Tamten Tamten komentáře u knih

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

Třetí kniha a třetí vyprávění téže části příběhu opět z pohledu jiné osoby, tentokrát Inevery. Ale jelikož pohled je ve výsledku dosti podobný jako u Jardira, tak se v první půlce knihy nedozvídáme nic zásadně nového a jen se stále dokola omílá to samé. V druhé půlce se sice vrátíme k vyprávění nových věcí z různých pohledů všech hrdinů, ale děl vlastně nikam nepostupuje a vše jen tak nějak zmateně přešlapuje na místě. Oproti první dvěma dílům obrovský propad kvality a můžeme jen doufat, že čtvrtý díl se vrátí ke kvalitě prvních dvou.

26.04.2015 3 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Plynule navazuje na první díl. Jednotlivé epizody se v průběhu knihy pospojují a dostáváme najednou zcela nový příběh, čímž celá už tak dost pěkná kniha dostává nový nádech. A i když aktuální příběhy jsou zde uzavřeny, stále se jedná o prostřední díl trilogie a celý příběh tak čeká na svůj závěr až do další knihy.

02.08.2024 5 z 5

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

Obdobně jako první díl - ze začátku zmatené, člověk si musí zvyknout na svět, termíny atp. Ale knížka postupně nabírá na obrátkách a napínavosti a konec rozhodně není takový, jaký bychom očekávali.

04.12.2023 4 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Pár povídek je zábavných a čtivých a člověk je hned zhltne. Ale dost ji je utahaných, o ničem a těžko se dočítají.

05.10.2023 3 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Extrémně mi zde nesedl styl psaní a nejsem schopen díky tomu knihu přečíst.

14.04.2023 odpad!

Nakažení Nakažení Petra Neomillnerová

Hodně nestandardní styl a z něho vyplývající rozporuplné pocity. Na jednu stranu díky němu kniha působí, že se vše odehrává kolem vás, na druhou stranu díky němu ztrácíte přehled o celkovém ději (který je zde místy trochu nedostatečný). Je zde jasná inspirace Sapkowskim, hlavně co se týče "špinavého" světa a nečernobílých postav. Ale to není na škodu, spíše naopak.

14.04.2023 3 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

Třetí díl již nepřináší žádné zásadní překvapení, ale je napínavě napsané a rychle odsýpá. Lze jej tak považovat za důstojné uzavření této trilogie.

06.02.2023 4 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Lze hodnotit pouze všech osm dílů najednou, neboť se jedná o jeden příběh rozdělený do 8 knih jen kvůli tlouštce.
Rozhodně zajímavý svět, jeho fungování, principy, prokreslené postavy atp. Ale tato všechna pozitiva jsou na úkor děje, kterého je relativně málo. A přitom když už se nějaký objeví, tak bývá napínaví a čtivý. Ale v těch osmi svazcích je děje poměrně málo. Spíše se řeší stále dokola pohledy různých postav na tutéž věc a o knížku dále znovu dokola a dokola. Kdyby se redundance vyhodili a celé se to smrsklo třeba na trilogii, mohlo se jednat o vynikající fantasy. Takto je to spíše trénování vůle čtenáře, jestli vydrží až do konce.

25.01.2023 3 z 5

Pár povídek není špatných, ale hodně z nich je. Občas nudné, občas bez děje, ale často autor píše o nějakých svých myšlenkách, které z povídky nejsou zřejmé.

06.09.2022 2 z 5

Kapitán Kapitán Miroslav Žamboch

Oproti prvnímu dílu je zde více "děje", nicméně díky tomu je kniha předvídatelnější a ne tak překvapivá. Občas z toho prýští dojem, že se vlastně stále dělá to samé, ale ono to tak při vojenských operací asi bývá a díky tomu je to všechno uvěřitelnější. A rozhodně je zajímavý svět magie, který nevíte, jak bude fungovat.

01.07.2022 4 z 5

Vzpomínka zvaná říše Vzpomínka zvaná říše Arkady Martine (p)

Hodně zajímavé nápady, především koncept více myslí v jednom těle - jen škoda, že se s ním nepracovalo malinko více, ale pořádně jen v samém závěru knihy. Ale i další myšlenky v tomto světě jsou originální a styl psaní velmi čtivý. Za slabinu lze považovat jen druhou třetinu knihy, které je pomalá a trochu se vleče. O to více si ale člověk užije závěr.

27.01.2022 4 z 5

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

První povídka je super - vtipná a zajímavá. Ještě čtvrtá zvedá průměr trochu nahoru, ale ostatní jsou slabší a ne příliš vtipné (a to mi rozhodně nevadí rasistický či jinak nekorektní humor, ale tady je to takové o ničem).

07.12.2021 3 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Rozhodně nejlepší z celé trilogie. Příběh už netvoří debilní soutěž ani žádná jiná teen vymyšlenost, ale solidní boj dvou stran. A velké plus za to, že ne každý "klaďas" to přežije.

01.10.2021 4 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Oproti prvnímu dílu několik změn. Děj už není tak přímočarý, dočkáme se mnohých překvapení a postavy se začínají chovat i jinak než černobíle. Stále ale platí, že primární je nad knížkou moc nepřemýšlet a spíš si užívat styl, neboť při hlubším přemítání člověk dojde k závěru, že je to celé úplný nesmysl.

15.09.2021 3 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Člověk nad tím nesmí přemýšlet. Na první pohled neotřelé sci-fi ve stylu Hladových her (tedy skupina teenagerů spolu soutěží během letu na jinou planetu), které odsýpá a dobře se čte. Když však nad dějem začnete hloubat, zjistíte, že je vlastně úplně nesmyslný a celé by to nemohlo fungovat. Ale proč nad oddechovou literaturou přemýšlet? .-)

02.09.2021 3 z 5

Pán ledové zahrady 4 Pán ledové zahrady 4 Jarosław Grzędowicz

Příliš zdlouhavé a o ničem. Děj se tak nějak nikam nevyvíjí, spousta podzápletek, které ale nikam moc nevedou. Všechny odkazy z dřívějška se vlastně ukážou zcela zbytečné a když nakonec dojde na velkolepé finále, je popisováno z pohledu postavy, která mu moc nerozumí. Od závěru takovéto série jsem čekal trochu víc.

02.06.2021 2 z 5

Pán ledové zahrady 3 Pán ledové zahrady 3 Jarosław Grzędowicz

Lepší než druhý díl, ale horší než první. Opět je tu vidět nějaký děj, i když psychologických šíleností si stále užijeme spoustu. Stále přetrvává nenormální "učené" dialogy, který by normální člověk neřekl. Ale vrací se akce a nějaké směřování.

04.05.2021 3 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Téměř klasické postapo, které se snaží vytěžit námět boje "divochů z pustiny" proti "městským státům". Mohlo by být vcelku zajímavá, ale můj hlavní problém byl v tom, že jsem s hlavním hrdinou nedokázal souznít (z mnoha pohledů je to pěkný parchant) a vůbec se o něj nebál, neboť vystupuje jako prakticky nezabitelný (a navíc je mu jedno, jestli umře nebo ne). Veškeré pasáže, které měli být akční a napínavé se díky tomu staly "rutinní" a tak trochu nudné.

06.04.2021 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Ze začátku poněkud zmatené, hlavně tím, že se neustále přeskakuje v různých časových linkách. Ale když se člověk zorientuje a zvykne si na tento svět, začne být příběh velmi zajímavý (a netradiční) a tempo postupně nabírá na obrátkách.

18.12.2020 4 z 5

Pán ledové zahrady 2 Pán ledové zahrady 2 Jarosław Grzędowicz

Obrovský propad proti prvnímu dílu. V jedné polovině knihy není děj, ale jen psychedelické fantasmagorie, kde vůbec nevíte, jestli je z toho něco reálné, v druhé příběhové linii zas asi nejsou normální lidi, neboť všechny dialogy působí jak pronášení životních mouder a myšlenek otce Fury. Až závěr knihy se trochu zlepší.

05.11.2020 2 z 5