WEIL WEIL komentáře u knih

To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana I. To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana I. Zdeněk Svěrák

Kdo se stane legendou, jako hry divadla J.C., tak se o nich tisknou knihy a přehazují jen texty v nich do té doby, dokud se to prodává.

12.10.2011

Jára Cimrman – Génius, který se neproslavil Jára Cimrman – Génius, který se neproslavil Zdeněk Svěrák

Bohumil Hrabal nevěřil, že s jedním fíglem dokáží Svěrák se Smoljakem přežít déle než deset let.
Ale asi si neuvědomil, že oni to dokáží díky tomu, že stále něco vymýšleli a zajímalo to jistou skupinu lidí a zajímá dodnes.

12.10.2011

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Tahle hra je pro mě jedna z nejslabších, která byla pod značkou J.C. napsána.

Je podbízivá, neskutečně a vytváří za socialismu šlechtu z lidí, co absolvovali nějakou vysokou školu. Je to komické, neb aby zemědělec či technik VŠ četl po večerech Dostojevského či Haška je tak pravděpodobné jako že kráva porodí dvě telata současně.

11.10.2011

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

Dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, co je na tom směšné.

Tak jako u Švejka.
Uvažoval jsem moc rozumem.

Až jsem víc poznal lidi, tak jsem to pochopil a taky se smál. Dneska už zase ne, dneska už jsem zase někde jinde.

10.10.2011 3 z 5

Radovanovy radovánky - Jak se Radovan naučil hvízdat a další příhody Radovanovy radovánky - Jak se Radovan naučil hvízdat a další příhody Zdeněk Svěrák

Velice vydařené večerníčky, mě blízké, neb je mi blízký autorův styl vyprávění ve formě čtené, nejlépe, když ho čte sám.

10.10.2011 4 z 5

Vratné lahve Vratné lahve Zdeněk Svěrák

Velké zklamání.
Protože mám Z. Svěráka rád, tak nic víc k tomu nedodám.

10.10.2011 2 z 5

Hry a semináře – úplné vydání Hry a semináře – úplné vydání Zdeněk Svěrák

Poprvé jsem byl na Divadle Járy Cimrmana osobně v r. 1989, bylo to v Brně a dávali Vražda v salónním kupé.

Jelikož jsem už tuhle a i jiné hry znal z magnetofonových pásků, tak jsem si jen zopakoval, co už jsem znal a viděl herce naživo.

Byla to jedinečná parta, stále ještě je, ale škoda jen, že stárnou a odcházejí.

10.10.2011 4 z 5

Jaké je to asi v čudu Jaké je to asi v čudu Zdeněk Svěrák

Milé povídačky pro děti, ale i dospělé, co obdivují autora jak to umí nejen s jazykem, ale i s vypravováním pro děti i dospělé.

10.10.2011 3 z 5

Kolja Kolja Zdeněk Svěrák

Knížku jsem si rychle pročetl v knihkupectví.
A byl zklamán.
Čekal jsem víc, asi proto, že se mi film - který je v žánru - melodrama - v mnoha scénách líbil, a na místní poměry nikdo netočí scény lépe než Jan Svěrák.
Prostě to umí, mezi filmaři střední generace proto vyniká.

10.10.2011 2 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Ježíš Nazaretský, král židovský.
Nejdramatičtější příběh v Euroamerické civilizaci.

Byl či nebyl.
To je oč tu běží.

Jisté je, že pro hodně lidí je to naděje, protože život každému uteče jako voda, a nikdo nezná hodinu ani den, kdy mu zazvoní umíráček.

Není proto divu, že umělci často obrací pozornost k Ježíš Nazaretskému, nejsilnějšímu symbolu naděje na posmrtný život v Euroamerické civilizaci.

Malá zajímavost.
Ať si každý zkusí představit, že by žil bez toho aby znal dějiny, chodil do školy atd. Jeho život by se odvíjel jen v souladu s přírodou a jinak by cítil, jinak by vnímal, měl by jiný životní styl.
A nikdy by se nedověděl nic o tom, co byl ten který člověk.

10.10.2011

Nepřátelé lidstva Nepřátelé lidstva Mika Waltari

Nepřátelé lidstva.
Už ten název je chybný. Nepřátelé lidstva mohou být jen nelidé čili jiné světy, ale především lidi by si neměli moc foukat, neb každý kdo zažil bouři na moři či nějaký běžný přírodní jev, tak je mu jasné, že lidstvo je jen cinknutí mince o zem.

10.10.2011

Až umřeš, nikdo ti už nebude chtít sahat na prsa Až umřeš, nikdo ti už nebude chtít sahat na prsa Stanislav Beran

Autor je určitě talentovaný, záleží nyní už jenom na něm, jak svůj talent bude dál rozvíjet.

Hliněné dny Hliněné dny Stanislav Beran

Autor hledá zajímavá témata a docela se mu to někdy i daří.

Podvodník Podvodník * antologie

Znovu jedno téma - podvodník...

Podvod, toho se dopouštěla a dopouští každá lidská společnost a její jedinci neustále. Celý život člověka je podvod, proto se mi nelíbí, když se kriminalizují lidé, kteří dělají podvody a ne třeba ti, co skládali slib třeba císaři pánovi nebo socialismu (učitelé, lékaři, vojáci do r. 1989), ale dneska se k tomu už nehlásí, ba ani těsně po změně režimu.

Tato kniha je ale výplodem anglosaské literatury, a není to ještě ani půl století, kde se běloši v Americe jasně distancovali od jiných barev. To uvádím jen jako jeden z mnoha příkladů, které potvrzují má slova o tom, že podvod je celý lidský život a jen málokdo - poustevníci a podobní si mohou říct, že se podvodu tolik neúčastní.

Tolik neúčastní, i když se do něho narodili proti své vůli.

Komu to není srozumitelné, tak to mohu i přepsat, ale podvod tyhle řádky nejsou.

Dům co postavil Jack Dům co postavil Jack Ed McBain

Příliš mnoho prvotních nápadů, málo hloubek, snad z obavy, že by to pak běžní čtenáři nečetli a nebyl by to bestseller.

Nenávist Nenávist Ed McBain

Nenávist je citová averze vůči osobám, které nešmakují tomu, kdo nenávidí.

Jak si s tímhle tématem kdo z těchto poradil?
To je na dlouhý rozbor.

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Nelíbí se mi, že autor použil už tak provařený motiv z knihy "Modrá Sféra". Proč? Došla mu inspirace? Chtěl prodat knihu lidem co o tom nic neví a vydávat ji za originál? ....Naivní, a především zastaralé při pohledu na současnost a práci s daty, a především - což je problém největší - lidi se nemění a problém není v toku informací, ale jak co chápat, jak se k čemu stavět a v tom se žádná revoluce nikdy dít nebude.

09.10.2011

Povídky Povídky Eduard Bass (p)

Po skončení života autora vyšla po deseti letech tato kniha povídek. A jelikož jde o autora tak zajímavého, tak vycházejí jeho povídky i novely a romány dodnes, protože literárního humoru je málo.

09.10.2011

Prašivá ulice Prašivá ulice Eduard Bass (p)

Tato kniha vyšla až po smrti autora, jsou v ní povídky starší i novější (které nebyly do té doby zveřejněné).

09.10.2011

Šest děvčat Williamsonových Šest děvčat Williamsonových Eduard Bass (p)

Povídkový soubor o světě nakladatelských pirátů, světě sportovců a artistů, pražského polosvěta apod.