Teclaireddy Teclaireddy komentáře u knih

Vůně ďábla Vůně ďábla Mons Kallentoft

Zklamání. Malinina sebedestruktivita už byla únavná, děj se stále točil dokola a rozuzlení nebylo moc překvapivé ani mi moc nedávalo smysl.

14.10.2024 1 z 5

Vodní andělé Vodní andělé Mons Kallentoft

Napínavé od začátku do konce.

14.10.2024 5 z 5

Ivalu Ivalu Peter Freuchen

Moc hezké, z pohledu Inuitů, autor opět nezklamal.

14.10.2024 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Knihy tohoto autora nejsou můj šálek kávy. Je to na mě moc nabubřelé, těžko uvěřitelné, překombinované. Mia mne také, jako většinu komentujících, rozčilovala. Jako oddechovka na dětské hřiště ok, ale příště už sáhnu raději po jiném autorovi.

27.09.2024 2 z 5

Závěje Závěje Marit Reiersgård

Zajímavá psychologická detektivka se zločiny i postavami z běžného života. Bavila mě od začátku do konce, přestože závěrečná dramatická část tam podle mě ani být nemusela, to už bylo lehce přitažené za vlasy. Mám ráda detektivky, které se točí kolem několika rodin. Navíc sympatická dvojice vyšetřovatelů, taky poměrně netypická a z běžného života (klidný muž se zálibou v pletení a energická silnější žena, oba ve středním věku).

27.09.2024 5 z 5

Některé povídky zajímavé, jiné méně, ale celkově hezky sestavená antologie.

18.09.2024 4 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Na můj vkus až příliš očividná agitka, oba příběhy byly poměrně ploché a sloužily jen hlavnímu poselství autorky. Dalo se to propracovat mnohem více do hloubky, rozvést dystopickou představu světa s nedostatkem vody.

30.08.2024 2 z 5

Boží prst Boží prst Marit Reiersgård

Psychologické, zajímavé téma mládeže. Chvilku mi trvalo se začíst, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Místy možná trochu nevyrovnané, trochu se to motalo dokola, ale celkově docela kvalitní psychologická detektivka, určitě si přečtu i Závěje.

17.08.2024 4 z 5

Ptáci bouře Ptáci bouře Einar Kárason

Trvalo mi déle, než jsem se začetla a naladila na styl, je opravdu poměrně popisný (součásti lodě apod.). Nakonec jsem ocenila kouzlo této útlé knížky, nicméně po pár týdnech toho ve mně stejně moc nezůstalo, tak nakonec dávám jenom tři hvězdičky.

17.08.2024 3 z 5

Sourozenci - O spravedlivé výchově Sourozenci - O spravedlivé výchově Markéta Skládalová

Takové stručné, shrnující. Člověk se nedozví moc nového, ale líbí se mi rozumný přístup, kterým je to napsáno, je fajn si některé věci připomenout. Vedle tématu sourozenců se kniha dotýká i výchovy obecně.

04.08.2024 4 z 5

Poslouchej, jak šeptám Poslouchej, jak šeptám Mons Kallentoft

Četla jsem jen druhý díl. Trochu zmatené, překombinované, přitažené za vlasy. Zklamání.

04.08.2024 2 z 5

Kniha od řeky Sandá Kniha od řeky Sandá Gyrðir Elíasson

Milé překvapení. Ačkoli nejsem velkým fanouškem lyrických a minimalistických knih, tato mě opravdu bavila od začátku do konce. Krásný jazyk, myšlenky, paralely. Je vidět, že autor umí psát - i když se tam toho moc neděje, vlastně se pořád něco děje :).

04.08.2024 5 z 5

Kniha léta Kniha léta Tove Jansson

Nevím, mě to bohužel nějak neoslovilo, některé kapitoly mě bavily, ale postupně mě to začalo trochu nudit.

25.07.2024 3 z 5

Pátý element Pátý element Jørgen Brekke

Dost chaotické a nevěrohodně propletené.

16.07.2024 2 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Lotta Lundberg

Nevím, já jsem bohužel s žádnou z postav moc nesouznila, propojení mi taky nepřišlo úplně promyšlené, chyběla mi tam pevnější nit. Mám ráda knihy k zamyšlení, ale toto bylo na můj vkus až moc. Nejmladší postava mě bavila nejméně, paradoxně pro mě byla nejméně srozumitelná.

07.07.2024 3 z 5

Křik k nebesům Křik k nebesům Mons Kallentoft

Nakonec dávám pět hvězdiček, i když jsem knihu málem odložila, protože to pro mě jako matku malého dítěte bylo moc silné kafe. Nakonec to bylo trochu přitažené za vlasy, ale silný a kvalitně napsaný příběh, který ve mně zůstal. Byla to moje první kniha od autora, určitě si ještě nějakou přečtu.

20.06.2024 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Gunnar Staalesen

Bavilo mě to, komornější, rodinné drama.

20.06.2024 4 z 5

Ráj a peklo Ráj a peklo Jón Kalman Stefánsson

No nevím. Po dvou týdnech si skoro nepamatuji, o čem kniha byla, moc toho ve mně nezanechala. Nenašla jsem v ní takovou hloubku, jako jiní čtenáři.

Hluboké soutěsky Hluboké soutěsky Arnaldur Indriðason

Tematicky i příběhově mě bavilo, ale někdy trochu moc založené na náhodě. Bylo by přehlednější, kdyby byla v názvu kapitoly uvedena postava a čas vyprávění, někdy to bylo lehce zmatené.
A naprosto jsem nepochopila nesouvisející název v českém překladu. Pravděpodobně marketingový tah, který má čtenáře nalákat na severskou knihu?

Pod maskou Pod maskou Mats Olsson

Hezky a poutavě napsané, ale děj trochu překombinovaný a přitažený za vlasy.