terinkha terinkha komentáře u knih

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

15/2024
Hezký to bylo! Milý, nenásilný, takový roztomile zamilovaný, přišlo mi, že mezi Minou a Lukem to fakt jiskřilo, dobře se to četlo, protože prostě Švýcarsko, takže co víc chtít?
Já jsem spokojená, účel to splnilo, hlavu jsem si vymazala.
Hezký 4 hvězdy, 80 %.

15.05.2024 4 z 5

Karamelová džungle Karamelová džungle Tereza Salte

01/2024
Hned na úvod se sluší říct, že jsem nikdy nebyla cílová skupina Terezina blogu. Všechno mi to vždycky přišlo moc - moc snový, moc romantický, až moc hezky napsaný.
Ale na knihu jsem narazila u nás v knihovně a řekla jsem si, že si ji přečtu, protože pojednávala o návratu z Osla a rozjezdu Elite Bloggers, což jsem v té době zachytávala na sociálních sítích dost hojně a přeci jen mě zajímalo zákulisí.
Rozhodně to není nijak motivační kniha. U rozjezdu byznysu se často odbočovalo (většinou nějaká vzpomínka, která se váže k určitému okamžiku při práci na EB), bylo tam spousta omáčky, na dvou stranách nacpáno spousta pro mě výplňových vět a pak velkej návrat k původnímu tématu. Vzpomínky na akce EB, press tripy, na tréninky gymnastů, to mě bavilo moc. A otevřít se a sdílet svoje dvě velký bolesti muselo stát ohromný množství odvahy.
Za sebe oceňuju to, že se ve mně otevřely některé otázky a témata, o kterých víc přemýšlím. Taky jsem víc pochopila, jak moc těžký muselo být poprat se v začátcích s tou velkou vlnou kritiky a jedu, která přišla.
Dávám tři hvězdy, jsou poctivý a pokud vás zajímá vznik EB a trochu vhledu do Terezina života, jděte do ní :-)

03.01.2024 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

38/2023
Nešlo mi to. Na začátku jsem bojovala s každou stránkou, i když mi osud Rumunska a Cristiana přišel ohromně zajímavej. Tentokrát jsem se odtrhávala až příliš snadno.
Pořád ale trvám na tom, co jsem napsala zatím snad ke všem knihám od Ruty - čtěte je, protože si rozšíříte obzory. Románovou formou vás seznámí s ne tak známými osudy a příběhy z novodobých dějin (což je bolavá noha dějepisu na středních školách!).
Druhou půlku knihy už jsem mrskala stránku za stránkou, konec byl silnej a emotivní.
80 %, rozhodně stojí za přečtení.

28.12.2023 4 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

35/2023
Nalákala jsem se, ale popravdě jsem už asi touhle českou prózou přesycená. Vždycky je to nefunkční, děsivý, traumatizující, končí to na hovno (omlouvám se za expresivní výrazy), nesouhlasím s tím a je mi z toho nanic. Tady ten konec je prostě velký uf.
Napsaný je to dobře, asi to splnilo účel (musela jsem nad knihou přemýšlet), takže dávám 80 %, ale oroduju za milejší český knihy!

28.12.2023 4 z 5

Místo, odkud není návratu: Zpověď Ujgurky, která přežila čínský lágr Místo, odkud není návratu: Zpověď Ujgurky, která přežila čínský lágr Andrea Claudia Hoffmann

19/2022
Úplně otevřeně, je to žumpa. Bylo mi z toho občas i fyzicky zle, demagogie a úplná vymejvárna, "zážitky" z tohohle pobytu si člověk potáhne celej život (když to přežije), Mihrigul je stejně stará jako já a...uf.
Jestli si chcete rozšířit obzory, tak prosím, je to čtivý a zvládnete to za chvilku.
95%, kěž by se tohle nedělo...

Obhájce Obhájce Victor Methos

23/2022
Jednohubka na volnější odpoledne.
Rychlý, věcný, bez velkých emocí, skvělý vhled do amerického soudního systému.
Jako letní čtení super.
85%

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

29/2022
Pro mě úplně nová detektivní série, bavilo mě to velmi!
Zápletka dost neotřelá, bylo to teda drsný, takže nic pro citlivky.
Určitě někdy sáhnu po dalším díle.
85%, dost dobrý!

28.08.2023 4 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

36/2022
Detektivka a potápění? To napsal Mayne přímo pro mě ne?
Líbilo se mi to, i když jsem se popravdě trochu ztrácela, kdo je kdo, jaká organizace peče s kterou a tak...na tohle jsem asi ve škole chyběla :-D
Ale jinak zápletka super, části s potápěním byly naprosto boží, prostě se mi tahle detektivka trefila do vkusu :-)
90%, tahle série je moje srdcovka.

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

32/2023
Tři hvězdy dávám za moře, potápění a ich formu (a taky za to, že je mi Sloan strašně sympatická). Tu čtvrtou za neotřelej nápad na příběh. A tu pátou nedám proto, že konec mi přišel značně neuspokojivej. Na to, jakým směrem se to začalo vyvíjet, jsem pak asi čekala trochu víc.
Nic to ale nemění na tom, že se to naprosto nádherně čte, baví mě to a těším se na další případy (goodreads mi prozradilo, že jsou další dvě knihy, nemluvě o tom, že Jessica má taky další a spolu s Theem další dvě! Kde jsou?!)
Pěkný 4 hvězdy, 80 %, děkuji za hezké počtení :-)

15.08.2023 4 z 5

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

28/2023
Přemýšlím, co o Josefíně vlastně napsat a jakej ve mně zanechala dojem.
Tenhle vhled do života jedné celkem obyčejné rodiny a do zákoutí životů jednotlivých členů byl rozhodně zajímavý. Kniha se mi četla dobře, je to taková jednohubka.
Moc se mi líbily občasné poznámky autorky v textu k ději, je to neotřelý a milý.
Ale jinak ve mně asi nezanechala žádnej extra hlubokej dojem, nevnímala jsem žádný směřování, do jakýho bodu se chtěla autorka dostat, prostě najednou rána a děj se nějak ukončil.
Takže marně hledám poslání knihy, co mi chtěla autorka říct. Jsou knihy, u kterých se po přečtení poslední pár vět úplně zarazím, začne mi to šrotovat a tady jsem popravdě otočila na další stranu, protože jsem čekala pokračování.
Víkendový čtení na chatu fajn :-)
70 %, 3 hvězdy!

18.07.2023 3 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

27/2023
Přemýšlím, jak tuhle knihu vlastně ohodnotit. Četla se mi dobře, zápletka byla už trochu moc nevěrohodná (ale ve výsledku proč ne), Courltand je nadpozemsky výkonný a efektivní zabiják, napsaný je to celkem chytlavě.
Trochu bych to přirovnala k Jacku Reacherovi a ten mě popravdě baví víc (možná je to tím, že se děje i něco kolem - sem tam nějaká ženská a děj i mimo hlavní linku). Tady je to jedna akce za druhou, Court se nikdy neunaví a nakonec pochopitelně vyhraje.
Dobrý nenáročný čtení, další díl si nejspíš přečtu jako oddychovku, ale že by mě to vystřelilo z kecek, to zas ne :-)
75 %, 4 ušmudlaný hvězdy!

18.07.2023 4 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

09/2023
Moje pocity z téhle knihy jsou podivně rozpolcené asi tak jako Stellin život.
Chvílema jsem se do téhle knihy fakt ponořila a bavila mě, chvílema jsem si říkala, proč že to vlastně čtu a že už si přeju, aby byl konec. A nenechalo to ve mně žádný velký dojmy, prostě jsem dočetla, protože mi to nedočítání nejde. A bílí černoši, to fakt existuje (přijde mi dost vtipný, že po zadání slova Mallard do Google na vás vyskočí...prachobyčejná kachna!)?
Stella byla na facku, Jude sympatická, bavil mě Early.
Teď vlastně zjišťuju, že nemám, co bych dalšího napsala, protože nevim. Stačí to jako dojem z knihy?
3 ušmudlaný hvězdy, 50 % a víc ani ťuk.

05.03.2023 3 z 5

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

08/2023
Tahle "jednohubka" na mě musela chvíli počkat, protože v trochu stresové situaci na ni opravdu nebyla nálada.
Hned na začátku musím říct, co mi vadilo (a za to je ta jedna hvězda dolů) - vůbec jsem se neorientovala v tom, kdo je Bosňák, Srb, muslim, katolík nebo pravoslavný. Musela jsem si dohledat, o čem válka v Jugoslávii vlastně byla a i tak se mi to všechno začalo spojovat až v poslední třetině knihy. Takže nějakej obecnej vhled do toho, co se v 92. roce v Jugoslávii stalo a jak to dopadlo pro lidi, by byl fakt super.
Ale jinak hodnotím velmi dobře. Kniha má jen 120 stran, emoce, zážitky a příběhy jsou zhutněný tak, že chvílema se vám bude i těžko dýchat. To, co válka napáchala mezi lidmi, sousedy a někdy i kamarády (!!) v Jugoslávii je silný kafe.
O to víc obdivuju všechny ženy, které svoje břímě nesou se vztyčenou hlavou.
Budu se opakovat, ale novodobá historie je ve školách hrubě podceněná, protože tohle je to, co by se děcka měla učit.

23.02.2023 4 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Myslela jsem si, že po třech dílech Dvorů budu mít fantasy až po krk, ale tuhle knihu jsem našla manželovi v knihovně a on ji doslova zhltnul a řekl, že si ji musím přečíst taky, takže bylo jasno.
Bavilo mě to velmi - líbil se mi neotřelej nápad, líbily se mi dialogy Klefa a Sancie a Klefa a věcí, který chtěl otevřít, líbily se mi postavy, líbila se mi nepředvídatelnost děje. Jasný, Sancie je takovej trochu Tom Cruise v Mission Impossible, dneska se vloupu do skladu na nábřeží a zejtra do sejfu ČNB, ale co už. Těším se na Světatvůrce, už čekají v knihovně.
Za mě 90 % a doporučuju moc!

25.03.2022 5 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Já už ani nevím, jestli se dá ještě něco napsat...
Za mě naprosto fenomenálně zpracovaný český scifi, báječný hlavní postavy, louskala jsem jednu stranu za druhou a nešlo přestat.
Už aby byl pátej díl...

22.10.2021 5 z 5

Krtek ve městě Krtek ve městě J. A. Novotný

Krtek je klasika, už se těším, až budeme s trochu odrostlejším prckem číst, prohlížet obrázky a objevovat krtkův svět :-)
Kniha je fakt psaná pro prťata, srozumitelně a jednochým jazykem ;-)

27.01.2021 5 z 5

Já Baryk Já Baryk František Nepil

Miluju Nepilův styl psaní a vyprávění. Baryka jsem vždycky měla ráda a teď při společném čtení s manželem jsem se někdy smála i nahlas, protože ty příběhy jsou prostě kouzelný.
Ani se mi nechtělo věřit, jak rychle ty večery s Barykem utekly a my museli vybírat, co dalšího zařadíme do dětské knihovny :-)
Plný počet, Nepila všema deseti! ♥

04.01.2021 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

V rámci přípravy na čtení prckovi jsme se vrhli na pohádky a teda Broučky si z televize asi špatně pamatuju...Celá ta kniha je vlastně strašně zvláštní (konec 19. století je celkem hmatatelný) - musíš být poslušný a svítit (i když se ho o to nikdo neprosí, takže vlastně dělá zbytečnou "práci")! A poslední kapitolu manžel odmítl číst nahlas, protože ano, je to příroda a holt to takhle chodí, ale některý pasáže byly vlastně dost hororový...
K Broučkům se asi jen tak nevrátíme, škoda.

04.01.2021 3 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Je to náročný, nebudete to číst jako jednohubku před spaním, ale po kratších úsecích, protože Zimbardo na vás navalí fakt enormní množství informací, faktů, studií a průzkumů.
Ale - při čtení zjistíte, jak najednou v popisech vidíte tu sousedovic syna, tu spolužáka, tu mladšího bratra...Pak se možná v popisu najdou i některý ženský (při čtení téhle knihy na mě vykouklo na deníku N krátké info o tom, jak 80 % současné české prózy píšou ženy - náhoda? nemyslím si...).
Kniha je pět let "stará", ale přijde mi, že v Čechách možná aktuálnější než právě před pěti lety.
Doporučuju všem, třeba i jen kvůli rozšíření obzorů.
5 zasloužených hvězd, Zimbardo je prostě klasa.

11.10.2020 5 z 5

Stezka v troskách Stezka v troskách Gemma Liviero

Jak by řekla moje drahá kamarádka, jsem z toho nějak v rozparcích.
Nešlo se mi pořádně začíst (takže jsem knihu četla fakt pekelně dlouho), pořád jsem cítila, že se kolem něčeho krouží, ale přitom se to něco rozuzlilo na posledních desítkách stran.
Námět to byl rozhodně zajímavý, ale asi nejsem tak uspokojená, jak jsem čekala.
Jsou to poctivý tři hvězdy, ale vlastně ve mně kniha nezanechala žádný hlubší dojem.

09.09.2020 3 z 5