Vojslava Vojslava komentáře u knih

Otec a magister Otec a magister Candido de Dalmases

Jednoduchý a přehledný životopis svatého Ignáce poskytl základní přehled, rámec a obrysy, věci, které mi dosud chyběly. A taky chuť nahlédnout do Deníku, znovu trochu do Exercicií... trochu se jeho tématům věnovat. Škoda jen té technické stránky knihy, překlepy, nevalná grafická úroveň, ale to je dáno dobou vzniku, dojem z obsahu to rozhodně nezkazilo.

21.08.2021 4 z 5

Katův polibek Katův polibek Mons Kallentoft

A Malin nezklamala. Běsi se transformovali do jiných postav a každá by se mstila ráda a každá by měla proč. Vlastně mi nahrazení promluv mrtvých Malininou intuicí hrozně vyhovovalo a napjatá jsem byla až do konce... i když jsem tak nějak tušila, kdo, proč a jak. Výborné napětí na klidnou dovolenou!

11.08.2021 5 z 5

Poušť a společenství: Svědectví otců pouště na základě arménských pateriků Poušť a společenství: Svědectví otců pouště na základě arménských pateriků Dom Louis Leloir

Dlouhá četba, ale o to lepší zážitek: některé věci jsem si potřebovala trochu "uložit". Ze souboru studií a přednášek si čtenář neodnese jen trochu poznání o životě pouštních otců či sbírku vyprávění - k tomu bych doporučovala jiné tituly -, ale podněty k zamyšlení a k aplikaci do současné doby a vlastního života. A je z čeho vybírat.

04.08.2021 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Poctivé autorské zpracování, ale určitě neuchvátilo jako předchozí díla. Vazby na rody a místa nebyla vyjádřena tak silně (i když originálně, uznávám) a paralelní životy, osamělost a autenticita a vlastní chtění na v podstatě dost banálním příběhu (i když i ten může hrát svou úlohu) tolik nevynikly. Ani literární aluze nepronikly tak hluboko, aby byly důležité. Jsem z toho trochu rozpačitá, ale nicméně za plynulé počtení si kniha ocenění zaslouží.

01.08.2021 4 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Ano, příběh má potenciál bestselleru a asi se jím (aspoň podle poznámky na přebalu) opravdu stal. Na dovolenou příjemné čtení, ale asi se nijak hluboce nezaryje. Vlastně jediné, co mne fascinovalo, bylo přesvědčení, že touha a potřeba ospravedlní lež? nebo jenom přesvědčení, že tak a ne jinak věci musí být? Sledovala jsem s údivem, kolik potlačované reality hrdinové vydrželi a jak obtížné bylo tenhle bludný kruh aspoň nakopnout, když ne rozlomit. Nad tím se stojí zamyslet, to je pro mne osobně hodnota tohoto vyprávění.

29.07.2021 4 z 5

Robert Schumann: Hudba pro Kláru Robert Schumann: Hudba pro Kláru Elizabeth Subercaseaux

Kulturních vhledů není nikdy dost a výlet do oblasti romantické hudby byl příjemný, navíc s přiznanou vazbou autorky na své hrdiny. Nosné se jevilo i střídání prostého vyprávění ze strany Kláry a vnitřních reflexí Robertových, to však skonči jeho smrtí a líčení už nedokáže udržet napětí až do konce. Některé epizody zasazené do trochu násilných rozhovorů také textu nepřidaly, ale nicméně celkově se jedná o příjemné čtení k nenásilnému letnímu rozšíření obzorů...

24.07.2021 4 z 5

Sedlák proti Hitlerovi Sedlák proti Hitlerovi Erna Putz

Rychlý životopis mně sotva známé osobnosti, ale poutavý a zajímavý, a to nejen díky tomu, že otázka osobní statečnosti, pravdivosti k sobě samému i okolí a realistického hodnocení situace společenské i vlastní je dost aktuální i dneska. Postaveno hodně na výňatcích z dopisů a ty byly ještě více nosné než spojovací text. Celková spokojenost a asi se zejména do těch dopisových úryvků začtu ještě jednou.

18.07.2021 4 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

O hvězdičku míň možná jenom kvůli tomu, že je to jediný díl, který jsem nečetla v pořadí, a tudíž mi ty následné připadaly historicky zajímavější. Ale ne že by se tu nic nedělo a příběh nestál za to! Několik posplétaných linek a koneckonců vysvětlení, čemu jsem v následujících dílech nerozuměla, trochu vztahů a trochu politiky, trochu vzrušení na konci... zase jsem si koktejl "šíleného města" docela užila.

17.07.2021 4 z 5

Dopis o třech základních řeholních slibech Dopis o třech základních řeholních slibech Humbert z Romans

Samozřejmě nejsme my - dnešní čtenáři - primárními adresáty, nicméně koho by, pokud to myslí s Pánem vážně, takový dopis nepotěšil? Stručnost, naléhavost, jasnost, přitom pisatel nesporně mistrně vládne slovem... a na listu je vidět, jak moc chce své čtenáře oslovit. Povedlo se jistě tehdy a povedlo se mu to i u mne. Jsem ráda, že mám titul v knihovničce a že se k němu budu moci vracet.

06.07.2021 5 z 5

Zapomenuté světlo Zapomenuté světlo Jakub Deml

Stokrát ano, po asi pátém životním kole četby se znovu objevily nové kontexty, nové bolesti, nový úhel pohledu na samotu a utrpení, nová beznaděj směřující... ale vlastně ano, k naději. Tohle je jedna z mých věčných knížek. I po desátém kole v ní asi najdu něco podnětného.

01.07.2021 5 z 5

Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás! Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás! Michal Altrichter

Dost zajímavých a podnětných myšlenek, ale přiznávám se, že bych nejspíš musela autora víc znát, vědět, co čte, jak přemýšlí, o spoustě věcí se s ním bavit... takto to byla spíše změť místy nesourodých poznámek, která mně osobně příliš smyslu nepřinesla. Nicméně kvůli slovním spojením Hořící Krev a Krásné Slovo stála četba za to.

25.06.2021 3 z 5

Bretaňský odkaz Bretaňský odkaz Jean-Luc Bannalec (p)

I s dalším bretaňským dílem naprostá spokojenost, i když změna překladatele byla znát - přiměřené napětí, přiměřený popis kulinářských zážitků, tučňáci zmíněni - a navíc ten odkaz na Simenona! Užila jsem si to ve všech liniích a díky tomu, že jsem odkazovanou detektivku neznala, jsem si užila i odhalování pachatele (princip mi celkem rychle došel, jen jsem si špatně vsadila). Ještě bude nějaký díl???

20.06.2021 5 z 5

Čínské elogium Čínské elogium Josef Koláček

Zajímavé téma, cenná citovaná korespondence, snaha ukotvit jeden neskutečně zajímavý osud v existenciální rovině a zároveň neodstřihnout zajímavosti Číny 30. let; ale ten autorův styl je beznadějně nestrhující, jak už jsem to viděla v jiných jeho dílech. I z toho důvodu vyšší hodnocení nepřijde...

10.06.2021 3 z 5

Holoubek Holoubek Jindřich Šimon Baar

Oblíbený titul čtený již poněkolikáté - právě teď pro Čtenářskou výzvu jako kniha z venkova. Ale pro ten Baarův styl vyprávění, prostou dojemnost a koneckonců i realistický obraz katolické církve u nás v 19. století (do něhož se mimochodem velmi intenzivně promítají jeho vlastní názory) to jistě není četba poslední. Kdo by takového faráře nechtěl?

09.06.2021 5 z 5

Augustin z Hipponu Augustin z Hipponu Peter Brown

Kdybych měla hvězdu navíc, je tam. Nejsem augustinovskou tematikou nepolíbená, protože je to můj oblíbenec, pracovala jsem s různými texty a při studiích se nedalo na tuto knihu nenarazit, takže jsem ráda, že jsem se jí v češtině dočkala. Byl to sice běh na dlouhou trať, ale otevřel mi hodně nových obzorů, ukázal Augustina i z jiných úhlů pohledu, než na které jsem byla zvyklá, a koneckonců se tento hutný text i docela dobře četl. Velmi jsem ocenila dodatky s novějším stavem bádání a autorovy sebekorekce, které aplikoval na místa, která i u mne vzbuzovala dost otazníků. Takže vysoce pravděpodobně kus, který bude muset přistát v mé knihovně.

08.06.2021 5 z 5

Poustevník z Eytonského lesa Poustevník z Eytonského lesa Ellis Peters (p)

Po několika letech doplnění série o titul, který jsem ještě nečetla - a už se mi po hrdinech stýskalo, na malé ploše opět pěkně vystavěný příběh, který jen napovídá, ale není explicitní. Příjemné čtení a doufám, že mi ještě nějaká položka zbývá!

06.06.2021 5 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Ačkoliv by příběh mohl být vzhledem k tématu pojat do jisté míry bulvárně, autor se s ním s velkým respektem popasoval po svém a vytvořil trochu snový miniprostor, kde se řeší otázky intimity, identity, vzájemné lásky, vyhovění si, podpory... všeho, bez čeho se takovéto příběhy neobejdou ani v dnešní realitě. Nic chtivého senzace; jako by se tu velmi zvláštním způsobem řešily prastaré otázky, na které se asi nikdy univerzální odpověď nenajde. Ano, stojí to za přečtení, ať už jako sui generis milostný román nebo jako cokoliv jiného.

04.06.2021 4 z 5

Svatý Jan Chrysostomos – Křestní katecheze Svatý Jan Chrysostomos – Křestní katecheze Ioannés Chrysostomos

Velmi fundovaná edice, kde vysoce oceňuji úvodní studii včetně přehledu aktuálního stavu bádání týkajícího se tohoto souboru textů; samy katecheze byly zajímavé srovnáním s jinými soubory téhož zaměření (zejména co do místních poměrů a obecněji i co do rozdílů mezi pozdějším Východe a Západem); a ta ztráta hvězdy... zkrátka si s autorem neladíme asi co do stylu překladu, nicméně na kvalitě to samotné knize vůbec neubírá!

04.06.2021 4 z 5

Kosti svaté Brigity Kosti svaté Brigity Philip Freeman

Opět spíš jednoduchý a trochu dobrodružný příběh než detektivka... a nelze si nevzpomenout na případy sestry Fidelmy, které jsou ovšem o pár levelů jinde. Nicméně příjemné čtení do dopravních prostředků a na unavené večery. A nemohla jsem se zbavit představy, jak by asi zněly žalmy doprovázené na harfu profesionálního barda?

23.05.2021 4 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Opakovaná četba, kdy jsem se měla chuť vrátit k oblíbenému staršímu příběhu a jako bonus vytěžit bod do Čtenářské výzvy. :-) Nicméně zabrala jsem se do příběhu opět ráda, je mnohovrstevný, dobře prokreslený, vypointovaný a autor nešetřil předběžnou rešerší o ne zcela známých tématech. Prostě pěkné počtení.

17.05.2021 4 z 5