tami1 tami1 komentáře u knih

Má bohéma Má bohéma Arthur Rimbaud

Tato sbírka, pro mě představovala opravdovou výzvu. Rimbaud je jedním z nejznámějších prokletých básníků a jeho dílo vyniká zvláštní poetičností. Dokáže napsat báseň o každodenní bídě a ošklivosti života v tehdejší Paříži tak, že i přes určitou zvrácenost a ujetost (absint a drogy), je jeho dílo čtivé a velmi poetické. Snaží se najít krásu v ošklivosti.

25.11.2020 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Skvělý, doufám, že ne poslední díl oddělení Q.
Kniha je od začátku do konce nabitá dějem, akcí a informacemi z minulosti Asada. Malinko mi chyběl humor a špičkování, ale jsem spokojená.

25.11.2020 5 z 5

Stín olivovníku Stín olivovníku Jo Thomas

Krásný, jemný, romantický příběh, o tom, že ke změně života stačí mnohdy jen jedno kliknutí myši. Z knihy je cítit chuť oliv, vůně citrusů a poučení, že rodina je nade vše.
Slunce a trocha dolce vita ...

25.11.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jsem ohromená a okouzlená!
Po dlouhé době kniha, kterou jsem nemohla odložit. Těším se na pokračování.

I když sama pocházím z tohoto kraje, byly pro mě některé události neznámé. Možná proto, že žiju v okolí Jablunkova a to je na druhém konci Zaolší než Karviná. Nebo je to spíš tím, že spory o Těšínsko jsou pro spoustu zdejších lidí stále tabu. Ona ta nevraživost ještě občas probublává. Ślónsko je holt kraj rázovitý.

DOPORUČUJI!

04.11.2020 5 z 5

Transsibiřská magistrála aneb S pivem v ruce od Finského zálivu k Japonskému moři Transsibiřská magistrála aneb S pivem v ruce od Finského zálivu k Japonskému moři Beer With Travel

Královsky jsem se bavila!
Partička sympatických, mladých lidí vyrazí na divokou vlakovou jízdu přes celé Rusko. Jejich styl cestování je plný zábavných situací, fajn lidí a piva.

29.10.2020 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Přestože kniha spadá do kategorie Young adult, není plná patosu a kýče. Příběh plyne hladce, téma je orginální. Emocemi nabitá story.
Ústřední dvojice se musí vyrovnat se ztrátou blízké osoby, hněvem, sebeobviňováním a strachem.

DOPORUČUJI!

14.10.2020 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Útlá, sentimentální knížka plná bolesti, soucitu, umírání a naděje. I takové může být setkání se smrtí.

08.10.2020 4 z 5

Jakubův cestovní deník 2 Jakubův cestovní deník 2 Jakub Čech

I když je kniha dost popisná a každodenní zápisy v deníku si jsou velmi podobné, BAVILA JSEM SE.
Člověk má pocit, že tam s tím Jakubem je a taky ho žerou krvežízniví komáři, bolí ho nohy, cítí kouř z lesních požárů a vedle stanu mu bručí medvěd.

08.10.2020 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Autor je mistrem slova. Jeho popisy prostředí a barvitě popsané charaktery vás přenesou přímo na jeden z pověstných, nekonečných večírků u pana Gatsbyho. Je to zajímavá sonda do prostředí lepší společnosti v meziválečném období.
Přesto je kniha taková nijaká, postrádala jsem pořádný příběh i vyvrcholení.

08.10.2020 3 z 5

Čas vlčích máků Čas vlčích máků Corina Bomann

Příběh matky a dcery, které se prostřednictvím vzpomínek vracejí do minulosti a díky tomu prohlubují svůj vztah.
Je to poutavé vyprávění o těžké poválečné době, o vztahu dvou národů, které si ještě nedokázaly odpustit a o lekcích, které nám život může uštědřit.

08.10.2020 4 z 5

Grafika knihy skvěle koresponduje s dobou a navozuje tu správnou socialistickou atmosféru. Z komiksu se dozvíme pár zajímavostí o této naší slavné sportovní ikoně a také něco málo o tehdejším režimu.
Jediná věc, která mi vadila, byla přemíra angličtiny.

23.09.2020 4 z 5

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

Zajímavý genealogický román ve kterém se prolíná minulost s přítomností. Thriller to není, ať je tam mrtvol kolik chce.

Zacházení s ženami v ústavech, které byly provozovány církví, bylo opravdu surové. Je ostudou Irska a Británie, že instituce jako Magdaléniny prádelny existovaly s požehnáním státu ještě v roce 1996. Oběti těchto zvěrstev se do dnešních dnů nedočkaly ani pořádné omluvy.

08.09.2020 4 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Téměř celou dobu jsem měla pocit, že autor napsal poutavý historický román a pak se na něj rozhodl našroubovat detektivku. Závěr je skvělý, ale nemůže zachránit celou knihu.

08.09.2020 3 z 5

Zavěšená pizza Zavěšená pizza Vítězslav Jareš

Kaleidoskop krátkých historek, které propojují osudy několika osamělých duší. Spojovacím prvkem je nová pizzerie a její projekt darované pizzy. Vtipné, bavila jsem se.

08.09.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátký, mistrně napsaný příběh matky a dcery. Syrový pohled na dysfunkční rodinu, která dělá vše pro "dobro" svých dětí.

Doporučuji, ale při čtení mi bylo vážně fyzicky zle.

30.08.2020 5 z 5

Nebezpečné lži Nebezpečné lži Becca Fitzpatrick

Young thriller plný tajemství, lásky, napětí a lží. Příběh má příjemné tempo a velmi dobře propracovaný děj.
Bavila jsem se!

29.08.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Fantastická prvotina!

Příběh ve vás zanechá stopu, která jen tak lehce nezmizí. Kniha vypráví o síle přátelství a o tom, co všechno může tento lidský cit v našem životě změnit a napravit. Eleanor je asociální, přímá osobnost, která díky Raymondovi začíná pomalu vylézat ze své ulity a navazovat další opatrné vztahy. Kniha je přes své mrazivé téma velmi vtipná a nadčasová. Takový Ove v sukních.

Doporučuji!

21.08.2020 5 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

To byl zase nářez!
Celý příběh se řítí vražedným tempem vpřed a vy nemáte ani chvilku na vydechnutí.
Kate s Johnem řeší hned dva zamotané případy a zároveň se snaží určit nějaké pravidla pro svůj vztah. Jak to tak vypadá, oni ti Amiši nebudou zas až tak mírumilovní a bezelstní, jak na první pohled vypadají.

16.08.2020 5 z 5

Couchsurfing v Íránu: Moje cesta do země za zavřenými dveřmi Couchsurfing v Íránu: Moje cesta do země za zavřenými dveřmi Stephan Orth

Pro mě osobně docela zklamání.
Předchozí díl: Couchsurfing v Rusku se mi líbil podstatně více. Byla jsem nadšená autorovým střízlivým popisem a rozmanitostí hostitelů, kteří i přes svou jedinečnost dokázali svými postřehy a reakcemi knize vdechnout chuť a vůni Ruska.
Kniha o Íránu mi připadá taková plochá a zamotaná, chybí jí nadhled. Nebavilo mě neustálé omílání neexistujících ženských práv, opakované popisy portrétů politických špiček, policejní kontroly a rádoby snaha nezpůsobit svým hostitelům problémy. Přesto, že chce působit nenápadně, troufne si v této zemi předstírat sňatek s jednou svou průvodkyní, jen proto, aby spolu mohli cestovat. Je to trochu přitažené za vlasy, stejně jako schůzka tajného SM klubu a jiné extrémy.

16.08.2020 2 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Je těžké se vzepřít výchově, kterou mate hluboce zakořeněnou, ale je stejně těžké vyrovnat se s následky, které svým vzdorem způsobíte. Kate ví, jak těžké to je. Přesto, že jí začíná dohánět minulost, snaží se v osobní rovině posunout dál a konečně žít.

Kniha je jako všechny díly této série čtivá, má skvěle tempo, úžasně vybudované charaktery postav a šokující závěr. Tentokrát není děj tak drastický (i když jde o vraždu malých dětí) a Kate je asi spíš terminátor než bývalá Amiška, že to všechno přežije, ale mě se to líbilo.
Tuhle sérii prostě miluju!

16.08.2020 5 z 5