WEIL WEIL komentáře u knih

Slovanské národní písně Slovanské národní písně František Ladislav Čelakovský

Každý kdo má doma tyhle tři knihy, tak si může zazpívat písně z řady vyjmenovaných národů.

Literatura krkonošská Literatura krkonošská František Ladislav Čelakovský

Rebel, z kterého mělo černé sny hodně tehdejších literátů.

Jestřáb contra Hrdlička Jestřáb contra Hrdlička Svatopluk Čech

V této novele "Jestřáb kontra Hrdlička" podává autor v konfliktu ostře vykreslených postav, (slabošskýpanský správce, který se stává obětí bezohledného lichváře) víc než jen sociální dokument doby. Navzájem se obžalovávají dva světy - trpký a snový svět Hrdličky, neschopného reálného života, věcný svět Jestřába, hluchý k lidskosti.

Upomínky z Východu Upomínky z Východu Svatopluk Čech

Svatopluk Čech ve svém Slovanismu, poznávání jiných zemí, kde se mluví slovanskými jazyky, nelenil, navštívil je, a ledacos z toho si zapsal a došlo i na vydání knihy.

Kresby z cest Kresby z cest Svatopluk Čech

Důkaz, že Svatopluk Čech i rád a hodně cestoval.

22.08.2011

Výlet pana Broučka do XV. století Výlet pana Broučka do XV. století Svatopluk Čech

Celý správný název zní - "Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století".

22.08.2011

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Travlo, než jsem tomu přišel trochu na chuť, ale nápad od autora je to zajímavý.

22.08.2011 3 z 5

Dagmar Dagmar Svatopluk Čech

Autor čerpá z české historie, tak jako řada jiných, aby se posílilo češství, aby se ukázalo, že i české dějiny mají dost hrdinů a vzorů hodných následování.

Václav z Michalovic Václav z Michalovic Svatopluk Čech

U S. Čecha je kladem důraz nejen na češství, ale taky na Slovanství.

Adamité Adamité Svatopluk Čech

Pozvednout český národ, to byl sborník Lumír, kam přispěl i Svatopluk Čech.

Hanuman Hanuman Svatopluk Čech

Zde se S. Čech opravdu rozmáchl k velkýmu eposu.

Psychologie bez duše Psychologie bez duše Karel Matěj Čapek-Chod

Jak už to bývá, tak po smrti zájem o poměrně známého autora vzroste, a tak se vydá co se ještě našlo v jeho "šuplíku".

Humoreska Humoreska Karel Matěj Čapek-Chod

Poslední kniha, která vyšla za autorova života.

Experiment Experiment Karel Matěj Čapek-Chod

Tyhle povídky už dlouho nebyly vydány, snad se dočkám té chvíle, kdy si je zae budu moci přečíst.

Ad hoc! Ad hoc! Karel Matěj Čapek-Chod

Povídky o válce, v nichž se snadno měnily lidské osudy, a kterak válka poznamenala či naopak nezměnila lidské jedince.

Siláci a slaboši Siláci a slaboši Karel Matěj Čapek-Chod

Zajímavý téma, obzvláště by mě zajímalo, jak jsou ty povídky povyprávěny. Jen si načíst jejich obsahy je málo.

Z města i obvodu Z města i obvodu Karel Matěj Čapek-Chod

Bylo by zajímavé, kdyby i tyhle povídky byly znovu vydány. Zajímavé by to bylo proto, abychom si je mohli zase přečíst a nehledat je někde po půdách.

Řešany Řešany Karel Matěj Čapek-Chod

Autor hledal další zajímavé konflikty, které se mezi lidmi odehrávají, a výsledkem je tento román.

Jindrové Jindrové Karel Matěj Čapek-Chod

Zase chyba - prvně kniha nemohla vyjít v roce 1821, to autor ještě nežil, ale vyšla až 1921. Jde asi o překlep.

Nicméně - v knize je plno konfliktů v mezilidských vztazích, které stojí za to prostudovat a pak se jim v reálném životě vyhnout.

21.08.2011

Antonín Vondrejc Antonín Vondrejc Karel Matěj Čapek-Chod

Autor se zjevně až příliš se svou postavou ztotožňuje. A to se mi moc nelíbí. Je to škoda, takhle si ubližovat.

21.08.2011