Vidlička Vidlička komentáře u knih

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

(SPOILER) Skvěle a čtivě napsáno. Všechny ty obrozenecké postavy z učebnic získají najednou živost a charakter (pro mě obzvlášť Borovský, Čelakovský a Palacký). Ale! Od Otíka jsem čekala víc záhad, tajemna a mystérií než jen sny a samomluvu, to je ale vždycky tak, že když se na nějakou knížku moc těšíte, tak malinko zklame. Proto jen čtyři hvězdičky, ale za přečtení určitě stojí!

06.08.2021 4 z 5

Dějiny čtení Dějiny čtení Alberto Manguel

V životě by mě nenapadlo, jak mnohými úhly se dá na čtení nazírat! Autorova láska ke knížkám a čtení, dýchající z každé stránky, konvenuje každému z nás, kdo to má stejně. Moc moc pěkné, chytré a pro knihomoly povinné.

03.05.2021 5 z 5

Vara Guru Vara Guru Jan Křesadlo (p)

Opet perla! Jinak to Kresadlo asi ani neumi. Prekrasna takmer prvorepublikova stylistika, znalosti, moudrost a hlavne neuveritelnej pro me moc blizkej smysl pro humor vykresava v mem mozecku trochu zavisti, ze takhle psat nikdy umet nebudu, ale hlavne gejziry jisker smichu a obdivu. Mym vara guru se od ted stalo Kresadlo!

10.01.2021 5 z 5

Hostující profesoři Hostující profesoři David Lodge

Anglická sranda jak má bejt, jen mě by víc bavilo, kdyby to bylo především o zmatené univerzitě a ne o zmateném sexu... Ale další díl si dám určitě.

10.12.2020 3 z 5

Clementine Churchillová - žena velkého muže Clementine Churchillová - žena velkého muže Joan Hardwick

Autorka Churchillovým pěkně vyprala prádlo! Ale fajn, aspoň je vidět, že i uznávaní a všeobecně ctění lidé jsou stejný zoufalci jako my fšichňy.

Ale co mě zajímá u životopisných knih je, jak ti autoři vypátrali, co si ty osobnosti mysleli, jak došli k určitým závěrům atd. To jim lezli celý život s notýskem za šosem? Tady konkrétně autorka asi popustila uzdu svému obdivu k paní Ch. Podle mě zase taková hvězda nebyla, obzvlášť ve vztahu ke svým dětem, ale to bylo asi dobou, a co já vůbec vím o dětech, že jo...

Každopádně zajímavý vhled do života této vrstvy v této době.

18.11.2020 4 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Po nějaké době po přečtení a rozležení zvyšuji svoje hodnocení ze dvou na tři. Myslím, že to co autor chtěl dílem sdělit, se mu povedlo nadmíru, přesto se mi 850 stran zdá pořád předimenzovaných, když si to vše přečteme už v anotaci... Předešlé komentáře jsou také naprosto vyčerpávající, takže howgh.

05.10.2020 3 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Definitivně jsem se ujistila, že s Kotletou končím. Téma a pár nápadů dobrý, ale humor se už v předchozích knihách postupem času loučil, až v podstatě zmizel docela, což byl pro mě ten nejhlavnější důvod, proč se mi kotletovky vždycky líbily. Škoda, asi už se ten náš řízeček vyšťavil... Ale na Hustej nářez budu s láskou vzpomínat.

03.09.2020 3 z 5

Pravdě do očí Pravdě do očí Jan Krůta

SPOILER:
Velký zklamání. Podle anotace jsem nabyla dojmu, že kniha bude pojatá z pohledu zvířat, opak byl pravdou. Tunajší svět a jeho nové uspořádání je načrtnut jen v tom nejnutnějším, což pro příběh stačilo, ale to bylo právě to, na co jsem se těšila - jak to jen ten autor vymyslí? Bohužel to bylo ale zase celý jen o lidech a jejich citečkách, trochu mi to připomnělo takovou slabší páralovštinu. Dala bych jen jednu hvězdičku, druhou ale přidám za to, že s hrdinama na konci udělal autor rychlej konec, a hlavně za Černou knihu vinoucí se pod čarou celým textem. Nebylo mi to samozřejmě neznámý, ale když to čte člověk takhle najednou, je to vždycky, znovu a pokaždý otřes a hnus. Je cítit, jak to autora taky strašně trápí, ale ta knížka měla prostě vypadat úplně jinak, mohl ze zajímavýho námětu vytěžit mnohem mnohem víc. Škoda.
Smrt lidem!

02.07.2020 2 z 5

Z mého života Z mého života František Ringo Čech

Tak tohle bylo moc příjemný překvápko. Znám od Ringa v podstatě jen Dívčí válku, kterou teda miluju, ale nečekala jsem, že bude takhle moc vtipnej jako úplně. Fakt jsem se moc nasmála, a bavila se hlavně jeho tolik mi blízkou sebeironií. Odpočinková pecička.

02.07.2020 4 z 5

Defraudanti Defraudanti Valentin Petrovič Katajev

Spoiler:
Trochu drsnější verze Dvanácti křesel nebo Zlatého telete. Dvacátá léta asi opravdu sovětské satiře přála, když vznikaly takovéhle perličky. A pořád se nestačím divit, že to vůbec mohlo vyjít. No, co si budeme povídat, asi poslední záchvěvy než to vzal Ocelový pořádně do rukou. Taky na Rusácích obdivuju, že dokážou z totální devastace svýho národa chlastem udělat vždycky docela sympatickou zábavnou jízdu. Jako byla to fakt prdel. Road movie na vodce aneb jak se za pár dní za cizí prachy prokalit k pěti letům natvrdo! (...a ano, chápu, že to má ukázat i tu vážnou notu a tepat poměry, ale Váničkové mě budou vždycky tímhle fascinovat)

17.03.2020 4 z 5

Rusko včera, dnes a zítra Rusko včera, dnes a zítra Petr Žantovský

Můj dojem z tohoto sborníku je takový rozporuplný. Bylo určitě užitečné podívat se na "věc" i z té strany, která nedělá automaticky z Ruska/Putina Satanova bratrance z prvního kolene, ale tito účastníci konference udělali zase to samé z EU a USA. Z čehož pro mě vyplývá, že když je špatnej ten druhej, neznamená to ještě, že já nejsem špatnej taky... Navíc ve mě nebudí moc důvěru zmínění účastníci, když polovina z nich píše do Parlamentních listů. Každopádně jako cvičení v kritickém myšlení dobrý, ale jdu ještě číst a shánět další informace. No, a šílenejch překlepů...

27.02.2020 2 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Nemůžu si pomoct, ale Vonneguta čtu pro jeho vonnegutovštinu, ke který se ovšem dobral až po čase, což u prvotiny bohužel nenacházím. Humanita v jeho dílech je samozřejmostí, intuitivní správnost jednání nám oproti životu připadá naprosto přirozená a aktuálnost tématu i po téměř sedmdesáti letech vyděsí (je krásně vidět, kam holt to lidstvo spěje). Ale já se holt těšila na humor a zmatečné přeskakovaní, takže mě knížka tentokrát vůbec nebavila. Takže sorry, Kurtíku, tentokrát jen za dvě, ale díky za pozdější úžasná dílka!

20.11.2019 2 z 5

Hlavou mi proletělo páčidlo Hlavou mi proletělo páčidlo Rich Hall

Taková krásná neúcta k čemukoliv! :-DDD
Ne všechny povídky byly stoprocentní, ale u těch ostatních jsem se chlámala tak, že to bohatě postačuje na pět hvězdiček.
Chcete-li se prostě jenom zasmát (hlavně Američanům - další bonus knížky), tak tady se neseknete.
Autor navíc nešetří ani překrásně zastaralými slovními obraty, což ve spojení se sem tam vulgarismem vytváří zajímavý styl. Klobouček i pro překladatele dílka.
No prostě - řezala jsem se jak blázen a čtení si fakt užila.
Na ochutnávku: "...(tyčinka Mars) chutnala jako ukazovák na noze umírajícího lenochoda..."

25.06.2019 5 z 5

Jakeův problém Jakeův problém Kingsley Amis

Šťasný Jim po 25 letech (ne doslova). Cyničtější, otupělejší, ale stále se vzpírající čemukoliv, co je mu nuceno. Vyhraje?

Nádherný rozbory ženských, s kterými mi padl do noty - taky nás v podstatě nesnášim (né že by chlapi byli nějaký supermani, ale...).

Knížka na první "počet" ne tak humorná, přesto Angličan se nikdy nezapře, že. Amis je prostě další můj spisovatel.

24.04.2019 4 z 5

Obecné dějiny Ďábla Obecné dějiny Ďábla Gerald Messadié

Kniha, která rozhodně stála autora mnoho práce, času a bádání. Je plná informací a přehledně sumarizuje valnou většinu náboženství světa. Na druhou stranu, poloviční délka by jí taky neuškodila.

Autor je rozhodně velmi vzdělaný, inteligentní a neortodoxní, i když v osmnácté kapitole se nám trochu rozohnil a "mravokárcoval". Ale celkově se mu povedlo pro zájemce o toto téma napsat ucelený a fundovaný sumář.

O jeho názorech a postojích si musí čtenář udělat obrázek sám, já se ovšem královsky bavila u přehršle jeho překrásně neuctivých, sarkasticky ironických hlodech! Na ochutnávku předkládám alespoň tři z nich:

"Epický záběr Mezopotámců je tak široký, že starozákonní Genesis vedle něj vypadá jako týdenní prácička."

"Samozřejmě páchl sírou, měl rozsochatý ocas a na nohou paznehty (což ho mimochodem podle Mojžíšova zákona řadilo mezi zvířata vysoce poživatelná)."

"Kdyby měla posedlost ďáblem sebemenší opodstatnění, museli bychom si položit otázku, proč nikdy nepostihuje státní tajemníky, slavné spisovatele či televizní moderátory, ale jen lidi podprůměrné intelektuální a psychologické úrovně. Anebo je Satan komickým nepřítelem, který útočí jen na debily."

13.03.2019 4 z 5

Klub džentlmenů Klub džentlmenů Richard Gordon (p)

Slyšte, slyšte! Růžák, čtvrteční zadělávané dršťky s cibulkou, vyhřívaná křesla a banda nehoráznejch joudů, ctících "Anglii, jejich Anglii" i v osmdesátkách (protože ježčí pelech pro ježka nejpohodlnější). Ipso facto.

Anglický humor a pohodička v nejlepší formě, bravo, pane G.!!!

25.02.2019 5 z 5

Čeněk Šlégl Čeněk Šlégl Jaromír Farník

Jako komika ho miluju a jsem ráda, že se mu snad aspoň posmrtně dostalo touto knihou malého zadostiučinění... Proč se za největší srandou musí vždycky schovávat i ta největší tragédie...?! No nic - SLÁVA ČEŇKOVI! Anebo "poso"? ;-)

24.07.2018 4 z 5

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Určitě víc pro dospělé než pro děti. Já ji četla až jako "velká" a chlámala jsem se hrozně. Jsem si jistá, že děti si z ní vezmou asi jen zlomek toho, co "velcí". Ale každopádně Jistota a Klasika.

13.10.2017 4 z 5

Rasputin Rasputin Edvard Stanislavovič Radzinskij

Vyčerpávající životopis jedné z nejvíce fascinujících osob v lidských dějinách. Byl skutečně nadán zvláštní mocí, nebo byl jen zručný manipulant? Dozvíte se po přečtení, které vřele doporučuji!

13.10.2017 5 z 5

Pět báječných strýčků Pět báječných strýčků František Nepil

No jo - apenďour a pták Noh, na to jsem už zapomněla! :-)))) Naprosto boží knížka s dokonalýma ilustracema čertisek na tisíc způsobů. Bombice!

13.10.2017 5 z 5