WEIL WEIL komentáře u knih

Slovanské nebe Slovanské nebe Josef Toman

Humorné vyprávění o vzniku českého pokolení.
Praotec Čech a jeho mladá žena Meduna se omylem dostanou jako duše zemřelých do Perunovy říše, kterou vytrhnou z jejího idylického klidu svou životností. Perun hrozící se toho, že mu lidé obrátí nebe vzhůru nohama, je na Čecha i Medunu rozhněván, ale ti ho nakonec usmíří svými dobrými vlastnostmi. A když se nebem roznese, že Meduna čeká dítě, věnuje jim Perun kousek slovanského nebe kolem hory Řípu, kde budou žít jejich potomci.

01.11.2011

Boží mlýny Boží mlýny Jan Vrba

Pozadím Vrbova vyprávění je pevná, přesvědčená víra v Boha a jeho spravedlnost.

Kniha plná mravní přísnosti a jistoty, že každý podvod, lež a nepravost se těžce vymstí těm, kdo se jich dopustili.

Co k tomu říct osobního?
Nic. Na řadu otázek jsem si zvykl neodpovídat, protože kdoví jak to všechno vlastně je?

01.11.2011 3 z 5

Zlínský kraj Zlínský kraj Jiří Maliňák

Bohužel u knihy schází číslo svazku, i její kód.

Jde o první vydání o městech a obcích v Zlínském kraji, avšak nejde o tak zevrubné informace jako v dřívějším vydání knihy "Zlínsko".

01.11.2011 4 z 5

JZD Javorník Štítná nad Vláří JZD Javorník Štítná nad Vláří Jan Lehár

Brožura má dneska význam především jako dokument o životě a práci lidí, kteří zasvětili svůj život JZD Javorník.

S odstupem času je to i doklad o době, jak se žilo lidem na valašském venkově, a jak ho tenkrát zaměstnanci JZD Javorník vnímali.

31.10.2011 4 z 5

Ve čtvrtek budeme dospělí Ve čtvrtek budeme dospělí Ilona Borská

Kniha o mladých lidech, kteří "ve čtvrtek" budou skládat maturitu.

Dříve se říkalo, že se jedná o zkoušky z dospělosti.

31.10.2011 2 z 5

Cesta pro Hanku Cesta pro Hanku Ilona Borská

Hanka chce zažít v životě něco pěkného.
To asi kdekdo.
Ale Hanka má i své plány a pro ně něco dělá, a jak se jí to daří, to už musí posoudit každý čtenář po svém.

31.10.2011

Programování v jazyku BASIC Programování v jazyku BASIC Ivo Machačka

2. vydání

Čas pokročil a tohle programování v jazyku BASIC už je dávno minulostí.

31.10.2011

Technické kreslení, Deskriptivní geometrie, pro I. ročník stavebních průmyslových škol Technické kreslení, Deskriptivní geometrie, pro I. ročník stavebních průmyslových škol Miroslav Menšík

3. vydání

Ocení každý zájemce o stavebnictví.
V knize je množství obrázků s vysvětlivkami.

31.10.2011 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Tuhle novelu jsem četl jako dospívající, stále ji mám ale v knihovně, a co mě na ní nejvíc zaujalo?

No jako dospívajícího po jejím přečtení nakolik je něco takového možné.
Aby muži měli ženy, které přesně odpovídají jejich představám jak se má žena chovat, jak má jednat, jaká má být. Jen už to není osobnostně ona, už je to "robot".
A každý manželský pár, kdo se do městečka přestěhuje, tak později manželka muže se mění v spořádanou a o sebe a rodinu dbající ženu.
Konec je otevřený, stane se jí další z těch, co se přistěhovaly? Ta "rebelující" už je zkrocena a co ta nová, ta spisovatelka?

Jako dospělý se neobávám, že něco takového je možné, ale jako dospívající ve mě hryzala jistá možnost, že se to nedá vyloučit, že někde prostě jsou lidi "vývojově dál a jiní".

Profesoři Profesoři Ota Dub

Knihu jsem četl už hodně dávno, ale co mi z ní v hlavě zůstalo, co se mi vybavuje, tak jsou velice skromné poměry, z kterých vypravěč pocházel, poctivě studoval, vystudoval a praktikoval medicínu a ke konci říká své ženě, snad jsi se mnou neměla tak nudný život, ne?

Kniha se mi tehdy četla dobře, ale nejde o literaturu - řečeno postaru - vyšší - ale spíše - oddychovou, lehkotonážní.
Tak mi to připadá.

Sametoví vrazi Sametoví vrazi Soňa Štroblová

Každý mimořádně brutální zločin, který se vymyká těm "běžným" vyvolá zájem veřejnosti.

Po změně režimu, který proběhl už před 22. lety došlo k velkému nárůstu kriminality, uvádí se až čtyřnásobně vyššímu.

Sametoví vrazi, ten název je až parodií na sametovou revoluci, protože tito lidé byli najímáni na zabíjení nepohodlných lidí, kteří někomu překáželi (bílí koně, podnikatelé, snaha nedělit nakradený lup s jinými atd.), takže kdo si je najal na vraždu, tak toho zavraždili, a skončil v kyselině a sudě v Orlické přehradě.
Není vyloučeno, že obětí bylo mnohem více, než je popsáno v soudním spise.

Co o tom říct jako o literatuře?
Tato kniha je literárním přepracováním scénáře k filmu, který je občas vysílán.

30.10.2011 2 z 5

Padesát uzlíků na provázku života Padesát uzlíků na provázku života Miroslav Donutil

Knihu jsem četl asi tak dva roky tomu.

Každý uzlík, kterých je jak titul knihy napovídá - 50 - tak je vzpomínka Miroslava Donutila na něco ve svém životě, co mu přišlo zajímavé, zvláštní či co se mu z nějakého důvodu vrylo do paměti.

30.10.2011 3 z 5

Murár, technológia pre 2. ročník učebného odboru 0601 Murár, technológia pre 2. ročník učebného odboru 0601 František Kovárník

Učebnice pro každého, kdo chce někdy něco stavit, ale i pro ty, co stavit zatím nechtějí, ale zajímají se o to, jak se co staví.

Čachtická paní I. Čachtická paní I. Jožo Nižnánsky

Četl jsem tuhle knihu jako dospívající a překvapilo mě, jaká je to dobrá fikce, jak pěkně se to čte. Hrůza jako by zůstávala jen stranou, psalo se o ní jen tak mimochodem, ale hlavní je epická fabule.

Těžko předpokládat, že se ale Čachtická paní mohl koupat v krvi, protože krev rychle tuhne, takže se jí mohla potírat, ale ne v ní koupat. Jak to ale bylo, to do dneska nikdo neobjasnil.

30.10.2011

Údržba a opravy automobilů Škoda 105, 120, 130, GARDE-RAPID Údržba a opravy automobilů Škoda 105, 120, 130, GARDE-RAPID Jaroslav Andrt

Publikace je určena pracovníkům servisů, opravářům a řidičům.

A rovněž všem příznivcům o starší automobily a veterány.

Nemohu tvrdit, že bych knihu důkladně znal, ale může mi někdy posloužit, abych si v ní našel aktuálně potřebné informace.

Bažanti a ostatní hrabaví Bažanti a ostatní hrabaví Jiří Felix

Přehledná fotopublikace o "kurech".

Je rozdělená do několika kapitol : Kurové a člověk; Domestikace kurů; Aklimatizace kurů; Charakteristika hrabavých; atd.

Špiritizmus či parapsychológia Špiritizmus či parapsychológia Alexander Spesz

Autor se v této knize zabývá tématy, které rozebírá spíše povrchně, snad proto, aby se vyjádřil k co největšímu počtu.

Mám potřebu zde napsat, že náboženství a filozofie není totéž, podobně i náboženství a parapsychologie. Pokud by tomu tak bylo, tak bychom nepotřebovali jednotlivé obory.

30. pojmů, a ke každému z nich názor autora.

30.10.2011 2 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Pro mě je tenhle román v dopisech stále velkou lahůdkou. Každé psaní charakterizuje jednotlivé postavy a je radostné, tak hezké a výstižné dopisy číst. Navíc přes ně sledovat i románovou linii.

30.10.2011

Básnické krajiny Básnické krajiny Antonín Veselý

O místech, kudy se pohybovala řada známých i dneska méně známých literátů.

Z úvodu, který napsal autor - "Krajiny, poznamenané životem a dílem básníků slova neb barev, zvyšují pro vnímavého poutníka svou přitažlivost. Na svých poutích takovými krajinami jsem často zažil pocit náhlého vnitřního rozjasnění, když ke mě přistoupila vzpomínka na některého drahého básníka...

Stříbrní orli Stříbrní orli Theodor Parnicki

Zajímavý profil největších učenců doby, které lze v knize najít -- Gerberta z Aurillaku, později Silvestr II.