WEIL WEIL komentáře u knih

Liána smrti Liána smrti Jarmila Loukotková

Do textu jsem pouze nahlédl. Je na něm zjevné, že byl napsán koncem 60. či začátkem 70. let 20. století. Proto se dost divím, že ho ještě někdo vydal v roce 2006.

29.10.2011

Doma lidé umírají Doma lidé umírají Jarmila Loukotková

O tomhle jsme se učili ve škole. Historický román je ale něco jiného než historická fakta.

29.10.2011

Doktor Kazisvět Doktor Kazisvět Jan Neruda

O stárnoucím člověku, který si zakládá na tom, že je boháč, protože má cenné kameny, ale nakonec zjistí, že jde o obyčejné kameny.

28.10.2011

Červený kohout letí k nebi Červený kohout letí k nebi Miodrag Bulatovič

Děj románu, rozčleněného do 28 krátkých kapitol, se odehrává v černohorské vesničce na řece Lješici; do úseku necelého jednoho dne jsou včeleny retrospektivní pasáže. Nádeník Muharem hodlá prodat jediný majetek - červeného kohouta - a za utržené peníze pohostit sousedy, ale zastaví se na svatbě tlusté Ivanky, opilí svatebčané mu kohouta vezmou a zabijí. Muharem se pokouší najít porozumění u hrobařů; pokořen od nich utíká, utíká i od bláznivé žebračky Mary a dvou tuláků. Vrací se zpět ke svatebčanům odhodlán udělat všechno, aby se stal jedním z nich.

Vojcek Vojcek Georg Büchner

Inspirací k B. hry byl autentický případ lipského holiče a bývalého vojáka Woyzecka, který r. 1821 ze žárlivosti probodl svou milenku a 1824 byl veřejně popraven.

Cikaniáda Cikaniáda Ion Budai-Deleanu

Výpisek: "Ó ty papíre, tak tichý, trpělivý/který na svých zádech bez hněvu a zlosti/ všecku moudrost světa, již se chytří živí,/ nosíš zároveň s veškerou pitomostí".

27.10.2011

Svatý Hostýn a jeho kraj v pověstech Svatý Hostýn a jeho kraj v pověstech Jaroslav Pospíšil

Jedná se patrně o rozšířenější vydání o rok později vydané knihy "Svatý Hostýn v historii a povídkách". Protože povídky zde uvedené v obsahu, tak u knihy o rok později vydané ve stejném nakladatelství nejsou.

27.10.2011

Svatý Hostýn v historii a povídkách Svatý Hostýn v historii a povídkách Jaroslav Pospíšil

Kniha je napsána dobře čtivým jazykem, a je v nich pro mě překvapivě i dost pěkných formulací o mezilidských vztazích.

Atlas světa ´84 - Nová doba Atlas světa ´84 - Nová doba Marie Kočvarová

Na svou dobu levný "Atlas Světa", stručné pojednání o tehdejších zemích světa, jejich poloze, společnosti, historii, průmyslu.

Nikdy jsem si tenhle formát atlasu moc neoblíbil.

Rozrušená země Rozrušená země Michail Alexandrovič Šolochov

Pokapitalimus na vesnici byl složitým problémem, protože jen málokterý kulag a boháč je ochoten se dělit o majetek s většinou, a podobně i ne každý vesnický člověk chce chodit do práce, což byl jeden z důvodů, proč socialismus vznikl. Práci všem, nejenom někomu a kdo nebude pracovat, ten půjde za mříže.

27.10.2011 3 z 5

Pohledy na přirozené plánování rodičovství Pohledy na přirozené plánování rodičovství Emanuel Matyáš

Brožura je určená jako studijní materiál pro - lékaře, instruktory, kněze, bohoslovce, rodiče a studenty.

27.10.2011

Grafologie - více než diagnostika osobnosti Grafologie - více než diagnostika osobnosti Jan Jeřábek

Grafologie se již poměrně vytratila z běžného života. A přece se může najít dost nováčků, co jí uvěří, doufají, že si ji osvojili a nějakou tu kačku díky ní mohou vydělat.

26.10.2011

Úvod do současné filosofie Úvod do současné filosofie Miroslav Petříček

Úvod do současné filozofie?
A která je to ta současná filozofie?
Vývojově už se i filozofie dostala do Pascalovi pasti. Takže je vesměs eklektická.

25.10.2011

Eva Eva Josef Deograd Konrád

Čte se to lehce, vyloženě odpočinkové čtení.

24.10.2011

Matematické úlohy na prijímacie skúšky na vysoké školy Matematické úlohy na prijímacie skúšky na vysoké školy Bohumil Parízek

Matematické úkoly jsou zde seřazeny pěkně od nejlehčích až po ty nejobtížnější.

Čítanka pro 9. ročník Čítanka pro 9. ročník Karel Dvořák

Probrat se celou učebnicí musel být pro běžného žáka deváté třídy nelehkým oříškem.

24.10.2011

Ze zápisníků mladého Julia Fučíka (1919-1922) Ze zápisníků mladého Julia Fučíka (1919-1922) Julius Fučík

K poznání druhého člověka je nezbytné zabývat se hlavními etapami života jedince. Zde se jedná ale bohužel o neúplné informace. Zase znám jen kousky, ale nepředpokládám, že by jako celek šlo o nějaké zásadní informace o autorovi. Pokud se pletu, tak ať mi milovníci díla J. Fučíka napíší do pošty.

O umění pro děti O umění pro děti Julius Fučík

Tato kniha je důkazem, že J. Fučík nezapomínal ani na děti a jejich kulturní rozvoj. Ten ale musí vzít pevně do rukou především rodič, škola se tím moc nezabývá, prý není čas.

Lidé, bděte! Lidé, bděte! Julius Fučík

"Lidé, bděte", znám pouze úryvky, takže nebudu hodnotit.
Je třeba vše vidět v kontextu doby, ale současně je možné na to pohlížet i z hlediska lidského. Kolik lidí dneska by bylo ochotno být tak zapálených pro něco, jako třeba osobnost J. Fučíka?
I když zase mě trochu máte, informační embargo kolem jeho osoby, jeho života, což mě nutí i k jisté zdrženlivosti v jasných soudech.

Dopisy s vězení Dopisy s vězení Julius Fučík

K dopisům od J. Fučíka jsem se dodnes nedostal, protože za poslední roky je nikdo nevydal.

18.10.2011