WEIL WEIL komentáře u knih

Bláznova moudrost Bláznova moudrost Lion Feuchtwanger

Co je normální?
Bláznivé je vše, co není normální, ale znormovat všechny možnosti, které nás obklopují je pro člověka vyloučeno.

Nelíbí se mi proto ten název, ten se hodí na každého člověka.

Kat nepočká Kat nepočká Norbert Frýd

Literární kritika považuje za největší klad této novely kresbu dusné atmosféry okupace a techniku práce s detailem a náznakem.

Příběh Anny Letenské dobře zpracovává dokument, který udělalo BBC.

Případ majora Hogana Případ majora Hogana Norbert Frýd

Frýd v hlavní povídce plně využívá možnosti aplikovat dobrodružný žánr na politicky aktuální téma.

Meč archandělů Meč archandělů Norbert Frýd

V těchto povídkách autor často použil i původní jména, aby dodal příběhu na věrohodnosti.

Divná píseň Divná píseň Norbert Frýd

Tato kniha je beletristická, zatímco v knize Císařovna se autor držel seriozně doložených historických faktů a z vlastní znalosti Mexika.

Havíř Gavlas Havíř Gavlas Norbert Frýd

Tyhle povídky či televizní reportáže měly tehdy zviditelnit dobře pracující jedince.

Prales Prales Norbert Frýd

Nejde o nich převratného, jen o pohled zvenčí, jen o pohled nadšeného turisty.

Usměvavá Guatemala Usměvavá Guatemala Norbert Frýd

Frýd zde líčí polorozpadlé památky staré mayské kultury, svá setkání s indiánskými domorodci v nitru pralesů.

Mexiko je v Americe Mexiko je v Americe Norbert Frýd

Reportáže a cestopisné črty.

Císařovna Císařovna Norbert Frýd

Rakouské císařství a jeden člen Habsburské dynastie se významně zapsal i do dějin Mexika.

Studna supů Studna supů Norbert Frýd

Autor poznal Mexiko v době, kdy tam působil v diplomatických službách a a to v letech 1947 - 51 (v tom čase rovněž pobýval v USA).

Don Juan jde do divadla Don Juan jde do divadla Norbert Frýd

Kniha vyšla za druhé světové války.
A to pod pseudonymem Emil Junek (kryla ji Eliška Jungmannová, žena redaktora nakladatelství Družstevní práce Františka Jungmanna).

Pusťte basu do rozhlasu Pusťte basu do rozhlasu Norbert Frýd

Pohádkový soubor, knižní debut autora.

Znepokojení Znepokojení Pavel Francouz

Třetí povídková sbírka se skládá ze sedmi menších povídek a jedné rozsáhlejší.

Dívka, na které nezáleželo Dívka, na které nezáleželo Pavel Francouz

Jsou to opět většinou jemně načrtnuté obrazy oněch momentů lidského života, kdy se střetává ryzí lidskost s lhostejností konzumního chápání života, s předsudky nebo s "předpisovou" normou.

Takové ticho Takové ticho Pavel Francouz

Dobrá autorská snaha se bohužel míjela s realitou, protože člověk je ze svého základu více horší než lepší.

Společný jmenovatel Společný jmenovatel Pavel Francouz

Televizní drama o mezilidských problémech, které berou energii všem hlavním aktérům. Akcent je kladený optimisticky, jak si doba vyžadovala, tedy že vše se dá vyřešit k spokojenosti všech, když se hlavní postavy snaží.

O Jakubovi a Květě O Jakubovi a Květě Pavel Francouz

Je škoda, že tyhle hry nepřispívají reálně k ničemu.

Případ Daniel Případ Daniel Pavel Francouz

Generační problémy, ty jsou a budou stále.

Den, kdy slunečnice hořely Den, kdy slunečnice hořely Josef Frais

Je to stále dokola, kdy mladí a bystří hledají co dělat, čím se zabývat, a mladí a tupí nehledají, a věří, že je to najde samo.

15.10.2011