TinaBookBlog Online TinaBookBlog komentáře u knih

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Teď se zamyslete a řekněte si, co byste nechali zmizet ze světa. Otravný hmyz? Protivného souseda? Tričko, které už nenosíte? Určitě by každého z nás nakonec něco napadlo. Co když nám to ale ďábel neodsouhlasí? A nezměníme tím něco?
Hlavní hrdina se právě s tímto v příběhu potýká. Když nechá něco zmizet ze světa, ďábel mu prodlouží o jeden den život. Je totiž smrtelně nemocný a už mu moc času nezbývá.

Kniha mě velmi mile překvapila. Její forma sice není moc dobrá, což je přesně důvod, proč nehodnotím plným počtem hvězd. Obsah je ale něco úplně jiného. Pokud nebudete číst pouze povrchově a podíváte se do hloubky, objevíte něco skvělého. A pokud to autorovi dovolíte, donutí vás se nad některými věcmi zamyslet...

Knihu mohu opravdu doporučit! Má to hloubku...

08.08.2024 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Když jsem začínala tuto knihu číst, neměla jsem vysoká očekávání. Ve finále jsem byla velmi mile překvapena. Netušila jsem, že mě příběh Řeků, kteří utíkali před válkou a skončili v Československu natolik zaujme.

Příběh je napsán s citem a provádí nás po 70 let životem dvou dívek/žen, které se právě v Československu ocitly. Nečekejte nějaké dramatické zvraty, ale citlivý a poutavý příběh. Kniha se čte velmi příjemně a mohu rozhodně doporučit.

19.08.2023 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Tohle bylo teda něco! Od začátku až do konce napínavé čtení, i když místo trochu přehnané.

Místo zesnulého reverenda přichází nový (už tady budete lehce překvapení), má pubertální dceru, hromadu vlastních nevyřešených záležitostí a tajemství.
Jelikož se přestěhuje na malou vesnici, tak jak už to tak bývá, všichni vědí všechno, ale dělají, že nevědí nic. Téměř každý z obyvatel má ale také nějaká tajemství, která začínají postupně vyplouvat na povrch. Místy jsem se opravdu nestačila divit.

Autorka graduje napětí až do samého konce. Donutila mě k tomu, že jsem v knize už nevěřila nikomu a ničemu.
Na konci je vše vysvětleno. Takže za mě super!

08.08.2023 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Bohužel nesdílím stejně nadšení z této knihy jako většina. Nemohu říci, že by mě čtení nějak nebavilo, ale podle mě se jedná o knihu průměrnou.

Nesedl mi moc autorčin styl. Zpočátku většina vět je složena pouze z pár slov. Věty jsou strohé a holé, i když se jedná o období štěstí a blahobytu. Posléze je vše více rozvinuto, ale tento styl se stále objevuje.

Příběh sám o sobě je něčím zajímavý, ale ne úchvatný. Obdivovala jsem sílu Zuzany po návratu z koncentračního tábora. Zároveň jsem si ale neustále kladla otázku, proč se chová tak hloupě. Že by neměla na výběr? Zpočátku možná, ale později? Nemyslím si. Také jsem ji ale neskutečně litovala - tolik zklamání, bolesti a zrady...

07.03.2023 3 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Tak toto bylo něco! Mám takový dojem, že takto dobrou knihu jsem už nějakou dobu nečetla. Perfektní!
Jste vtažení do děje hned od první stránky a puštěni stránkou zakončující. Autor odvedl skvělou práci! Každá další stránka udržuje nebo stupňuje napětí a zvědavost. Žádná stránka není zbytečná nebo navíc. Vše je skvělé promyšlené. Rozhodně doporučuji! Nudit se nebudete.

24.02.2022 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Kniha z prostředí, ze kterého jsem ještě nic nečetla. Bylo to příjemná změna. Autorka v knize popisuje 8 let svého života na intru a v baletní škole. Když píšu 8 let, tak nečekejte nějaký hluboký duševní rozbor svého já, ne. 8 let je prováděno velmi krátkými kapitolami o kamarádech, alkoholu, drogové zkušenosti, utrpení a zlomeném dítěti.

Přeskakování z jednoho období do druhého je šílené. Jednou je jí 14, pak 16, pak zase 12, pak zase 10... No šílený. Vypadalo to, že autorka neměla žádný plán, co vlastně chce napsat, ale prostě psal vždy to, co ji napadlo.

Baletky jsou napsány v du formě, což přidává na vtáhnutí čtenáře do děje. Máte pocit, jako kdyby vám to vyprávěla kámoška u vína. Přesně tak jsem vnímala tuto knihu. Nebyla to pro mě kniha, ale pocit, že se mi někdo svěřuje. Můžu říct, že anotace teda hlásala o mnohem zajímavějším příběhu.

05.02.2021 3 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Moje teprve druhá kniha od Kinga a můžu říct, že čtení to bylo teda zajímavé. O čem teda svědčí i to, že jsem si říkala, že musím příběh dočíst, abych věděla, jak to dopadne. ALE nebyla to kniha, u které mi bylo smutno, když jsem na ni neměla čas, takže asi tak.

Každopádně, příběhy jsou zajímavé, čtivé a strašidelné. Obzvlášť, když se člověk zamyslí nad tím, že třeba takový Velký řidič nebo BD nebo jiný záporák z knihy, by mohl být Pepa z vedlejšího vchodu, ulice, vesnice. V každém z nás se skrývá cizinec...

19.09.2020 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nora je velmi nespokojena se svým životem a tak se jedné noci ocitne v Půlnoční knihovně. Může si zde vybrat jakoukoliv knihu svého života, který by chtěla zkusit prožít. Každý ze životů je jiný, kvůli předcházejícím rozhodnutím.

Jedná se o knihu se zajímavým námětem. Čtenář je velmi rychle vtažen do děje, protože se nechodí kolem horké kaše. Zároveň jsou zde velmi krátké kapitoly, které jsou teda převážně až příliš krátké na to, aby musely být pojmenovaný.
Kniha je napsána citlivě a jedná se o příjemné čtení, i když má hlavní hrdinka neustálé výčitky. Nicméně, vy už tak nějak prostě tušíte, jak to celé dopadne a už jen čekáte.

Knihu bych mohla doporučit jako oddechové čtení.

20.07.2024 4 z 5

Hluboký sníh Hluboký sníh Brian Freeman

V okrese Mittel, kde se mnozí znají, se jednoho dne ztratí Jeremiah. K případu je přivolána i FBI. Lidé si začínají pokládat otázku, zda jeho zmizení nesouvisí s vraždou před pár měsíci.

Zmizení dítěte není neobvyklá zápletka, ale v podání autora se z toho stalo něco opravdu zajímavého. Příběh je rozdělen do dvou částí - období zmizení Jeremiaha a 10 let poté.
Vyšetřování má hlavu a patu, informace jsou rozkrývány postupně, děj neuvěřitelně plyne.
Na vraha jsem měla několik tipů, ten poslední byl sice správný, ale absolutně mě nenapadlo, že to bude mít takové rozuzlení.

Knihu mohu rozhodně doporučit! Jedná se o velmi poutavý thriller.

02.06.2024 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Překvapivé.
Je to taková jednohubka, kterou rychle zhltnete. Děj je celkem uvěřitelný a napínavý. Četla jsem se zaujetím, ale trochu tomu něco chybělo, ale co, to nedokážu říct. Nicméně, v situaci Stephanie bych tedy rozhodně být nechtěla. Zprvu je vše ideální a pak se to začne neuvěřitelně s*át.
Celou dobu jsem se sama sebe ptala, jak to teda je a dělala nějaké své závěry. Konec byl pro mě absolutně nečekaný.

14.02.2023 4 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

4 povídky, které spojuje jedno a to strach. Strach lidí z neznámého, ale hlavně ze smrti, která čtenáře provází po celou dobu čtení. S tím si King skvěle pohrává.
Při čtení první a druhé povídky jsem se ze začátku trochu nudila. U třetí a čtvrté jsem byla vtažena do děje okamžitě. Během čtení jsem měla velmi nepříjemný pocit a nedočkavě čekala, jak to tedy nakonec dopadne.
V knize je nějaké to nadpřirozeno, ale pokud máte zálusk na horor, tak tato kniha nebude to pravé ořechové. Za mě ale mohu doporučit.

03.02.2023 4 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Původně jsem si do knihovny šla úplně pro jinou Kingovku, nakonec jsem se vrátila s touto a rozhodně jsem nesáhla vedle.
Starší čtení, které obsahuje více a trochu méně čtivé příběhy. Nicméně, rozhodně jsem se nenudila a četla s radostí. Při čtení některých příběhů jsem téměř ani nedýchala a čekala, jak to nakonec dopadne.
Nic není tak jak se zdá...

07.12.2022 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

O knize jsem se dozvěděla teprve až potom, co vyšel film, a to kniha vyšla už v roce 1965. Naštěstí jsem ale odmítla vidět film dříve, než si přečtu knihu.

Jedná se o hodně kontroverzní román, protože autor napadá a obviňuje Poláky z krutostí v době 2. sv. války. Kniha z tohoto důvodu nebyla v Polsku nikdy vydána.

Můžu říct, že v knize je spousta a spousta utrpení, ať lidských či zvířecích. Neustále jsem jen kroutila hlavou, ale nemohla jsem přestat číst. Autorův literární jazyk je skvostný. Toto jsou jedny z důvodů, proč je mi vlastně fuk, jestli je román autobiografický nebo ne. Což podle těchto a tamtěch, není.

10.08.2020 4 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Kniha je velice poutavá. V jednu chvíli si říkáte, že už je to všechno jasný, a že se už budete jen nudit. Pak ale příjde nový zvrat a potom zase další.

Nejprve jsem chtěla dát 4⭐, ale dílo mě nepřestávalo překvapovat. Určitě doporučuji. Nenechte se odradit začátkem.

01.02.2020 5 z 5

Na začátek bych řekla, že to není nijak ohromující dílo (ani jsem to neočekávala).
Kniha je dost chaotická, ostatně jako život Christiane. Pojednává o tom, co po celá ta léta, od vydání knihy My děti ze stanice Zoo, prožila a zažila - a sama říká, že jedinou dobrou věcí bylo narození syna. Posuďte sami.

O hodnocení jsem dlouho uvažovala... Bez pochyb jsem četla mnohem lepší knihy, mnohem lépe stylizované. Nevím, jestli novinářka chtěla co nejvíce zachovat autentičnost, a proto je kniha chaotická stejně jako vyprávění Christiane, ale podle mě to zde bylo trochu na škodu.

24.07.2019 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Ukázka toho, jak lidi ovládá strach a všudypřítomná propaganda. Jeden člověk dokázal mnohé, ale je těžké bojovat sám proti davu... Určitě stojí za to si přečíst a pokud možno v originále.

08.11.2017 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Velice silný příběh! Kniha je doplněna o výpovědi matky a jiných, a to dodává ještě větší emotivitu. Nemohu uvěřit, že toto vše je skutečnost... Po tolika šancích a pokusech, které se téměř zdařily začala v roce 2008 znovu fetovat a syn ji byl odebrán...

01.02.2016 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Zajímavá a smutná kniha.

01.03.2014 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Na začátku knihy se seznamujeme s tulákem Timem, který se usadí v malém městečku DuPray. Část knihy je tudíž věnována jemu. Najednou dojde ke změně hlavní postavy a my se ocitáme s 12 letým Lukem, který je unesen ze svého domova a ocitá se v ústavu plném dětí. Velká část knihy je věnována právě tomuto Ústavu, dětem, pokusem a nadpřirozeným schopnostem.

Velmi dlouho jsem naprosto nechápala, proč nás autor ze začátku seznámil s Timem, když v příběhu Luka nehraje žádnou roli. Poslední část knihy však tyto dva příběhy spojí.

Kniha sama o sobě má velmi zajímavý námět. Místy jsem se ale ztrácela a musela se ke čtení nutit. Hlavní postavy Tim a Luke mi byli velmi sympatičtí, obzvláště jejich bojovností.
Jedná se o celkem obsáhlou knihu, s překvapivým (na Kinga) koncem. Myslím si, že to stojí za přečtení.

17.05.2024 4 z 5

Škvíra Škvíra C. J. Tudor

Autorka si pro nás připravila 11 povídek, které původně neměly být vydány. Některé jsou více hororové, některé spíše sci-fi. Každá jednotlivá povídka je doprovázena krátkým úvodem o jejím vzniku.
Opět je zde cítit Kingův styl psaní, ale bez úchylností.

Tudor píše velmi poutavě, některé příběhy byly sice trochu slabší, ale jinak velmi kreativní. Mohu doporučit!

29.03.2024 4 z 5