WEIL WEIL komentáře u knih

Jiří Šmatlán Jiří Šmatlán Teréza Nováková

Chudý vesnický chlapec odmítne otcovu pokoru a rezignaci. Hodně čte a hloubá. faráři mu nedávají uspokojivé odpovědi, ty nalézá až u dělníka Hamerníka, který mu ukáže program sociální demokracie, se kterým se Jiří Šmatlák ztotožňuje. Volby ale nedopadnou dobře, což ho zklame.

Úlomky žuly Úlomky žuly Teréza Nováková

Na Litomyšlsku začíná žula a tím pádem i kamenolomy, kterých je pak ve Slezsku bezpočet. Lidé byly jeden čas rádi, že mají práci, ale neradi, že mají za ni nízkou mzdu. Toho si Tereza Nováková všimla a literárně na to poukazovala. A pomohlo to? Ne.

Na Librově gruntě Na Librově gruntě Teréza Nováková

Kdo by lehce snášel těžký osud. Žádný z nás. Jobek Libra byl statečný a bojoval o krásy života dokud to šlo.

Drašar Drašar Teréza Nováková

I dneska je zapotřebí takových buditelů, kteří by lidem promlouvaly pěkně do duše a vedly je do ráje a ne do pekla.

Černá pole Černá pole Josef Merhaut

I tato povídková kniha je snahou autora věřit v mravní obrodu jedince a v obětování se pro druhého člověka.

Had a jiné povídky Had a jiné povídky Josef Merhaut

Snivé, více sentimentální než reálné povídky.

Povídky Povídky Josef Merhaut

První kniha autora, kterou věnoval své první lásce (prý).

Mastičkář Mastičkář Jan Jindřich Marek

Povídka z dob panování Jindřicha Korutanského kreslí rozpory mezi šlechtou, měšťanstvem a lidem.

Jarohněv z Hrádku Jarohněv z Hrádku Jan Jindřich Marek

Jan Jindřich Marek byl zjevně na straně Jiřího z Poděbrad, kterého v povídkách líčí jako dobrosrdečného krále a panovníka.

Konvalinky Konvalinky Jan Jindřich Marek

Autor se zjevně hledal jako povídkář, proto si vyzkoušel tenhle žánr.

Básně Básně Jan Jindřich Marek

U této své básnické prvotiny použil pseudonym Jan z Hvězdy.

03.10.2011

Posilování – kondiční kruhový trénink    200 cviků ve 28 programech Posilování – kondiční kruhový trénink 200 cviků ve 28 programech Helena Jarkovská

Každý může posilovat. Nejen mozek ale i tělo. Obojí to potřebuje.

Gymnastika pro moderní ženu Gymnastika pro moderní ženu Helena Jarkovská

Výborná kniha pro ženy, které to myslí se svojí kondičkou vážně a záleží jim na svém zdraví.

02.10.2011

Posilování s vlastním tělem 417krát jinak Posilování s vlastním tělem 417krát jinak Helena Jarkovská

Pryč s posilovacími přístroji, stačí přírodní a všude dostupné prostředky. A hlavně vytrvalost a zvyknutí si na bolest, která ke každému cvičení patří.

264 cvičení na velkém míči 264 cvičení na velkém míči Helena Jarkovská

Cviků je v knize hodně, ale největším problémem člověka je pravidelnost a vytrvalost a antilenivost.

Rodáci a Odrodilci Rodáci a Odrodilci Jaroslav Matějka

Rodáci a odrodilci, či rodáci a pasivníci?

Ale co je to vlastně rodák? Ten, kdo se narodí v nějakém místě, kde se mu může líbit i nemusí. Jak je vidět, v poslední době už nikdo nepíše životaschopné knihy o svém rodišti, takže buď je v tomhle směru krize, anebo píšící raději fantazírují a nekoukají se kolem sebe.

Náš dědek Josef Náš dědek Josef Jaroslav Matějka

Znám jen film, předpokládám, že jde o zážitky autora z míst kolem Ivančic.

Film pro mě nikdy nebyl komediální, spíše smutný, ponurý.

Hoch s lukem Hoch s lukem Petr Křička

Odraz osobních traumatických zážitků se nutně musel odrazit i v poezii P. Křičky.

Bílý štít Bílý štít Petr Křička

P. Křička se v této sbírce básní obrací ke vzpomínkám na dětství uprostřed horácké přírody.

Vybouřené smutky Vybouřené smutky Antonín Sova

Křesťanská představa proměny života je krásná, ale neproběhla ani v době, kdy se člověk provinil na člověku v největším množství zla, které napáchal. Ale která představa, krásně vymyšlená nedokáže být krásná?