WEIL WEIL komentáře u knih

Kniha o kultuře Kniha o kultuře Zdeněk Nejedlý

Když si jedinec vyjasni svůj vztah ke kultuře, tak potom existují různá sdružení, pakty, organizace, dneska servery. Bez výměny názorů a prožitků těžko může kulturní člověk fungovat.

Velké osobnosti Velké osobnosti Zdeněk Nejedlý

Pečlivou prací, kterou vlastnila povaha Z. Nejedlého došlo v několika případech k doplnění a vylepšení monografií výrazných osobnostní české kultury.

Velké osobnosti Velké osobnosti Zdeněk Nejedlý

Jedná se o J. Kollára, J.K. Tyla, K. Sabinu, V. Hálka, K Světlou aj.

O literatuře O literatuře Zdeněk Nejedlý

Z. Nejedlý se zabýval předními českými literáty, a díky jeho práci získáváme lepší přehled o jejich životě a díle.

O úkolech naší literatury O úkolech naší literatury Zdeněk Nejedlý

Čas ukázal, že tenhle model není možný, že lidi různě chápou, různě si to či ono osvojí a že nikdy nebudou stejní.

Za kulturu lidovou a národní Za kulturu lidovou a národní Zdeněk Nejedlý

Kniha vytyčuje socialistické kulturní cíle po únoru 1948.

Božena Němcová Božena Němcová Zdeněk Nejedlý

Božena Němcová měla hodně ctitelů, ale jen co muži zjistili, že je moc inteligentní, tak od ní prchali. Jako žena se jim líbila, ale jako osoba přemýšlivá, to je odradilo.

20.09.2011

Božena Němcová a Ratibořické údolí Božena Němcová a Ratibořické údolí Zdeněk Nejedlý

Božena Němcová si zaslouží hodně pozornosti. Proč? Pozoruhodná žena a osud i dílo.

Hovoří Moskva Hovoří Moskva Zdeněk Nejedlý

Zajímavé pohledy Z. Nejedlého na vývoj situace v SSSR a vztah této kdysi velké a mocné země k naší pěkné a malé vlasti.

Alois Jirásek a Náchodsko Alois Jirásek a Náchodsko Zdeněk Nejedlý

Náchodsko je krásný kraj, takže je jen dobře, že A. Jirásek si tuhle oblast mapoval a Z. Nejedlý shromáždil dostatek materiálu pro další svůj spis.

Alois Jirásek a jeho Litomyšl Alois Jirásek a jeho Litomyšl Zdeněk Nejedlý

Alois Jirásek vedle své učitelské práce byl i nesmírně plodným autorem a cestovatelem.

Alois Jirásek Alois Jirásek Zdeněk Nejedlý

Není žádným tajemstvím, že Z. Nejedlý měl k osobě i tvorbě Aloise Jiráska hluboký, přehluboký vztah. A koho si Z. Nejedlý oblíbil, tak o něm zpravidla nenapsal jen jednu knihu.

Otakar Hostinský Otakar Hostinský Zdeněk Nejedlý

Dvacet let od prvního vydání přišel Z. Nejedlý na řadu nových faktů o svém učiteli, takže nelenil, doplnil původní vydání a kniha mohla vyjít podruhé.

Otakar Hostinský Otakar Hostinský Zdeněk Nejedlý

Pokud má žák či student učitele, který mu předá hodně vědomostí, tak pak je jasné, že by měl o něm napsat knihu.

19.09.2011

Otakara Hostinského esthetika I. Otakara Hostinského esthetika I. Zdeněk Nejedlý

Z. Nejedlý nezapomínal ve své tvorbě ani na svého učitele a jak už byl v psacím rozletu, tak zmáknul i připravit pro tisk jeho práci.

Kritiky II. Kritiky II. Zdeněk Nejedlý

Co se nevešlo do jednoho svazku, to se vložilo do druhého svazku.

Kritiky I. Kritiky I. Zdeněk Nejedlý

Co vyšlo od Z. Nejedlého v novinách, časopisech, to vyšlo v padesátých letech i knižně.

19.09.2011

Bedřich Smetana IV. - Ve společnosti Bedřich Smetana IV. - Ve společnosti Zdeněk Nejedlý

Čtyři svazky, devět let práce.

19.09.2011

Bedřich Smetana III. - Praha a venkov Bedřich Smetana III. - Praha a venkov Zdeněk Nejedlý

Plodný autor našel i plodného příznivce.

Smetaniana Smetaniana Zdeněk Nejedlý

Díky Z. Nejedlému máme pohromadě dobovou kritiku na dílo B. Smetany.