TomHr TomHr komentáře u knih

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Většinou se donutím každou knihu dočíst, alespoň proto, abych zvěděl, jak příběh dopadne. V Tekutém písku jsem fakt nenašel nic, co by mě zhruba v polovině donutilo číst dál. Těch kůl keců bylo prostě příliš.

22.11.2019 1 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Autor splétá tři časové linky a zalidňuje detektivku spoustou postav, ale přesto je kniha čtivá, napínavá a příběh funguje. Vyvíjí se i vztahy mezi členy oddělení Q, zkrátka Složka 64 asi nepostrádá nic, co čtenář očekává od dalšího díla Adlera-Olsena.

02.10.2019 5 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

Mé druhé setkání se Stančíkovými hrdiny je stejně praštěné, osvěžující, zábavné, plné nadsázky jako v Mlýnu na mumie. Po Durmanovi se na scéně zjevuje opět netradiční hrdina, tentokrát skákací protinacistický odbojář Pérák, nazvaný podle vlastností svých dvou, vlastně tří údů. A zase krev stříká, končetiny létají vzduchem, vše kořeněné milostnými eskapádami, trochou mystiky, autorovou vynalézavostí a slovním humorem. I na faktografické vstupy jsem se vysloveně těšil, byť ze začátku mohly působit trochu rušivě.
Uznávám, že protektorát a odboj nebyla žádná selanka. Ale v podtextu knihy je znát pochmurnost okupace i poválečné části českých dějin, zejména v závěru to vystupuje na povrch.

02.10.2019 5 z 5

Ano, je to slabší než Stoletý stařík.
Ano, je to možná moc angažované, je tam Trump, Merkelová a tak.
Ano, čiší z toho autorův světonázor, je potřeba se přes něj nějak přenést.
Ale stejně je to knížka (spíš teda bichle) příjemná, humorná, která baví a nenásilně vtáhne do děje. A stojí za přečtení. A (čistě subjektivně) stojí za těch pět hvězdiček - prostě je přinejmenším srovnatelná s literaturou, která se mi v poslední době dostala do ruky.

24.09.2019 5 z 5

Vůbec se nedivím popularitě téhle knihy, asi nejen v mé sociální bublině se stala během chvilky fenoménem. Nový a nesmírně sympatický Forrest Gump bezděky zažívá eskapády, které bychom po stých narozeninách nečekali. Všecko je to kořeněné jemným humorem a hezky to do sebe zapadá, autor servíruje dějové zvraty s lehkostí a čtenář má pocit, že "jasně, tohleto se přece běžně stává". A navíc, coby fanda novodobých dějin, jsem si užil i ty historické vsuvky.
Na okraj: když se povede knížka, film zpravidla nestojí za moc. Ale i zfilmovaný Stoletý stařík je príma.

24.09.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Po všech těch severských detektivkách by člověk čekal, že celá Skandinávie už je vyvražděná, zbyli jen samí detektivové oplývající různými stádii podivínství. Nicméně Holger Munch je další originál. Jedná se o mé první setkání s jeho partičkou a musím říct, že jsem příjemně překvapen. Knížka má asi vše, co vyžaduje žánr detektivky, dobře se četla a děj odsýpal. Je na pět hvězdiček? Ale jo.

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Člověk se už nemůže ani v klidu zasebevraždit!
Ove je prototyp nerudného důchodce, takového toho co nadává na všechny a na všechno a dřív by se tohleto stát nemohlo. Anebo je to trochu jinak? Třeba je to jenom člověk, který má rád svůj klid a pořádek. Jo, je přísný, ale nejvíc na sebe. Jo, je malicherný, ale současně se dokáže rozdat. Jo, je nerudný, ale nikdy vás nepodrazí, je totiž rovný chlap. A svou ženu miloval až za hrob - to je obrázek, který postupně odkrývají retrospektivy.
Noví otravní sousedi ze zapšklého důchodce udělají príma chlapíka. Uznávám, příběh není moc originální (Gran Torino...). Čtenář tak nějak tuší, jak to celé dopadne. Ale stejně je to moc pěkná knížka, po které snad časem sáhnu znova, až mě přepadne chandra z toho, jak jsou lidi omezení.

20.09.2019 5 z 5

A mně se to líbilo. Pokud člověk nepřistupuje k téhle knížce s tím, že ho vystřelí z trenek, tak je myslím zaděláno na pár hodin příjemné zábavy se sympatickými hrdiny a sem tam nepřáteli.

20.09.2019 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Umně vystavěné město na Měsíci, včetně popisu různých technických řešení a vychytávek. Méně umně vystavěný děj, který je ale nakonec napínavý, takže laskavý čtenář odpustí nějakou tu nedotaženost.
Smířil bych se s tím, že hlavní postavou je sedmnáctiletá superhrdinka. Ale pokus o napodobení mluvy cool puberťačky působí vysloveně rušivě, se vším tím "vy víte jak to myslím". Méně (hlášek, vulgarismů...) by bylo více.

20.09.2019 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Krásným jazykem sepsaný příběh o tom, jak úzce je (nebo možná býval?) člověk srostlý s krajinou. Silná postava Hastrmana provází čtenáře staletími až do současnosti, nicméně tuto poslední část mohl si autor klidně odpustit.
Hastrman je knížka zvláštní, magická, navíc graficky vydařená. Nemusí nadchnout každého, ale nelze jí upřít jedno: čtenář ji jen tak snadno nedostane z hlavy.

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Enzo odjíždí na bretaňský ostrov, čtu a čtu... a jsem zase skoro ve Skotsku! Tahleta zasmušilá, deštivá, lezavá atmosféra, ta Mayovi fakt jde dobře. Navíc zajímavá stará záhada, do toho ještě zapeklitý osobní problém... a o dobré čtení postaráno!

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Vynikající sci-fi, taková ta klasika, která by neměla chybět v knihovničce milovníka žánru. Před nějakými dvaceti třiceti lety jsem hltal veškerou sci-fi literaturu, která se mi dostala do ruky. Po letech začne spousta příběhů a hrdinů splývat, to ale není případ téhle knihy. Dodnes si pamatuju na ten pocit, když jsem ji poprvé dočetl.

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Nečekaně originální a humorná lehce historická knížka s dadaistickým nádechem. Autor a jeho sympatický hlavní hrdina se neleká ani těch nejvýstřednějších požitků, natož pak bláznivých dějových zvratů! Vyzbrojen břitkým jazykem vyráží statečný komisař Durman přímo od Silomrdných sester zatnout tipec zlotřilci, ať už se jedná o anarchistu nebo prohnaného cukrobarona. A já vyrážím pro další Stančíky!

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Partička z oddělení vražd jsou machři se správně nabroušenými jazyky, šéfové jsou tupí a jenom škodí, stejně jako novináři, a do toho ty svině od trojpísmenkových! Ano, je to tak trochu schematické, ale nemůžu si pomoct, Dominik Dán prostě baví.

Studňa Studňa Dominik Dán

Sympatická banda vraždárska a jejich vtípky, vyšetřovací metody se zapojením hasičů a potápěčů, uvěřitelný příběh, do toho osobní život hrdinův... tentokrát všechno hraje a autor opět baví.

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Dánův styl mi hodně sedí a vraždárska parta je prostě sympatická. Knížce však ubírá na hvězdičkách, když autor zabrousí do politických vod. Navíc tentokrát je příběh tak nějak neukotvený a neuzavřený.

12.09.2019 3 z 5

Mucha Mucha Dominik Dán

Podnikatelský úsvit zkraje devadesátých let bylo podivné období, ale každopádně lepší, než předchozí socialistická realita. Mucha je navíc až moc zalita alkoholem a "vraždárskym" humorem, tím na ostatní příběhy z Nášho Mesta ztrácí.

12.09.2019 3 z 5

Noc temných klamstiev Noc temných klamstiev Dominik Dán

Tak nějak uvěřitelná kniha. Svižný děj, realistická detektivní práce, tentokrát ani přehršle vtípků a rádobyvtípků netlučou do očí. Pobavilo!

Pouhý stín Pouhý stín Karine Giébel

Do poloviny jsem čekal, kdy konečně hlavní postavu někdo zabije. Ale místo toho se do nekonečna střídaly nelogické citové výlevy, neorganicky kořeněné uměle zasazenými vulgaritami. Tak jsem přeskočil na konec, který moc nenadchnul; podle očekávání pachatelem není žádná z postav, která se nabízí na prvním a druhém místě.
Královna francouzského thrilleru? Tak to potěš koště.

12.09.2019 1 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Noční rychlík si razí cestu temnou skandinávskou krajinou. Ropná plošina v Severním moři bičovaná bouří. Čtenář si ještě více zaleze pod deku a těší se, přátelé, to zase bude jízda! A taky jo! Jenom se někde uprostřed knihy přesedá z kulervoucí horské dráhy na "strašidelný" vláček z odrbaného lunaparku, který působí spíš směšně než strašidelně.
Servaz hned ze startu přežil vlastní smrt. Škoda ovšem, že nepřežily jeho mozkové buňky. Následuje šňůra scestných rozhodnutí, doplněná některými logickými nesrovnalostmi. Autor si prostě vymyslel krajně nepravděpodobné finále, do kterého musel ty postavy nějak docpat. A transplantace v Hallstattu... co na to říct?
Nakonec jsem teda nějakou tu hvězdu dal - za dobře zvládnuté spisovatelské řemeslo.

16.07.2018 3 z 5