Terva Terva komentáře u knih

2061: Třetí vesmírná odysea 2061: Třetí vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Napínavý děj, vytříbený styl, hluboký humanismus a víra ve smysluplnou budoucnost lidstva. Vlastním knihu vydanou v roce 2001 společnostmi Kamarád a Práce. Tato kniha obsahuje několik krásných kreseb.

15.11.2015 4 z 5

Quentin Tarantino Quentin Tarantino Jim Smith

Tato kniha vám pomůže více pochopit tvorbu jednoho z nejlepších Hollywoodských režisérů této doby. Zjistíte tu, kde bere své nápady, jak vznikají dialogy, kde sehnat kvalitního herce do dané role a mnoho dalšího. Není to sice nějak zvláštně napsané, dílo se spíše zaměřuje na podstatu, než na kvalitu. Jo, dobrý, tak to byl zázrak. Můžem už jít?

15.11.2015 4 z 5

Cesta na Gateway Cesta na Gateway Frederik George Pohl Jr.

Tak nakonec jsem se rozhodl koupit poslední dvě knihy, abych tak završil celou ságu. Zjistil jsem, že na to stále myslím, a neodolám. Musím vědět, jak to pokračuje a jak to skončí. Formou povídek se čtenář dostává do dob prvních velmi nebezpečných cest, úžasných objevů a prožívá dobrodružství neohrožených průkopníků, kteří sledují činnost nezachytitelných Heecheeů.

15.11.2015 3 z 5

Conan: Hodina draka Conan: Hodina draka Robert Ervin Howard

Jednoduchá žánrová chuťovka, kterou klidně zvládnete přečíst ve vlaku z Prahy do Havl. Brodu. Kdo by neznal Conana a jeho dobrodružství. Tenhle příběh se nevymyká ani neodlišuje od ostatních. Upřímně, Conana mám raději zfilmovaného nebo komiksového. V této podobě jej nevyhledávám.

15.11.2015 3 z 5

Strážci Západu Strážci Západu David Eddings

Jo, jo, jo, jsou zpět - Garion, Belgarat a Pol, řečená Polgara. Další proroctví, další cesta při které bude hrozit ještě větší nebezpečí než při posledním cestování. Jedenáct let od smrti boha Toraka a Gariona varuje Orb před velkým nebezpečím. Dobrodružství začíná. Růže rozkvétá a pak opadá, ale její vůně trvají v mysli navěky. Krátký prolog a hned to začíná, žádné zdržování - tak hurá za dalším proroctvím. Malá ochutnávka: V Kamaaru, v jedné přístavní krčmě narazil Belgarat na starého přítele. Když pak přivlekl vousatého a do kožešin oděného Šereka do hostince, kde se ubytovali, Polgara po kymácejícím se námořníkem jen střelila zkušeným pohledem. "Jak dlouho se už zpíjíš, kapitáne?"...... Příběhy v této knize jsou rozděleny do kapitol nazvaných - Prolog, Aldurovo údolí, Riva a Alorie. Jak Belgariad tak i Malloreon mohu vřele doporučit.

07.11.2015 5 z 5

Klíče království Klíče království Joe Hill (p)

Známé klíče: Zjevný, Ozvěnný, Tudytam, Lebeční, Obojetný, Stínový, Gigantů, Nápravný, Animální (Zviřecí), Muzikální, Kožoměnný, Andělský, Filosofů a Herkulův. Tak je tu další dobrodružství z Klíčova a tamní rodiny Zámků. Tentokráte je barva výtisku bílá, páč se skoro vše odehrává v zimě. .....Napadá mě, že pro jednou je, do prdele, všechno skoro normální, a celkem se mi to tak líbí, napadá mě, že šíleností jsem už zažil dost..... Tak tohle není pravda, protože toto dobrodružství je ještě šílenější než to předešlé. Nejmrazivější a nejhezčí je kapitola třetí, nazvaná "Únor". Ta se velmi povedla. Útržky situací den po dni, kdy si čtenář (divák událostí) může dle svého vše doplnit, tak jak si myslí, že to bylo. Nejkrásnější a nejšílenější je obrázek a situace, která se odehrává 18. února - Vem si nůž, vem si nůž, nastal zábavy čas, vem si nůž, vem si nůž a do někoho ho vraž....... Děj se opět posunul, přibylo více otázek a také nějaké ty klíče, ale ještě není konec. Malá ochutnávka: ....ale je to mizerná čtvrť, celá ta oblast je stará, bílá, Irská, chudá a nasraná. Lidi tam mají na náraznících samolepky hlásající "Někde v Africe je jistě vesnice, která postrádá svýho idiota"......... Tak se připravte na další várku hororu a lásky, připravte si kapesníky, protože v tomto čísle NĚKDO ZEMŘE......... Na samotném konci opět najdete seznam již známých klíčů, nesmí chybět ani klasicky krásná ObrazÁrna, která je tentokráte velmi krvavá a jsou tu i nakreslené všechny známé klíče. Perfektní a vřele doporučuji. Pokračování ponese název: Hodinové strojky.

29.10.2015 5 z 5

Na bledém oři Na bledém oři Piers Anthony

Tento příběh mě fascinoval hned od první věty: To je smrt....... a tak smrtelně jsem se do něj začetl, až jsem byl zklamán, že končí. Naštěstí je v této sérii napsáno ještě čtvero příběhů a já věřím, že budou stejně kvalitní, jako příběh muže, který zastřelil Smrt. Zaneův příběh o smrti, lásce a věrnosti, je jeden z nejlepších příběhů, co jsem kdy četl. Novodobá fantasy mě nějak moc neoslovuje, ale dobrodružství, které napsal Piers Anthony v roce 1983 je fascinující a plné překvapení. Malá ochutnávka: Ty se nebojíš Pekla?............ Nebojte se, vy, kdož máte rádi velká dobrodružství do kterých se můžete vtělit i vám se něco podobného klidně může stát. Tak bacha na koho střílíte, když vám zazvoní u vašich dveří.

28.10.2015 5 z 5

Holomráz Holomráz Štěpán Kopřiva

Trilogie Wolrich & spol. byla kupodivu jen klasickým průměrem, možná lehkým nadprůměrem. Zato bonusové povídky vylepšily celkové hodnocení této knihy až na 80% Mě osobně Wolrich moc nesedl, hlavně svým jednáním a svým pohledem na svět - prostě mi to nesedlo. U dalších povídek jsem se křenil jak křen.

18.08.2015 4 z 5

Anály Heechee Anály Heechee Frederik George Pohl Jr.

Tak tohle mi nešlo. Čekal jsem pompéznější vyvrcholení a ono nepřišlo, tedy nepřiletělo. Skoro jsem se u tohoto příběhu nudil. Další knihu jsem již nekoupil. Strach z neznámého je veliký.

08.06.2015 5 z 5

Znamení z vesmíru Znamení z vesmíru Erich von Däniken

Jen takové doplňující údaje, možná z počátku trochu matematiky, pak lehce opakování a nejlepší je pátá a šestá kapitola. Co je pravda?

07.06.2015 4 z 5

Tvář plná násilí Tvář plná násilí Jimmy Palmiotti (p)

Brutální western z velice krásnou kresbou (Luke Ross a Tony Dezuniga) a břitkým dialogem (Justin Gray a Jimmy Palmiotti). Například obrázek z jedenácté stránky by se klidně hodil na velký plakát a šup s ním na zeď....a nikdy se neohlížet zpět.

12.05.2015 5 z 5

Terminátor omnibus: Kniha druhá Terminátor omnibus: Kniha druhá Alan Grant

Možná o malinko lepší výběr povídek, než v knize první. Ale celkově je to stále na těch 80 až 90%. Povídky nesou názvy: 1 - Lovci a zabijáci. 2 - Konec hry. 3 - Sebevražedná mise. 4 - Údolí smrti. 5 - Temná doba.

12.05.2015 4 z 5

...a to mi nemůžete udělat ...a to mi nemůžete udělat Jan Pelc

Příběh při jehož čtení budete neustále přemýšlet, jak to ten hlavní hrdina vlastně myslí. Na konci vám to dojde a budete překvapeni - možná - ...a to mi nemůžete udělat.

01.05.2015 4 z 5

...a výstupy do údolí ...a výstupy do údolí Jan Pelc

Má to něco do sebe, ale už to není psáno tím klasickým a zllidovělým humorem, která Jan Pelc použil v trilogii ...a bude hůř. I tak je to velmi zajímavá a lehce čitelná kniha.

01.05.2015 4 z 5

Celestinské proroctví pracovní kniha Celestinské proroctví pracovní kniha James Redfield

Víte co, já tomu nevěřím a proč? Protože jsem nevěřící, ale pro ty, co věří je kniha základem pro víru. Ale pozor je to jen pracovní kniha, tak ji zase tak moc nevěřte....Chodím jen po cestách, které mají srdce.....

29.04.2015 3 z 5

Na pomezí Na pomezí * antologie

Povídky nějak zrovna dvakrát nemusím, ale je tu jedna od Mistra Kinga a tak jsem si tuto sbírku zakoupil. Je to hodně neucelené, ale najde se tu spousty skvostů z těch 25 povídek.

29.04.2015 3 z 5

Město mrtvých I. Město mrtvých I. Miroslav Žamboch

Svůj svět si musíme zasloužit.

John Francis Kovář se vrací do své původní syrovosti. Po sérii knih napsaných převážně mladými spisovateli se k žezlu vrací Miroslav Žamboch a příběh hned dostává energetickou injekci.
John F. Kovář se vrací k základům své povahy, opět ho zajímají krásné ženy, znovu pije pivo a hlavně, vydává se na dalekou a dobrodružnou výpravu. Roste v něm nespokojenost s tím, že je jeho osud směřován okolnostmi, místo aby události ovlivňoval a utvářel on sám.

Malá ochutnávka:
Co to znamená, to k vašim službám? Jste pohřebák? Zeptal se JFK.
Muž se nad otázkou vážně zamyslel.
EH, už vím, co vás vede k této domněnce. Barva mého oblečení. Pořídím si výraznější kravatu. Jsem účetní.
Z berňáku? Opáčil JFK a pohlédl na revolver v přihrádce........

Jen dodám takový malý postřeh. Tento příběh má jen 96 stran. Dalších třicet stran je totiž zaplněno povídkou Miroslava Žambocha nazvanou Kněžna. Povídka ve své podstatě vůbec nemá co do činění ze sérií JFK a tak lze jen konstatovat, že je dodána, aby zaplnila místo do těch standardních 150 stran na jednu knihu.
Město mrtvých II. tak dostalo šanci na samostatnou knihu.
Nezdá se mi to moc fér, ale už se stalo.
Proto jsem také dal jen tři hvězdy, protože příběh zde není dokončen a tudíž se nedá hodnotit jako celek, ale jako jen příběh z města, kde se vlastně skoro celý odehrává.

Věci nejsou, jak se zdají. Co bylo uvězněno, nesmí za žádnou cenu ven. Za žádnou.

Z této knihy jsem vybral jen jeden citát, buď v ní žádný nestojí za citování a nebo jsou to staré a již použité výroky.

…..ukončil život svého drinku a odložil sklenici na zábradlí.

Povídku „Kněžna“ jsem zařadil ke knize, napsal jsem k ní obsah, komentář a dodal jsem samostatné hodnocení. Dal jsem jí...ale to si zjistěte sami.

…....................................TO BE CONTINUED.............................

09.05.2017 3 z 5

Strážce osudu Strážce osudu Michal Řeháček

Byl jsem na tento příběh velmi zvědav, když jsem zjistil, že Michal Řeháček napsal tuto knihu v osmé třídě základní školy. Napsat a vydat v tomto věku víc než povídku, to už něco znamená.

Má to samozřejmě pár vad a někdy je to lehce zmatené, ale jako celek je to rychlé, akční a čtivé.
Postavy jsou výrazné a M.Ř. s nimi umí pracovat. Kniha je vlastně příběhem dvou základních postav, jejichž děj se střídá v podstatě po kapitolách.
Velkým rušivým elementem je časté opakování jejich jmen. Například na stranách 22 a 23 je jméno Ivan (jedna z hlavních postav) řečeno (napsáno) dvacetšestkrát!!!!. Ve své podstatě je Ivan použit skoro v každé druhé větě. A to je jen dvojstrana 22-23. No prostě je tam přeIvanováno až mě bolela hlava.

Malá ochutnávka:
Výtah přijel během pěti vteřin a Ivan si na jeho podlaze sedl s počítačem na klíně.
Teď musím naprogramovat něco závratného, volal na sebe v duchu Ivan.
Ivane, na to teď nemáme čas, když bys chtěl něco vytvořit tak musíš utvořit částici po částici.
To teď nemůžeš udělat Ivane!
Ale co budeme dělat?!!! zakřičel Ivan..........

Druhá hlavní postava Kasimir má taky pár vad. Někdy jsem jeho počínání ne zcela chápal, ale pak jsem si řekl: Jde tu o dobrodružství a hravost a mládí. Musím však přiznat, že dobrodružství Kasimira se mi líbilo víc než to Ivanovo.

Ale mysl bývá unáhlenými závěry velmi často na omylu.

Michal Řeháček se teprve učí a měl dobrý start. Věřím tomu, že když na sobě zapracuje a dospěje, napíše něco závratného. Tedy pokud bude dále psát.

Nedá mi to a něco napíšu o ilustracích doprovázející tento příběh. Po zahlédnutí první kresby jsem se celkem zasmál, ale i lekl. Je to jen první dojem. Čím více kreseb uvidíte, tím víc se vám začnou líbit. Jsou zvláštní. Kreslil je švédský ilustrátor Viktor Saloranta. Možná by stálo za to vytvořit i komiksovou verzi tohoto příběhu. Formou kterou Viktor Saloranta kreslý, by tento příběh možná více ožil. Ale to byl jen takový nápad.

Jednoduchost příběhu potvrzuje i jednoduchost obsahu. Z knihy o Marsu sem horko těžko vytáhnul dva citáty. Michal Řeháček už je má na svém profilu.

CITÁT – Bylo mu jedno, zda zemře či ne.

29.01.2017 3 z 5

Pár kapek krve Pár kapek krve Vladimír Šlechta

Subjekt: Agent John Francis Kovář.
Statut: Ve službě.
Vyhrazení: Materiál nepřístupný lidem.

Vladimír Šlechta poprvé ve světě Miroslava Žambocha & Jiřího „Dědečka“ Procházky.
Abych řekl (napsal) pravdu, od pana Šlechty jsem četl jen Tajemství Morie a to mi moc nešlo. Vím, že rád bloudí ve světě LOTR a jiných magických planetách a tak jsem čekal něco podobného.
U Johna Francise Kováře už si čtenář zvykl na magii i čarování a tak by to nebylo zas tak velké překvapení. Pan Šlechta nezklamal a poslal agenta Kováře na cestu do světa LOTR Reality show. Ale aby to nebylo tak jednoduché přidal i cestování časem a časový paradox. Cesta tam a zpátky není vůbec jednoduchá, možná totiž ani nebude cesty zpět.
Příběh se řadí do kategorie vážnější s minimen humoru, ale o to víc se cestuje, bojuje a zachraňuje.

Malá ochutnávka:
Skoro mě dostali. Ve skutečnosti nebyli nebezpeční, ne pro mě s mým výcvikem a zkušenostmi. Kdyby na to přišlo, udělal bych z nich žrádlo pro psy a netrvalo by mi to ani pět pikosekund. Jenomže mě přechytračili. Obelstili mě.

Agent John F. Kovář tu není pro to, aby předváděl svou sílu. Má svůj přesně definovaný úkol a nebude jednoduché jej splnit. Romantické krajinopsaní už jsem tu jednou hodnotil, naštěstí není těchto vstupů moc a tak si čtenář nebude myslet, že čte nějakou romatíku. Naopak škála tvorů je celkem početná. Je tu elf, ork, půl ork, kouzelník a sem tam přijde i žena a to všechno množném čísle.

Naopak se mi moc nelíbil konec. Tak zvaný oslí můstek byl přímo příšerný a přišel jako blesk z čistého nebe. Strašně to zjednodušilo celé putování a čtenář zůstane jen se spoustou otázek.

CITÁT - Ta nešťastná politická korektnost, Kováři, ta váš svět jednou úplně zničí.

Kladem knihy je samostatný obal. Je to jedna z nejhezčích kreseb v této sérii. Obraz jsem si pojmenoval jako tento příběh a tak mohu napsat, že Pár kapek krve nakresli známý a skoro legendární Petr Vyoral. Ostatně, tento malíř a karikaturista se podílel skoro na všech kresbách této série. Ale tahle je opravdu nejpovedenější.

Nádherný je Epilog 2: Osamělá věž. Zde spisovatel Vladimír Šlechta krásně podchytil vznik a přikrašlování legend. Tak nějak vznikají kroniky.

Na místě tak vzdáleném, že se do něj z Johnova světa už nikdo nikdy nepodívá, stála v zahradě sirén osamělá věž.......

Materiál není určen do lidských rukou, mohl by ovlivnit deformace kauzality.

20.11.2016 4 z 5

Soumrak Camelotu Soumrak Camelotu Karolina Francová

Agent John F. Kovář se tentokráte dostává do Camelotu. A opět dokazuje, že je pravým opakem zlovolnosti a krutosti, že je ochotný riskovat vlastní život pro své přátele a někdy i nepřátele.
Tato mise se může jevit jako cestování do minulosti. Ale i když potkáme Artuše nebo Lancelota, věřte, je to další z mnoha paralelních světů.
Podobnost může být náhodná.
Trochu rozdílný příběh, než na které je fanoušek JFK zvyklí, ale je napsán s velkým citem a umem. Já byl velmi spokojen a Karolína Francová si určitě tento svět zaslouží.

Malá ochutnávka:
Nitro mu svíralo zlou předtuchou. Havrani zpívali píseň smrti. Otevírali brány onoho světa. Zvali mrtvé k poslednímu tanci, kroužili s nimi v divokém víru a vedli je k rozevírající se bezejmenné propasti, okovy jejich křiku je táhly k poslední pouti.

Jak už jsem si zvykl – John Francis Kovář prožívá prostě některé mise jinak, než nám jej Miroslav Žamboch osvětlil. Zde je JFK opět skoro bez humoru, je akční, mlčenlivý a nepije pivo. Příběh je lehce ponurý, magický a zároveň lehce čitelný.
Kdo se do tohoto světa, světa Lancelotu podívá, neztratí se a možná bude povýšen na rytíře.

Dobu může změnit i jediný skutek.

Do profilu paní Karoliny Francové jsem vepsal a mečem potvrdil deset záseků.
Hledej pod Camelotem v místnosti Citátů.

CITÁT - Sexuální magie, ta jediná dokáže přehlušit tep dravých instinktů a zabijáckou podstatu.

Poznámka: Materiál není určen do lidských rukou, mohl by způsobit deformaci kauzality.

15.11.2016 5 z 5