WEIL WEIL komentáře u knih

Kašpar Lén mstitel Kašpar Lén mstitel Karel Matěj Čapek-Chod

První kniha od autora, kterou čtenáři přijaly a kupovaly a hlavně - četli.

Povídky Povídky Karel Matěj Čapek-Chod

Tyhle povídky se moc nepovedly, autor jimi debutoval ve svých 32. letech, ale kritika je odsoudila a čtenáři odmítali kupovat a číst.

21.08.2011

Hudba pramenů Hudba pramenů Otokar Březina (p)

O lásce Březiny k umění a krásám, které život lidský nabízí.

21.08.2011

Nevlastní děti země Nevlastní děti země Otokar Březina (p)

Jde o ukázku z průřezu autorovy básnické tvorby.

21.08.2011

Svítání na západě Svítání na západě Otokar Březina (p)

Svítání přichází sice z východu, ale zde se rozumí jakási moudrost, kterou západní civilizace údajně světu přinášela.

21.08.2011

Stavitelé chrámu Stavitelé chrámu Otokar Březina (p)

Pěkná báseň z knihy je uvedena rovnou v anotaci.

21.08.2011

Tajemné dálky / Svítání na západě / Větry od pólů Tajemné dálky / Svítání na západě / Větry od pólů Otokar Březina (p)

Symbolismus, který ve světě poezie tehdy vládl, tak si našel u Březiny zelenou a sám v něm mistrně psal.

Novelky Novelky Emanuel Bozděch

Příběhy plné humoru, které ale nechce dneska už nikdo vydat.

Dobrodruzi Dobrodruzi Emanuel Bozděch

Tato divadelní hra byla po premiéře ihned cenzrou zakázána. Dneska už snad její zákaz neplatí, ale už se nikde - co je mi známo - nenastudovává.

Baron Goertz Baron Goertz Emanuel Bozděch

Hra nebyla prý moc úspěšná, protože je jednalo o tragédii, ne komedii, tak diváci zvyklý od Bozděcha na komedie odcházeli z divadla rozčarovaní a zklamaní.

Jenerál bez vojska Jenerál bez vojska Emanuel Bozděch

Kdoví jak by se ta hra líbila Napoleonovi, který byl už pár desítek let po smrti.

Světa pán v županu Světa pán v županu Emanuel Bozděch

Dělat si legraci z Napoleona, na to byl tenhle český divadelník prý mistr. Škoda, že hra už se nehrává.

Zkouška státníkova Zkouška státníkova Emanuel Bozděch

Tuhle divadelní hru bych rád viděl.

Z doby kotiliónův Z doby kotiliónův Emanuel Bozděch

Ve své době to prý byla velice navštěvovaná a tedy oblíbená divadelní hra.

21.08.2011

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Strašlivý Markýz Géro ve skutečnosti byl měkký chlapík a zdaleka neměl tolik luk a polí, jak to viděl P. bezruč ve své nepřátelské básni vůči obyčejnému kapitalistovi.

21.08.2011

Stužkonoska modrá Stužkonoska modrá Petr Bezruč (p)

Čte se to dobře, sbírka básní to není rozsáhlá.

Tragická duha Tragická duha Božena Benešová

Netřeba realitu vymýšlet, v realitě je dramatických příběhů víc než dost.

Podzemní plameny Podzemní plameny Božena Benešová

Bohužel tak to často chodilo a chodí.

Úder Úder Božena Benešová

Zdá se, že autorka sama měla potřebu jisté mravní obrody, proto psala tuhle trilogii, a první část "Úder" vypadá slibně.

Člověk. (Díl 2) Člověk. (Díl 2) Božena Benešová

Poválečná atmosféra se odráží i v této knize, kdy se věřilo, že ČR půjde bez Rakouska_Uherska vpřed, že v rámci císařství to nebylo ono a ejhle, vše bylo jinak. Optimismus vyprchal a zůstalo jen hodně snů, ale drsnost reality nebyla pro dost lidí nic hezkého.