Terva Terva komentáře u knih

nastala chvíle,
kdy Bůh procitl
a změní svět.“
(Čarodějnický strom)

Comics Centrum tuto knihu věnovalo na památku editorky Mileny Vojtkové (1963 – 2024). Milena Vojtková byla pracovnice Ústavu pro českou literaturu a převážně se věnovala lexikografii a dějinám literatury 20. století. Zemřela náhle dne 18. dubna ve věku 60-ti let. Bohužel tak nestihla dokonči sedmý svazek „Dopijem a pudem“ ve Vybraných spisech Vladimíra Macury.

Citát: Vyhýbejte se tvorům z temnot a nikdy je nevyhledávejte. (Kelpie)

Pokud jste si mysleli, že když tu vystupuje Hellboy, že ho bude kreslit Mike Mignola, tak to jste na omylu. Nemá tu ani jednu kresbu příběhu. Jen nějakou obálku a doplňující scénáře. Na kresbu ve stylu M.M. bohatě stačí 4 x Ben Stenbeck, v jedné povídce Michael Walsh a v té bonusové poslední Paolo a Joe Riverové. Celkem tu najdete šest příběhů ze světa Hellboy graciózně zařazené do roku 1953. Veškeré komentáře, hodnocení a názory ke všem povídkám najdete v sekci „Části díla“ u této knihy.

Citát: Takže vy jste svůj hostinec pojmenovali po místních vykradačích hrobů? (U Masáka a Kostitřasa)

Podstatou základních povídek je, že Hellboy a profesor Bruttenholn cestují po anglických hrabstvích a řeší „hradní záhady“. Měl jsem furt pocit, že to je pro Hellboye nuda a že se cítí na větší případ. Naštěstí se po čtyřech povídkách děj přesouvá do Ameriky. A hned ten první neanglický příběh už má grády. Jmenuje se „Zbloudilé duše“ a je akční, smutný a Hellboy konečně dělá svou pravou práci. A jako bonus je tu povídka „Pozor, zlý pes.“ Je nejakčnější, nejlepší a nejlépe nakreslená. Jak jsem již někde napsal – Mike Mignola je celkem dost postradatelný a jeho nástupci to mnohdy zvládají lépe než on sám.

Citát: Některý věci se zkrátka pohřbít nedají. (Zbloudilé duše)

08.06.2024 4 z 5

Temní a děsiví a Nová lidská rasa Temní a děsiví a Nová lidská rasa Mike Mignola

„Je to nevyhnutelné.
Když se mění svět,
musíme se
měnit i my lidé.“
(Nová lidská rasa)

„Po zemi opět kráčí Ogdru Hem.“

Tento svazek obsahuje dvě povídky ze světa Hellboye a Abeho. A obě povídky navazují na svazek Ú. P. V. O. Peklo na Zemi 7: Když peklo zamrzlo. To aby v tom neměl čtenář chaos. I když ono to je vlastně celé o chaosu. Nikdo pořádně nechápe, co se kolem děje a ani Abe z toho není zrovna dvakrát moudrý. Abe Sapien tu vlastně hledá své místo v nastávajícím chaosu. A do všeho toho chaosu přispěl i Mike Mignola. Rozhodl se, že nebude tyto dva příběhy kreslit a práci přenechal někomu jinému.

Citát: Odmítám shazovat jaderné nálože do zemědělských oblastí jen proto, že jsme nic lepšího nevymysleli. (Temní a děsiví)

Kresbu zde mají dva bratři; Max a Sebastián Fiumarové. Kresba je pěkná, což o to, ale ani zdaleka to není Mike Mignola. Vlastně celkově docela zklamání. Tyto dva příběhy nás ve své podstatě opět nikam neposunou. Zatím už několik knih tápeme jen na místě. Obě povídky hodnotím obyčejným průměrem. Docela jsem se rozhodoval, zda jim nedat po čtyřiceti procentech. Ale nakonec slabších padesát procent obě. Komentáře k povídkám najdete v sekci „Části díla“ u této knihy.

Citát: Mrchožrouti. Mají pořád co žrát. Každou chvíli někdo nebo něco chcípne. (Nová lidská rasa)

03.06.2024 3 z 5

Znamení smrti Znamení smrti Mike Mignola

Hlupáku,
ostří je zlomeno,
jejich duše jsou volné.
A tys je nasytil krví!
(Obřad Nefeřin)

Já vám nevím. Proč mám pocit, že šablona se neustále opakuje. Na něco si zvyknete, dostanete dvě tři knihy, které jsou nadupané samostatným příběhem, baví vás to a těšíte se na další. Pak se najednou vše otočí a pozvou se tisíce dalších tvůrců a začnou vznikat svazky povídek. Každou povídku napíše jiný člověk, každý příběh nakreslí jiný tvůrce. A pak v tom začne guláš. Nevím jak vy, ale já jsem pak takový naštvaný a připadám si obraný o dobrý „celovečerní“ snímek. Vždycky si myslím, že hlavního tvůrce přešly nápady a tak se rozhodl to poskytnout jiným.

Citát: Je zvrácené oslavovat smrt, násilí i Ďábla. (Čistič čuje čertovinu)

Humr Johnson je vlastně úplně to samé, akorát se teď střídají jenom kreslíři.. V tomto svazku povídek máte dokonce pět příběhů. Scénáristé zůstali, jen kreslířů je tu pět. Tonči Zojnič, který nakreslil Humra číslo dvě – Klepeto spravedlnosti – má na svědomí kresbu první povídky, podle které je pojmenován tento svazek. Následují kreslíři o kterých jsem snad v životě neslyšel. Naštěstí jsou kresby celkem povedené a tak mé rozhořčení hodně pokleslo. Avšak jsou to jen krátké příběhy a když vás ten který baví, pro svou krátkou délku si ho vlastně ani neužiju. Nakonec jsem dal tři hvězdy. Tento svazek se pro mě stal průměrem.

Citát: Okus klepeto spravedlnosti!

19.12.2023 3 z 5

Joker miluje Harley Joker miluje Harley James Palmiotti

Nechat si
v lásce
radit od šílence.
To nebyl dobrý nápad.
(Fackovaná s realitou)

Svazek obsahuje šest příběhů z komiksů Harley Quinn #8 - #13

No, musím se přiznat, hned na začátku jsem se mlátil smíchy. Jak absurdní můžou být některé komiksy. Harley a Poison Ivi si vyrazí na jeden ostrov, kde musí chodit nahé. Nahoře i dole bez, aby jste to pochopili. Jenže komiks pro děti zahrnuje i nějaký ten raiting. A jak ho provést? Jednoduše, postavy jsou vidět jen z boku nebo zezadu a když už skoro jo....tak jsou vidět jen hlavy. Tak zvaný sex bez sexu – hmmmm.

Citát: Vem si dovolenou, užij si trochu volna, oddychni si... (Nevaž se, obnaž se)

Máme tu hned několik povídek ze života Harley Quinnové. Skeče a skoky do různých situací a časů. Všechny povídky jsou propojeny sny, které má Harley Quinnová a které ji trápí natolik, že navštěvuje psychiatra. Snové pasáže vždy kreslí jiný umělec, než ten daný příběh. Jako celek mě to však nepřesvědčilo a mé hodnocení je adekvátní mému rozpoložení. Více informací najdete v obsahu u jednotlivých povídek.

Citát: Zdá se, že tvůj bobr zažil i lepší časy. (Pandora a průzkumnice)

Co však velmi chválím je kresba. Prostě je to pastva pro oči. Živá, akční, bohatá na barvu, krásně situovaný komiksový okna, nádherný celostránkový kresby. Prostě radost pohledět. Taky je to hlavní důvod, proč jsem se do těchto příběhů pustil. A i když je tento svazek svazkem povídkovým, i ostatní nezákladní kreslíři se činí. Ovšem, poslední Vánoční speciál, to je něco šíleného a umělecky odporného. Další mé poznatky najdete v sekci „povídky“ u této knihy. A nebo rovnou tady:

Citát: Nechat si v lásce radit od šílence. To nebyl dobrý nápad. (Fackovaná s realitou)

08.11.2020 2 z 5

Příběhy z devíti světů Příběhy z devíti světů Rick Riordan

ZAMYSLI SE.
Co je jediná věc,
kterou má devět světů společnou?
Thorovy stopy a smrad, co se za ním táhne?
(Múspellheim)

MOHLO MĚ NAPADNOUT, že podtitul „Příběhy z devíti světů“ bude nějaká bouda. Tohle je podivná sbírka o devíti postavách, které navštíví devět světů. Každá postava navštíví jeden svět. Postavy známe již z předešlé trilogie o Magnusu Chasem.

Citát: Znamení nadcházejícího ragnaröku: znáš-li je, jsi odsouzen ke zkáze, neznáš-li je, jsi odsouzen ke zkáze. (Jotunheim)

PŘÍBĚHY JSOU SLABÉ. Moc jsem se nezasmál, nebylo v nich žádné napětí a některé příběhy jsou skoro příšerné a nelibé. Asi nejlepší je příběh z Álfheimu – říše světlých elfů …..příběh Hearthstona. To je jediný příběh z těch devíti, kterému jsem dal plný počet hvězd.

Citát: Siersgrunnr znamená něco jako Sýrový zadek. Zkuste tohle odezírat ze rtů a nerozesmát se. (Álfheim)

NEJHORŠÍ PŘÍBĚH jsem si netroufnul najít, nebo spíš označit, ale věřte, že dva příběhy spolu s předposledním jsou ode mě zařazeny do kategorie „dvě hvězdy“. Chybělo málo a některým jsem dal i odpad. Ke konci to totiž bylo celé takové nedořešené a s jednou velkou logickou chybou. Tu jsem ani nikde nezmínil, protože fandové na to přijdou sami a nefandům to nebudu zbytečně kazit.

Citát: Někdy jsi sekyra, jindy zase setnutá hlava. (Ásgard)

STRAŠNĚ MĚ MRZÍ A ŠTVE, že Jack se objevuje jen v jednom příběhu. A zrovna v tom příběhu vytvoří pěkný chaos a spousty ironie. Inu, to je náš Jack, tEn za nás dýchá. Tady vlastně, může meč dýchat? Další takovou podivnou postavou je Thor. Spojuje a vyskytuje se totiž ve všech příbězích. Ikdyž jen tak proběhne a všechno zasmrdí, je čtenář rád za známou vůni.

Citát: Pij, hraj a nebo vypadni! (Nidavellir)

CÍLE DOSAŽENO! Nakonec průměr hvězd dělený devíti mi dal tři. Tak jsem dal tři hvězdy za tuto, dle mého i zbytečnou, sbírku povídek. Vybral jsem několik citátů a vložil je Ricku Riordanovi na jeho profil. Pokud máte chuť si přečíst komentáře ke všem devíti povídkám v této sbírce, doporučuji kliknout na sekci „Povídky“ u této knihy a nebo rovnou sem:

Citát: Táhni do Helheimu. (Helheim)

02.03.2020 3 z 5

Abys byl spasen, musíš hřešit Abys byl spasen, musíš hřešit Jason Aaron

Ať už si lidi projdou čímkoliv,
vždycky si můžou vybrat svůj směr bez ohledu na to,
jak těžký měli dětství.
Bez ohledu na všechny ty sračky,
ve kterejch je život topí.

To je vono. Hned od začátku jsme přímo v místě dění. V rezervaci Prérijní růže. Po předešlém úletu ve svazku 7 se tady ihned vrhneme do noir světa od kterého očekáváme rozuzlení již rozjetého, dá se říci, masakru. A i když první příběh nakreslil Jason LaTour a ne klasik R. M. Guéra, tak to zas tak moc nevadí, LaTour má celkem povedenou kresbu a jsme na ní již zvyklí. Ani druhý příběh není z dílny otců zakladatelů. Kresbu tu má na starosti Davide Furnó. I toho však známe a je to asi jediný kreslíř, který se dokáže přiblížit stylu, který má R. M. Guéra.

„Ty vole, co jste udělal? Vybalil ste na ně Ramba? Vykydlil jste je nožem?“
...některý věci, chlapci, jsou příliš strašný na to, aby je člověk vyslovil nahlas. Řekněme jenom, že jsem se dostal domu živ a zdráv, a že toho dne v Hanoji přibylo dost matek, který mohli truchlit pro svý šikmovoký syny.
„Kurva, vy ste husťák, šéfe. Kurevsky krutopřísnej.“

Až teprve třetí a následující příběhy už kreslí již zmíněný zakladatel. Scénáře ke všemu má Jason Aaron, za což jsme vděční. Jeho ponuré, krvavé až brutálně smrtící pointy jsou nepřekonatelné. Sice tomu nedám plný počet hvězd (jiní kreslíři), ale tohle bylo skoro plnohodnotně brutální a šokující. Pár citátů, které jsem vybral, jsem vložil Jasonu Aaronovi na jeho profil. Při čtení tohoto svazku jsem poslouchal skupinu ZZTop a jejich dvoj album „Rancho Texicano the very best of... (2004)

Citát: Nemůžu stisknout spoušť, Kristepane...selhávám i jako sebevrah.

16.01.2020 4 z 5

Dýka z Lipu Dýka z Lipu Mike Mignola

Není na to připraven. …..Ale ano, je.
Není. Ještě před dvěma roky tady jen bezvládně plaval v akváriu.
To bylo před dvěma roky.
Ale kolikrát už byl s Hellboyem v terénu?
Ale ještě nikdy nebyl v akci bez Hellboye.

Konečně je tady. Dlouho očekávaný nejoblíbenější mimozemšťan z univerza Hellboy. Tak už ho tady máme, kluka jednoho zelenýho. Služebně nejmladší agent Ú.P.V.O. * Abe Sapien v akci. Avšak na temné síly, které se mu postaví není připraven. Ale on si určitě nějak poradí. Ne, jako v Číně, tam to posral Hellboy. No, tam se toho posralo víc, ale případ bez Hellboye, Abemu jen prospěje ...možná. Rozhodně mu prospěla temná tmavá kresba Jasona Shawna Alexandera.

Malá ochutnávka:
...a probodl mu hruď Lipuánskou dýkou.
Lipuánskou?
Pochází z kláštera Lipu v Tibetu a byla vyrobena kolem roku 300 před Kristem. Traduje se, ýe jednoho dne bronzová socha Hindské bohyně Durgy procitla a nařídila mnichům, aby se pustili do výroby zbraní, určených především k zabíjení démonů. Vzniklo jich tak deset, protože socha bohyně měla deset paží. Zajímavé, nemyslíš?

Co mě strašně mrazilo byla báseň, respektive píseň „You Gentlemen of England“ od mistra Martina Parkse, která je použitá jako doprovod k úvodní pasáži tohoto příběhu, odehrávající ho se v roce 1884. Tohle se velmi povedlo a ještě teď, když o tom píšu, mám husí kůži. Jen tak dál pane Mignolo! Celý ten příběh je duchařina a to velmi povedená. Vybral jsem pár citátů a vložil je Mike Mignolimu na jeho místní profil. Při čtení jsem poslouchal skupinu Sabaton. Nic konkrétního, jen jejich výběr songů ze všech časových sfér.

Citát: A vy chcete, abych se potopil na mořské dno a tu dýku našel?

*) Úřad Paranormálního Výzkumu a Obrany

15.10.2019 5 z 5

Cunadino rozhodnutí Cunadino rozhodnutí Masaši Kišimoto

Dokážu ti vrátit bratra i muže
pomocí zakázané techniky,
kterou jsem objevil
...a zničím kohonu
jednou provždy!

Je tu více takových kreseb na půl listu, které se mi líbí. Například pavoučí síť v prvním příběhu (#154) nebo kresba hradu o sešit dále nebo vinice v dalším sešitě. Mám pocit, že do těchto devíti sešitů mistr Kišimoto investoval více času a trochu si s tím pohrál. I různorodost událostí tomu nasvědčuje. Naruto zde pochytí, že lístek na čele není jen....lístek na čele, poučí se o minitajfunu a získá spousty zkušeností.

Malá ochutnávka:
Cunade byla první, kdo přišel s myšlenkou, aby měla každá jednotka nindžů medika v aktivní sestavě. Myšlenkou, kterou dnes bereme jako samozřejmost, ale tehdy šlo o průlomový názor a to přesto, že počet padlých a těžce zraněných v boji byl přímo do očí bijící.

Mezi sešity jsou opět Historky ze života a tak si můžete čtení této mangy trochu okořenit peprnými příběhy ze světa Masašiho Kišimoty. Že jsem se i přiučil? Inu, to je život. Tento svazek obsahuje sešity #154 - #162. a vybral jsem z nich šest citátů. Při čtení tohoto dobrodružství se mi odlepil svrchní obal knihy. Při lepení svazku jsem poslouchal skupinu King Diamond a jejich studiové album z roku 1987 Abigail.

Citát: ...ale zítra, zítra už to zvládnu!

29.08.2019 4 z 5

Legie Legie Jamie Sawyer

Mrdat rybí hlavy.
Válku, ne lásku.
Pokud tenhle život poseru,
můžu dostat další?

Artefakt mě překvapil a celkem jsem se těšil na druhý příběh ze série Lazarova válka. Legie je ještě lepší než první příběh. Děj se posouvá do hlubšího vesmíru, některé aspekty se tu začínají vysvětlovat, objevuje se další artefakt od neznámé rasy Fragmentů a vše dostává temnější nádech. Jen škoda, že tu chybí humor. Tedy, sem tam se člověk zasměje, ale je to málo a vše je bráno až moc vážně.

Malá ochutnávka:
Začíná to legendou o chlapovi, kterému říkali Lazar.
Pocházel ze Země. Byl to Američan – skrz naskrz dítě Detroitu.
Když se narodil, držel v jedný ruce pistoli a v druhý zásobník.
Vším se musel probíjet sám.
Život ho sežvejkal, smrt ho vyplivla.

Vlastně pravda je, že tento příběh, respektive pokračování Artefaktu, se moc od prvního neliší. Ale poslední třetina této knihy je naprosto akční a krvavá jízda. Tohle se četlo jedním dechem a poslední hodina života Conrada Harrise v tomto příběhu je strhující a napínavá. Proto přidávám, oproti první knize, jednu hvězdu navíc.

Citát: Jedinou pozitivní věcí na oslavě bylo pití.
Takže jsem udělal to, co jsem uměl nejlépe: opil se.

Jeden zápor by se dal najít. Používání duplikantů se zde dostává skoro do slepé uličky. Sice člověk používající duplikantní výrobek v něm nemůže zemřít, ale objevují se mu následky, jako jsou modřiny, šrámy a bolesti hlavy i těla. Tady tento aspekt nemá spisovatel Jamie Sawier moc propracován a sem tam to trochu skřípe v logice.

Citát: Nikdy nevěř tomu, co ti tvrdí velitelství.

14.09.2018 5 z 5

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Otevřel oči.
Podíval se na mě
a umřel.
Skoro jsem mu odřezal
hlavu od těla.

Nedivím se, že Leoš Kyša se po dopsání knih Poutník z Mohameda a Aláhův hněv ukryl pod pseudonymem. Určitě by se našlo pár fanatiků, kteří měli chuť mu odřezat hlavu. Neříkám, že to někdo z těch fanatiků četl, to je proti víře číst knihy nevěřících psů, ale i tak, šeptanda je mocná věc a mohlo se to k někomu donést. Teprve, když zčeřená voda se uklidnila, rozhodl se Leoš Kyša odtajnit svou pravou identitu a stal se z něho zase starý dobrý Franta Kotleta.

Poutník z Mohameda je velmi povedená space opera, plná náboženského fanatismu, válek, odplat a msty. Hlavní hrdina, vesmírný pašerák se dostal do svízelné situace a proto, aby jiní mohli žít musel on jich tisíce zabít. Naštěstí tady tisíc mrtvých moc neznamená. Lidstvo se jako švábi rozlezlo do dalekého Vesmíru a to, co předváděli na naší planetě Zemi, to vlastně zůstalo, jen ve větším měřítku. Nenávist a válka, hlavní pohon tohoto příběhu.

Malá ochutnávka:
Alláhu akbar! Ašhadu an lá iláha illá-l-láh. Wudú´ anna Muhammadan rasúlu-l-láh.....
Nawajtu ah usallí sunnata saláti-l-fadžr.
Assalámu ´alajkum wa rahmatu-l-láh.

Řekl bych, že velmi odvážný počin mistra Kyši, který vyžaduje rozsáhlejší znalosti různých náboženských vyznání, jejich zvyky a přednosti. Příběh posouvá až fanatická nutnost napadat každého, kdo nevěří v jejich Boha.

Citát: Hlad přebil touhu spací i sexuální.

Četlo se to dobře, donutí to čitatele k zamyšlení nad některými, skoro až nesmyslnými činy náboženských fanatiků. Spisovatel se nebojí svých postav, které někdy donutí dělat věci i proti jejich přesvědčení. Například sledování porna. Doufám, že tohle si Bůh přečte, aby pochopil, co tady nadělal škody.

Citát: Pokud jde o zbraně, tak těch tu máme víc než porna. A porna tu máme opravdu hodně.

01.08.2018 4 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Co blbnete,
nestřílejte,
jsou tu vlci!!

Dlouho jsem Frosta odkládal, tušil jsem nějakou nekalotu. A ejhle, měl jsem recht. Je to jakási směs krvavé akce, historie a detailně popisovaného sexu. Je to tak školácky poskládané až je to jednoduché. Hlavního hrdinu Frosta jsem si prostě neoblíbil. Libovej frajer, které už jen z popisu, má jakoukoliv akci předem vyhranou. Příběhu tak chybí napětí a strach o hlavního hrdinu. Čtenář tak musí jen číst, jak to všechno kosí, seká a zabíjí až krev stříká na kameru (stránky) a z akce se tak stává jen jednoduchá procházka rájem. Další, co se mi moc nelíbilo, je detailně popisovaný sex. Což znamená, že tu máte skoro dvě strany porna se vším všudy. Kouření, lízání, polykání...možná by to hodilo na knihu Padesát odstínů Frosta, ale do fantasy se to prostě nehodí.

Malá ochutnávka:
Divnej kus republiky, to vám řeknu.
Kolemjdoucí mluvěj všelijak, jen ne česky nebo německy.
Angličtina, polština, ruština, francouzština.
Bohové, kde to jsem!?
Otočím se. Podle cedule na budově fakt v Brně.
Hmm.......

Jedinou kladnou stránkou tohoto příběhu je humor. Opravdu jsem se několikrát od srdce zasmál. Nejkrásnější a nejhumornější je scéna na policejní stanici. To jsem skoro brečel. Dvojici policistů Skácel a Smrk jsem fakt litoval. Pár dalších dobrých hlášek, které jsou rozeseté po celé knize jsem také přivítal s nadšením.

Citát: Chtít umlčet Gotta je utopie........

Když to sečtu kolem a kolem, dvě hvězdy, víc ne. Tohle prostě není příběh, ke kterému by jste se vrátili. Dočíst a zapomenout.

Inu, čaroděj míní, válečný mág mění.

14.02.2018 2 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Geniální myšlenka a perfektní atmosféra. Spousty překvapení a nutnost řešení nenadálé situace. Pan King si hraje. Tleskám a doporučuji. Spojte si Stephena Kinga se Stevem Spielbergem a podívejte se na stejnojmenný seriál - je perfektní.

20.04.2015 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Ze začátku jsem se této knihy strašně bál. Nevěřil jsem, že pan Kotleta vymyslí něco nového
na Zemském povrchu...a on vymyslel.
Tohle jsem přečetl jedním dechem a pak ještě jednou a než vyšla druhá kniha přečetl jsem to po třetí. Jednoznačně největší hodnocení.

19.04.2015 5 z 5

Rok parchanta Rok parchanta Warren Ellis

„Názory
Spidera Jerusalema
na volby chce číst každej.
Lidi na to čekaj od chvíle,
co ses vrátil.“

Tohodle třetího projektu tvůrců Warrena Ellise a Daricka Robertsona jsem se kurva bál. Nemám rád politiku ani politiky samotný. Ale protože je na tom vlastně Spider Jerusalem názorově skoro stejně, vydal jsem se touto cestou s nemalými pochybnostmi skoro radostně. Obsahuje sešity Transmetropolitan #13 až #18, ale sloupky na sebe ve své podstatě navazují a tak se jedná o celistvý článek. Prostě je to Rok parchanta v šesti odstavcích o politické atmosféře předvolebního Města.

Malá ochutnávka:
Píšu sloupek pro deník Slovo, který se jmenuje „Nenávidím to tu“. Nadšení z toho, že jsem ve Městě, už dávno vyprchalo. Teď mám nejasný pocit, že už jsem konečně dolámaný, stejně jako všichni ostatní. Všechny mé pocity jsou poslední dobou nejasné.

Spider Jerusalem dostane nový byt, novou asistentku a nový, politický úkol. VOLBY! Jsem rád, že minulé útoky přežila i jeho kočka Kočka, a i když, když spí, vypadá jak zdechlej sysel, je stejně miloušká. Stejně milá je i Yelena Rossiniová, Jerusalemova nová asistentka. Zatím má jen jeden pohled, a je dost nasranej, ale ona nám změkne. Dokonce i ztvrdne a je mnohdy nepříjemná. Ale asi to k ní patří. Zatím. Její akt plivnutí je docela záškodnický. O čem, že to píšu? Inu, je to jen na vás.

Citát: Co teď jako budeme dělat? V koupelně je pytel plnej prášků proti rakovině. Ňáký si vem. Cigára jsou na stole. Začni kouřit. Ode dneška budeš hulit jako fabrika. Všechny mý asistentky hulej. Makej! Máme před sebou fůru práce!

Mrazivá situace nastává ve čtvrtém sloupku tohoto článku. Má podnázev „Nenávist“. Velmi mrazivá je situace, kdy se Spider Jeruzalem rozhodne uskutečnit malou procházku Městem, Červenokostelím. Hrozivé a mrazivé je na tom to, že se k němu přidávají lidé. Děvky, dealeři, filmaři, muzikanti, tanečnice, devianti, polysexuální translidé, alkáči, smažky, editoři, Nová lůza . . . voliči. A to všechno protože je Spider Jerusalem magor, je to blázen a oni se jdou podívat, co má ten blázen za lubem. „Pojďte za mnou až do Pekla, vy zmrdi, jen pojďte . . .“ Silná scéna. Má to docela i brutální pointu.

Citát: Občas mám pocit, že nemám ani páru, co vlastně, do prdele, chci.

10.06.2024 5 z 5

Štvanice Štvanice Tom DeFalco

STAN LEE ...uvádí:
Peter Parker: Spider-Man #88-89
Spectacular Spider-Man #254-255
Sensational Spider-Man #25
Amazing Spider-Man #432

V příběhu „Kdo zabil Joeho Z?“ je zpět Norman Osborn jako Green Goblin. Údajně již mrtvej padouch se opět vrátil. (Proč nemohl prostě zůstat mrtvý?) A to je právě na Hachete sérii to nejhorší. Už snad po sté jsme se vydali cestou počátků. Mám pocit, že se Spider-Man moc nehýbe z místa. Jakoby se zasekl v čase a stále se opakující situace trochu zavání nudou. Naštěstí se tvůrci snaží, aby ty „opakované“ střety měli vždycky něco nového, aby měli čtenáři co říct a aby právě nenudily. V tom již zmíněném příběhu to jsou například nádherné tmavé barvy. A je vidět, že i povedená barva dokáže z již několikrát zažitého příběhu, udělat opravdu skvělý zážitek.

Citát: Nemůžeš se nechat rozhodit tím, že tvůj první zatčený má na sobě červenomodrý kostým. (Kdo zabil Joeho Z?)

Naopak Spectaculární Spider-Man mě skoro vůbec nebavil. Je to příběh o vzpomínkách. Ono nestačí, že se vrací mrtvý padouši, že se opakují střety, ale v příběhu Zoufalství! se Peter Parker ještě vrací do hlubší minulosti. Pravda, je to způsobeno mučením, které mu provádí doktor Angst, ale to nic nemění na faktu, že už zase jdeme zpět. Záhadnou postavou v tomto příběhu je doktorův pomocník, který si říká Sir. Čekal jsem od něj nějaké překvapení a on mě nezklamal. Avšak průměrný příběh...

Citát: Jediný způsob, jak přežít Peklo, je sám se stát Ďáblem. (Zoufalství!)

V Sensation Spider-Man #25 (Hurá do tance!) se zase zblázní všichni lovci odměn. Norman Osborn tu zvýšil odměnu za Spider-Manovi hlavu a všichni se můžou přetrhnout, jen aby byla odměna jejich. Spider-Man tu čelí dvojici hrdinů z Scarlet Spider (mě se neptejte, co to je, vědí snad jen tvůrci) a jména zjistíte v mém komentáři u samostatné povídky – tedy, teď se to mu tady říká „Části děl“. Navíc se tu objevuje smečka z Dallasu a pár dalších. Tohle je hodně akční, souboj za soubojem, síťo-střely se nezastaví a pavoučí smysl pro nebezpečí se stále ozývá.

Citát: Jsi toxický Osborne. Tvůj vliv je jako jed...poskvrní všechno, na co sáhneš... zničí všechno kolem sebe. (Hurá do tance!)

A aby tomu nebyl konec tak mě osobně vždycky dokáže dostat provázanost nejen mezi různými sešity, ale u napojení na úplně jiné série. Například Amazing Spider-Man #432 (Lovná zvěř) je pokračováním série Sensational Spider-Man a to konkrétně čísla #25, který je také součástí tohoto svazku. Velká vada však je fakt, že každý sešit píše a kreslí někdo jiný a tak se to jako pokračování ani moc netváří. Zatím co Todd Dezago to napsal ve vážnější tónině, pokračování od Toma DeFalca je prokláno spoustou ironických a vtipných hlášek. No, a pak to berte vážně...

Citát: Každé ráno zkouším létat, zatímco ty spíš. Jako pavouk sítě splétám, stoupám pořád víš! (Lovná zvěř!)

V sekci „Části děl“ u této knihy, najdete komentáře k samostatným povídkám tohoto svazku. Neváhejte a čtěte zde:
Vybral jsem také spousty citátů a vložil je daným tvůrcům na jejich profily. Při čtení toho díla jsem poslouchal první čtyři LP skupiny Iron Maiden. Štvanice na Spider-Mana je slušným svazkem různorodých, na sebe navazujících povídek, a já jsem si to celkem užíval. Mé hodnocení je 80% (motýlky ke komiksům nepřikládám)

Citát: Jen bych tě chtěl upozornit, že to „vzdej se nebo zemři!“ jsem myslel doslovně. (Štvanice)

23.05.2021 4 z 5

Y: Poslední z mužů 10 - Odpovědi Y: Poslední z mužů 10 - Odpovědi Brian K. Vaughan

Už pět let
jsem Beth neviděl.
Je to dýl,
než jsme spolu
chodili.

Hned na počátky jsem se musel zasmát. Amerika se snaží o samé tradice a uctívání a pak se smějou ostatním, když dělají to samé. A tak, když už jsme v Rusku, tak proč ne Lenin. Myšlenka, že Lenin je, ve své skleněné rakvi, nejzachovalejší muž světa mě rozesmála. Tedy, ano, je tu Yorick a možná pár dalších, ale i tak, je to celkem hrůzostrašná myšlenka, že všichni po naklonování budou ...Lenin :-)

Citát: Lenin? Ten z Beatles?

Prvních padesát stran tohoto komiksu se vůbec nic neděje. Jedna obrovská padesátistránková NUDA! Řeší se tu jen babský kecy a mužný slova. Skoro jako červená knihovna. Dalších dvacet stran je to to samé, jen k tomu přidali šukání. Fakt, lepší konec jsem si nemohl přát. Strašný. V tomto poslední svazku se snad každej zbláznil. Nic podstatnýho se vlastně až do Epilogu neděje. On je skoro poslední muž na světě a řeší takový kraviny.

Malá ochutnávka:
Nervi to tam tak! Teď jemně. To je ono, hezky pomalu.
Když do toho budeš bušit, bude to nanic, musíš na to šikovně.
Voilá!
Právě jsi vyháčkovala svůj první Evropskej zámek.
Úžasný, tak koukej mazat dovnitř.

Mám pocit, že tvůrci Pia Guerra a José Matzán v čele s Brianem K. Vaughanem, nějak moc konec mužů na naší planetě nepropracovali a konec příběhu pravděpodobně napsali jejich manželky. Celé se to tak krásně vyvíjelo, a až poslední dva svazky došlo k totálnímu zhoršení příběhu. Jen s velkým úsilím jsem to dočetl. Poslední díl je rozhodně tím nejhorším v celé sérii. Jeden a půl motýlka.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡ )
Ale zde to nejde vyjádřit konkrétně a tak jen jedna místní hvězda.

Citát: Pane jo. Mě z toho snad stojí.

15.01.2021 1 z 5

Holýma rukama Holýma rukama Miroslav Žamboch

BRZY MRTVÝ MUŽ:
„Bože, je to špalek masa,
jak na tři chlapy“!
BAKLY: Na dva, ani o kousek víc
– povídám.

Tohle by se mohlo zdát léty opotřebovaný příběh. Hlavní hrdina, v tomto případě Bakly se snaží zachránit mága a i s jeho rodinou. Pokud by se mu to nepovedlo, dostane se mág do špatných rukou. Libí se mi, že i tak do toho Bakly jde – je to vlastně jeho práce a tu chce vykonat ať to stojí, co to stojí. V tomto případě už má skoro namále. Ale i tak do toho jde i s holýma rukama.

Malá ochutnávka:
Bylo to teplé podvečerní slunce, stále hřejivé, ale bez kousavých zubů. Mám rád teplo, mám rád slunce, občas si připadám jako jeden z těch velkých ještěrů, které člověk může potkat v kamenitých pouštních vnitrozemí Kontinentu. Ve slunci si připadám silnější, rychlejší, prostě jako bych opravdověji žil.

Nejmrazivější na tomto příběhu je jeho vyvrcholení. Sluneční souboj s armádou lorda Varatchiho. Nejnebezpečnější soukromá horda těch nejlepších zabijáků. Vlastní plno zbraní, kuší, mečů a dalších zabijáckých předmětů. Proto jsem ocenil ten vtip, že to vše na Baklyho nestačí. Holýma ruka a úplně nahý se vrhne do boje proti mnoha násobné přesile. Další brutálně krvavý příběh, který mě nesmírně bavil.

Citát: Pokud ho nezabiješ, sám umřeš.

29.04.2020 5 z 5

Oko kyklopa Oko kyklopa Arnošt Vašíček

Podařilo se mi vyvinout přístroj,
který dovede přečíst celou zónu předurčení
a sdělit komukoliv na světě,
jak dlouho bude žít
a co ho ještě čeká.

Kniha obsahuje i dvě krátké povídky. „Muž, který se propadal“ a „Ztracená tvář“. Obě jsem umístil do kolonky „povídky“ u této knihy, napsal k nim obsah, komentář, přidal malou ochutnávku, citáty a hodnocení. Povídky najdete také zde:

Další velmi povedený román mistra Vašíčka. Hrůzný vynález, který vám může určit vaši smrt a vlastně celkově váš osud. Nebezpečná věcička, který změnila život hlavního hrdiny doslova v peklo. Po kouskách podávané informace zvyšují napětí v příběhu a ačkoliv se vám zdá hlavní hrdina v podezření, stejně mu fandíte. I čtenář pozná, že něco není v pořádku a nutí ho to dočíst co nejrychleji.

Citát: Netušil, že osud nejčastěji trestá člověka tím, že mu splní vše, co si tak toužebně přeje.

Dost mrazivá je i obálka knihy. Má jí na svědomí fotomontáž společnosti Profimédia a její kompletní rekonstrukci obstarala Daniele Janošcová. Jen neměly zůstávat ty řasy nad chybějícíma očima. Není to sice kresba ani ilustrace, ale i tak je na ní celkem pochmurný pohled. Oko kyklopa se na vás dívá uhrančivým pohledem a vy máte pocit, že se ztrácíte ve svém osudu. O osudu je i obsah tohoto skoro kriminálního případu. Postavy jsou věrohodné, prostřetí je už skoro na naší úrovni vědy a Oko kyplopa, jak se nazývá přístroj, který čte vaši budoucnost, je sestrojen na bázi mnoha věšteckých prognóz z hluboké minulosti.

Malá ochutnávka:
Umění předvídat budoucnost je staré snad jako lidstvo samo. Již na samém úsvitu nám známých dějin se objevují věštci a mágové, aby mocným tohoto světa zvěstovali, kterými řečišti se pravděpodobně bude ubírat tok nadcházejících událostí. Jejich proroctví se až podezřele často vyplnila, a to dokonce i v případech, kdy věštec riskoval nelibost a mnohdy i vlastní život a předpověděl žadateli o věštbu, kdy a jak zemře.

Tuto knihu, tento příběh jsem přečetl za jeden den. Je to trochu i tím, že má málo stran a dvě další povídky za příběhem, ale i tak je to spíš o tom, že se to lehce čte, nemá to nudné pasáže, příběh neustále pokračuje ve vývoji a dokonce i malé flashbacky na konci příběhu vás uspokojí a nejsou přítěží. Pro fandy Arnošta Vašíčka prostě nutností přečíst a pro ne-fandy, ale milovníky tajemných příběhů, mohu jen doporučit. Rychle se to přečte, zanechá to nějakou tu vzpomínku a nikoho neurazí.

Citát: Složku se svým osudoskopem zapálil... Nechtěl si číst v knize svého života. Chtěl ho žít.

27.04.2020 5 z 5

Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha druhá Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha druhá Kevin Smith

Ach, vy dolů shozeni!
Ach, vy nenarození!
Vy, kdož nosíte pekelné rohy!
Ukažte mi dnes ráno své vlohy!

Dvojice Smith a Hester jsou zpět. Je jasné, že ty černé hlášky, zvrácený sex a krvavé scény jsou dílem Kevina Smitha, který je tímto již znám a velmi populární. Zde se jedná o sešity #6 až #10 ze série Green Arrow. Opět je tu na konci svazku přidána povídka úplně z jiné doby. Jedná se o sešity #86 & #92 ze série Flash Comics z roku 1947 respektive 1948. Více k těmto dvou sešitům najdete v sekci povídky u této knihy.

Citát: Temnota neuznává mezinárodní hranice.

A nebyl by to Kevin Smith, který do příběhu nevnesl opět něco nového. Dialogy v první akční scéně jsou totiž básnickým počinek. Scénárista dialog zveršoval....a vyzní to velmi libě. „Pryč! Teď pryč buď, Etrigane! Ať člověk místo tebe stane!“ Pane Bože, nádhera. Vím, že s tím Bůh nemá nic společného, ale Kevin Smith se na jeho úroveň, na jeho výšinu, rychle dostává. Jeho další aspekt, náboženství, už dostal i do této série. Obrácený kříž na stěně příbytku Blooda je tomu důkazem.

Malá ochutnávka:
Protože pane, vy prázdný jste. Živé lidské tělo bez duše. Jak se to stalo, pro mě moc neznamená. Pro mě je důležité, že představujete hrozbu pro tuto sféru, stejně jako pro Peklo. Jste potenciální apokalypsa. Pokud by se vás zmocnil špatný...nebo ten správný démon, mohl by jste na tento svět vypustit nejrůznější hrůzy jen tím, že existujete....a to nemůžu dopustit.

Ovšem co je mrazivé a od Kevina Smitha velmi povedené, je vysvětlování Green Lanterna jak znovu oživl a jak dostal zpět Green Arrowa, který vlastně v předcházejících příbězích vybuchl i z letadlem nad Metropolí. Tohle není spoiler, to je jen konstatování příběhů, před tím, než se do série zapojil Kevin Smith, který slíbil, že Arrowa znovu vytvoří a způsobí jeho zmrtvýchvstání. A to se povedlo, ještě teď mám chlupy na celém těle v pozoru.....

Citát: Může vás těšit, že znovu zemřete jako hrdina, pane. Vaše oběť zachrání miliony životů.

Kresba opět podařená. Phil Hester, sice dokázal již napsat scénáře k několika komiksům, ale jako kreslíř je na tom líp. Jeho okna jsou stylová, snaží se měnit vzor na každé straně, ale při stejném dialogu zanechává vzor, aby nerušil čtenáře. Jakmi-le se změní scéna snaží se okna přizpůsobit ději. Najdete tu zde i celostránkové obrazy. Při čtení jsem poslouchal skupinu Metal Church a jejich dva nejnovější počiny Dammed If You Do (2018) a From the Vault (2020) Na konci tohoto pěti sešitového svazku jsou ještě vloženy dvě povídky ze série Flash. Dodal jsem k nim obsahy, komentáře a nějaký ten citátek. To vše najdete v sekci POVÍDKY u této knihy a nebo zde:

Citát: Zemře jako hrdina, ale i tak zaklepe bačkorama.

19.04.2020 5 z 5

Divoký hon Divoký hon Mike Mignola

To je dar od mé paní.
Dokud budeš
v ruce držet tento květ,
jsi neviditelný.
No to mě teda podrž.

Tady už se nad tím musí čtenář trochu pozastavit. Kresbu, veškerou kresbu, má na starosti a vytvořil jí Duncan Fegredo, stejně jako předcházející „Darkness Call“ (Svazek 8 v této sérii) . A vězte, že předmluvu k této knize má … Mike Mignola. Znamená to snad, že už ho Hellboy nebaví kreslit? Jsou to jen domněnky, ale kam tohle dospěje? V rukách Duncana Fegreda je Hellboy takový světlejší, nejsou vidět koutkem oka ty temné stíny a na všechno tak nějak svítí slunce. Je to rozjetá série, a tak to určitě vše dokoupím a dočtu, ale nejsem s tímto vývojem zrovna moc spokojen. Jak by řekl Hellboy – A sakra!

Citát: Chlapi, vy se mě snad pokoušíte dohnat k šílenství.

Tento příběh je druhý v trilogii. Prvním je již zmíněná Darkness Call – Temnota vábí, a třetím příběhem bude Bouře a běsy (svazek 12 a taktéž poslední v tomto univerzu). A v předmluvě k tomuto příběhu „The Wild Hunt“ (Divoký hon) se i sám mistr Mignola vyjadřuje (Přiznává) tak, že vlastně tuto trilogii od počátku nechtěl kreslit. Jak by řekl Hellboy – No do pr....!! Musím však přiznat, že pokud se tu veselejší kresbu Duncana Fegreda rozhodnete přijmout, prožijete další parádní Helboyovské dobrodružství.

Malá ochutnávka:
Nečetl jste žádné noviny? Neposlouchal rádio, ani nesledoval televizi? Dokonce si troufám tvrdit, že jste ani nebyl připojen k internetu.
HELLBOY: No, to jste mě dostali....
Takže si nejste vědom žádných zpráv o jistém dunění?

Dozvíte se tu o Hellboyovi víc, než v ostatních knihách. Je tu odhaleno i více z jeho poselství na tomto světě, co je vlastně zač, proč je tu a co mu vlastně osud do vínku udělil... Je to svým způsobem velkolepě pojatý příběh a má i několik dojemných okamžiků. Z tohoto příběhu jsem vybral sedm citátů a opět je vložil jak Mike Mignolimu tak sobě do profilu. Při čtení a prohlížení gotických obrazů jsem poslouchal powermetalovou skupinu Nightwish a jejich album Endless Forms Most Beautiful (2015)

Citát: A kdo je teď hlupák, ty osle?

24.12.2019 4 z 5