WEIL WEIL komentáře u knih

Václav Kaplický Václav Kaplický Jaromíra Nejedlá

Václav Kaplický, pro mě je to především pronikavě dobrý autor historických románů.

Balada a moderní epika Balada a moderní epika Jaromíra Nejedlá

Někdy neškodí, pokud to někdo umí, tak si pročíst jak vidí problematiku balady člověk, který sice sám netvoří, ale zabývá se tímhle literárním žánrem.

V mámině náruči V mámině náruči František Nechvátal

Po čase zůstává po autorovi to hlavní, a je dobře, když to někdo znovu vydá.

Říkadla Říkadla František Nechvátal

Umět napsat reporelo není žádná maličkost. Tedy dobré leporelo. Kdo tomu nevěří, tak ať si to zkusí.

Pod oblohou radovánek Pod oblohou radovánek František Nechvátal

Za dvanáct let, co napsal první knihu pro děti se objevila na pultech knihkupectví tato půvabná knížečka, která je dodnes ozdobou domácích knihovniček.

Medová studánka Medová studánka František Nechvátal

Autor se snažil navázat přes tuto poezii vztah malého čtenáře k vůkolnímu světu.

Honza Tulipán Honza Tulipán František Nechvátal

František nechvátal věnoval i několik knih pro nejmenší čtenáře. Tohle je první z nich.

Mikoláš Aleš Mikoláš Aleš Hana Volavková

Hlavní reprodukce předního českého malíře, legendy.

Mikoláš Aleš: Kresby a návrhy Mikoláš Aleš: Kresby a návrhy Hana Volavková

Mikuláš Aleš pilně kreslil, načrtával, maloval a výsledkem je velké množství autorských obrázků i obrazů. Přitom žil velmi skormně a všechen životní čas podřizoval své práci.

Max Švabinský Max Švabinský Hana Volavková

Max Švabinský je nepřehlédnutelný pro ráz svých kreseb, maleb.

15.09.2011

Dětské kresby na zastávce k smrti. Terezín 1942–1944 Dětské kresby na zastávce k smrti. Terezín 1942–1944 Hana Volavková

Kresby, kterými si děti krátily čas v koncentračním táboru Terezín.

Hieronymus Bosch Hieronymus Bosch Hana Volavková

Vizionář, zámožný člověk své doby, který měl ale v merku jen malbu a přes ni vyjadřovat co si myslí o lidech, o mystice, o církvích a především jak vidí nebe, peklo a očistec.

Bill a Nebyl Bill a Nebyl Marian Palla

Marian Palla baví především sám sebe a když se baví i jiní, tak to už bere jako bonus navíc.

Balzamína Balzamína František Nechvátal

Jako klad od tohoto autora je třeba říct, že celý život bojoval proti blbosti a v padesátých letech věřil, že socialismus by mohl přinést polepšení člověka, když se to předtím nedařilo církvím - ale v tomhle nebyl v literárním světě ojedinělý - no ale mě to sympatické je.
Bohužel proti blbosti se bojovat dá, ale není možno ji porazit.

Čas motýlů a hvězd Čas motýlů a hvězd František Nechvátal

Tahle sbírka básní je důkazem, že na této sbírce pracoval autor roky, a to i vidinou, že je možná nedodělá, ale šlo mu především odvést práci, s níž bude spokojený.

Zpěvy sváteční Zpěvy sváteční František Nechvátal

Metoda je to zajímavá, určitě je mi sympatická, ale těžko říct, kdyby s ní člověk důsledně pracoval, co by vyplodil. Jisté je, že na experimenty je třeba čas, hodně času.

Mateřština Mateřština František Nechvátal

Asi se nenajde autor, který by psal podobným stylem jako F. Nechvátal. Znám jen vzorky, takže nebudu hodnotit.

Bílá holubice Bílá holubice František Nechvátal

Zatím nejobsáhlejší sbírka básní Františka Nechvátala.

Modrá planeta Modrá planeta František Nechvátal

Autor se po bilančních sbírkách pokouší najít novou cestu jak psát poezii a reagovat skrz ni na dobu a společnost.

Hlad lásky Hlad lásky František Nechvátal

Snad šlo o redační záměr, vybrat několik tématicky z básní tohoto socialistického básníka a předložit ji novým čtenářům i v 70. letech 20. století.