WEIL WEIL komentáře u knih

Vítr Vítr Jan Alda (p)

Smutné verše,plné hořkosti nad valící se hrůzou nacismu, jehož plány zasahují do většiny obyvatel zdejší části Evropy.

08.10.2011

Na promenádě Na promenádě Jan Alda (p)

Trenčín je krásné město. Středověký hrad nad Váhem, a začátkem 20. století město, kde žili Slováci, Maďaři, Židé (je tam krásná synagóga - bohužel nevyužitá).
Jelikož mám to město rád, tak jsemvždy rád, když zjistím, že někdo se jím zabýval, třeba jen verši.

Vestonie Vestonie Věra Adlová

Postavy z historie, které jsou méně významné, tak k nim zpravidla schází dostatek informací. Proto se o nich píší dobře romány, není s čím porovnat fakta a fikce o jejich životě.

Život, který jsme milovali Život, který jsme milovali Věra Adlová

Komunismus na tom byl na počátku, jako možná kdysi křesťané. věřil v kvalitativní změnu společnosti, a jak ukazují činy komunistů za druhé světové války, tak na rozdíl od řady pasivních obyvatel, tak taky něco vykonali, nejen slovy, ale i činy.

Růže z Flander Růže z Flander Věra Adlová

O třech generacích rozkládající se patricijské rodiny.

Říkáte, abych věřil? Říkáte, abych věřil? Věra Adlová

Věra Adlová se patrně jako řidička nikdy neživila a přece se pokusila vcítit do života řidiče a napsat o něm nějaké perličky.

Krásná a slavná Krásná a slavná Věra Adlová

Je Praha slavná a krásná?

Slavná je u koho a před kým?

A krásná?
Nebýt čtyř kilometrů čtverečních, tak zbytek je jako město na Ukrajině či v Rusku.

Jarní symfonie Jarní symfonie Věra Adlová

Někdy se dost divím autorům či autorkám, co píší knihy, které nikdy nemohou být tak hodnotné jako faktografické knihy, že je baví je psát. A čtenářům, že je baví číst. pro mě je to ztráta času.

Mirka to ví nejlíp Mirka to ví nejlíp Věra Adlová

Autorka se zjevně skrývá za svou mladou hrdinku, tedy jak ona žila jako dospívající.

Trpká vůně podzimu Trpká vůně podzimu Věra Adlová

O ženských údělech, jak je viděla autorka.
O třech přítelkyních od první republiky, přes nacismus až do konce 70. let 20 století v ČSSR.

Výprodej spravedlivých Výprodej spravedlivých Věra Adlová

Kniha o motivech svědomí a odpovědnosti situovaný do okupace.

Co je to vůbec svědomí? Když jsem dospíval, tak mě překvapilo, že dost lidí ho nemá, ačkoli kolem mě bylo hodně transparentů, ať už církevních či socialistických, co na něj kladlo důraz.

Svědomí je pojem, o kterém se dá napsat celá studie. Ale výsledně mezi lidmi není moc funkční.

Hříšná kopa Hříšná kopa Miroslav Kapek

Je to sice pro děti, ale problém pochopit to mají i dospělí.

A je to gól! A je to gól! Miroslav Kapek

Nakouknutí do fotbalových praktik v 80. letech 20. století. Kde ty časy jsou, jak je to jemné a něžné proti dnešním praktikám.

Zajíček Zajíček Miroslav Kapek

Takový hrdinové se už dneska nerodí? Málo. neb každý si rozmyslí zda si udrží práci, či se skrz nadměrnou poctivost postaví do fronty na ni.

Hrdinové v průvanu Hrdinové v průvanu Miroslav Kapek

Touha po moci, podlézavost, patolízalství, ztráta důstojnosti, tím vším autor pohrdá a tvrdě to v této knize cepuje.

S Elvírou v lázních S Elvírou v lázních Miroslav Kapek

Knižní debut autora, Elvíra je žena chytrá a krásná, hlavní aktér vypravěč Bořislav s ní rád konverzuje a zjevně ji obdivuje.

Příběh staršího bratra Příběh staršího bratra Ilona Borská

Nevím, co poutalo Ilonu Borskou k Čapkově rodině. Osobně je znát mohla sotva.
Když Karel umíral, tak jí bylo deset let.
Snad ji nadchlo jejich dílo.
V Čechách je dneska známý Karel (díky škole), ve světě díky kubismu Josef (spontánní zájemci o výtvarné umění).

O Čapcích se toho napsalo hodně, a proto se divím, že to autorka asi nečetla, či jen opakuje jiné...

Troufalý autor osud Troufalý autor osud Ilona Borská

Někdy se přistihuji, jak jsem dobře dopletený.

Tak dříve učili učitelé, co udělali pro svou práci hodně, a nebyli za to moc dobře placeni, ale brali to víc jako poslání, co to bylo za sílu, která je hnala vpřed, neb podobných knih je víc...

Dneska se učí hlavně za plat, a dokonce i inspektorka radí - to neřešte - odučte si co máte, a s rodiči do konfliktů nechoďte, je to k ničemu, neb hlavně je dítě rodičů, ne školy...

Kdo zachránil jeden život Kdo zachránil jeden život Ilona Borská

Další životopisný román od Ilony Borské.

Tohoto člověka neznám, ale Josefa Čapka a jeho život ano, takže si to mohu rychle i porovnat s realitou.

Bohužel lékaři, kteří zakládali nemocnice, takový už dneska nežijí. Co ruinují nemocnice, tak těch je hodně, ale není mechanismu, který by jim v tom zabránil.

Menuet v hangáru Menuet v hangáru Ilona Borská

O Terezínu je pro mě nejlepší kniha - Terezín, malá pevnost.

Ale určitě je dobře, když se o Terezínu píše i nadále, aby mladší generace věděli o zlu, které tak člověk páchal na člověku.