WEIL WEIL komentáře u knih

Křižovatka u Prašné brány Křižovatka u Prašné brány Eduard Bass (p)

Lidé žijící v podhoubí společnosti, reportáže a fejetony o nich.

09.10.2011

Lidé z maringotek Lidé z maringotek Eduard Bass (p)

Znám jen film, který se docela povedl, až na několik "nereálností", či těžko si představit, že by tomu právě tak jak to autor napsal i bylo.
Skvělý Jan Tříska, a v menší roli výrazný Josef Hlinomaz.

České humoresky České humoresky Jaroslav Hašek

Každý je jiný, všichni dohromady mají ve středu zkoumání člověka z jeho slabších stránek, na čemž se staví ostatně humor.

09.10.2011

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Jako dítěti mi to bylo čteno a rád jsem ty příhody prožíval.

09.10.2011

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Trochu mě zklamalo, že cirkus Humberto neexistoval, že jde jen o fikci. Na druhou stranu mě ten příběh lidí tak zaujal, že jsem ho četl v dospívání rád.

09.10.2011 4 z 5

Fanynka a jiné humoresky Fanynka a jiné humoresky Eduard Bass (p)

Překvapilo mě jak mistrovsky autor odpozoroval život dívky a ženy, její povahu, která patří mezi ty nezakotvené, prosté a mazané, a přece vlastně spokojeně jdoucí životem, přes různé povzdechy, stále stejně dál.

09.10.2011 3 z 5

Na gestapu Na gestapu Ilja Bart

Jedná se o druhý svazek vzpomínek na dobu druhé světové války.

Dny života Dny života Ilja Bart

Zážitky vězně z okupačních let, první část, druhá vyšla v knize - Na gestapu.

Lidé z Viktorky Lidé z Viktorky Ilja Bart

Optimistická a budovatelská poezie. V popředí je snaha zvýšit produktivitu práce, v pozadí vykořisťování dělníků a nízké penze.

Španělské rytmy Španělské rytmy Ilja Bart

Poezie, v nichž autor vzpomíná na své osobní zážitky ze Španělské války.

Hlásíme příchod Hlásíme příchod Ilja Bart

Pěkný lidský počin autora, sestavit poezii těch, co se konce války nedožili.

Slunce nad blátivým jarem Slunce nad blátivým jarem Ilja Bart

Bart považoval severočeský kraj za svérázný region, který na něho působil skličujícím a ponurým dojmem.

09.10.2011

Lesy, lesy zelené Lesy, lesy zelené Jan Alda (p)

Leporelo pro nejmenší čtenáře.

08.10.2011

Alespoň chvíli Alespoň chvíli Jan Alda (p)

Krátké básničky, spíše politické než lyrické.

08.10.2011

V poledním slunci V poledním slunci Jan Alda (p)

Ledacos se dá dokázat a ledacos se nedá dokázat. A v tom se žije, jen totalitní režimy si s tím manipulují jak chtějí. A k tomu jim poslouží i básníci, dříve hojně využívaní pro propagaci režimu...A právě v této sbírce jsou jasné tendence pro jednoduchý socialistický model, který ale nemá oponenta... Oponent byl ihned vystrčený a zesměšněný.

08.10.2011

Duha nad námi Duha nad námi Jan Alda (p)

Lyrická poezie, kterou autor vnímá přírodní dění kolem sebe, člověk je zde hlavně jako pozorovatel.

08.10.2011

Má cesta Má cesta Jan Alda (p)

Od r. 1961 básně Jana Aldy nevyšly. A sotva v nejbližší době vyjdou.

Básně Básně Jindřich Hořejší

Básně psal Jan Alda sporadicky. Literární kritika o nich hovoří jako o básních nevýbojných, jakoby jednostrunných, mravně a jazykově však ryzích.

Pasáček z doliny Pasáček z doliny Ladislav Fuks

Právě jsem se podíval na film, který natočil F. Vláčil.
Knihu mám doma dlouho, ale důkladně jsem se jí nikdy nevěnoval. Líbí se mi ale ta dobře napsaná studie o chlapci, po válce, kdy nic nebylo, ani oděv ani jídlo a jak si i toho nejzákladnějšího uměl považovat.

08.10.2011 4 z 5

Žalář smíchu Žalář smíchu Jan Alda (p)

Je až neuvěřitelné, jak se doba změnila. Kolik soucitu měli v sobě básníci této generace, který pramenil z víry v lepší uspořádání světa, což dneska nikdo neřeší, snad proto, že doba pokročila a uvažování běžných lidí je úplně jiné. Soucit zmizel, nadává se kde se dá a kdy se dá.