WEIL WEIL komentáře u knih

Cukrárna Cukrárna Jan Míka

Někdo si Cukrárnu oblíbi, ale není to lepší než běžná telenovela místní produkce.

Náves Náves Jan Míka

Mě se ten seriál vůbec nelíbil. Nevím k čemu měl posloužit, ale nebyl ani zábavný, ani ukázkou vzorku obyvatelstva...Daleko od něj.

Život na zámku Život na zámku Jan Míka

Seriál jsem viděl, v jisté náladě ho i vidět mohu znovu, i když v jaké?
Kniha vyšla asi už dříve, zde jde o další vydání.

Šest postav hledá autora Šest postav hledá autora Luigi Pirandello

Každý člověk je příběh, jen ne každý se svým životem tak zabývá, aby byl schopen příběh sebe samého povyprávět.
Kdysi mi to připadalo samozřejmé, že člověk má zkoumat co v životě zažil a proč právě to.

Později jsem zjistil, že ne pro každého je to samozřejmé.

Zde těchto šest postav vypravuje výřez ze svých životů, a právě autor a literatura obecně by se měla snažit charakterizovat věrně člověka.

Že dává někdo přednost formě nesmyslné, tedy červené knihovně, to je jiná věc. Smysl to pro ty čtenáře si má, jinak by se nepsala, nečetla.

Co hledá šest postav? Autora. Stvořitele, či toho, kdo je za tím, že jsme jako lidstvo zde.

Mimozemšťané v dějinách Mimozemšťané v dějinách Jacques Bergier

I lidé jsou mimozemského původu.
Lidé dnešního druhu.
To je jasná věc.
A další mimozemšťané ve Vesmíru?
I kdyby nám předali svoje technologie, tak by nám asi moc nepomohli, protože máme své zákony, pravidla, jimiž jsme podřízení, všichni.
Vzduch, voda, potraviny, určitá teplota...to potřebuje k životu každý člověk.

09.11.2011

Cesty formana Šejtročka Cesty formana Šejtročka Václav Čtvrtek (p)

Je to sice určené hodně malým čtenářům, ale porozumí tomu až budou starší.

Svatební noc Svatební noc Luigi Pirandello

Kdysi jsem slyšel, že L. Pirandello je zajímavý autor.
Tak jsem si koupil tuhle knihu, ale nikdy mi k srdci nepřirostla.

08.11.2011 3 z 5

Zahrada po rodičích Zahrada po rodičích Miroslav Rafaj

Povídky vypovídají víc o jistém úhlu pohledu na dobu, kdy je autor psal. Ale ta základní lidská témata zůstávají ať už žijeme v jakékoli době, v jakémkoli režimu. A právě jimi se autor zabývá.

07.11.2011 2 z 5

Dobře utajené housle / Jablko je vinno Dobře utajené housle / Jablko je vinno Miroslav Horníček

Osobně jsem díky této knize změnil pohled na M. Horníčka. Později mi ale zase lezl na nervy, nyní už mě tak neprudí a vlastně si rád občas od něho něco přečtu.

Klaunovy rozpravy Klaunovy rozpravy Miroslav Horníček

M. Horníček se považoval za klauna, jiné později, v 90. letech už jen za baviče?
Tak se vyjádřil, ale myslím, že sám nakonec spadl do škatulky bavič, protože dříve nebylo tolik estrád a po vzniku tolika televizí i v ČR je o ně velký zájem, ale jen málokterý si udrží pozornost obecenstva. Je to těžké.

V téhle knize vzpomíná M. Horníček na své zážitky za svého dlouhého života prostřednictvím fejetonů a povídek.

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Michal Viewegh hledá o čem by psal dál. Politiku už probral, svůj život taky, zájezdy taky, pohřby a dočasnost života taky, a tak chtěl zkusit něco, co se zde odehrávalo hlavně v divokých devadesátých letech a mnoho lidí zemřelo násilnou smrtí, mnoho z nich žije v base, ale je dost těch, co vším propluli a žijí volně mezi námi.

Devadesátá léta 20. století to bylo zvednutí pokličky nad totalitou, a člověk mohl náhle zažívat něco, co by ho do té doby ani nenapadlo.
Když už je řada hlavních postav mrtvých či zklidněných, tak zde zůstává velká míra korupce, a ta je především v politice a to nejen v té vrcholné, ale především v té komunální!!!

Viz příklad poměrně malého města Krupka, kde se třikrát konaly volby a třikrát vyhrál ten samý člověk.

Ale to jdu už mimo rámec knihy M.V.
Asi nikdo nečekal, že M.V. bude psát jako investigativní novináři, jako třeba Klíma či roupa nebo i odvážný J. Kment.

Udělal to prostě po svém, udělal to tak, proč ho má stále hodně čtenářů ráda a kniha se přes vyšší cenu prodává znovu dobře.

Mach a Šebestová na cestách Mach a Šebestová na cestách Miloš Macourek

Když se vyčerpá okruh domácího prostředí našich malých hrdinů, tak proč je neposlat na cesty?

I Bob a Bobek cestovali, i Maxipes Fík atd. Takže Mach a Šebestová chtěly podle autora taky poznat naši planetu.

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Italské toulky Jana Wericha, které později zopakoval i jeho dočasný nový divadelní kumpán M. Horníček.

06.11.2011

Strž: román o pěti částech. Část I. a II. Strž: román o pěti částech. Část I. a II. Ivan Alexandrovič Gončarov

Nedokázal jsem zatím tuto knihu přečíst.
A už dvacet let ji tu mám a nemám odvahu se do ní pustit.

03.11.2011

Hluk a vřava Hluk a vřava William Faulkner

Neodvážím se hodnotit.
Byla by to nízká známka a tu dávat nechci.

O knize se říká, že je moderní americký román, experiment, přehodnocující žánrové východisko rodinné kroniky, vyslovuje morální degradaci a společenský úpadek tradičního amerického Jihu.

kniha vyšla v roce 1929.
Co by asi autor psal nyní o morálce či o krizi, když ji viděl v době, která nám nepřipadala ještě tak zvrácená.

03.11.2011

Zelenina na zahrádce Zelenina na zahrádce Antonín Dolejší

Kniha je určena především drobným pěstitelům zeleniny (ne větším), kteří v ní najdou mnoho užitečných rad.
Kdo na to má čas a chuť, tak tahle kniha z Vás udělá pěstitele zeleniny, že si ani sami své budoucí radosti ze zeleniny a jejího pěstování zatím neumíte představit.

02.11.2011 4 z 5

Nalezená minulost Nalezená minulost Jan Machoň

V knize je hodně černobílých fotografií toho nejzajímavějšího co bylo nalezeno na Starém Městě, v Dolních Věstonicích, v Starém Zámky, v Žuráň, v Cezavech aj.

02.11.2011 3 z 5

Český jazyk pro desátý postupný ročník Český jazyk pro desátý postupný ročník Karel Hausenblas

Nejvíce mě zaujalo "Passivum" - stylistické využití passiva.

02.11.2011 4 z 5

Sbírka řešených příkladů z vyšší matematiky, I. díl Sbírka řešených příkladů z vyšší matematiky, I. díl Antonín Hlaváček

V této knize na přání čtenářů není zařazený žádný neřešený příklad.
Čtenář, se zájmem o matematiku, tak si může být jistý, že si v této knize může - kdy chce - zkontrolovat, zda počítá či počítal správně.

01.11.2011

Stříbrný a černý Stříbrný a černý Josef Koláček

1624 se P. Ludvík rozhodl poslechnout svou touhu a vyrazil do "té kacířské země", do Prahy hlásat Krista.
To jsou slova autora.

Stříbrný je lev český, na červeném poli,
černý je lev vlámský, na zlatém poli.

(Tak autor vysvětluje název knihy)

Osobně nevím co k obsahu říct, je propagací církve, jiné, než která byla v českých zemích 1624 rozšířenější. Kdo je více k pravdě a kdo ne?
Kdo to posoudí?

V knize je hodně postav, jejichž význam má, zdá se mi, především pro stoupence jezuitů a jejich historie.

01.11.2011 3 z 5