vercas945 vercas945 komentáře u knih

Musím jít dál Musím jít dál František Lízna

Babička mně několik let kupovala jako dárky knihy z katolických vydavatelství... A tato byla před patnácti lety jedna z nich a asi jediná, která mě zaujala a průběžně si v ní celé ty roky listuji, případně ji čtu znovu. První kniha, s tématem pěšího putování. Od té doby jsem jich přečetla už dost, ale sama jsem pořád nikam nevyrazila, ale věřím, že to přijde :-)
Knihu rozhodně doporučuji, velmi dobře popisuje pouť do Compostely, jak po praktické stránce, tak samotný příběh p. Lízny. Musíte samozřejmě počítat s tím, že autor byl kněz a jezuita, a proto se zaměřuje třeba i na to, jak jsou v které části jeho poutě udržované a otevřené kostely apod., ale myslím, že to k němu zkrátka patří.

12.04.2022 5 z 5

Poutník – Mágův deník Poutník – Mágův deník Paulo Coelho

Knížku jsem četla s nadšením, spousta myšlenek mě hodně oslovila (ono hodně knížek člověku přijde do ruky zrovna v té správné chvíli, kdy je člověk potřebuje..), ale samotný autor = hlavní postava mě občas trochu štval :-)

17.03.2022 5 z 5

Operace Stonewall Operace Stonewall Jiří Šulc

Další z knih Jiřího Šulce, kdy se nemůžete dočkat chvíle, kdy budete pokračovat ve čtení. Oproti ostatním (kromě Mostů do Tel Avivu jsem už četla všechny) je hodně zaměřená na fakta, ze soukromí hlavních hrdinů se objevují jenom střípky a myslím, že ze všech autorových knih má tato kniha rozhodně nejméně ženských postav :-) Pro mě jsou to trochu nevýhody v tom, že za nějakou dobu si budu děj hůř vybavovat, ale zase co se týče samotné Operace Stonewall, dostanete opravdu výborný a čtivý popis akce bez zbytečné vaty a domyšlených zápletek, a to také vysoce cením.

04.03.2022 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Opravdu jsem nečekala, že knihy od K. Klostermanna by mohly být až tak čtivé.. Až jsem někde narazila na pochvalnou recenzi a rozhodla se, že si od něj zkrátka něco přečtu. Ze světa lesních samot jsem víceméně náhodou vybrala v knihovně z police a přečetla nadšeně za dva dny. Styl, jakým je kniha psaná, je opravdu čtivý. Děj je poutavý, i v té šumavské nudné, těžké zimě, stále postupuje dál. Stejně zajímavé jsou i popisy přírody a živlů. Život v těchto končinách byl ale opravdu těžký, takže se nejedná o lehkou zábavnou četbu, ale o popis života v těch nejodlehlejších krajích Šumavy v druhé polovině 19. století, což byla docela síla.
Až po přečtení jsem si jako bonus uvědomila, že se mi kniha hodí i do výzvy :-) A vlastně by se dala použít hned na několik témat.

27.02.2022 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Kniha od autora a z prostředí a období, které běžně ve své četbě moc nevyhledávám. Ale i s ohledem na to stojí za přečtení. Některé části se četly snadno a bavily mě, především retrospektiva jednotlivých postav. Aktuální myšlenkové pochody, především hlavního hrdiny, až tak zábavné nebyly, takže mi četba trvala o něco déle, než jsem zamýšlela, a ke konci jsem občas mírně přeskakovala. Každopádně jsem ráda, že jsem dočetla až do konce, i když než se pustím do dalšího Kundery, bude to asi chvíli trvat.

14.02.2022 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Spoustu let se mi do Orwella nechtělo, měla jsem pocit, že to není můj šálek kávy, ale díky výzvě jsem zjistila, že to byla velká chyba a myslím, že to nebyla poslední jeho kniha, kterou přečtu. Stručně, jasně a čtivě vystihl podstatu totalitního režimu a bohužel si tam asi každý najde něco, co zná i ze současnosti. Mě například "zaujala" přísně dobrovolná práce v neděli odpoledne a kdo se jí nezúčastní, bude mít následující týden poloviční příděl stravy..

04.12.2021 5 z 5

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale šlo spíš o můj subjektivní dojem - od mé oblíbené autorky se mi to zdálo krátké :-) Ale v rámci žánru (novela v dopisech) je to povedené dílko, charaktery jsou dobře vykreslené, děj rychle postupuje a o dalších osudech všech postav se také něco dozvíme.

18.11.2021 4 z 5

Poslední zastávka Peklo Poslední zastávka Peklo Luděk Kubát

Jedna z českých detektivek, které člověk přečte během jednoho, dvou dnů.. V podstatě taková, jakou jsem ji čekala - pro mě oddechovka, zajímavé české reálie, tipovačka pachatele :-) Ale asi bych uvítala trochu větší zdůvodnění motivu pachatele.

30.10.2021 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Další výborná kniha od pana Šulce, kterou jsem přečetla. Na mě možná ještě o trošku víc zapůsobili Zrádci, ale rozhodně na pět hvězdiček obě. Tady velice oceňuji, jak autor zvládl zapojit opravdu velké množství postav, aniž by se člověk ztrácel (a pokud je někdy nejistota, člověk může zalistovat na seznamy osob v závěru knihy). Myslím, že jsou autorovy knihy výborný způsob, jak si osvěžit nebo přiblížit historii naší země a zároveň si ji i zapamatovat.

28.10.2021 5 z 5

Skalpel, prosím Skalpel, prosím Valja Stýblová

Zajímavý pohled do života špičkového chirurga, jak do jeho pracovního, tak i osobního života. Hodně mě bavila postava Jitky, manželky hlavního hrdiny. K páté hvězdě mně trošku chyběla výraznější dějová linie, nějaká "třešinka na dortu". Ale i tak rozhodně stojí za přečtení.

17.10.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Nemohla jsem se odtrhnout, 600 stran a přečteno jako nic.. Vůbec se nedivím vysokému hodnocení tady, naopak mě moc potěšilo, že jsou z knihy i ostatní nadšení jako já. Propojení historie a fiktivních postav je opravdu vynikající.

30.09.2021 5 z 5

Za mě třetí kniha o PCT, po Divočině, která se mi líbila hodně, ale je už možná víc román než cestopis, a po knize Moniky Benešové, která je zase hodně osobním příběhem.. Takže z těchto tří rozhodně kniha, která se PCT věnuje nejvíc. Samozřejmě ze svého pohledu, ale autorka je sympatická, trochu praštěná a ne ve všem bych s ní souhlasila (výběr hudby třeba :-D ), ale celkově se mi kniha četla dobře, bavila jsem se u ní a je rozhodně inspirativní, jak si autorka přála. Super byly i doprovodné fotky.

22.09.2021 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Janu Eyrovou jsem v rámci povinné školní četby nestihla, ale vždycky jsem se těšila, až si ji přečtu. Několikrát jsem narazila na přirovnání ke knihám Jane Austenové a tu mám opravdu v oblibě. Ale bohužel jsem zklamaná. Ne že by příběh nebyl zajímavý, ale styl vyprávění mi zkrátka nesedl. Neustále jsem se dívala pár stránek dopředu, kdy konečně nastane nějaký zvrat nebo skončí zdlouhavý rozhovor/popisná pasáž apod. Na svou dobu to byla určitě jedna z hodnotnějších knih, ale pro mě je zkrátka rozvleklá a jaksi naivní.

16.09.2021 3 z 5

Anička a Velikonoce Anička a Velikonoce Ivana Peroutková

Stejně jako předchozí knihy ze série se nám i tato moc líbila, ale za ta data dávám o hvězdičku méně. I naše šestiletá dcera ví, že Velikonoce jsou dříve v dubnu, případně i na konci března (zásluhu na tom má, že se o Velikonocích narodila jako malý Štěpánek) a 30. dubna jsou čarodějnice, což by na vesnici určitě nezůstalo bez povšimnutí.

29.08.2021 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Od autorky se mi moc líbila i Než jsem tě poznala, ale tato kniha se mi díky historické zápletce trefila do vkusu ještě víc. Byly chvíle, kdy jsem se od ní nedokázala odtrhnout.

02.08.2021 5 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Tato kniha na mě v knihovně čekala - přišla jsem do knihovny poslední den akce "Rande s knihou naslepo" a jediná kniha v kategorii čtení pro všechny byla pořádná bichle, po chvilce váhání jsem se rozhodla to s ní zkusit a doma se z ní vyklubala tato kniha. Kniha, na kterou jsem četla po jejím vydání recenzi, která mě moc zaujala, ale zapomněla jsem si poznamenat titul a autora...
Jsem z ní nadšená, i když některé delší úvahy jsem občas procházela jen zběžně, ale rozhodně nevynechávala! Nikdy člověk dopředu neví, kde se objeví zajímavá myšlenka nebo zmínka, která je důležitým vodítkem pro další vývoj příběhu. Někdy jsem měla pocit jako při čtení detektivky bez zločinu :-) Některé zajímavé myšlenky si plánuji ještě před vrácením knihy vypsat - za všechny: "Často se bojíme něčeho, protože se bojíme něčeho jiného."

02.08.2021 5 z 5

Instantní macecha Instantní macecha Patricia Caliskan

Vyrazila jsem do knihovny pro pruhovanou knihu do výzvy a tato byla nejblíž dveřím a vypadala docela čtivě. Očekávala jsem oddychové vtipné čtení. Co se týče smíchu, tak ten vlastně nepřišel, i přes slibné recenze na konci knihy. Co se týče čtivosti, ze začátku jsem byla dost zklamaná, ale když jsem se začetla do děje, nakonec mě zajímalo, jak se příběhy jednotlivých postav vyvinou. Ale asi bych jako oddychovku doporučila jiné knihy..

11.07.2021 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Zajímavá kniha, dobře se čte, děj do sebe hezky zapadá.. Ze začátku jsem měla občas problém vyznat se v německých jménech, ale to trvalo jen pár kapitol. Trochu mě zklamaly poválečné kapitoly, částečně obsahem a částečně i stylem psaní, který mi nepřišel tak propracovaný jako ve zbytku knihy, proto dávám čtyři hvězdičky a ne pět.

23.06.2021 4 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

Další kniha od pana Šulce, od které jsem se nemohla odtrhnout. Dozvěděla jsem se zase něco nového, o akci jsem dosud nic nevěděla. Velmi pozitivně hodnotím i doslov, kde se čtenář dozví, co v knize byla skutečnost a co fikce, a navíc i něco o dalších osudech některých hrdinů.

03.06.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Dalo by se napsat "jen" historický román, romantika.. V knize není popsána žádná důležitá historická událost, nic moc převratného o období, ve kterém se odehrává, se tam nedozvíte, ale dobrá spisovatelka toto pro svou knihu vůbec nepotřebuje. I když děj je poměrně jednoduchý a hodně z děje se dalo vytušit i dopředu, kniha vás neustále láká k sobě, dokud ji nedočtete :-) A musím říct, že už se mi dlouho nestalo, abych se tak dokázala vžít do pocitů hlavní postavy. Takže za mě úžasné oddechové čtení a v kombinaci s krásnou obálkou jasných pět hvězd.

20.05.2021 5 z 5