WEIL WEIL komentáře u knih

Zámek naděje Zámek naděje Jiří Kulhánek

Kniha tak brutální a vyčerpávající, že málokdo ji dočte až do konce.

13.11.2011

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Jako dospívajícího mě to vyděsilo, když jsem ale pak viděl prvně mloka, tak jsem nechápal, že si autor vybral právě mloky k povýšení je nad lidskou civilizaci.

13.11.2011 3 z 5

Cestopisy II. Cestopisy II. Karel Čapek

Knihu jsem četl na dvakrát. Poprvé s vírou, že mi přiblíží Holandsko a Skandinávii, nestalo se, podruhé, když už jsem sám ty pobyty v těchto zemích absolvoval a zajímalo mě se jak to vidí K. Čapek, ale bohužel moc mě ty jeho cestopisy zase nenadchly.

13.11.2011

Deník sestry Lídy Baarové Deník sestry Lídy Baarové Adam Georgiev

Zorka Janů byla nepochybně jednou z obětí své sestry Lídy Baarové. Neunesla psychicky tlak, který byl na jejich rodinu po válce vyvíjen. ...Zajímalo by mě, zda jde o skutečný deník Zorku Janů, nebo spíše fikce autora....

Ve srovnání s tímhle odchodem ze života mě napadá jméno jiné herečky - Jany Rybářové - žila už v jiné době, psala si deník, v němž vyniká její literární talent, tedy schopnost zapsat co cítí, co jí schází, co hledá a zemřela o vlastní vůli.

Bulvár slunce Bulvár slunce Adam Georgiev

Není to jediný autor, co píše o homosexualitě. Myslím, že to pro život není až tak velký problém, jakým se z toho často dělá. Jsou horší záležitosti.

Lásky Lásky Publius Ovidius Naso

Láska je o dávání, vše ostatní je o braní.

Hledám štíhlou ženu Hledám štíhlou ženu Jan Zlatohlávek

Humor je třeba taky něčím krmit, neb jak se tohle neděje, tak není ani humoru. Hledání partnerky je úkol složitý, spíše nemožný, neb co vypadá jednoduše, tak je často nejtěžší. A platí to i obráceně.

Listy trávy Listy trávy Walt Whitman

W. Whitman psal tohle epochální dílo od roku 1855 - 1892.

Poušť Johanna Vosse Poušť Johanna Vosse Patrick White

Román, v němž vesta neúspěšné expedice napříč divokým australským kontinentem představuje zároveň cestu k sebepoznání a lidskosti.

11.11.2011

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Je tomu už třicet let, co tato kniha vyšla poprvé a jak je vidět, tak i zde přitáhla ke čtení nové a nové generace čtenářů.

11.11.2011 3 z 5

Bobrové Bobrové Benjamin Klička

JE to vždy zvláštní u siamských dvojčat, že jak jsou srostlé, tak jsou mentálně tak rozdílné, že těžko spolu vycházejí.

Bohužel ve většině případů se dodneška nedaří zachránit oba životy. Někdy to ani nejde.

Do posledního dechu Do posledního dechu Benjamin Klička

Iluzorní román, utopistické družstvo Dřevotrup - ostrov perspektivy ve společnosti zmítané hospodářskými krizemi kapitalismu.

Ejhle občan! Ejhle občan! Benjamin Klička

Snaha jedince najít si práci, existenci, ale vždy ztroskotává.

Divoška Jaja Divoška Jaja Benjamin Klička

Kličkův epický talent je zde ovlivněný vančurovským rukopisem i typem hrdinů odhodlaných žít mravně, podle mravních přikázání.

Tulák Jeroným Tulák Jeroným Benjamin Klička

Snaha ukázat na tuláckém životě hlavní postavy - Jeronýma - že život má smysl i když člověk žije víc v přírodě než mezi lidmi.

Playgirls I Playgirls I Vladimír Páral

Znám jen film a je to jeden z filmů, proti němuž se rozpoutala přímo štvanice jaký je to kýč.
A přitom je v něm i hodně myšlenek, a činů, kterými se dost lidí řídí.

Amok Amok Stefan Zweig

Četl jsem krásný rozbor jedné povídky či novelky od S. Freuda, a domníval jsem se, že by mohl být v téhle knížce.
Bohužel není zde.
Jedná se o mladého muže, který propadl herně, kde hraje ruletu a je téměř na dně. Zalíbí se starší ženě, která právě přišla o syna, potuluje se všude možně, snaží se zapomenout, najít nový smysl života. Ten mladý muž ji přitáhne, a ona jeho. Dává mu peníze, protože je majetná. Vytáhne ho z dluhů, chce, aby žil jinak. Dá mu poslední peníze a odjíždí. a Přece jí to nedá a jde se podívat do herny. zase ho tam uvidí. Je jí jasné, že jeho sebezáhubný proces ona už řešit nechce.
Tím povídka končí.

Tyhle povídky a novely jsou rovněž o podstatě člověka, o jeho reálných problémech a snaze se z nich vyměnit či neschopnosti se z nich dostat.

10.11.2011 4 z 5

Lída Baarová & Joseph Goebbels - prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka Lída Baarová & Joseph Goebbels - prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka Stanislav Motl

Vztah se nafoukl mnohem více, než jak tomu bylo doopravdy.
Znám - myslím dostatečně život Josepha Goebbelse a není možné, aby si při jeho vytíženosti našel dost času na nějaký dlouhodobý románek s herečkou, která navíc nebyla ani chytrá a ani extra hezká.
Ostatně co byla zač, o tom svědčí konec jejího života, kdy ji o všechny peníze připravil jeden muž, a později musela být prohlášena za nesvéprávnou, aby se získaly peníze a měl vůbec kdo o ni starat.

Pro mě je to opak Adiny Mandlové, která byla šarmantní, chytrá, a je to znát i na knize o ní.

Prokletí Lídy Baarové Prokletí Lídy Baarové Stanislav Motl

Značně problematický život L. Baarové. Nemohu se ubránit dojmu, že měla skrz svou povahu na svědomí i několik lidských osudů, včetně své sestry Zorky. Rozhodně to není kladná a příkladná postava.

Povídky o manželství a o sexu Povídky o manželství a o sexu Michal Viewegh

Dost vyumělkované, po stránce charakteristiky jednotlivých žen, ale své čtenáře to má, snad proto, že většina nic podobného nezažila či nezažívá.