postavy tak různorodé a svým způsobem divné, že by se vlastně ani nemohly potkat, natož spolu mít nějaký vztah. Zběsilá dějová linka vás vtáhne do děje a už nepustí.

Humor a pomsta jsou věčné!

13.01.2021 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Kniha má stejnou atmosféru a humor jako film. Jen je podrobnější a Forrest zažívá více dobrodružství a úspěchů. Je to taková syrovější a sprostší verze. Jednu hvězdičku ubírám za epizodu s NASA, ta už na mě byla trochu moc.

Příběh je krásně nekorektní.

08.01.2021 4 z 5

"Poutavé vyprávění o tom, jak se jedno bezvýznamné zvířátko stalo pánem světa."

Příběh nás provede obdobím od vzniku homo sapiens až po současnost. Kniha se snaží dát do souvislosti jevy z historie, genetiky, vědy, techniky, pokroku a psychologie, a tím nabízí odpovědi na nejpalčivější otázky ohledně budoucnosti. Autor nikomu nevnucuje svůj názor, spíš nabízí různé úhly pohledu. Nutí nás o tématu přemýšlet a utvořit si vlastní názor.

DOPORUČUJI!

06.01.2021 5 z 5

Plážová chatka Plážová chatka Christina Olséni

Vražda, podvod a parta všetečných seniorů, kteří vše solidně zamotají.
Oddechové letní čtení s trochou humoru.

04.01.2021 3 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

No potěš, jestli je po smrti na hřbitově takový šrumec, asi budu raději uvažovat o kremaci.

Fantastický překlad a kdyby měla kniha o sto stránek méně asi by mě nadchla více. Líbila se mi myšlenka, že se s každým čerstvým nebožtíkem dozvíme nové informace o životě ve vesnici. Čtení to nebylo jednoduché, hlavně kvůli formě, kterou je kniha napsaná a také kvůli přemíře postav.

31.12.2020 3 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Zpočátku jsem měla lehký chaos v postavách (je jich tam opravdu mnoho), ale časem se to zlepšilo. Návštěvu v čase prvních přemyslovských králů jsem si užila. Bez dechu jsem s Přemyslem Otakarem I. prožívala jeho vojenská tažení, napínavé bitvy, dvorské intriky i zamotaný soukromý život. Oni ti Přemyslovci byli docela bojechtivá, pomstychtivá a krvelačná čeládka.
Díky panu Vondruškovi jsem si zábavnou formou osvěžila a doplnila znalosti.

30.12.2020 5 z 5

Mrcha jemně uzená Mrcha jemně uzená Hana Švejnohová

Kniha je plná sladkobolného vzpomínání a bilancování života jedné jedinečné, živočišné ženy, která si život užívala plnými doušky. Helena nám vypráví příběh svého života od nevinného dětství, přes divoké dospívání a složitou dospělost až k lehce klidnější zralosti. Při svých aférách dává vždy přednost citům před rozumem a pak samozdžejmě čelí důsledkům. Ale nikdy nestrácí svou pověstnou jiskru.
Příběh vyniká čtivostí, humorem i potřebným nadhledem.

20.12.2020 4 z 5

Italské dvojhubky Italské dvojhubky Marta Kučíková

Z knihy na vás dýchne dobrá nálada a chuť italských specialit. Také autorčina nezdolná síla a její optimizmus. Malinko mi vadily opakující se postřehy z prvního dílu, ale není jich mnoho. Pohodová knížka pro dobrou náladu.

18.12.2020 4 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Geniálně napsaná sonda, do života smetánky žijící ve viktoriánské době ve staré dobré Anglii. Táto rodinná sága mě okouzlila především precizně vypracovanými charaktery postav a také, skvěle popsanou atmosférou a náhledem do smýšlení tehdejší společnosti.

14.12.2020 5 z 5