tami1 tami1 komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Pokud máte pocit, že události listopadu 1989 nemohly dopadnout jinak než dopadly, tak POZOR! Tato kniha vás vyděsí!

Bezútěšný příběh Marie a její dcery Magdalény mě doslova srazil na kolena a v mnoha věcech mi otevřel oči. Vůbec jsem si nedokázala představit, co by se mohlo stát, kdyby režim nepadl.

Děkuji paní Mornštajnová za barvité varování.

23.05.2021 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Strhující historický román!

Nebudete jej schopni odložit. Osudy Iana - lovce nacistů, Niny - divoké pilotky ze Sibiře a Jordan - nadějné mladé fotografky, se spojí při lovu na jednu bývalou nacistku. Nečekejte žádná velká překvapení, od začátku je jasné kdo je kdo. Nejdůležitější je ten vývoj, cesta, kterou si všichni musí projít a rozhodnutí, jakou cenu jsou ochotni zaplatit.

13.05.2021 5 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Memoáry Josefa "Seppa" Allebergera se vůbec nezabývají nějakým moralizováním nebo obhajováním režimu na jehož straně bojoval. Jako sotva odrostlý mladík prostě narukoval, tak jako všichni ostatní. Trochu ho vycvičili a šup s ním na východní frontu. Protože střelec kulometu je vždycky první na ráně, rozhodne se, že změní svůj osud a stane se odstřelovačem.
Kniha je plná brutálních hrůz, které na účastníky čekají v každé válce. Obsahuje asi nejsyrovější a nejdrsnější popis života obyčejných pěšáků a to bez zbytečného romantizování a hrdninství. Je to tíživé svědectví strašné doby, která semlela a poznamenala celé generace.

08.05.2021 5 z 5

Pandemie Pandemie Michal Kubal

Zpočátku jsem byla nadšená.
Chronologický postup začátku Pandemie je velmi čtivý, děj je popisován z několika úhlů a překotně se vyvíjí. Čekala jsem, že když už jsme se dostali k dubnu, děj se posune a ono ne. Zase skok zpátky do února, března a pořád dokola. Od půlky knížky jsem měla pocit, že čtu zase od začátku. Přeskakovala jsem stránky a opakující se text už mě jen iritoval.

06.05.2021 3 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Netradiční kniha na netradiční téma.
Bůhví proč jsem si myslela, že bude kniha vtipná. Asi mi to evokoval ten název. NENÍ! Není v ní ani stopa humoru. Doporučuji jen pro otrlé.
Je plná pragmatických zkušeností z amerických pohřebních ústavů. Troufám si tvrdit, že při různých nechutných úkonech prováděných v amerických krematoriích by s řevem utekl kde jaký masový vrah, natož český funebrák.

05.05.2021 4 z 5

Neboj se, vždyť máš česnek Neboj se, vždyť máš česnek Pavel Brycz

Malinko strašidelná jednohubka pro děti je plná humoru, přátelství a česneku. Ať ze mě nikdy žádný "česnektarián" nebude, knížku vřele doporučuji. Je napsána krásnou češtinou (to je bohužel vzácná výjimka) a děti rozhodně nudit nebude.

Můj pětiletý synovec byl nadšený!

02.05.2021 5 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Precizní znalost prostředí povyšuje toto dílo, z obyčejného lékařského románu, na téměř odbornou četbu pro budoucí patology.
Názorové střety různých generací lékařů vyústí v několik chyb, které spolu se smolnou náhodou a nebetyčnými egy, mají smrtelné následky. Nikdy mě nenapadlo o jak důležité nemocniční oddělení jde.

28.04.2021 5 z 5

Romantická řeč květin Romantická řeč květin Gill Davies

Autorkám se povedlo skloubit několik mých vášní. Nádherné ilustrace, obsáhlý slovník květomluvy a spousta zábavných zajímavostí je doplněna básněmi a citáty. Pestrobarevná říše květin je od nepaměti plná skrytých významů.

Však zradíte-li nás, kdo umíráme,
nebudem spát, byť vlčích máků nachových
plápolá moře v polích flanderských.
...
V polích flanderských vlčí máky dují
na hrobech mezi kříži, jež řada za řadou
naše místo značí. A modrou oblohou
skřivánci v letu statečně prozpěvují,
téměř přehlušeni palbou dělovou.
J. A. McCrae

28.04.2021 5 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

Krásná kniha s velmi smutným a dojemným obsahem.

Alice se během svého krátkého života většinou setkává se spoustou bolesti, strachu a tajemství. Pravou lásku jí zatím projevila jen maminka, knihovnice Sally a rezervovaná babička se svými společnicemi. Celá rodinná historie je poznamenaná nebývalou spoustou tragédií, které všechny zúčastněné zanechávají zraněné a mnohdy neschopné se z minulosti vymanit.

Škoda, že nemá kniha pokračování, určité pasáže byly zbytečně strohé a také by mě zajímaly osudy ostatních postav.

26.04.2021 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Hřejivě laskavá knížka plná slunce, vůně moře a lásky ke všemu živému. Úžasně kultivovaný jazyk, vtipná přirovnání a suchý anglický humor.
Bylo by parádní strávit takto bezstarostné, téměř nekonečné prázdniny na tomto kouzelném ostrově. Jen bych se asi tolik nerozhlížela po té havěti, přece jen nemusím vidět všechno.

20.04.2021 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Elixír dobré nálady.

Jako muflon bych se do spárů téhle pošahané partičce šílenců opravdu dostat nechtěla, ale četbu si vždy skvěle užiju. Nenudila jsem se ani chviličku, příběh je doslova nadupaný dějem.

12.04.2021 5 z 5

Muž, který už nezavolal Muž, který už nezavolal Rosie Walsh

Moc se mi líbila pointa příběhu a obálka.
Ale vyprávění bylo hodně rozvleklé a místy dost nudné. Některé kapitoly snad spisovatelka připsala dodatečně, byly naprosto zbytečné.
Pořád jsem měla pocit, že je Sarah a Eddimu sotva dvacet a ne skoro čtyřicet. Jsou tak nejistí, bezbranní a zoufale neinformovaní, až je to k neuvěření.

11.04.2021 3 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Minier v nejlepší formě!

Příběh plný beznaděje a dusivé atmosféry pomalu graduje až k šokujícímu závěru. Zvrhlé vraždy, Martinova minulost, vesnice odříznutá od světa a logická eskalace vášní mezi obyvateli je strhující.

Doporučuji

08.04.2021 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Dokonalé!

Geniálně vybudovaný svět fantasy, který mě zcela pohltil. Autor dokáže upoutat svým svébytným pojetím a bezbřehou fantazií.

Nádherný jazyk - velká poklona překladateli. Duše se při čtení tetelí blahem.

05.04.2021 5 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Trošku jiný Minier, ale možná o to lepší.

Překvapivě aktuální téma zneužívání IT technologií je pořádně děsivé. Autor jej zasadil do atraktivní a pro většinu z nás velmi exotické lokality Honkongu.

Nenudila jsem se ani minutu. Doporučuji!

27.03.2021 5 z 5

Velké ženy z malé země Velké ženy z malé země Denisa Prošková

Zajímavý výběr ženských osobností spojených s Českou republikou. Osobně mi chyběla třeba Olga Havlová. Krásná grafická úprava a spousta detailních informací.
Na druhou stranu je kniha tak hyperkorektní a jednostranně zaujatá, že je pro děti podle mě naprosto nevhodná.

Je v pořádku napsat, že tatínek měl vztah s jinou ženou mimo manželství, ale je nepřípustné napsat, že jeho dcera podstoupila kvůli naprosté nezodpovědnosti několik potratů. Takovýchto kontroverzí je tam spousta. Jako by tyto osobnosti nedělaly chyby a za vše špatné mohlo okolí, politika ...

25.03.2021 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Naprosto neuvěřitelný, technickými výrazy přehlcený, detektivní příběh.

Malinko otravná hlavní hrdinka Jazz, která je něco jako McGyver po změně pohlaví. Všechno ví, všechno zná a přitom je to široko daleko největší loser. Svým jankovitým, vzpurným chováním připomíná puberťáka.
Nápadité popisy "obyčejného" života v Artemidě na Měsíci byly fascinující. Artemiďané se musí vyrovnat se spoustou specifických problémů a zákonitostí.

Bavila jsem se!

25.03.2021 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Konečně jsem se dokopala k přečtení prvního dílu tohoto legendárního eposu a je to rozhodně PECKA!
Nebudu se rozepisovat o ději, ten je notoricky znám. Jen hluboce smekám před autorem, který dokázal svou bezbřehou fantazií vytvořit barvitý, komlpexní svět, který vás uchvátí a už nepustí. Hned se vrhám na Dvě věže.

22.03.2021 5 z 5

Piraně Piraně Roberto Saviano

Šokující sonda do podsvětí Neapole. Staré pořádky se pomalu začínají otřásat v základech. Pozvolna ustupují dychtivým mladým tvářím, které jsou rozhodnuty zanechat dojem a dosáhnout těch nejvyšších met - moci a peněz.
Potěr vedený ambiciózním Nicolasem je ve své nenasytnosti a touze po uznání schopen bezcitných, sobeckých rozhodnutí. Každá akce samozřejmě vyvolá odpovídající reakci. Mafie je nemilosrdná.

Děsivé!

17.03.2021 5 z 5

Dopisy z wehrmachtu Dopisy z wehrmachtu Marie Moutier

Kniha je chytře rozdělena na tři časové úseky a díky této chronologii se autorkám povedlo zachytit vývoj pohledu na válku očima obyčejných vojáků wermachtu.
Ať už bojují v Africe, Evropě, Rusku nebo na Balkáně, byla většina plná optimizmu, sebevědomí a pocitu nadřazenosti.
Jak boje pokračují a zdá se že válka nikdy neskončí, začíná se dostavovat únava a lítost ze ztráty kamarádů.
Poslední část začíná v roce 1945, kdy už je z dopisů cítit jen touha po konci války a rezignace. Většina pisatelů se více než o sebe bojí o své blízké v Německu. Přesto není v žádném dopise ani náznak sebereflexe a lítosti nad tím co Německo světu způsobilo.

07.03.2021 4 z 5