ujira ujira komentáře u knih

Bez poslední kapitoly Bez poslední kapitoly Josef Knap

Přestože psáno dnes již téměř archaickou češtinou, zrcadlí se ve vzpomínkách autorův básnický styl, jemný a čistý jazyk a dobrý postřeh, který popisuje osoby, blízké autorovi s něhou a láskou.

27.05.2022 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Mawer má slabost pro Česko a v tomto příběhu z r.1968 nabízí pohled na jeden z milníků české historie nejen zevnitř, ale i z venku. Postavy britských studentů, kteří se rozhodnout zajet do Česka stopem podívat na ,,socialismus s lidskou tváří,, ruských umělců, kteří hledají cestu, jak přes Česko uniknout na Západ, britského úředníka na velvyslanectví a jeho okouzlující české přítelkyně, mezi nimiž se rodí hluboký vztah, na pozadí okupace sovětskými vojsky je dobře rozehraným a zajímavým románem.

26.05.2022 4 z 5

Tržiště Tržiště Petr Hugo Šlik

Velmi zajímavá, dobře napsaná, mladá, šťavnatá próza.

25.05.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Silný příběh, vycházející z málo známé tragédie válečné lodi Wilhelm Gustloff, která převáží uprchlíky a je torpedovaná sovětskou ponorkou. Osudy hrdinů, které spojuje snaha o záchranu života na konci druhé světové války, ale také skrývání životních příběhů, různá ochota pomoci druhému, jsou hlavními motivy čtivé knihy.

24.05.2022 5 z 5

Hotel Pastis Hotel Pastis Peter Mayle

Příjemné, nejen letní čtení, lehce humorné, lehce napínavé, lehce romantické, lehce cyklistické, prostě takové,, francouzsky,, šik. A přitom z péra britského autora o britském hlavním hrdinovi.

23.05.2022 4 z 5

Interhelpo Interhelpo Jaromír Marek

Je až dojemně smutné, jak některé ideje dovedou člověka oblbnout a některé -ismy společnost zmanipulovat. Bohužel i zde platí, že zkušenosti jsou nepřenositelné a dějiny si musí každý prožít sám.

20.05.2022 3 z 5

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Velmi dobře napsané povídky, některé náměty lepší, jiné obyčejnější, ale celkově to dokládá autorovo velké umění vypravěčské.

19.05.2022 5 z 5

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

I literaturu faktu lze psát čtivě, ale pan Stehlík to bohužel neumí. Je to suchý popis historické události , životopis seskládaný sice poctivě, leč fádně. Nemá to náboj ačkoli Kubišův životní příběh je tak nabitý.

18.05.2022 2 z 5

Žít a nechat žít Žít a nechat žít Hendrik Groen

Čím jsem starší, tím víc Hrdinovi Groenova románu rozumím. Žít a nechat žít se stává i mým mottem. Docela zajímavá rozprava o smyslu stárnutí a hledání si vlastní cesty. Západní společnost stárne a potýká se s deziluzí reklamních výzev po aktivním stáří, po odchodu do důchodu už toho moc nezbývá a to i za předpokladu, že je člověk nezávislý a relativně zdravý.

14.05.2022 4 z 5

Sám proti zlu Sám proti zlu Pavel Kosatík

O Přemyslu Pitterovi jsem už něco četla a zhlédla jsem také výstavu o tomto pozoruhodném českém, velkém člověku. Z Kosatikova zpracování mne nejvíce oslovil Pitterův pedagogický moderní a nedoceněný přístup k dětem a mládeži.

09.05.2022 4 z 5

Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Mark Galeotti

Zajímavá studie ,Putin znovu překvapil, nebude to tím, že je to psychopat?

09.05.2022 3 z 5

K cestopisům si hledám cestu a díky Ziburovu vtipnému způsobu a schopnosti zachytit hluboké moudrosti a postřehy z cest, krásu přírody i krásu lidskou, se na cesty vydávám s tímto autorem ráda.

06.05.2022 4 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

Drsně krásné, odpudivě poetické, melancholicky veselé, krátké literární diamanty.

30.04.2022 4 z 5

Poslouchala jsem audioverzi a kniha mne strhla, poprvé tématem - o využívání drog v německé armádě jsem doposud neslyšela, podruhé obsáhlostí informací, které autor musel prostudovat a sehnat, potřetí zajímavým zpracováním, jež knihu povýšilo na thriller.

29.04.2022 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Poslouchala jsem audioknihu a dobře jsem se bavila, námět výborný, ale souhlasím že to není žádný literární poklad.

27.04.2022 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Silné a aktuální téma. Chápu matku a její odpor proti zbytečným obětem, matky by válku nikdy nerozpoutaly, a chápu potřebu obrany vlasti.

27.04.2022 5 z 5

Továrna na absolutno Továrna na absolutno Karel Čapek

Poslech audioknihy mne zaujal, čtení by bylo asi náročnější. Téma velmi neobvyklé, inu pan Čapek je mistr.

27.04.2022 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Děsivě aktuální drama.

26.04.2022 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Trochu přibylo romantiky, ale detektivnímu příběhu to napětí neubralo, znovu dobrý námět, Luc byl sice upozaděn, aby Ava a ostatní vyšetřovatelé dostali také prostor. Zatím si autorka udržuje velmi dobrou úroveň knih.

26.04.2022 4 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Miloš Urban je opravdu zajímavý autor a každá z jeho knih, které jsem četla něčím výjimečným upoutá. Tentokrát je to rodinná historie v kulisách staré Libně a rozvíjející se automobilky Praga. Bohatý životní příběh, vyprávěný hlavní postavou Bertoldem. Krásné počtení a působí velmi pravdivě.

17.04.2022 4 z 5