Tydvik Tydvik komentáře u knih

Pád výletního mola Pád výletního mola Mark Haddon

"Každý okamžik je kulka, které jste se dokázali vyhnout, každý okamžik je nevyužitá příležitost".
Tentokrát Mark Haddon zabrnkal na temnější strunu.
Jeho první povídková kniha dokáže být místy velmi neúprosná, mrazivá.
Obsahuje devět příběhů - devět různých a zároveň tolik stejných světů.
A je fantasticky napsaná. Nekáže, nepoučuje, nevysvětluje...ale vy stejně víte, co chce říct.

09.11.2017 5 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Líbil se mi nápad postavit děj celého románu na jednom obraze. Docela to funguje. Budiž, až na ten konec, který je už trochu přitažený za vlasy. Chvíli jsem se bála, aby odněkud nevyskočil James Bond a nezačal situaci rázně řešit. Tak naštěstí ne.
Co už jsem ocenila méně (ale to je asi můj osobní problém, uznávám) je fakt, že prostě feťáky ráda nemám, je mi úplně jedno, co je k tomu vede a nerada o nich čtu. Varování se ke mně dostalo pozdě.
V anglicky mluvících zemích kniha docela překvapivě vede žebříček nejčastěji nedočtených knih.
75 procent.

09.02.2015 4 z 5

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

a sakra...tedy s návykovými látkami zkušenosti nemám, ale po této četbě už si dokážu tu závislost naprosto živě představit. Nemluvila jsem, nespala jsem, odmítala jsem chodit do práce ( to mi samozřejmě neprošlo).
Zařekla jsem se, že v rámci prevence infarktových stavů začnu číst 4. díl až s časovým souběhem vydání dílu pátého. Jestli to vydržím, toť otázka...

07.03.2024 5 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Vyzkoušela jsem několikrát a zatím si nemůžu stěžovat - nejlíp se mi relaxuje u českých detektivek. Tedy u těch dobrých samozřejmě. Ano, je to i tento případ.
Členění hlavních postav podle tajemných/pohádkových bytostí na základě jejich charakterů je skvělý nápad, který hodně dobře fungoval. Příběh samotný si překvapivě, a ne úplně tradičně, vystačí sám, přirozeně se vyvíjí, policie netřeba.
Pokud už se objeví, tak vlastně jen někde na pozadí.
Drobné (drobounké) výhrady by se určitě našly, postupem času jsem si například vybudovala lehkou averzi na "dětské vlásky vonící heřmánkovým šamponem". Ale budiž, asi chápu, co tím autorka měla potřebu zdůrazňovat.
Tímto děkuji Magnesii Liteře, která konečně vzala na milost i jiné žánry a přidala celé tři nové kategorie. Tím pádem mi pomohla objevit hned několik nových knih, jejichž existence mi byla do té doby utajena - včetně této.
K nominaci gratuluji.

22.03.2023 4 z 5

Piknik na Hanging Rock Piknik na Hanging Rock Joan Lindsay

Líbilo. Mám ráda vše s pořádnou hutnou atmosférou…
Možná je škoda, že si do toho autorka nechala kecat a onen tajemný „Chapter 18“ byl nakonec z knihy vypuštěn. Líbil by se mi tam. Snad byl tenkrát opravdu příliš nadčasový.
Mimochodem, je to celé fikce, ale paní spisovatelka kolem toho velmi ráda mlžila a celou tou situací okolo „reálného základu“ se prý nadmíru dobře bavila.

19.10.2021 5 z 5

Sivý dym Sivý dym Ziemowit Szczerek

Geopolitická sci-fi. A tomu, že se jedná opravdu jen o sci-fi, v to pevně doufám.
Upozorňuji, že pokud je vám politika úplně, ale úplně cizí, je lepší se knize vyhnout. Ušetříte si čas a brblání.
Mě osobně tenhle autor baví - jeho naprosto šílený styl alá divočina všeho druhu a vše, co se za ním skrývá. Což je vlastně paradox, protože se sama považuji za bytost poměrně dost konzervativní; nějaké rebelské součástky se v mém mozku ovšem schovávají a někdy prostě dojde k jejich aktivaci a probuzení z hlubokého spánku. Jako v tomto případě například.
Žádný teroristický útok ovšem neplánuji, ani nic podobného, paniky netřeba, tak moc aktivované zase nejsou, stačí jen sem tam nějaká ta kniha jako tato, a vyřádí se na dlouho dopředu. Za mě tedy spokojenost.
A ještě přidám uznání překladateli; i když i s tou slovenštinou to byl chvílemi pro mě boj. Měla jsem knihu „v ruce“ (na monitoru) v originále, je to naprostý jazykový masakr a neskutečná výzva…možná i proto autorovi zatím příliš knih u nás ani na Slovensku nevyšlo, jen po jednom kuse. Je prostě tak nějak se vším všudy hodně svůj.

13.05.2021 5 z 5

Brambora byla pomeranč mého dětství Brambora byla pomeranč mého dětství Bohuslav Vaněk-Úvalský

Až na ten zahořkle působící konec, který je až takovou ponurou vizí budoucnosti, že nad jejím reálným naplněním nechci z pudu sebezáchovy ani přemýšlet a který oproti zbytku knihy působí jako trochu násilím naroubovaný kus z Orwella, to bylo čtení velmi vtipné (upravená elektronická verze z roku 2014).
Kdo by to byl řekl, že narodit se jako Husákovo dítě může mít i nějaké ty klady.
No a vida, při četbě téhle knihy to vážně výhoda je. Zažívala jsem takové to „to znám, to si pamatuju, no jasně!“
Často jsem se smála nahlas; a byl to smích zdravý a očistný.
Shrnu to stylem mluvy hlavního hrdiny: dobré, vtipné, líbilo.
Až na ten zmiňovaný konec, toho je mi líto.

18.03.2021 4 z 5

V sibiřských lesích V sibiřských lesích Sylvain Tesson

Milý deníčku, jsem alkoholik a abych se nerušeně mohl věnovat svému koníčku, vydal jsem se na půl roku do země alkoholu zaslíbené. Pití prokládám pozorováním sýkorky, poslechem praskání ledu a občasnou citací myšlenek jiných autorů.
Nic víc, nic míň.
Klobouk dolů, pane Tessone, prodat to ovšem umíte dokonale...

13.01.2021 2 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Málem jsem zapomněla, jak moc mám vlastně ráda klasickou anglickou duchařinu…
Děkuji této knize za připomenutí.
„Pobyt“ na Úhořích blatech mě víc než potěšil.
Ach, ta atmosféra…hraje zde hlavní roli a prostředí starého viktoriánského hororu je navozeno prostě skvěle.
Také postupné, mistrovsky budované napětí vzdává hold svému žánru.
Přijímám zcela bez výhrad.

26.03.2019 5 z 5

Žluté rukavice Žluté rukavice Helle Stangerup

To mě takhle koncem roku přepadla hrozná chuť na staré dobré detektivky.
A tahle tedy byla skvostná; taková finálová třešinka na dortu. Vlastně žádná třešinka, ale pořádná třešeň (tedy vlastně jabloň :-)). Zima, vítr, led, pocity hlavní hrdinky - vše vystiženo víc než dokonale. A já se chvílemi fakt bála...
Výborná věc, škoda, že prakticky zapomenutá.

01.01.2019 5 z 5

Samota Samota Andrew Michael Hurley

To máte jako s čokoládou. Ta hořká většině lidí co znám nechutná.
Stejné to bude i s touto knihou. Je prostě chuťově jiná, netradiční.
Mě nadchla svou atmosférou nejistoty, temným podtónem, který vyzařuje a vším tím, co zůstává nevyřčeno. Já hořkou čokoládu ráda.

02.07.2018 5 z 5

Tři ženy pod ořechem Tři ženy pod ořechem Václav Pankovčín

Malá velká kniha.
Minimálními prostředky dosáhla maximálního efektu.
Jak je něco takového (tedy popsat život tří generací žen a
sdělit vše důležité a podstatné) možné uskutečnit na pouhých 80 stránkách...neuvěřitelné.

29.04.2018 5 z 5

Kouzelné ... :-)

28.02.2014 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Stará dobrá klasická detektivka. Ze začátku je tempo malinko pomalejší, následně se ale slušně rozjede. Rozhodně to stojí za to.
Harryho Pottera jsem nečetla, takže můžu hodnotit zcela bez očekávání či předsudků.
Mě se moc líbila. Za čtyři a půl hvězdičky.

30.01.2014 4 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Tak námět opravdu výborný je. Popisy policejní práce zaujmou.
Problém je pro mě styl a forma psaní.
Dialogy jako by v některých částech psal robot, natolik jsou neživé, mechanické. Občas jsou přehnaně spisovné a ve výsledku tak nepůsobí zrovna dvakrát věrohodně.
Policisté se různě šklebí a kulí oči, nebohé matky úpí. Trochu to šustí slohovkou.
Věčná škoda, vážně.

30.03.2023 2 z 5

Sluneční hodiny Sluneční hodiny Shirley Jackson

Cynismus, černý humor, ty nejúžasnější dialogy, jaké jsem měla čest poslední dobou číst, sarkasmus - to vše najdete v tomto dozajista metaforickém dílku o hrstce "vyvolených" tam za zdí.
Shirley, tys musela být čarodějnice...

27.03.2023 5 z 5

Největší lekce dona Quijota Největší lekce dona Quijota Štěpán Kučera

Autor si rád půjčuje cizí postavy a čerpá z cizích děl, pak umně (velmi umně) všechno různě splétá, proplétá a uzlíkuje. Zatím mu to docela dobře funguje…ve všem, co jsem od něj četla.
Zmínka o přerostlých želvuškách mi dokonce intenzivně připomněla Star Trek.
Bylo to čtení zajímavé, obohacující, zábavné (smysl pro humor rozhodně nechybí - takové to lehké pousmání), a ony drobné výhrady, které mi občas přicházely během čtení na mysl, si nechám pro sebe.

17.02.2022 4 z 5

Oslněni světlem Oslněni světlem Jakub Żulczyk

Thriller hutný a těžký jako duchna, zpod které se skoro nemůžete dostat ven.
To je míněno jako kompliment, i když to tak možná nezní.
Jeho kvalit jsem si vědoma a oceňuji je.
Nicméně se přiznám, že v mém letošním pomyslném a soukromém souboji dvou polských thrillerů a dvou Jakubů, kteří je napsali, dávám přece jen přednost Szamałkovi (a jeho Ať se rozhodneš jakkoliv). Je mi tak nějak přízemně bližší :-).
Ale navzdory tomu, že nakonec hodnotím čtyřmi, doporučuji všemi deseti.

10.12.2020 4 z 5

Tvrdohlavá stvoření Tvrdohlavá stvoření Aimee Bender

Tak teď bych hrozně ráda napsala cosi duchaplného, krasného, inteligentního, co by dokonale či alespoň částečně vystihovalo tuhle knížku...
No nenapíšu, neumím. Je tam prostě NĚCO. Něco je skryto v těchto podivných povídkách, které se mě dotkly; některé více, některé méně, ale každá z nich po sobě něco zanechala.
Tak alespoň takto: Message received and understood.
Jazykovým puristům se za užití angličtiny omlouvám, ale česky to zní fakt blbě.

28.08.2020 5 z 5

Dveře Dveře Magda Szabó

Tak jsem dospěla k názoru, že jsem asi chlap nebo co...
Protože já těm dvěma dámám opravdu nerozuměla, nechápala jsem je, nesoucítila s nimi, nad jejich výlevy emocí jsem kroutila hlavou.
Jedna je děsně divná a druhá je... řekněme labilní umělkyně.
A já mezi nimi, s nimi, jsem si připadala jako z jiné planety.
Asi mi k pochopení chybí pár kapek horké maďarské krve...asi jsem příliš seversky pragmatická.

09.08.2020 3 z 5