WEIL WEIL komentáře u knih

Bedřich Smetana a kulturní politika F. L. Riegra Bedřich Smetana a kulturní politika F. L. Riegra Zdeněk Nejedlý

B. Smetana nebyl žádná holubičí povaha, ale svoje vnitřní spory někdy dokázal potlačit a napsat parádní muziku.

Zpěvy Smetanovy Zpěvy Smetanovy Zdeněk Nejedlý

Typický obrázek ze života ve středu Prahy.
Budova, kde je muzeum Bedřicha Smetany, na nábřeží Vltavy, kolem proudí davy lidí, že jsou jim ulice úzké, ale za den jen málokdo vybočí a zajde do muzea B. Smetany, kde je prostorově místa, že tam můžete jezdit na kole, pokud podplatíte hlídačku muzea.
Inu doba je jinde, ale stopy minulosti ještě přežívají.

Smetana je skladatel ryze český, a zatím jeho cyklus "Má vlast" hudebně a melodicky nikdo nepřekonal. Má proto v dějinách kultury Čech stále svůj pevný post, proto i zájem o jeho život byl v 20. století výrazný.

O Antonínu Dvořákovi O Antonínu Dvořákovi Zdeněk Nejedlý

Pro mě nejvýraznější český skladatel. Jeho hudba je krásná, dynamická i melodická, a je jen dobře, že se nevěnoval řeznickému povolání, a utekl k hudbě. Měl k ní lásku, a přece víc obdivoval technické věci, takže by všechny své hudební skladby prý vyměnil za vynález lokomotivy. Inu buďme rádi, že každý neumí vše, neb pak by byl na světě chaos...

Otakar Ostrčil Otakar Ostrčil Zdeněk Nejedlý

O. Ostrčil byl hrán v Národním divadle, ale do národního obecného povědomí nikdy nevstoupil. Jeho hudba pro mě není příliš přitažlivá, pro mě jen hudba je a Ostrčil byl.

Zdeňka Fibicha milostný deník Zdeňka Fibicha milostný deník Zdeněk Nejedlý

Díky deníkům, či korespondenci je možno lépe nahlédnout do života a tvorby autora, anebo i člověka, který má co zajímavého říct o životě svém a době, v které žil.

Vítězslav Novák Vítězslav Novák Zdeněk Nejedlý

Hudba tohoto skladatele pro mě postrádá náboj. Rozklíží mě, spolehlivě.

Richard Wagner Richard Wagner Zdeněk Nejedlý

V době, kdy knihu autor psal asi netušil, že bude za pár let jeho hudba používána k nacistickým obřadům. Moc se mi ta hudba líbí, ale pachuť druhé světové války při ní pociťuji...Richard Wagner měl individualistické názory na svět, ale v té době to nebylo nic zvláštního, protože lidi si teprve to a ono filozoficky "ošahávali", takže co je dneska vnímáno jako radikální, tak tehdy se tak vyhroceně nevnímalo.

Gustav Mahler Gustav Mahler Zdeněk Nejedlý

Zkoušel jsem to víckrát, ale nikdy mě tenhle skladatel neseděl. Pro mě je moc depresívní.

J.B. Foerster J.B. Foerster Zdeněk Nejedlý

Hudba sice vychází často z prostředí kde vzniká, ale nezná hranic, protože tóny nejsou slova. I když se tóny dá vyjádřit lidé a nelibé, krásné a ošklivé a J.B. Foerster uměl, dodneska je nastudováván a hrán.

Zdenko Fibich Zdenko Fibich Zdeněk Nejedlý

Chtěklo by to předělat a doplnit nové údaje o životě Zdeňka Fibicha.

Sovětská hudba II. Sovětská hudba II. Zdeněk Nejedlý

Každý milovník slovanské hudby má asi tuhle knihu ve své knihovně.

Sovětská hudba I. Sovětská hudba I. Zdeněk Nejedlý

Bohulibý čin Zdeňka Nejedlého.

Opera Národního divadla Opera Národního divadla Zdeněk Nejedlý

Operá má své stoupence i v dnešních časech, není jich moc, ale jsou.

Všeobecné dějiny hudby Všeobecné dějiny hudby Zdeněk Nejedlý

Dějiny hudby, těchto knih v čském jazyce moc v minulém století nevyšlo.

Všeobecné dějiny hudby Všeobecné dějiny hudby Zdeněk Nejedlý

První svazek obecných dějin hudby od Z. Nejedlého vyšel koncem první světové války, druhý až o dvanáct let později. To je dost dlouhá doba z hlediska faktografie a práce s ní.

18.09.2011

Česká moderní zpěvohra po Smetanovi Česká moderní zpěvohra po Smetanovi Zdeněk Nejedlý

Je zajímavé, že opera, žánr poměrně náročný a pro hodně lidí nudný se uchytil a vydržel několik století. Dneska už jde jen o okrajovější hudební žánr.

17.09.2011

Počátky a Dějiny husitského zpěvu Počátky a Dějiny husitského zpěvu Zdeněk Nejedlý

Autor zaplňuje i touhle knihou bílá místa na kulturní mapě v zemích českých v době Rakouska- Uherska.

17.09.2011

Dějiny předhusického zpěvu v Čechách Dějiny předhusického zpěvu v Čechách Zdeněk Nejedlý

Lidé si zpívali vždy, takže je zvláštní, že někdo ještě neodhalil kouzlo zpěvu, které lidi druží.

Dějiny české hudby Dějiny české hudby Zdeněk Nejedlý

Zdeněk Nejedlý byl nesmírně plodný autor, který se vedle řady knih o historii zabýval i hudbou a tohle je jeho první příspěvek k mapování české hudební historie do r. 1903.

Odkaz našich národních dějin Odkaz našich národních dějin Zdeněk Nejedlý

Nová doba, nový pohled na dějiny.

16.09.2011